Sehirler

Porto Şehir Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Porto, Portekiz
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Şehir Ara

Porto Şehir Rehberi
Porto Şehir Rehberi
 
Porto Şehir Rehberi
 
Porto Şehir Rehberi
 
Porto Şehir Rehberi

Porto şehri Portekiz`in kuzeyinde Rio Douro nehrinin ağzında bulunmaktadır. 2005 sayımlarında 327.539 nüfusuyla (Büyükşehir Porto`nun toplam nüfusu 1.610.539`dur) ülkenin en önemli endüstri noktası ve aynı isimli vilayetin başkentidir. Rio Doura nehrinin kuzey yakasında bulunan şehir merkezi 1996 yılında Unesco tarafından Dünya mirası listesine alınmıştır. Şehrin yerleşimi Roma İmparatorluğu`nun bir karakolu olduğu yüzyıllar öncesine dayanıyor. Adının (Portugal (İngilizce)) kaynağının Latince adı Portus Cale, olduğu bilinir. Porto`nun en bilinen ihraç malı Porto şarabı`dır. Bu özel şarap için yetiştirilen üzüm çeşitleri, Rio Doura nehri boyunca yetiştirilen üzüm bağlarını kapsamaktadır. 1756`da çıkarılan bir yasayla Porto şarabın üretiminde kullanılan üzüm çeşidi ve şarabın tarifi korunmaktadır.

Região Demarcada do Douro (DOC) bölgesi üç alt bölgeden oluşmaktadır. Bunlar Baixo Corgo, Cima Corgo ve Doura Superior`dur. Porto kenti 71`ten 997`ye kadar Müslümanlar tarafından kontrol edilmekteydi, 1130`da Portekiz`in ilk kralı Afonso I Henriques tarafından haçlı seferleri başlatıldı. Futbol kulüplerinden FC Porto ve Boavista Porto Portekiz`in birinci liginde oynamaktadırlar. Bu iki kulüpten başka SC Salgueiros`da Porto`nun tanınmış kulüplerindendir.

İklim

Porto`da ılık-yaz özellikleriyle Akdeniz iklimi hüküm sürer. Sonucunda güney sahillerinin iklim karakteristik özelliklerini paylaşır: ılık, kuru yazları, yağmurlu kışları. Lakin güneyin aksin, serin ve yağışlı geçişlerle kurak mevsim kesilebilir ve mevsim ortalamasının uzunluğu genellikle daha kısadır.

Yazları 15 °C (59 °F) ve 25 °C (77 °F) arasında güneşlidir ama mevsimsel sıcak dalgaları ile 35 °C (95 °F) sıcaklıklara çıktığı da olur. Bu sıcak dalgaları sırasında havadaki nem oranı alçak kalır ama yakınlarda orman yangınlarına yol açar. Sahilleri genellikle rüzgarlı ve şehirlerden daha ılıktır. Tersi olarak, nadiren yazın yağmurlu periyotları birkaç gün sürebilir ve sağanaklar ve öğleden sonraları ulaştığı 20 °C (68 °F) sıcaklıktaki serinlikler ile karakterize edilirler.

Kültür ve Eğlence

Porto Katedrali, kentin adeta simge olmuş yerlerinden biri. Kente hakim noktadaki bu bol ağaçlı alan sadece manzarası nedeniyle de ziyaret edilebilir. Tarihsel kentle denizin kucaklaşması buradan tam olarak ve oldukça etkileyici biçimde gözlemlenebiliyor. 
Ribeira, ırmağın kıyısındaki tarihsel bölgenin adı. Dolambaçlı ve gölgeli sokaklara sızan az da olsa ışık, yapıların gösterişli dış duvarlarında parıldıyor. Gün boyu gezilebileceği gibi akşam yemeği için de gidilip keşfedilebilecek bir kent bölgesi Ribeira. 

Torre Dos Clerigos, 18 yüzyıldan kalma bir kule. Uzunluğu 75 metreyi bulan bu kule İtalyan sanatçı Niccolo Nazzoni imzasını taşıyor. Eğer 200 basamaklı merdivenini çıkmayı göze alırsanız göreceğiniz manzara tüm yorgunluğunuzu fazlasıyla alıyor. Mimar Nazzoni’nin vasiyeti gereği kulenin hemen ayak ucundaki barok kiliseye gömüldüğünü belirtelim.
Soares Dos Reis Ulusal Müzesi, görkemli bir güzel sanat koleksiyonu sergileniyor. Müze, özellikle 19 ve 20.yüzyıl Portekiz ressamlarının ve heykeltıraşlarının eserleri ile dolu bir sanat durağı.  

Serralves Çağdaş Sanat Müzesi, daha yakın dönem işlerin sergilendiği bir başka kültürel çekim merkezi. Burada ulusal kaynaklı eserlerden başka Warhol ve Pollock gibi dünyaca ünlü isimlerinde eserleri görülebilir.

Kent Mutfağı

Portolular dilimize işkembeci olarak çevirebileceğimiz ‘tripeiros’ sözcüğü ile tanımlanmış kimilerince. Anlatıldığına göre denizcilere, askerlere ve tüccarlara etin değerli bütün yerlerini verdikten sonra kalan işkembeyi yemek Portoluların payına düşmüş. 15.yüzyıldan kalma bu tanım bugün zengin menü seçenekleri sayesinde tarih olmuş gözüküyor. Atlantik kıyısında olmanın verdiği avantajla deniz ürünlerinin her türü sürekli ve en taze biçimde sağlanabiliyor. Hemen her restoranda servis edilen “francesinha” yöresel lezzet olarak tadılabilir.
Şehrin Brezilya etkisindeki restoranları ayrıca ilgi çekici. Güney Amerika’nın renkli ülkesi Brezilya ile koloni döneminden kalan bu bağlantı bugün mutfak üzerinden de alabildiğine sürüyor. ‘Rodizios’ yada Brezilya usulü barbeküler oldukça tutuluyor.

GörülecekYerler

Palacio da Bolsa ya da borsa binası, ortaçağ katedrali ve bir kule ilk göze çarpan mimari çekim noktalarını oluşturuyor. Turistlerin kesinlikle gezdikleri bir başka yer ise Douro Irmağı’nın öte yanı. Vila Nova de Gaia adıyla bilinen bu bölgedeki şarap mahzenleri özellikle ilgi çekiyor. 

Şehrin tarihsel kesimi Barredo adıyla anılıyor ve UNESCO miras alanları arasında sayılarak korunuyor. Hemen hepsi renkli çiçeklerle bezeli ferforje balkonlar dikkat çekiyor. Portekiz’e özgü seramik işçiliği Azulejo, tarihi kentin dokusunu oluşturan bir diğer önemli öge.  

Dolambaçlı sokaklarında yürürken karşınıza çıkabilecek, küçük dükkanlarda el emeğiyle çalışan küçük esnaflar bir ortaçağ romanından fırlamış tipleri andırıyor. Zamanın değiştirmeyi başaramadığı şeylerden biri de Porto’nun bu büyülü atmosferi olsa gerek. Kiliselerin iç ve dış cephelerinde, saraylarda, evlerde ve hatta tren ve metro istasyonlarının dekorasyonunda Azulejo kullanılıyor. Sadece görsel açıdan değil, ayrıca evlerin ısı kaybının önlenmesi için de kullanılan güzel bir teknik Azulejo.

Porto kent merkezinin biraz dışında ama Atlantik kıyısında kalan Matosinhos görülesi yerlerden bir diğeri. Özellikle deniz ürünlerini tadabileceğiniz birçok seçenek bulunuyor bu kesimde. Matosinhos’un küçük kumsallarında denizin tadını çıkarabilirsiniz.
Amarante yine Porto kentinin komşuluğunda görebileceğiniz renkli kasabalardan bir diğeri, 69 km kadar uzağında yer alıyor. Gösterişli yaşam alanı Foz do Douro, restoranları ve kulüpleri ile özellikle geceleri oldukça hareketleniyor.


Porto Şehir Rehberi ile Alakalı Yazılar

Benin Ülke Rehberi
Benin Ülke Rehberi
Benin’in kuzey batısındaki Pendjari Ulusal Parkı ve batısındaki W Ulusal Park’ları gezdiğinizde belgesellerde izlediğiniz vahşi hayvanları, canlı olarak doğal ortamında görebilirsiniz. Ayrıca başkent Cotonou ‘daki tarihi katedraller de sizi büyülemeye yetecektir.

Haritada Porto

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları