Sehirler

Şikago Şehir Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Chicago, Amerika Birleşik Devletleri
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Şehir Ara

Şikago Şehir Rehberi
Şikago Şehir Rehberi
 
Şikago Şehir Rehberi
 
Şikago Şehir Rehberi
 
Şikago Şehir Rehberi

Chicago, Amerika Birleşik Devletleri`nin nüfus bakımından (2010 yılı sayımına göre nüfusu 2,695,598) en büyük üçüncü şehridir.

Illinois eyaletinde Michigan Gölü`nün güneybatı kıyısında yer alır. 1833 yılında kurulan şehir, 1885 yılında ilk gökdelenin bu şehirde yapılması ile de tarihe geçmiştir. Ünlü Sears Kulesi (110 katlı) bu şehirdedir.

Göle nazır olan şehir merkezinde gökdelenin ve renkli sokakların yanı sıra oldukça estetik çeşitli kanatlı hayvan türlerinin esenlik içinde rahatsız edilmeden yaşadıkları park ve bahçeler yer almaktadır.

Kültür ve Eğlence

Kültürel anlamda aklınıza ne gelirse Şikago`da bulabilirsiniz. Dans, spor, müzik (özellikle caz ve blues), görsel sanatlar, sahne sanatları, tiyatro, festivaller, kültür merkezleri, kütüphaneler ve gösteriler kentin başlıca kültürel unsurları arasındadır. Grant Park Müzik Festivali (Haziran-Ağustos), Yaz Dans Festivali (Haziran-Ağustos), Şikago Uluslararası Çocuk Film Festivali kentin önde gelen kültürel organizasyonlarındandır.

Şikago; Klein Arts Works, ArchiTech Mimari Galerisi, Oskar Friedly Galerisi gibi çok sayıda galerinin hayat bulduğu bir kenttir. Şikago blues, Şikago Ruhu, caz ve Gospel müzik tarzları kentin en bilinen yönlerindendir. LaSalle Bank Tiyatrosu, Cadillac Saray Tiyatrosu ve Ford Oryantal Tiyatrosu kentin sahne sanatları aktivitelerinin düzenlendiği başlıca yerlerdir. 29 mili bulan göl kenarındaki parklar ve plajlar açık hava aktiviteleri için mükemmel imkanlar sunar. Bisiklet, yüzme, golf, koşu, plaj voleybolu, güneşlenme ve daha birçok aktivite gerçekleştirebilirsiniz. Çok sayıda bisiklet yolunun bulunduğu Şikago`da bisiklet kullanmak günlük yaşamın doğal bir parçasıdır. Kentteki gece eğlencesine özgü mekanların sayısı başınızı döndürebilir.

Mutfak

Şikago yemek yemeyi sevenlerin cennetidir. Kent fast food kültürünün kalbidir. İlk McDonalds şubesi burada açılmıştır. Kentte yerel ve uluslararası mutfaktan her bütçeye uygun, kaliteli ve lezzetli yemeklerin sunulduğu çok sayıda restoran yer alır. Kentteki dünya mutfağı, sayısız restoranın sunmuş olduğu kaliteli ve neffis lezzetlerden tatma imkanı sunmaktadır. Kent merkezi ve Kuzey Nehri (the North River), başlıca turistik yerler olmanın yanı sıra çok sayıda romantik ve ilgi toplayan restorana ev sahipliği yaparlar. Lincoln Parkı çevresindeki alan kentin en iyi restoranlarıyla doludur. Lakeview, kozmopolit bir atmosfere sahiptir. Burada Meksika, Fransa ve Italya gibi uluslararası mufaklardan lezzetler sunan restoranlar bulunur.

Alışveriş

Lüks alışveriş merkezleri, mağazaları, butikleri, kent mahallelerinde yer alan özel alışveriş yerleri, antika mağazaları, kitapçıları ve daha fazlasıyla Şikago, alışveriş çılgınlarının tüm isteklerine cevap vermektedir. State Street (Devlet Caddesi), Marshall Field`s ve Carson Pirie Scott gibi iki dev alışveriş merkezine ev sahipliği yapar. Oak Caddesi, her türlü yerel ve uluslararası eşyanın satıldığı butiklerle doludur. Michigan Avenue`da bulunan Magnificent Mile çok sayıda alışveriş merkezi, tasarım markaları ve mağaza zincirlerine ev sahipliği yapar. 

Magnificent Mile, Şikago`da alışverişin mabedidir. Benzeri olmayan butikler, büyük alışveriş merkezleri ve Armani, Bulgari, Cartier, Chanel, Tiffany gibi markaların satıldığı popüler tasarım mağazaları alışverişe çıkanların tüm beklentilerini karşılar.  Streeterville`de yer alan Kuzey Köprüsü`ndeki mağazalar, Amerikan alışveriş merkezlerinin bulunduğu Water Tower Place (Streeterville), Ortadoğu tarzı mağazaların yer aldığı 900 N Michigan (Streeterville) ve çok sayıda alışveriş mekanıyla Şikago, alışveriş severlerin her türlü isteğine cevap veren bir kenttir.

Spor

Chicago Bulls basketbol takımı tüm dünyada en iyi basketbol takımı olarak çok popülerdir ve özellikle dünyanın en iyi basketbol oyuncularını içinde bulundurduğu için gayet büyük bir ün yapmıştır; örneğin Michael Jordan ve yeni yıldız oyuncu Derrick Rose. Bu takımın ev sahipliği yaptığı "United Center" adlı kapalı spor salonu Chicago`nun "Yakın Batı Taraf" semtindedir ve bu spor sezonu Ekim sonundan Nisan başına kadar devam etmektedir.
"United Center" kapalı spor salonu profesyonel Buz Hokeyi sporunun kurucusu "orijinal altı" takımdan biri olan Chicago Blackhawkstakımı tarafından da kullanılmaktadır. Bu takım yıllarca oyun hayatında bazen iyi bazen kötü olmuştur; ama 2010`da en önemli buz hokey kupalarından olan "Stanley Kupası"`nı kazanmakla yeniden çok popüler hale geçmiştir. Bu profesyonel spor sezonu da Ekim sonundan Nisan başına kadar devam etmektedir.
Profesyonel Amerikan Futbolu sporunun "NFL Ligi"`nde bulunan en tanınmış takımlarından olan Chicago Bears`in ev sahipliği yaptığı stadyum "Soldier Field" Chicago`nın "Yakın Güney" semtindedir. Profesyonel Amerikan Futbolu yanında bu sporda çok önemli ve popüler olan Üniversitelerarası Amerikan Futbolu için Chicago`da "sözde amatör" üniversite takımları bulunmaktadır. Bunlar arasında şehir varoşlarından Evanston`da kampüsü ve "Ryan Fields" adlı 49.000 kişilik Amerikan Futbolu stadyomu bulunan Northwestern Üniversitesi ("Wildcats" takma adı ile) çok isim yapmıştır.

ABD`de genellikle daha az önemli ve daha az popüler olduğu iddia edilen klasik Futbol sporu için Chicago`da profesyonel Chicago Fire takımı ABD "Major League Soccer" liginde oynamaktadır. Bu takımın ana stadı Chicago "Güneybatı Taraf" semtinin yanındaki "Bridgeview" varoşunda konumludur. ABD`de kadın futbolu da, özellikle amatör takımlar için, çok popüler bir spor olmuştur. ABD kadın futbolu ünlü takımları arasında Chicago "Lisle" varoşundan bulunan "Benedictine Üniversitesi"`nde stadyumları bulunan "National Women`s Soccer League (Ulusal Kadın Futbol Ligi)"`nde oynayan "Chicago Red Stars" takımı bulunmaktadır.

ABD`de çok popüler olan profesyonel (ve amatör) beyzbol sporu Chicago şehrinde çok önemlidir. Şehirde ünlü ulusal profesyonel beyzbol takımı olarak Chicago Cubs Choiago`nun "Kuzey Taraf" semtinde bulunan "Wrigley Field" stadyumunda; Chicago White Sox takımı ise Chicago`nun "Güney Taraf" semtindeki "Ü.S. Cellular Field (Comiskey Park)" Stadyumunda oynamaktadır. Her iki takım da profesyonel olup Chicago`da bir yüzyıldan daha uzun tarihleri bulunmaktadır. Bu spor için sezon Nisan`dan Ekim başına kadar uzanmaktadır ve her iki takım da bu uzun sezonda kendi stadyumlarında 81 tane maç yapmaktadırlar. Şehirde bu iki beyzbol takımı olması Chicago`luları birbirine gayet rakip iki kampa böldüğü iddia edilmektedir.

Dünya profesyonel eğlence güreşleri profesyonel eğlendirici güreş için 1952 yılında ABD`de kurulan güreş eğlence sporu şirketi WWW Chicago merkezlidir ve bu şirketin ürettiği televizyon programları dünya çapında yüzden fazla ülkede, değişik dillerde gösterilir.

Şikago Şehir Rehberi ile Alakalı Yazılar

Bitlis Şehir Rehberi
Bitlis Şehir Rehberi
Bitlis yöresinde Doğu Toroslar’ın teşkil ettiği geniş kavis,hem yüksek olduğu hem de geniş sıra dağlar meydana getirdiği için geçilmesi imkansız bir set halini almıştır. İşte Bitlis bu dağ settinin nispeten daralmış olduğu bir vadinin üzerinde kurularak bir taraftan Van Gölü Havzası, diğer taraftan Güney Doğu Anadolu bölgesi ile olan irtibatı sağlayarak stratejik önemini tarihin her devrinde göstermiştir.
Niğde Şehir Rehberi
Niğde Şehir Rehberi
Kapadokya Bölgesinde yeralan Niğde, antik kentleri, tarihi ve kültürel eserleri, Aladağ Milli Parkı ile önemli bir turizim merkezidir. M.Ö. 3000 - 2000 yıllarını kapsayan Eski Tunç Devri`nde Niğde çevresinde önemli yerleşim birimlerinin olduğu yapılan arkeolojik kazı çalışmaları sonucunda anlaşılmıştır. Eski Hitit Dönemi olarak adlandırılan bu dönemden sonra Niğde, Frig, Pers, Büyük İskender, Roma, Bizans egemenliklerinde kalmıştır.

Haritada Chicago

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları