Sehirler

Tiflis Şehir Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Tiflis, Gürcistan
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Şehir Ara

Tiflis Şehir Rehberi
Tiflis Şehir Rehberi
 
Tiflis Şehir Rehberi
 
Tiflis Şehir Rehberi
 
Tiflis Şehir Rehberi

Tiflis, Gürcistan`ın başkenti olup, Kura Irmağı`nın her iki yakasında yer alır. Kent, 350 km²`lik bir alana yayılır. Nüfusu 1.345.000 civarındadır.

Tiflis, endüstri, sosyal ve kültür merkezi olan bir kenttir. Ayrıca önemli bir global enerji projesinin (bak. Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru hattı) geçiş hattı üzerinde bulunur. Kent, tarihsel İpek Yolu üzerinde yer alır ve bundan dolayı Rusya`nın Kuzey Kafkasya bölgesi, Türkiye ve Güney Kafkasya’daki (Trans Kafkasya) Ermenistan ve Azerbaycan arasında önemli tarihsel bir role sahip olmuştur.

Tarih

Arkeolojik araştırmalar Tiflis`in MÖ 4. binyılda yerleşme alanı olduğunu gösterir. Ama yazılı kaynaklara göre Tiflis’e ilk yerleşme 4. yüzyılın ikinci yarısında gerçekleşti ve Kral Varaz-Bakur döneminde bir kale inşa edildi. Aynı yüzyılın sonunda İranlılar kaleyi ele geçirdiler. yüzyılın ortalarında Kartli kralı kaleyi geri aldı. Tiflis’i gerçekten imar eden kral Vahtang Gorgasal`dir. Ne var ki kral, başkenti Mtsheta’dan Tiflis`e taşıyamadan öldü.

Vahteng Gorgasal’ın halefi Kral Ucarmeli I. Daçi (6. yüzyılın başları), başkenti Mtsheta’dan Tiflis’e taşıdı. Ancak o tarihlerde Tiflis, birleşik Gürcü devletinin değil yalnızca Doğu Gürcistan’ın, Kartli veya İberia denen krallığın başkentiydi. Batı Gürcistan’ı kapsayan Kolheti, ayrı bir devletti. I. Daçi döneminde kentin kale inşası tamamlandı ve kentin yeni sınırları ortaya çıktı. 6. yüzyılda, Avrupa’ya bağlanan ticaret ve taşımacılık yolu üzerinde, giderek gelişti ve stratejik bir önem kazanmaya başladı.

Tiflis, yalnızca Kartli’nin stratejik öneme sahip başkenti değil, aynı zamanda bütün Kafkasya’nın da önemli kentiydi. Kafkasya’da, Avrupa ve Asya arasında merkezi bir konuma sahipti. Bu yüzden kent, Bizans, İran, Arap ve Selçuklular arasındaki güç mücadelesinin de aracı haline geldi. Tiflis’in kültürel gelişimi de bu duruma bağlı olarak şekilleniyordu. Kent, 6. yüzyılın ikinci yarısı ile 10. yüzyılın sonlarına değin değişik güçler arasında el değiştirdi.

570-580 yıllarında Tiflis İranlıların elindeydi ve kenti yaklaşık on yıl İranlılar yönetti. 627 yılında Bizans-Hazar ordusu kenti ele geçirdi. 736-738’de Mervan komutasındaki Araplar kente girdiler. Araplar burada bir emirlik kurdular. 764’te Hazarlar kente girdiyse de Araplar kontrolü yeniden ele geçirdi. 853 yılında Arap komutan Buğa Türk, bir halifelik kurmak için kenti istila etti. Arap egemenliği 1050 yılına değin sürdü. 1068’de, bu kez Büyük Selçuklu Sultanı Alp Arslan kenti fethetti.

Kral Kurucu Davit, 1122 yılında Tiflis kentine girerek kesin egemenliği sağladı. Birleşik Gürcü devletinin yönetim merkezini Kutaisi’den Tiflis’e taşıdı ve Tiflis Gürcistan’ın başkenti oldu. Gürcistan’ın altın çağını yaşadığı 12-13. yüzyılda Tiflis büyük gelişme gösterdi ve kentin nüfusu 80.000’e ulaştı. Kent, kültür ve edebiyat merkezi haline geldi. Kraliçe Tamar döneminde ünlü şair Şota Rustaveli Tiflis’te çalışmalarını sürdürdü ve büyük bir olasılıkla Kaplan Postlu Şövalye adlı ünlü destanını burada yazdı. Bu dönem, Gürcistan’ın Rönesansı veya Altın Çağı olarak anılır.

Tiflis’in “Altın Çağı” bir yüz yıl bile sürmedi. 1236 yılında, Moğol istilasından sonra Gürcistan Moğol egemenliğine girdi. Tiflis, hem politik hem de kültürel açıdan sonraki yüzyıl güçlü bir Moğol etkisi altında kaldı. 1320’lerde Moğollar ülkeden çıkarıldı ve Tiflis Gürcü devletinin yeniden başkenti oldu. Ne var ki kent, 1366’da yeni bir yıkımla karşı karşıya geldi. 14. yüzyıldan 18. yüzyılın sonlarına değin Tiflis, değişik güçlerin istilasına uğradı. Timurlenk, Şah, Uzun, Ağa Muhammed Han kenti yağmaladılar.

Kültür ve Eğlence

 Tiflis, 33 sahnesiyle adeta bir tiyatro cenneti. Gribojedov Tiyatrosu 1845 yılında kurulmuş ve Rus dramaları oynuyor. Yine 1852 ve 1921’de kurulan devlet tiyatroları, 1969 yılında kurulan devlet opera ve balesi gibi pek çok kuruluş gösteri sunuyor. Sadece Gürcüler değil, burada yaşayan azınlıkların da tiyatro grupları mevcut. Helden meydanında Stalin döneminde inşa edilen sirk de önemli bir eğlence merkezi.

Kent sinemaseverler için de oldukça önemli. Her yıl ekim ayında Tiflis Uluslar arası Film Festivali düzenleniyor.

Tiflis’te eğlence hayatını gündüz ve gece olarak ayırmak mümkün. Gündüzleri Rustaveli bulvarı üzerinde kentin en önemli kafelerinde vakit geçiriliyor. Özellikle sanatçıların ve öğrencilerin rağbet ettiği Vincent, 1904 yılında kurulan ve geleneksel bir Gürcü kafesi olan Lagidsee en popüler olanlar. Gece hayatı ise daha çok gece kulüplerinde yaşanıyor. Bu kulüpleri lüks otellerin yakınında ve Rustaveli caddesinde bulmak mümkün.

Kent Mutfağı

Tiflis’te hem yerel hem de Batı mutfağından söz etmek mümkün. Yerel mutfağın en bilinen yemeği, sadece burada değil diğer Gürcistan kentlerinde de bulabileceğiniz “haçapuri” bir tür pide. Bunun dışındaki yerel yemekler daha çok et üzerine. Etle yapılan yemeklerin yanında çoğunlukla patates servis ediliyor. Özellikle et yemeklerinin yanında gelen özel soslar çok lezzetli. 

Batı mutfağı ise özellikle fast food ürünlerinde kendini gösteriyor. Tiflis’te meyve suyu içmeden dönmeyin; oldukça lezzetli ve doğal. Fiyatları çok uygun olan bu meyve suları açık ve şişeli olarak servis ediliyor.

Görülecek Yerler

Kura Nehri’nin doğu kıyısında, eski kent merkezinin hemen üzerindedeki Sololaki tepesinin üzerinde 3. yüzyılda inşa edilen Nariqala Kalesi’nin kalıntıları en önemli ziyaret noktalarından birisi.  Bugün ayakta kalan bölüm büyük bir oranda 8. yüzyılda inşa edilmiş.

Kale kalıntılarının hemen üzerinde devasa bir kadın heykeli vardır. “Gürcülerin Anası” olarak adlandırılan Kartlis Deda heykeli, özellikle geceleri ışıklandırıldığında çok uzak mesafelerden de görülebiliyor. Sol elinde dostlar için bir tas şarap sağ elinde ise savaşa karşı bir kılıç bulunan bu heykel, kentin 1500. kuruluş yıldönümü olan 1958 yılında dikildi ve Tiflis’in simgesi haline geldi. 

İpek Yolu’nun geçtiği Tiflis’te bugün hâlâ bunun izleri sürülebilir. Eski şehirdeki kervansaraylar, çoğu ahşaptan, dışları ahşap oymalarla süslü balkonlu evler bu dönemin ruhunu bugünlere taşıyor. 

Eski şehirin bir parçası da Abanotubani adı verilen hamam bölgesi. 17. yüzyılda inşa edilen bölgede sülfür zengini sular çıkıyor. Buradaki suyun kemik ağrılarına, nörolojik ve ürolojik problemlere, cilt hastalıklarına iyi geldiği söyleniyor. Hamamın kubbeleri, Türk hamamlarınkine çok benzer. Kese yöntemi ve taş üzerinde masaj da tanıdık uygulamalar. 

Eski kent merkezi, Garetubani bölgesi ile son buluyor. Bu bölge 19. yüzyıla ait ihtişamlı yapıların görülebileceği yer. Bölgede, Tiflis merkezinin en önemli caddesi Rustavelis Gamziri uzanıyor. Milli şair Şota Rustaveli’nin adının verildiği cadde, Tiflis Özgürlük Meydanı’ından başlayarak bir buçuk kilometre boyunca Kura nehrine paralel ilerliyor ve Cumhuriyet Meydanı’nda son buluyor. Cadde boyunca Tiflis’in tarihi, turistik, kültürel ve günlük yaşama dair en önemli yerleri sıralanıyor. Gürcistan parlementosu, Kaşveti (Kashveti) Kilisesi, Gürcü Ulusal Müzesi, Paliaşvili Opera Evi, Rustaveli Akademi Tiyatrosu, Gürcü Bilimler Akademisi bu cadde üzerinde diziliyor. Ayrıca kentin en önemli buluşma noktası kafeler de burada. Kısacası, bu cadde Tiflis’in kalbinin attığı yer.

Tiflis Şehir Rehberi ile Alakalı Yazılar

Gürcistan Ülke Rehberi
Gürcistan Ülke Rehberi
Batum, deniz kıyısında kurulmuş tam bir tatil şehri. Liman kenti özellikleri taşıyan şehir, büyük turistik gemilerin durak noktası olması nedeniyle çok sayıda turisti ağırlıyor. Piazza Meydanı, Batum’un en güzel yerlerinden biri olan meydan Avrupa şehirlerinin meydanlarını anımsatıyor. Chacha Tower, İzmir Konak Saat Kulesi’nin bir kopyası olan, 25 metre yüksekliğinde, 4 çeşmeli kule Liman yakınında yer alıyor.
Atlasjet Yolcularına Beerport İndirimi
Atlasjet Yolcularına Beerport İndirimi
Jetmil’in sağladığı avantajlar bitmiyor. Artık Jetmil sahiplerinin Tiflis Havalimanı’ndaki Efes Beerport’da da %15 indirimi var. Siz de uçuşlarınızda Jetmil kullanın, Jetmil’in avantajlarla dolu dünyasının tadını çıkarın.

Haritada Tiflis

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları