Sehirler

Roma Şehir Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Roma, İtalya
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Şehir Ara

Roma Şehir Rehberi
Roma Şehir Rehberi
 
Roma Şehir Rehberi
 
Roma Şehir Rehberi
 
Roma Şehir Rehberi

Roma, İtalya`nın ve Lazio bölgesinin başkentidir. Tiber ve Aniane nehirleri arasında ve Akdeniz`e yakındır. 2.7 milyon nüfuslu (Aralık 2006) şehirde Katoliklerin ruhani lideri Papa`nın yaşadığı bağımsız devlet Vatikan da yer almaktadır.

Roma, İtalya`nin en kalabalık şehri ve 1290 km²lik yüzölçümüyle Avrupa`nın en geniş yüzeye yayılmış başkentlerinden biridir. Milano,Napoli, Torino, Bolonya, Palermo, Catania, Floransa, Cenova ve Bari`nin toplamından daha geniş bir yüzölçümüne sahiptir. Roma Büyükşehir`in toplam nüfusu 4 milyondur.

75 milyar € luk gelirle İtalya`nın toplam milli hasılasının %6.5`ini tek başına kazanır.
2800 yıllık şehir, sırasıyla ve resmi adlarıyla; eski Roma`nın Yani Bizansajandarmanın , Roma Krallığı`nın, Roma Cumhuriyeti`nin, Roma İmparatorluğu`nun, Papalık Yönetiminin, İtalyan Krallığı`nın ve İtalya Cumhuriyeti`nin merkezi ya da başkenti olmuştur.
Roma 7 tepe üzerinde kuruludur. Bu tepeler :

• Palatino
• Aventino
• bugün: Campidoglio , 16. yüzyıla kadar: Capitolinus
• Quirinale
• Viminale
• Esquilino
• Celio

Kültür ve Eğlence

Roma kozmopolit diyebileceğiniz kentlerin en kozmopolit olanıdır. Roma`da geçireceğiniz her an yepyeni bir kültürle tanışırsınız. Sanat, heykelcilik, müzik, tarih, edebiyat, felsefe ve psikolojiye dair ne varsa kentte bulmanız mümkündür.

Çok sayıda opera, senfoni, canlı müzik show, komedi, dans ve mizah tiyatrosu şehirde sanatseverlerle buluşur. Kenti ziyaret ettiğinizde her seviyede eğitim kurumları ve çok sayıda kütüphaneyle karşılaşırsınız. 

Çok sayıda festivale ev sahipliği yapan galeriler ve birçok sinema kentin kültürel değerini artırır. Olimpik Stad`ın yanı başındaki Cineporto Sineması kentin en ünlü sinemasıdır.
Roma`da, keyfinize uyan her şeyi bulabileceğiniz ve her şeyi yaşayabileceğiniz bir eğlence hayatı vardır. Kulüpler, barlar ve restoranlar kentin her tarafına yayılmıştır. Bar ve kafeler daha çok kentin tarihi merkezini oluşturan Trastevere ve Testaccio`da toplanmıştır.

Kent Mutfağı

İtalya`da bulunan restoranlar, lokantalar geleneksel ve yöresel mutfak kültürüyle her damak tadına uygun alternatifler sunar. Özellikle, İtalyan mutfağına özgü deniz ürünlerinden tatlar, İtalyan usulü tavuklu ve peynirli pilav (risotto), vejetaryenlere özel lezzetler ve İtalyan pizzası kentte yer alan sayısız restoranda yoğun bir şekilde bulacağınız alternatiflerdendir.
 
Testaccio, kentin İtalya’n mutfağından etli alternatifler sunan en iyi bölümlerindendir. Kent merkezi (Centro Storico), sofistike bir tabiata sahip, her türlü lezzetin sunulduğu, ulusal ve uluslararası menüleriyle dikkatleri çeken restoranlarla dolup taşar.

Görülecek Yerler

Kenti gezerken nereye gitmeniz ve neyi keşfetmeniz gerektiği konusunda kafanız karışabilir. Müzeler, meydanlar, bazilikalar, mabetler ve parkların yanı sıra Roma çok fazla miktarda çeşmelere sahiptir. Katoliklerin ruhani lideri Papa`nın yaşadığı Vatikan, Roma`nın sınırları içerisinde yer alır.

Vatikan`daki Piazza San Pietro Meydanı`nda bulunan San Pietro Kilisesi Papa`nın milyonlarca insanı kutsadığı yerdir. Şehre ait en güzel manzara bu kilisenin kulesinden seyredilebilir.

Campitelli`deki Piazza del Colosseo Meydanı`nda yer alan Colosseum gladyatörlerin dövüştüğü yerdir. 55.000 kişilik kapasiteye sahip mekân aslında at yarışları için yaptırılmıştır. Şehrin en heyecan verici yerlerinden biri olan bu büyüleyici mabet sizi de etkileyecektir.

Pigna`nın Piazza della Rotonda Meydanı`nda M.Ö. 27 yıllarında inşa edilmiş olan Pantheon, tanrıların mabedi olarak bilinen kutsal bir yerdir. Kentteki antik zamanlara ait en önemli yapıttır. 4. yüzyılda Literano`da kurulan San Giovanni Bazilikası, Papa`nın oturduğu yerdir ve yeryüzündeki en eski kilisedir.

Flaminio`da bulunan Moseo e Galleria Borghese Müzesi tam bir sanat cenneti olarak bilinir. Galeride zengin ve sınırsız bir koleksiyonla karşılaşırsınız. Veronese, Bellini, Giorgione gibi sanatçıların tabloları, klasik heykeller, Roma mozaikleri ve çok daha fazlası bu harikulade mekanda bulunur.

Campitelli`de bulunan Roman Forum antik Roma`nın sosyal, ekonomik ve politik merkezi olma özelliğini taşır. İmparator Severus`a ait kılıç ve Shakespeare`in oyunundan Julius Caesar`ın suikast olayının tasviri ve daha fazlasının yer aldığı bu arkeolojik yapı geçmişe birçok kapı açar.

Roma çeşmeler kentidir. Ortasında Neptune ve Tritons`un heykellerinin yer aldığı Trevi Çeşmesi kentin en büyük ve en ünlü çeşmesidir.

Trastevere Palazzi, Pincio Tepesi (şehirden en güzel manzaralar), Domus Aurea di Nerone (saray), Castle Sant`Angle (kale), Capuchin Mezarlığı ve daha fazlasını Roma`da bulabilirsiniz.

Roma Şehir Rehberi ile Alakalı Yazılar

İtalya Ülke Rehberi
İtalya Ülke Rehberi
Roma, Adını duymak bile insanın içine romantizm, gizem ve büyülü duygular yaymaya yetiyor. Evet, Roma âşıkların ve romantizm kenti. Milano, İtalya’ nın ticaret ve moda merkezi. Venedik, sanatçıların başkenti. Su üzerine inşa edilmiş şehirde gondollarla gezebilir ve sarayların ihtişamına hayran kalabilirsiniz. Aşk şehri olarak ta anılan Venedik, alışveriş meraklıları için de adeta bir cennet.

Haritada Roma

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları