Sehirler

Seul Şehir Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Seul, Kore
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Şehir Ara

Seul Şehir Rehberi
Seul Şehir Rehberi
 
Seul Şehir Rehberi
 
Seul Şehir Rehberi
 
Seul Şehir Rehberi

Seul, resmi adı Özel Seul Kenti Güney Kore başkenti ve en büyük şehridir. Dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri olan Seul`un  şehir merkezinin nüfusu 10 milyonun üstündedir (2009). Dünyanın ikinci büyük metropoliten alanı olan Seul Ulusal Büyükşehir Alanı, Incheon ve Gyeonggi`nin büyük bir kısmını kapsar ve 24,5 milyon nüfusu vardır. Güney Kore`nin nüfusunun yaklaşık yarısı bu bölgede yaşar.

Ülkenin kuzeybatısında, Han Nehri kıyısında, ırmağın ağzından 60 km içeride yer alır. Bir nehir limanı olarak taşıdığı önem nedeniyle 1394`teKore`nin başkenti olmuş, kısa bir dönemin dışında (1399-1405) dışında bu konumunu 1948`e değin korumuştur. Ülkenin Kuzey ve Güney Koreolarak ikiye ayrılmasından (1948) sonra da Güney Kore`nin başkenti olan Seul, Kore dilinde başkent anlamına gelir. Resmi adının Yi hanedanı döneminde (1392-1910) Hansang, Japon yönetimi (1910-45) sırasında da Kyangsang olmasına karşın, her iki dönemde de halk arasında Seul adıyla anılmıştır. 1948`de Kore Cumhuriyeti`nin kurulmasından sonra resmen Seul adını almıştır. Seul metropolitan alanının yüzölçümü 605 km²`dir. Bu alanda UNESCO Dünya Mirasları`ndan üçü bulunmaktadır: Changdeokgung, Jongmyo Shrine ve Joseon Hanedanlığı`nın kraliyet mezarları.

Seul şehri 1988 yılında yaz olimpiyatlarını ve 2002 yılında da FIFA Dünya Kupası`nı ağırlamıştır. Dünya`daki ekonomik ve finansal merkezlerde ilk onun içerisinde yer alır ve Samsung, LG Grup, Hyundai Grubu ve Kia gibi önemli holdinglere ev sahipliği yapar.

Tarih

Adı kayıtlara ilk kez MÖ 1. yüzyılda geçen kent Üç Krallık döneminde (MÖ 57-MS 668) Kogurya, Pekçe ve Silla krallıkları arasında sınır oluşturdu. 1394`te ülkeyi tek bir yönetim altında birleştirip Yi hanedanını kuran Yi Sang-gye tarafından başkent yapıldı. İki yıl sonra kentin çevresinde surlar inşa edildi. Daha sonraki yıllarda da kentte Kyangbok, Taksu ve Çangdak sarayları yaptırıldı. 1910`da Kore’nin Japonya`nın koruması altına girmesinden sonra adı Kyangsang olarak değiştirildi ve sınırlarında bazı değişiklikler yapıldı. Bu dönemde kentte geniş caddeler açıldı ve Batı tipi binalar inşa edildi. 1945`te Japon işgali sona erince doğrudan merkezi hükümete bağlanan kent, 1962`den sonra da başbakanlığa bağlandı. Kore Savaşı (1950-53) sırasında büyük hasar gören kent, savaştan sonra hızla büyüdü ve çevresinde Seongnam (Sangnam), Suwon(Suvan) ve Incheon(İnçan) gibi uydu kentler kuruldu.

Coğrafya

Seul şehri Han nehri ile iki bölgeye ayrılır. Bu nehir geçmişte mal taşıma ve gemicilik için kullanılmıştır ve nehrin bulunduğu bölge tarihte çok önemli bir yere sahiptir. Han Nehri`nin ağzı Kuzey ve Güney Kore sınırında bulunduğundan günümüzde taşımacılık için kullanılamamaktadır.

Seul`un orta kesimi çevresi alçak tepelerle çevrili bir düzlükte yer alır. Kent merkezi bu düzlüğün aşağı kesimindedir. Yaz ve kış ayları arasındaki sıcaklık farkları çok yüksektir. Ocak`ta -3 °C olan ortalama sıcaklık, Ağustos`ta 25 °C`ye yükselir. Yıllık ortalama yağış miktarı 1,370 mm`dir; en fazla yağış yaz aylarında düşer.

İklim

Seul Nemli Astropikal İklim ile Nemli Kıtasal İklim arasında bir iklime sahiptir. Yazlar genelde sıcak ve nemli geçer ve haziran temmuz aylarında doğu asya masonları etkilidir. En sıcak ay olan Ağustos`ta ortalama sıcaklık 22 ile 29 °C arasında değişir. Kışlar genelde soğuktur ve yaza göre daha az nemlidir. Ortalama sıcaklık -6 ile 2 °C civarındadır ve yıllık yaklaşık 28 gün kar yağışı vardır.

Nüfus

New York`tan sekiz, Roma`dan beş kat daha yoğun nüfusu ile Seul OECD ülkeleri arasında en yoğun nüfusa sahip şehirdir. Seul nüfusunun çoğunu Koreliler oluşturur, aynı zamanda Japon ve Çinli azınlık gruplar da vardır. 2009 sayımına göre kentin nüfusu 10,464,051`dur.

Mimari

Günümüzde sarayların, devlet dairelerinin, şirketlerin genel merkezlerinin, otellerin ve pazarların bulunduğu Seul`un merkezi tarihte Joseon Hanedanlığı`na ev sahipliği yapmıştır. Tarihte en önemli cadde olan Jongno, çan caddesi anlamına gelir ve burada Bosingak denen ve içinde büyük bir çan bulunan yapı bulunur. Bu çan geçmişte saati belirtmek için günün belli saatlerinde kullanılırken günümüzde sadece yılbaşında saat on ikiyi vurduğu an 33 kez çalınıyor.

Müzeler

Seul`da dokuzu belediyeye ait olmak üzere 100 adet müze bulunmaktadır. Milli Kore Müzesi bunların içinde en karakteristik olanıdır. Açılış yılından (1945) bu yana yaklaşık 150.000 eser burada toplanmıştır. Gyeongbokgung sarayının yakınlarında bulunan Milli Halk Müzesi içinde bulunan eserlerle Kore halkının tarihini güzel bir şekilde yansıtır. Bukchon Hanok ve Namsangol Hanok gibi köylerde geleneksel Kore evlerinden (hanok) örnekler bulmak mümkündür. Belediye müzelerinden biri olan Savaş Müzesi, ziyaretçilere Kore savaşları ile ilgili birçok bilgi sunmaktadır.

Din

Seul`de önemli yere sahip birçok tapınak ve dini yer mevcuttur. Joseon Hanedanlığı` nın Konfüçyüsçülük felsefesini ulusal düşünce tarzı olarak benimsemesinden sonra burada birçok Konfüçyüs tapınağı inşa edilmiştir. Joseon Hanedanlığı kraliyet ailesinin soyundan gelenler günümüzde de bu tapınaklarda çeşitli merasimler düzenlerler. Jongmyo, Munmyo ve Dongmyo bu tapınaklardan bazılarıdır.

Budism Joseon Hanedanlığı tarafından bastırılmaya çalışılmasına rağmen varlığını sürdürmeyi başarmıştır. Bu nedenle Seul`de Buda tapınakları da bulmak mümkündür (Jogyesa, Hwagyesa, Bongeunsa).

Myeongdong Katedrali bu semtin sembolü olmakla beraber Kore`de inşa edilen ilk Katolik kilisesidir. Seul`de birçok protestan kilisesi de bulunur.

Yongsan semtinde bulunan Seul Merkezi Camii, Kore Savaşından sonra inşa edilen ilk ve tek camidir.

Kent Mutfağı

Seul`ün mutfak kültürü, kent yaşamının en göze çarpan yönlerinden biridir. Seul mutfağı, bütün isteklere ve ihtiyaçlara cevap verebilecek zengin bir menüsü vardır. Kore, Batı, Japon, uluslararası, Çin mutfakları, fast food, geleneksel çay çeşitleri... Damak tadına düşkün olanlar için her şeyi sunan bir kenttesiniz. Kent mutfağı, daha çok özgün lezzetleriyle çarpıcıdır. Kentin Kimchi adındaki sağlıklı yemekleri dünyaca ünlüdür.   
   
Yerel mutfaktan örnekler;
E: Bulgogi (barbekü), Gobchang (ızgara bağırsaklar), Galbi (kızartılmış pirzolalar)…
Vejetaryen: Ssam-bap (pirinç) Bibim-bap (pirinç), Kong-guksu (şehriyeli fasulye çorbası)...
Güveç: Sundubu-jjigae (güveçte fasulye) Doenjang-jjigae (güveçte fasulye) Samgyetang (tavuk çorbası)...

Şehriyeler: Kalguksu, Naengmyeon, Jajangmyeon, Japchae (karşık kızartılmış sebzeler)...
Çay: Sujeonggwa (zencefil) nokcha (yeşil çay) Boricha (arpa çayı) Yujacha (citron çayı)...

Görülecek Yerler

Hangang Nehri; Yeouido, Hajungdo ve Jamsil gibi çok sayıda adanın oluşumuna yol açmıştır. Yeouido, Seul`ün Manhattan`ıdır. Kentin en uzun gökdelenlerinden bazılarına, Ulusal Meclis Binasına ve kentin başlıca finans kurumlarına ev sahipliği yapar.  

Kentteki bazı eserler, kent manzarasının en önemli parçalarıdır. LG İkiz Kuleleri, Namsan Dağı`nda yer alan N Seul Burcu ve Star (Yıldız) Burcu, bu cazibelerin en önemlilerindendir. Changgyeonggung, Gyeongbokgung, Deoksugung, Changdeokgung ve Gyeonghuigung, kentte bulunan antik saraylardandır.

Kore, 4. yüzyılda Budizm ile tanışmıştır. Bu dini geleneği yansıtan çok sayıda tapınak bulacaksınız. Bongeunsa, Jogyesa ve Angyangam (Changsin-dong), en önemlileri arasında yer alır. Namsangol Hanok Köyü ve Buckhon Geleneksel Köyü, ülkenin geleneksel evlerine ev sahiplği yapan Seul`ün en popüler ve büyüleyici köylerindendir. Sonuncusu, çok sayıda müze ve galeriye sahiptir.   

Kentin doğal hayatını ve su alanlarını mutlaka gezmelisiniz. Seul`de bulunan dereler, parklar, eğlence parkları ve dağlar, sayısız ve çok çeşitli aktiviteye imkan tanır. 

Seul Şehir Rehberi ile Alakalı Yazılar

Kore Ülke Rehberi
Kore Ülke Rehberi
Kore her mevsim ayrı bir güzel olsa da gezmek için en güzel aylar sonbahar ayları çünkü kışlar soğuk, yazlar ise nemli ve sıcak geçiyor. Seul’de en iyi kent manzarasını Seul Tower (Namsan Kulesi)’dan izleyebilirsiniz, Kore Ulusal Müzesinde çok güzel tarihi eserler bulabilirsiniz. Seul’un dışına çıktığımızda, Kore’nin ikinci büyük kenti Busan’dır.

Haritada Seul

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları