Sehirler

Tokyo Şehir Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Tokyo, Japonya
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Şehir Ara

Tokyo Şehir Rehberi
Tokyo Şehir Rehberi
 
Tokyo Şehir Rehberi
 
Tokyo Şehir Rehberi
 
Tokyo Şehir Rehberi

Tokyo, Japonya`nın başkentidir. Yüzölçümü 600 km² olup, 35 milyon nüfuslu megapol bir bölge olan Tokyo dünyanın en büyük kentidir. Aynı zamanda son yapılan araştırmalara göre yaşamın en pahalı olduğu kenttir. Honşu`nun orta kesiminde, Büyük Okyanus`un bir girintisi olan Tokyo Körfezi`nin kıyısında, Sumida Nehri`nin ağzında yer alır. Tokyo`da kışlar oldukça ılık, yazlar ise sıcak ve nemli geçer.

Tarihçe

Tokyo Körfezi kıyısında liman şehri Tokyo, Edo (haliç kapısı) adı ile tanınmıştı. Edo Kalesi 12. yüzyılda güçlü samuray klanı Edo ailesinin yurdu olarak Japon tarihinde meydana çıktı. 1603`de Tokugawa Şogunluğu kurucusu Tokugawa Ieyasu, Edo`yu şogun yönetiminin başkenti yaptı. Şogunluk rejimi altında Edo, Japonya`nın kültürel ve ekonomik, politik alanında merkezine gelişti.

1868`da Şogun yönetimine son veren İmparator Meiji, 3 Eylül 1868 tarihli Edo`yu adlandırarak Tokyo yapmasına dair imparator fermanı ileKyoto`dan Edo kalesindeki eski şogun sarayına göç edip, eski başkent Kyoto`dan doğuda başkent olduğundan dolayı şehrin adı Tokyo`ya değişti.

Tokyo, 12 Eylül 1923`teki depremden büyük zarar gördü. Depremden sonra şehir yeniden inşa edildi ve bu dönemde çevresinde banliyöler teşekkül etmeye başladı. 20 yıl sonra II. Dünya Savaşı`nda ABD uçakları tarafından ciddi bombardıman edilerek tekrar yıkıldı.
Tokyo 1950`lerden sonra ülke ekonomisine paralel bir gelişme göstererek hızla büyüdü ve bugünkü seviyesine ulaştı.

Kültür ve Eğlence

Japon kültürü oldukça zengin ve özgündür. Geleneksel el sanatları, dövüş sanatları, geleneksel giysiler (Yukata) ve festivaller Japon kültürünü oluşturan önemli özelliklerdir.

Çok çeşitli otantik el sanatları, Tokyo kültürünün önemli yansımaları olarak ortaya çıkar. Murayama-Oshima Pongee (hoş desenlerle süslenmiş ipek veya pamuk elbiseler), Golden Hachijo (elbise türü), oyuncak bebekler, gümüş eşyalar, ipek iplikler, lake eşyalar, mihraplar, saç süsleri, fildişi eşyalar, Yukata (yaz kıyafeti), kesme cam eşyalar, nakış işleri, oyma ağaç eşyalar ve Shamisens (üç yaylı bir enstrüman) kentin sınırsız el sanatlarındandır.

Karate, Judo, Kendo ve Aikido yerel kültüre özgü dövüş sanatlarıdır. Ayrıca Zazen (oturularak yapılan meditasyon), iç huzurun ve dengenin yakalanması için yaygın olarak yapılan faaliyetlerdendir.

Tokyo, ülkenin sahne sanatları merkezidir. Noh ve kabuki gibi geleneksel Japon müzikal dramaları kent tiyatrolarında yaygın olarak sahnelenir. 

Kent, yıl boyunca çok sayıda festivale ev sahipliği yapar. Asakusa Tapınağı`nda düzenlenen Sanno ve Sanja Festivalleri, kentin dört bir yanından insanları biraraya getiren etkinliklerdir. Mayıs’ta yapılan Kanda Matsuri iki yılda bir gerçekleşir. Matsuri, ülkenin birçok kentinde düzenlenen festivallere verilen addır. İlkbaharda kiraz ağaçlarının çiçek açmasıyla, yüz binlerce insan kiraz ağaçlarını görmek ve görüntülemek için parklarda (Ueno Park, Hamarikyu Bahçeleri, Kinuta Park v.d.) toplanır. 

Tokya gece hayatının kalbi, Roppongi ilçesinde atar. Doyasıya eğlendikten sonra ya da gecenin hareketli ritmine ayak uydurmadan önce Asakusa`daki Sumida Nehri`nde keyifli bir sandal turuna çıkabilirsiniz. Tokyo’nun Miura-hanto ve Kamakura plajlarında yüzebilir, halk hamamlarında (Sento) veya  ılıcalarda (onsen) dinlenebilirsiniz. 

Beyzbol, buz hokeyi, basketbol, voleybol ve rugby de kentte gerçekleştirebileceğiniz sportif faaliyetler arasındadır.

Kent Mutfağı

Her cebe uygun her türlü lezzetin sunulduğu kaliteli restoranlar ve mekanlar, kent mutfağının zenginliğini ortaya koyar. Dünya mutfaklarından (Çin, Asya, Doğu, Güney ve Orta Amerika ve Batı mutfakları) en güzel örnekleri tatmadan kentten ayrılmamanız gerekir. 

Tokyo`nun mutfak kültürü, içinde sınırsız yerel lezzetler barındırır. Suşi, geleneksel mutfağın en ünlü lezzetlerindendir. Nigiri-zushi (tatlı sirkeyle tatlandırılmış pirinç), en bilinen suşi çeşididir. Yakitori (barbekü tavuk), diğer önemli yerel lezzetlerdendir. Kaiske Ryori (bir çorba ve üç yemekten oluşan menü sunan mekanlar), Kaiten Zushi (cazip fiyatlarla hizmet veren suşi restoranları) ve Izakaya (çeşitli yiyecek ve içeceklerin sunulduğu Japon usulü tavernalar), kent kültürüne özgü restoran çeşitleridir.

Görülecek Yerler

Tokyo`nun Taito ilçesinin bir bölümü olan Asakusa, tapınaklarıyla ünlü bir yerleşim alanıdır. Asakusa`da bulunan Sensōji (Asakusa Kannon), kentin en büyük Budist tapınağıdır. Tapınak, hem yerli hem de yabancı turistler için önemli bir uğrak yeridir. 

Kentte çok sayıda ulusal park vardır. Taito-ku`da yer alan Ueno Park (Ueno-Kōen), çok sayıda tapınak ve müzeye ev sahipliği yapar. Bu park, rengarenk çiçekleri görmek (hanami) isteyen insanların akınına uğrar. Shibuya-ku`daki Meiji-jingū, kentte bulunan en önemli tapınaktır. 1920 yılında inşa edilmiştir. 

Mitaka-shi`de yer alan Ghibli Müzesi, ilk bakışta karikatüristik mimarisi ile göze çarpar. 
Müzenin içindeki sergiler, video gösterimleri ve galeri ziyaretçileri müzeye çeker. 
Taitō-ku`da bulunan Tokyo Ulusal Müzesi, mutlaka görmeniz gereken mükemmel koleksiyonlardan birine sahiptir. Özellikle Japon ve Asya sanat çalışmalarından örneklerin bulunduğu ve yaklaşık 69. 000 çalışmanın sergilendiği bu müzede Japon kültür hazinesine tanıklık edebilirsiniz.

Tokyo Şehir Rehberi ile Alakalı Yazılar

Japonya Ülke Rehberi
Japonya Ülke Rehberi
Başkent Tokyo’da görülmesi gereken yerler arasında; İmparatorluk Sarayı Müzesi; Japonya’daki en önemli sanat müzesidir. Odaiba: Şehrin en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olup alışveriş merkezi ile eğlence merkezi Ooedo-Onsen Monogatari‘ye de ev sahipliği yapar. Şehrin batı kısmındaki Shinjuku, gözde mekanları ile kaliteli ve lüks alışveriş merkezlerine sahiptir.

Haritada Tokyo

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları