Sehirler

Sofya Şehir Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Sofya, Bulgaristan
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Şehir Ara

Sofya Şehir Rehberi
Sofya Şehir Rehberi
 
Sofya Şehir Rehberi
 
Sofya Şehir Rehberi
 
Sofya Şehir Rehberi

Sofya, Bulgaristan`ın başkenti ve en büyük şehridir. Nüfusu yaklaşık 1,3 milyon kişidir. Balkan Yarımadasının merkezinde, Bulgaristan`ın batısındaki Sofya Havzasında yer alır.

Konumu

Sofya Vadisi`nin büyük bir alanını kapsayan şehrin kuzeyinde Sıra Dağlar (Stara Planina), doğusunda ve güneydoğusunda Sredna Gora, güneyinde ve güneybatısında Vitoşa dağı, batısında ise Lülin, Viskâr ve Çepın dağları bulunur. Şehir, İskır nehrinin ve soldaki kollarının şeritleri üzerine kuruludur.

Tarihçe

Sofya`nın tarihi eski çağlara uzanır. M.Ö. 8.–7. yüzyıllarda, bugünkü merkezin bulunduğu yerde Serdi (Sardi) adında bir Trak kabilesi yaşamış.Balkan Yarımadasında art arda zaferler kazanan Roma, Traklar`ın bağımsızlığına son vermiş. Hakimiyetleri altına aldıkları yerlerde idarî ve askeri düzen oturtmaya önem veren Romalılar, bu şehre Serdika adı vermişlerdir. Böylece Serdiler`in şehri anlamına gelen Serdika, önemli ticarî ve idarî merkez olmuştur.

Doğu Roma İmparatorluğu`nun kavşak şehri olması itibarıyla Serdika, hep akınlara uğramış. Bu akınlar esnasında şehre büyük ölçüde zarar verilmiş. Şehir bir daha eski büyüklüğünü elde edememiş, yalnız kale ve bugün başkentin de adı olan Aya Sofya Kilisesi tamir edilmiştir.

6. yüzyılda, Justinianus zamanında, Serdika tekrar Doğu Roma İmparatorluğu`nun önemli şehri haline gelir. Bundan hemen sonra şehir, Balkan yarımadasına hücum eden Slavların akınlarına maruz kaldı ve tamamıyla Slavlaştı. 9. yüzyıllarda Bulgar hanı Krum zamanında Serdika Slav ismi olan Sredets ismini aldı ve geniş alana yayılmış olan Orta Çağ Bulgar Devleti`nin önemli askerî, siyasî ve kültür merkezi haline geldi. Kent 1018`den, İkinci Bulgar İmparatorluğu`nun kurulduğu 1185`e değin Bizans egemenliği altında kaldı.

14. yüzyılda Bulgar Devleti`nin Osmanlı hakimiyeti altına girmesiyle, Sofya da 1382`de Osmanlıların eline geçti ve Rumeli beylerbeyi buraya yerleşti. Sredets şehri, 13. yüzyılın sonlarından 19. yüzyıla kadar Osmanlı Devleti`nin egemenliği altında kaldı. Bu arada 14. yüzyılın sonlarında şehir Sofya ismini alır.

Bazı belgelere göre Osmanlılar`ın eline geçtiği yıllarda şehir güzelliğiyle meşhur olup Osmanlı`nın büyük hayranlığını kazanmıştır.

1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı`da, 4 Ocak 1878`de Rus orduları tarafından Osmanlı egemenliğinden kurtarıldıktan sonra, 3 Nisan 1879 tarihinde Bulgaristan`ın başkenti olarak ilan edildi. O dönemde Sofya, savunma tesisatı kuvvetlendirilmiş, meslek ve ticarî bakımdan iyi gelişmiş, zengin bir şehirdi.

Osmanlı hakimiyetinin sona ermesinden sonra, coğrafi konumundan ve ekonomik gelişmeye elverişli olduğundan dolayı, Bulgaristan`ın başkenti ilan edilen şehrin altyapısının gelişmesine ulusal önem verilmiş. Şehirde çok sayıda bulunan arkeolojik anıtlar, sanat eserleri ve savunma tesislerı, eski Serdika`nın önemli ve gelişmiş bir merkez olduğunu ispatlamaktadır.
Sofya, II. Dünya Savaşı sırasında, Almanların işgal ettiği kent, 1943 yılının sonlarında ve 1944 yılının ilk zamanlarında Müttefik uçakları tarafından bombalandı. 1944`te Sovyet Kızıl Ordu birlikleri tarafından kurtarıldı. Sovyet işgalinin bir sonucu olarak, Nazi Almanyası`nın müttefiki olan Bulgaristan hükümeti devrildi.

Bulgaristan`da 1946 yılında bir Halk Cumhuriyeti kuruldu. Bulgaristan Cumhuriyeti`nde kentin görünümünde önemli değişiklikler oldu. Sofya`nın nüfusu ülkenin diğer kesimlerinden aldığı göçler nedeniyle arttı. Tüm yeni yerleşim alanları Druzhba, Mladost ve Lyulin gibi kentin eteklerinde inşa edilmiştir.

Kültür ve Eğlence

Vitosha Bulvarı`nın üst kısmında yer alan Ulusal Kültür Sarayı, Güney Doğu Avrupa`nın en büyük kongre, konferans ve toplantı salonudur. 123.000 m2`lik bir alan üzerinde bulunan bu kompleks, her yıl düzenlenen Sofya Film Festivali`ne ev sahipliği yapar.
Kent Parkı`nda yer alan Ivanov Vazov Ulusal Tiyatrosu, ülkenin en eski ve en önemli tiyatrosudur. Vasil Levski Bulvarı`nda yer alan Bulgaristan Ulusal Opera ve Bale Evi, kentteki ilk Neo-Barok mimarilerdendir. Bu yapı, 1892 yılında inşa edilmiştir. 

Önceki Kraliyet Sarayı’nda yer alan Ulusal Sanat Galerisi, Ulusal Yabancı Sanat Galerisi, (National Gallery for Foreign Art) ve Sofya Kent Sanat Galerisi kentteki başlıca önemli galerilerdendir.

Sofya eğlence yaşamı çok yönlüdür. Spor aktiviteleri, eğlence mekanları ve parklar çok çeşitli alternatifler sunar. Borissova Gradina Parkı’nda açık havada tenis oynamak, büyük yüzme havuzlarında yüzmek, at binmek ya da İskar Gölü`nde yelkenli keyfi sürmek popüler aktivitelerdendir.

Zaimov Parkı, Borisova Parkı, Yuzhen (Güney) Parkı ve Patilantsi Tema Parkı dinlenmek için mükemmel yerlerdir.

Kent Mutfağı

Sofya mutfağı, ulusal ve uluslararası lezzetleriyle oldukça zengindir. Kentte her kategoriden restorana rastlamak mümkün. Balık ve vejetaryen yemekleri, fastfood ve pizza çeşitleri, kent mutfağında ön sıralarda yer alır. Dünya mutfağı (Akdeniz, Avrupa, Amerika mutfaklarından Orta Doğu ve Asya mutfaklarına kadar) en lezzetli örnekleriyle tüm kent restoranlarında yerini almıştır. 

Sebze, et, sarımsak, soğan, yağ ve baharat çeşitleri, Sofya mutfağının en önemli malzemeleridir. Kent mutfağı, komşuları Türkiye ve Yunanistan’dan fazlasıyla etkilenmiştir. Sarmi (sarma), mousakka (musakka) ve baklava en sevilen yiyeceklerdendir. 

Shopska salata (doğranmış domates, salatalık, soğan ve biber), sirene (Bulgaristan beyaz peyniri), snezhanka (içine salatalık, ceviz ve sarımsak doğranmış yoğun kremalı yoğurt), bob chorba (fasulye çorbası), tarator (soğuk yoğurt ve salatalık çorbası), kavarma (et ve sebze haşlama), gyuvech (etli ve sebzeli güveç), kyufteta (baharatlı ve etli köfte), chushki byurek (içi peynir ve yumurtayla doldurulmuş ve kızartılmış biberler) yerel mutfağın başlıca lezzetleridir.

Sofya Şehir Rehberi ile Alakalı Yazılar

Bulgaristan Ülke Rehberi
Bulgaristan Ülke Rehberi
Bulgaristan’ı gezmeye en güzel bölgesi olan Plovdiv’de bir şehir turu yaparak başlayabilirsiniz. Termal kaynaklarının zenginliye ünlü Velingrad’a gidebilir; şaraplarıyla ünlü Melnik’te eşsiz şaraplar tadabilir; tarihi ve kültürel yönden bir cennet olan başkent Sofya’daki birçok müze ve eski mimari yapıları ziyaret edebilirsiniz.

Haritada Sofya

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları