Sehirler

Torino Şehir Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Torino, İtalya
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Şehir Ara

Torino Şehir Rehberi
Torino Şehir Rehberi
 
Torino Şehir Rehberi
 
Torino Şehir Rehberi
 
Torino Şehir Rehberi

Torino, Kuzey İtalya`da Piyemonte bölgesinin ve kendi ismin taşıyan Torino ili`nin başşehri olup, Alpler ile çevrili olan Po Nehri`nin sol kıyısında konumlanır. Torino, İtalya`nın kuzey-batısında bulunan bir kentidir. Torino adı Keltcede "dağlar" anlamına gelen Tau sözcüğünden gelmektedir. İtalyanca ‘da Torino sözcüğü "küçük Boğa" olarak tercüme edilebildiği için, şehrin flamasında boğa resmi bulunur.Şehirde sanayi sektörü çok gelişmiştir. 1.5 milyonluk şehir, 2006 Kış Olimpiyatları`na ev sahipliği yapmıştır. Torino`da bulunan Savoya Krallık Hanedanı Sarayları 1997`den itibaren UNESCO Dünya Mirasları İtalya listesine katılmıştır.

Coğrafya ve İklim

Torino kuzey-batı İtalya`da konumlanmıştır. Kuzeyinde ve batısında Alpler tarafından çevrilidir. Doğusundan Monferrato tepelerinin doğal bir uzantısı olan bir yüksek tepe bulunmaktadır. Şehir doğudan batıya doğru az meyille (220m`den 280 m`ye) yüklesen bir ova üzerinde kurulmuş olmakla beraber yeni kısım ve varoşları tepelere doğru ilerlemiştir. Belediye sınırları içinde Turin`in en yüksek noktası "Faro della Vittoria" mevkii yakınında bulunan "Colle della Maddalena" tepesidır.

Şehrin içinde 4 büyük akarsu geçmektedir. Bunlar Po Nehri, Po Nehri`nin iki büyük kolu olan (Po Nehri`nin soldan kolu "Dore Riparia" ve "Stura di Lanzo") ile Sangone Çayı`dır. Bu akarsular 16. yüzyıla kadar şehir surları dışında bulunmaktaydılar. Şehir yakınında etrafındaki yüksek arazilerde ulasım sağlayan Fransa`ya bir doğal yol olan Susa Vadisi, Sangone Vadisi ve Lanzo Vadisi bulunmaktadır.

Torino Piyemonte Bölgesi başkenti olup bu bölgede bulunan bazı diğer il merkezleri şehirler olan Asti`den 57 km, Vercelli`den 79 km, Novara`dan 96 km, Cuneo`dan 98 km ve Verbano`dan 155 km uzaktadır.

Torino şehri, Akdeniz iklimi bölgelerinde bulunan diğer önemli İtalyan şehirlerine bir karşıt olarak, bir nemli sub-tropik bölgede (Koppen iklim sınıflandırılması Cfa) bulunmaktadır. Kışlar nisbeten soğuk ama kuru geçmektedir. Yazlar şehrin ovalık taraflarında epeyce sıcak ama tepelik taraflarında ılımlı geçmektedir. Şehirde görülenen en yüksek ısı derecesi 37.1°C ; en düşük ısı derecesi −21.8°C olmuştur.

Yağışlar yağmur halinde en çok ilkbahar ve sonbahar aylarında düşmektedir. Yılın en sıcak aylarında yağışlar hacim bakımdan düşük olmakla beraber bu aylarda zaman zaman yıldırm ve gök gürültülü fırtınalar ortaya çıkmaktadır. Sonbahar ve kış aylarında ovalık kısımlarda çok kesif olan sis ortaya çıkmaktadır. Fakat bu sis Susa Vadisi sonundan ortaya çıktığı için şehrin daha yüksek arazilerdeki semtlerine tesiri azdır. Alplere mahsus olan Fön rüzgârları bu dağların doğu tarafında bulunan Torino şehrine kuru olarak tesir ederek (Alplerin batı yamaçlarına tezatla) yağış getirmezler.

Tarihçe

Bölgeye Roma devrinden önce bir kelt-roman kabilesi olan Taurini`ler yerleşmişlerdir.
M.Ö. ilk yüzyılda (olasılıkla M.Ö. 28 yılında), burada Romalılar tarafından askeri bir kamp kuruldu. Daha sonra bu askeri üs İmparator Augustus`a (Augusta Taurinorum) adandı. Modern şehir yapısında da Roma döneminden kalma şehircilik izlerine rastlanabilir. Torino o dönemde yüksek surlar içinde yaşayan 5.000 kişilik bir nüfusa ulaşmıştı.
1563 yılından beri Savoya Dükalığı`nın başşehriydi. O zamanın Sardinya Krallığı, Savoy Hanedanı tarafından yönetiliyordu ve sonuçta İtalyan Birliği’nin ilk başşehriydi.

Kültür ve Eğlence

Mayıs ayında düzenlenen uluslararası kitap fuarının yanı sıra, yine uluslararası olmak üzere; eylülde Müzik festivali, kasım ayının başında modern sanatlar ve sonunda Torino Film festivali düzenleniyor. Tüm bu zamanların dışında Hz. İsa’nın kefeni olarak kabul edilen tarihsel kalıntının doğru zamanda gidilirse sadece Torino’da görülebileceğini de belirtelim. Ayrıca ekim ayının sonunda düzenlenen ekolojik beslenme fuarı Salone del Gusto ve onun paralel etkinliği Terra Madre, kentin kimliğini tanımlayan eşsiz bir özellik taşıyor.

Museo Egizio, Kahire’nin dışındaki tek Mısır Müzesi. Avrupa’nın en geniş arkeolojik koleksiyonunun burada bulunduğu söyleniyor. Milattan 2100 yıl öncesine götürüyor konuklarını bu ilginç müze. Consolata ve Maria Ausiliatrice adeta Torino’yu simgeleyen iki dinsel yapı. Kültürel ve sanatsal bakımdan şehri tanımak için görmek gerek. Ünlü kubbesi Guarini tarafından yapılmış San Lorenzo görülesi bir diğer klise. 

Palazzo Madama antik sanatın yaşayan bir örneğini görmek isteyenler için iki adresten biri. Diğeri Palazzo Reale ise Torino’nun İtalya’nın ilk başkenti olarak neden seçildiğini anlatır gibi. Daha güncel sanat eserleri için de Uluslararası bir çekim noktası Torino. Bir 17.yüzyıl kalesi olan Rivoli modern sanat müzesi olarak kullanılıyor. Geçtiğimiz otuz yıl içinde çağdaş sanat alanında adını duyurmayı başarmış.

Kent Mutfağı

Ekimle aralığın ilk haftası arasındaki dönem Torino’nun bulunduğu Piemento bölgesi için en doğru zaman olarak nitelenebilir. Çünkü bu mevsimde “Tanrıların Yiyeceği” Beyaz Trüf mantarı topraktan çıkarılıyor adına bir beslenme şöleni düzenleniyor. Sokakları; çörek, ekmek, çikolata, kahve, kavrulmuş soğan, salça, kızartma, ızgara et, baharat, kokuları sarıyor. Torino aynı zamanda İtalya’nın çikolata başkenti olarak biliniyor.

Görülecek Yerler

Torino’yu keşfetmek için yürüyüşe tarihi şehrin merkezinden başlamak gerekiyor. Bir yerden diğerine gitmek toplu taşıma ile oldukça kolay. Manzaralı bir gezinti istiyorsanız, üstü açık otobüsler, tramvaylar, po nehri üzerindeki tekneler ve “Mole Antonellian”ın tepesine çıkaran taşıyıcı sistem seçeneklerden sadece bazıları. 

Mole Antonellian 19.yüzyılda bir sinagog olarak yapılmış, bugün Museo Nazionale del Cinema adıyla bir sinema müzesine dönüştürülmüş. Kulesine asansör sistemiyle çıkıp şehrin ve Alplerin panoramik görüntüsüne ulaşıyorsunuz.

Art Nouveau tarzındaki Galleria Subalpina’nın Piazza Castello’ya bakan yüzü boyunca uzayan sütunlu yol Via Po boyunca yapılacak bir yürüyüş; antikacılar, kitapçılar ve tezgahlarda satılan dönem plakları ile geçmişe yapılan bir yolculuk fırsatı veriyor. Avrupa`nın en uzun yaya caddelerinden biri Via Garibaldi, Quadrilatero Romano, türkçesiyle Roma Mahallesi’nin sokaklarıyla kesiliyor. Neredeyse her  kesişimde Zanaatkarlar, tarihi ve modern mağazalar bulunuyor. 

Her bölgenin kendi pazarı var ama Porta Palazzo bunlar içinde gerçekten kendini renkliliğiyle belli ediyor. İnsanlar ve satılan mallardaki çeşit şaşırtıcı. Yakındaki tarihsel bit pazarı Balôn görülmeye değer bir başka renk.


Torino Şehir Rehberi ile Alakalı Yazılar

Bitlis Şehir Rehberi
Bitlis Şehir Rehberi
Bitlis yöresinde Doğu Toroslar’ın teşkil ettiği geniş kavis,hem yüksek olduğu hem de geniş sıra dağlar meydana getirdiği için geçilmesi imkansız bir set halini almıştır. İşte Bitlis bu dağ settinin nispeten daralmış olduğu bir vadinin üzerinde kurularak bir taraftan Van Gölü Havzası, diğer taraftan Güney Doğu Anadolu bölgesi ile olan irtibatı sağlayarak stratejik önemini tarihin her devrinde göstermiştir.
Niğde Şehir Rehberi
Niğde Şehir Rehberi
Kapadokya Bölgesinde yeralan Niğde, antik kentleri, tarihi ve kültürel eserleri, Aladağ Milli Parkı ile önemli bir turizim merkezidir. M.Ö. 3000 - 2000 yıllarını kapsayan Eski Tunç Devri`nde Niğde çevresinde önemli yerleşim birimlerinin olduğu yapılan arkeolojik kazı çalışmaları sonucunda anlaşılmıştır. Eski Hitit Dönemi olarak adlandırılan bu dönemden sonra Niğde, Frig, Pers, Büyük İskender, Roma, Bizans egemenliklerinde kalmıştır.

Haritada Torino

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları