Sehirler

Tahran Şehir Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Tahran, İran
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Şehir Ara

Tahran Şehir Rehberi
Tahran Şehir Rehberi
 
Tahran Şehir Rehberi
 
Tahran Şehir Rehberi
 
Tahran Şehir Rehberi

Tahran, İran İslam Cumhuriyeti`nin başkenti, Tahran Eyaleti`nin merkezi ve 15 milyonu aşan metropol nüfusuyla İran`ın en büyük kentidir.

Tarihçe

1876 yılında sadece bir köy olan Tahran, Kaçar Türklerinden Ağa Mehmet Han Kacar tarafından başkent olarak seçildi, böylece kentleşme başlamış oldu. Yaklaşık 100 yıl öncesine değin Tahran başkent olmasına karşın kimi İran kentlerinden daha küçüktü, öyle ki Rey şehrinin bir kasabası olarak geçiyordu. Şimdi o kent Tahran`ın bir bölgesi olarak tanınmaktadır.

Kaçar Hanedanı`ndan sonraki devletlerin merkeziyetçi yaklaşımlarından dolayı diğer eyaletlerden göç alması sonucunda şu an en büyük İran kenti ve Ortadoğu`nun en büyük kentlerinden biri olarak tanınmaktadır.

Tahran başkent olarak, İran`ın ekonomik ve sosyal yaşamına yön veren en çağdaş kentlerinden birisidir.

Coğrafya

Kent, Elburz Dağları eteklerindeki bir yaylaya kurulmuş olduğundan ve çevresinde nehir, göl, deniz gibi bir su kaynağı bulunmadığından (başta hava kirliliği olmak üzere) ciddi çevre sorunlarıyla boğuşmaktadır. Kenti tehlikeli bir biçimde etkileyen hava kirliliğinin bir nedeni de Tahran`ın dünyaca ünlü trafik sorunudur. Çevre yollarının göreceli olarak geç yapılması ve yetersiz oluşu; kentteki toplu taşımacılığın tekerlekli taşıtlarla yapılması; kullanılan araçların eskiliği buna neden olmaktadır. Ama trafik sorununa çözüm olarak Ortadoğu`daki en büyük metro ağlarından biri olan Tahran metrosu yapılmıştır ve hatları uzatılmaya devam edilmektedir.

İklim

Tipik bir bozkır ikliminin hüküm sürdüğü Tahran`da kışlar soğuk ve kar yağışlı, yazlar ise sıcak ve kuraktır. Yağışlar en çok kış mevsimindedir ve ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde de görülür. Kışın kar yağışı ve don çok şiddetli olabiliyor. Gece ile gündüz, yaz ile kış mevsimi arasında önemli sıcaklık farkları bulunur.

Kültür ve Eğlence

Ünlü İran halısı 2.500 yıllık bir tarihe sahiptir. İran, halı dokumacılığında tarihteki uygarlıklara öncülük etmiştir. Kentin yerel sanatı, yaratıcılık ve maharetle yoğrulmuştur. 

Kent Tiyatrosu (Theatre-e Shahr), Tahra`nın en önemli tiyatro merkezidir. Her yıl düzenlenen Uluslararası Tiyatro Festivali, kentin ve ülkenin kültürel birikimini yansıtması açısından çok önemlidir. 

Tahran, İran`ın başlıca eğitim merkezidir. Kentte onlarca kolej ve üniversite bulunmaktadır. 1851 yılında kurulan Dar al-Funun, Fars`ın ilk çağdaş yüksek öğrenim kuruluşudur. Burası daha sonra bugünkü Tahran Üniversitesi`ne dönüştürülmüştür. Bu üniversite, İran`ın en büyük ve en eski üniversitesi olma özelliğine sahiptir. 

Tahran, Albors Dağı eteğinde kuruludur. Dağ birçok kayak merkezine ev sahipliği yapar. Bu dağa tırmanabilir veya Tochal Gondol`u ile dağın zirvesine doğru muhteşem bir yolculuk yaşayabilirsiniz. Dizn Kayak Merkezi, kaymak için buradaki en harika tesislerden biridir.

Kent Mutfağı

İran ve Fars mutfakları kentin mutfak kültürüne damgasını vurur. Ayrıca dünya mutfağından lezzetleri ve fast food ürünlerini tüketebileceğiniz mekanlar mevcuttur. Çorbalar, pirinç, tavuk, kuzu eti, salata ve turşu, et, tatlılar ve vejetaryen lezzetler kent mutfağında önemli bir yere sahiptir. Tahran, kebaplarıyla ünlüdür. 

İran mutfağı;

Çorbalar: 
Çorbaların başlıca malzemeleri et ve sebzedir. Başlıcaları; Aabgoosht, Aash-e Anaar, Aash-e Reshteh, Aash-e Sholeh Qalamkar, Aash-e Aaloo, Aash-e Gojeh Farangi. 

Tatlılar: 
Baagh-lava, Samanoo, Helva, Sholeh Zard, Yakh Dar Behesht, Qotaab, Sohaan-e Asali, Ranginak. 

Kuzu eti ve biftek: 
Hosseini Kebabı, Taas Kebabı, Barg Kebabı, Chenjeh Kebabı, Koobideh Kebabı, Khoresht-e Baamieh, Khoresht-e Qormeh Sabzi.

Görülecek Yerler

Kaçar (Qajar) Hanedanı döneminden kalan Gül Bahçesi (Golestan) Sarayı, kentin en önemli ve en çok ziyaret edilen tarihi eserlerindendir. Bir bahçe içerisinde bulunan saray, İran’ın en iyi müzelerinin de yer aldığı birkaç binadan oluşan bir komplekstir. Su mermerinden yapılmış bir tahtı barındıran Mermer Taht Verandah (Ivan-e Takht-e Marmar), Güneş`in Umudu (Shams-Al Emarat) ve Negar Khane, burada bulunan müzelerdendir.

Kentin kuzeyinde yer alan Niavaran Saray Kompleksi, birkaç bina ve bir müzeden oluşmaktadır. Kaçar Hanedanı`ndan kalma Sahebqaraniyeh Sarayı, burada bulunur. 
Azadi (Özgürlük) Meydanı`nda bulunan Azadi Kulesi, kentin sembollerinden biridir. Kent girişinde yer alan bu abide, 1971 yılında Pers İmparatorluğu`nun 2500. kuruluş yıl dönümü anısına yapılmıştır. Kulenin üst bölümünde yer alan Azadi Müzesi, sanat ve arkeolojik parçalardan oluşan bir koleksiyona sahiptir.  Deniz seviyesinden 5.678m yükseklikteki Damavand Dağı, ülkenin en yüksek zirvesidir. Bu sönmüş yanardağ, yılın büyük bir bölümü karla kaplıdır. 

7.000 m2`lik bir bahçede bulunan Cam ve Seramik Müzesi, İran`ın en önemli müzelerindendir. İngilizce metinlerle desteklenen bu koleksiyon sizleri büyüleyecektir. Tahran Çağdaş Sanatlar Müzesi, ülkedeki en etkileyici ve en değerli müzelerdendir. Kıtanın dışında bulunan en zengin Avrupa koleksiyonu olduğu düşünülür. Ayrıca kentte Ulusal Yahudi Müzesi, Arkeoloji Müzesi ve Halı Müzesi gibi daha birçok müzenin varlığına rastlayacaksınız. 

Kavir Ulusal Parkı, Chitgar Parkı, Laleh Parkı, Jamshidieh Parkı ve Niavaran Parkı kentin başlıca açık alanlarındandır.


Tahran Şehir Rehberi ile Alakalı Yazılar

İran Ülke Rehberi
İran Ülke Rehberi
İsfahan, İran’ın önemli sanat eserlerinin bulunduğu bir şehirdir. Tahran, İran’ın en büyük şehridir. Aynı zamanda İslam devrimi mücadelesinde önderlik yapmıştır. Bu devrim, hem Müslüman aleminde ve hem de tüm dünyada türünün tek örneğidir. Tahran’ın yoğun trafiğinden ve yaz mevsiminde iseniz boğucu sıcaklığından kaçmak için en iyi alternatifiniz Derbend’dir.

Haritada Tahran

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları