Sehirler

Paris Şehir Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Paris, Fransa
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Şehir Ara

Paris Şehir Rehberi
Paris Şehir Rehberi
 
Paris Şehir Rehberi
 
Paris Şehir Rehberi
 
Paris Şehir Rehberi

Paris, Fransa`nın başkenti ve Île-de-France bölgesinin merkezidir. Sen Nehri`nin üzerine, Paris Havzası`nın ortasına kurulmuştur. Paris`te ikamet edenlere Parisien(ne) diye hitap edilir. Tüm dünyada anıtları, sanatsal ve kültürel yaşamı ile bilinen Paris, aynı zamanda dünya tarihinde önemli bir şehir olmakla birlikte, başlıca ekonomik ve politik merkezler arasında yer almakta ve uluslararası taşımacılığın geçiş noktalarından birini oluşturmaktadır. Moda ve lüksün dünya başkenti olan Paris, "Işık Şehir" (Ville Lumière) diye de anılmaktadır.
2007 yılında Paris şehir sınırları içindeki nüfusun 2.200.000 kişi olduğu INSEE (Institut national de la statistique et des études économiques - Ulusal istatistik ve ekonomik çalışmalar enstitüsü) tarafından tahmin edilmektedir. [1] 20. yüzyılda şehir sınırlarının dışına taşarak büyümüş ve banliyöleriyle birlikte 2007`de 11,8 milyonluk nüfusa ulaşmıştır. [2]. Paris şehrinin özlü sözü Latince "Fluctuat nec mergitur" yani "Sallanır ama batmaz" (Fransızca: « Il est battu par les flots sans être submergé »). Şehrin armasındaki "Scilicet" yani gemiyi anlatmak için kullanılır. Bu gemi Ortaçağ`da şehri yöneten güçlü "Gemiciler" (Nautes) ya da "Su tüccarlarının kurduğu birliği sembolize eder. Şehrin koruyucusu, 5. Yüzyılda Attila`yı şehri yıkmaması için ikna ettiğine inanılan Azize Geneviève`dir.

Tarihçe

Etimoloji

Paris adını Galya halklarından Parislilerden almaktadır. "Paris" aslında Romalıların "Lutetia" yerine kullandıkları "Civitas Parisiorum" (Parisiilerin şehri) adının zamanla değişmesi sonucu oluşmuştur. Paris aynı zamanda şehrin etrafındaki yöreye de ("Parisis") verilen isim olmuştur. Cormeilles-en-Parisis ve Fontenay-en-Parisis gibi şehirlerin isimlerinde buna rastlanır. Bu adın kaynağı tam olarak bilinememektedir. Paris bölgesinde çokça bulunan taş ocaklarına istinaden Galce "kwar" (taş ocağı) kelimesinden geliyor olabilir. Başka etimolojilerde önerilmiştir.Pierre Hubac ve Cheikh Anta Diop`a göre, Parislilerin adı Mısır tanrıçası İsis`ten gelmektedir çünkü Paris bölgesinde İsis`e adanmış birçok tapınak ya da Eski Mısır dilinde "per Isis" bulunmaktaydı. Bir efsane de Paris adını dalgalar altında kalıp denize batan efsanevi Ys şehriyle birlikte anar. Maurice Druon "Paris de César à Saint Louis" (Sezar`dan St.Louis`ye kadar Paris) adlı kitabında Paris adının Galce "par" (gemi) sözcüğünden geldiğini iddia eder. Şekli gemiye benzeyen, su üzerine kurulmuş, geçimini suya borçlu olan ve ismini de belki sudan almış olan bir şehir. Bir ada olan Lutèce`in refahı "gemiciler" tarafından sağlanıyordu ve bu gemicilerin sembolü olan gemi de şehir armasını oluşturmuştur.

Paris`in Tarih öncesi

Seine nehri kıyılarında yapılan teraslama çalışmaları sırasında bulunan oymataş el aletlerinin gösterdiği gibi Paris kent alanı yaklaşık 40.000 yıldır insanlar tarafından yerleşim alanı olarak kullanılmaktadır.

En önemli arkeolojik bulgular 12nci bölge`de 1991 yılında ortaya çıkartılan Paris bölgesindeki en eski kalıcı insan yerleşimine ait kalıntılardır.Bercy`de yapılan alt yapı çalışmaları sırasında M.Ö. 4.000 ile 3.800 yılları arasında avcılık dönemine ait Seine nehrinin eski kıyısında yerleşik bir köyün izlerine rastlanmıştır. Bu kalıntılar çok önemli arkeolojik değere sahip olan birçok tahtadan oyma kayık, topraktan çanak çömlek, ok ve yaylar, kemik ve taştan aletlerdi. Diğer buluşlar da 14ncü bölge ile 13ncü bölge arasındaki su kemerleridir. Aşıklar şehir olarak bilinir.

Antik Çağ

Tarih öncesi yerleşimlerle Galya-Roma dönemi arasında olup bitenler hakkında pek bir şey bilinememektedir. Tek emin olunan nokta Sezar`ın birlikleri ülkede dolaşırken bölgenin hâkimlerinin hala Paris’iler olduğudur. Bazıları Paris’ lilerin Paris`i kurmasının tarihi olarak M.Ö. 250 ile 200 yılları arasını göstermektedir ancak önemli kanıtları yoktur. M.Ö. 52 yılında Jül Sezar`ın teğmeni Labienus Paris şehrini ele geçirdiğinde Romalılar tarafından "Lutetia" (Fransızcası: Lutèce) diye adlandırılmıştır. Galya`nın başkenti görevini Lugdunum (Lyon) şehri yapmaktaydı. O zamanki Galya şehrinin tam olarak nerede yerleştiği konusunda kesin bilgi yoktur. Uzun süre buranın île de la Cité`de olduğu düşünülmüştür ancak metro çalışmaları nedeniyle baştan aşağı bu adada kazı çalışmalrı yapılmış ve hiçbir ize rastlanmamıştır. Galya şehri île Saint-Louis`de ya da bugün artık karşı kıyı ile birleşmiş olan ve Bièvre nehri`nin yarattığı delta üzerinde bulunmuş olan bir adada da bulunmuş olabilir. Çok tartışılan başka bir varsayıma göre ise ilk kurulan Galya köyünün Nanterre`deki Tepesi’nden çok uzak olmadığı yönündedir. Roma şehri 1. yüzyılda nehrin sol kıyısına kurulmuştur. Şehrin Saint-Germain Bulvarı`ndan Val-de-Grâce`a ve rue Descartes`tan jardins du Luxembourg`a kadar uzandığı düşünülmektedir. Lutèce şehri bir cardo (Roma şehirlerinde kuzey-güney doğrultusundaki ana cadde) olan rue Saint-Jacques çevresinde dik kesen sokaklardan oluşan bir şehir yapısıyla yerleşmişti. Roma şehirlerinde olduğu gibi forum, hamamlar, tiyatro, arena ve nekropol bu şehirde bulunmaktaydı.

Orta Çağ

Paris şu andaki adını 5. yüzyılda alır ve Romalılara karşı elde ettiği zaferin ardından Frankların kralı Merovenj Hanedanından I. Clovis 508 yılında Paris`e yerleşerek burayı başkenti yapar. Nehrin sağ kıyısına 6. yüzyıldan itibaren bir kilisenin kurulduğu dikkat çeker: Saint-Gervais kilisesi (günümüzde Hôtel de ville `in arkasında bulunmaktadır. 9. yüzyılda Saint-Gervais ve Saint-Germain-l`Auxerrois kiliselerinin (günümüzde Louvre`un yakınında bulunmaktadır) çevresinde koruma amaçlı duvarlar inşa edilmiştir. Nehrin sol kıyısı 885 yılında Vikingler tarafından tamamen yok edilmiştir. Taht 987 yılında Capet hanedanına geçti. Paris, Orleans şehri ile birlikte bu hanedanın kişisel serveti içinde yer alıyordu. Bu hanedanın atası I. Eudes şehri Vikingler`e karşı savunmasıyla ünlenmiştir.

Kültür ve Eğlence

Opera 

Paris`in en büyük opera evleri 19. yüzyıla ait Opera Garnier ve Opera Bastille`dir. İlki klasik bale ve operaya yönelik iken, ikincisi klasik ve modern karışımı bir repertuvar sunar.

Tiyatro ve Konser Salonları

Paris kültüründe tiyatronun büyük bir yeri vardır. Söz konusu bu yerlerin aktörleri bugün televizyonlarda boy gösterirken yine de bu yerler popülaritelerini muhafaza etmeyi başarmışlardır. Başlıca tiyatrolar Bobino, Mogador Tiyatrosu ve Theatre de la Gaite-Montparnasse.

Dans Yerleri ve Diskotekler

Le Queen, L`Etoile, Le Cab oldukça seçici ve en çok rağbet gören yerlerdir.

Sinema

1930`lardan itibaren medyanın öne çıkmasıyla birçok tiyatro ve konser salonu sinema salonları haline getirilmiştir. Daha sonra büyük sinemaların birçoğu daha küçük odalara bölünmüştür. Paris`in günümüzdeki en büyük sineması 2800 kişilik kapasitesi ile Le Grand Rex`tir. Diğer sinemaların kapasitesi 1000`in altındadır. Şimdi artık aynı binada 10 veya 20 perdelik modern kompleksler oluşturulmaya başlanmıştır.

Kent Mutfağı

Paris iyi yemek yapma ve yeme sanatı ile ünlüdür. Yetenek, tecrübe ve yüksek kalitenin kombinasyonuyla ortaya çıkan bir şöhrettir bu. Geleneksel Fransız mutfağının tatlarını sunan yüzlerce, restoran ve kafenin kendine has atmosferi ve tarzı vardır. İyi lezzetin elçileri Paris restoranları, müşterilerine çok geniş bir yelpazede lezzetler sunar. Lezzetli ülke yemekleri, Akdeniz spesiyalleri, dünyanın her yerinden örnekler, soğuk et ve peynir dünyası yaratıcı tatlılar ve dahası...

Restoranlar, barlar, yiyecek ve içecek satan yerler, çay evleri, dondurma mekanları, açık hava kafeleri ve meyhaneler dünyanın her yerinden damak zevkine düşkün olanları gerçek bir ziyafete davet etmektedirler.

Paris Şehir Rehberi ile Alakalı Yazılar

Fransa Ülke Rehberi
Fransa Ülke Rehberi
Eyfel Kulesi, Paris denilince herkesin aklına ilk gelen yapıdır. Louvre Müzesi: Paris gezilecek yerler listesindeki en önemli müzelerin başında geliyor. Notre Dame Katedrali: Roma Katolik Kiliselerinden olan Notre Dame 12. yüzyılda tasarlanmıştır fakat 14. yüzyıla kadar tamamlanmamıştır. Disneyland: Paris gezilecek yerler denilince akıllara gelen bir diğer gezi noktasıdır.

Haritada Paris

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları