Sehirler

Riyad Şehir Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Riyad, Suudi Arabistan
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Şehir Ara

Riyad Şehir Rehberi
Riyad Şehir Rehberi
 
Riyad Şehir Rehberi
 
Riyad Şehir Rehberi
 
Riyad Şehir Rehberi

Riyad, Suudi Arabistan`ın başkentidir. Arap Yarımadasının orta kesiminde yer alan Riyad`ın nüfusu 4.300.000`dir. Şehrin 17 belediyesi bulunmaktadır.

1517`de Yavuz Sultan Selim`in Ridaniye Savaşı`nda Memluk ordusunu yenilgiye uğratmasıyla Hicaz Türk egemenliğine, Arap yarımadasının tamamı ise Türk nüfuzuna girdi. Ancak Riyad ve çevresinin ekonomik ve siyasi açıdan hiçbir öneme sahip olmaması nedeniyle bölgede herhangi bir garnizon kurulmasına gerek kalmadı.

Ancak, XIX. yüzyılda siyasi durum değişti. 1791`de Merkezî Arabistan`da başlayan Vehhabi hareketinin 1803 yılından itibaren başta Mekke, Medine ve Taif kentleri olmak üzere Hicaz topraklarını tehdit etmeye başlaması II. Mahmud yönetimini (1808-1839) harekete geçirdi. Bölgedeki isyanın ve tehdidin sona erdirilmesi emri verilen Mısır Valisi Kavalalı Mehmed Ali Paşa oğlu İbrahim Paşa komutasındaki bir orduyu Hicaz ve Necd`e gönderdi. 1818 yılında Vehhabilerin merkezi Deriyye ve Riyad`ın fethedilmesiyle bölgedeki Türk egemenliği yeniden kuruldu.

1902`de Vehhabilerin (Suudilerin) lideri olan Abdülaziz er-Reşid`in Kuveyt`te topladığı bir orduyla Riyad`ı ele geçirmesiyle fiiliyatta Osmanlı Devleti`ne bağlı Suudi devleti başkenti Riyad olmak üzere yeniden kuruldu.

Birinci Dünya Savaşı yıllarında Hicaz kaynaklı bir Arap Ayaklanmasından çekinen Osmanlı Devleti, Suudi lider Abdülaziz bin Suud`u yanında tutmaya çalıştı. 1915 yılında yayımlanan bir buyrultu ile adı geçen "Riyad Kaymakamı" ilan edildi. Gerçekten de 1916`da Hicaz`da Arap Ayaklanması başlamasına rağmen, bin Suud savaşın sonuna kadar Osmanlı Devleti`ne sadık kaldı.

Birinci Dünya Savaşı`nın sonunda Osmanlı Devleti`nin Hicaz`dan çekilmesiyle Riyad kentindeki fiilî Türk egemenliği de sona erdi.

Kültür ve Eğlence

Riyad, çok sayıda müze ve eğitim kurumuna ev sahipliği yapar. Suudi Arabistan’daki en kaliteli yaşamın bu kentte yaşandığı düşünülür. 

Ulusal Müze, Kral Abdülaziz Kompleksin’de bulunan müzeler, Kral Fahd Kütüphane Müzesi, Antika ve Halk Sanatları Müzesi, Kral Abdulaziz Askeri Müzesi ve Kral Saud Universitesi’nde bulunan Antika Müzesi, Riyad’ın sahip olduğu önemli müzelerden örneklerdir. 

Kentte iki ulusal üniversite ve çok sayıda özel üniversite ve kolej bulunur. İmam Muhammed bin Saud Islam Üniversitesi ve Kral Saud Üniversitesi, başkentteki iki ulusal üniversitedir. Prens Sultan Üniversitesi, Al Yamamah Koleji ve Riyad Dişçilik ve Eczacılık Koleji, diğer önemli okullardandır.

Kent Mutfağı

Riyad, benzersiz bir yerel mutfağa sahiptir. Yerel lezzetlerin çoğu çeşnili ve baharatlıdır. Kentteki restoranların çoğunda, uluslar arası mutfaktan lezzetler bulabilirsiniz. Kentte farklı etnik mutfaklardan örnekler sunan sayısız restoran bulacaksınız.     

Başlıca et lezzetleri, kuzu ve tavuk etidir. Pitta (pide), kebap, kultra (kızartılmış et) ve mezeler, en iyi ulusal lezzetlerdendir. Arap kahvesi ve meyve suları, en popüler içeceklerdendir.

Görülecek Yerler

Al-Bathaa, Riyad’ın merkezi ve en eski bölümüdür. Bu bölge, deve pazarının yanı sıra gezintiler için mükemmel bir yerdir.  

Al Masmak Kalesi, Suudi Arabistan’ın en önemli eserlerinden biridir. 19. yüzyılda Riyad’ın merkezinde kurulan bu kale, dört gözetleme kulesine sahiptir. Taş bloklar üzerine inşa edilmiştir. Bu hisar, kent tarihinde çok önemli bir yere sahiptir. Riyad, bu bölgede edilen muharebeden sonra yeniden geri alınmıştır.     

Kent merkezinde bulunan Kral Abdulaziz Kompleksi, müze ve parklardan oluşmaktadır. Son Kral Faysal hükümdarlığı döneminde inşa edilen bu eser, bilimsel bir akademi olarak algılanır. Kral Abdulaziz’in anısına ve ülke tarihiyle ilgili bilgilerin toplanıp değerlendirilmesi için 


Riyad Şehir Rehberi ile Alakalı Yazılar

Suudi Arabistan Ülke Rehberi
Suudi Arabistan Ülke Rehberi
Riyad’ da gezilecek yerler arasında King Fahd Road, Masmak Kalesi, Kingdom Center, Riyad Tv Kulesi sayılabilir. Mescidi Nebevi; Hicret’in ardından Hz. Muhammed ve ashabı tarafından inşa edilmiş, Mekke’deki Mescid-i Haram’ın ardından İslam dünyasının en kutsal ikinci camii konumundadır. Mescid-i Nebevi’ye 5 kilometre mesafedeki 110 metrelik Uhud Dağı’nın eteklerinde İslam tarihinin en önemli savaşlarından biri yapılmıştır.

Haritada Riyad

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları