Sehirler

Napoli Şehir Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Napoli, İtalya
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Şehir Ara

Napoli Şehir Rehberi
Napoli Şehir Rehberi
 
Napoli Şehir Rehberi
 
Napoli Şehir Rehberi
 
Napoli Şehir Rehberi

Napoli güney İtalya’nın Campania bölgesinde ve kendi ismini taşıyan Napoli ilinde bulunan ve Campania bölgesi ve Napoli ili başkenti olan bir şehir ve yerel idare bakımından bir komündür. İtalya`nın nüfus itibariyle, Roma ve Milano`dan sonra üçüncü büyük şehridir. Şehir tarih, sanat, kültür, mimari, müzik ve astronomi yönlerinden İtalya`da hayati rol oynamaktadır. İtalya tarihinde 2.800 yıllık geçmişi ve (1285 – 1816 döneminde özerk bir devlet olan) Napoli Krallığı başkentliği yapması nedeniyle çok büyük öneme sahiptir.
720 hektarlık Napoli eski tarihsel şehir merkezi UNESCO Dünya Mirasları listesinde bulunmaktadır.

Coğrafi Konum

Napoli İtalya’nın başkenti olan Roma`nın 250 km güneyindedir. Şehir Akdeniz sahilinde Napoli Körfezi üzerinde iki volkanik bölge (doğusunda Vezüv Yanardağı ve batısında "Campi Flegri") arasında bir konumdadır. Napoli limanı Akdeniz`in ve Avrupa`nın en büyük limanlarından biri olup yakında bulunan birçok küçük Akdeniz adalarına, Sardinya`ya, Sicilya`ya, Eoliyen adalarına, Korsika`ya ve Tunus`a giden feribotların merkez limanıdır.

Demografi

Şehir idaresi Commune sınırları içinde nüfusu (2009) 962.638 olup İtalya`da Roma ve Milano`dan sonra üçüncü şehir idare nüfusuna sahiptir. Napoli şehri İtalya`nın en yüksek nüfus yoğunluğu gösteren şehridir. Metropoliten Napoli alanı için nüfus ise 3 ile 5 milyon olarak verilmektedir.

Ekonomi

İtalya`da ekonomik gelişme bakımdan, Roma, Milano ve Torino`dan sonra en güçlü şehir olarak sınıflanmıştır. Satın alma gücü bakımından dünya sınıflandırmasına göre ABD`de $43 milyar olan GSMH ile dünyada 83. sırayı almaktadır. Napoli şehri ekonomik bakımdan cok büyük gelişme göstermekle ve şehir ve merkezi olduğu Campania eyaletinde, işsizlik haddi 1999`dan beri devamlı düşmekle beraber, Napoli şehri politik ve ekonomik bozukluk ve çok gelişmiş karaborsa faaliyetleri merkezi olarak tanınmışlığını korumaktadır.[3] İtalya`nın çok büyük şirketlerinden bazılarının (örneğin MSC) merkezliğini yapmaktadır. 1958`den itibaren "Napoli Center RAI" medya merkezidir. Napoli limanının "Bagnoli" bölgesi güneydoğu NATO üssü ve merkezidir.

Turizm açısından çok önemlidir. Özellikle Vezüv Yanardağı ve etrafındaki arkeolojik antik şehirler (Pompei, Herculanum vb.) ve Kapri Adası başlıca turist çeken yerlerdir. Kuzeyindeki Amalfi Kiyisi ("Costiera amalfitana") UNESCO Dünya Mirasları listesinde bulunmaktadır.

Kültür ve Eğlence

Napoli Arkeoloji Müzesi, Pompei`de yapılan kazılarda bulunan heykel ve mozaikleri sergiliyor. Özellikle oldukça iyi korunmuş antik çağ sanat eserleri görülmeye değer. En yoğun ilgiyi, Pompei kazılarında bulunan resim ve heykellerin olduğu bölüm çekiyor.

Pompei kesinlikle görülmesi gereken bir diğer arkeolojik alan. Bu antik kent, Vezüv yanardağının milattan sonra 79 yılında patlaması sonucu yok olmuş. 18. yüzyıl kadar kayda değer herhangi bir çalışma olmayan şehirde son 200 yıldır süren arkeolojik kazılar yapılıyor. 
Castel Nuovo diğer adıyla Maschio Angioino bir ortaçağ kalesi. 20. yüzyılın ilk yirmi yılında tam anlamıyla korumaya alınan kale bugün de kültürel etkinliklerin yapıldığı bir buluşma noktası. Ayrıca Belediye Müzesi olarak dilimize çevrilebilen kolleksiyona da ev sahipliği yapıyor. Bir başka kale, Castel dell `Ovo Megaride bir adacık üzerinde duruyor. Kale adını, bir efsaneye göre Latin şair Virgil’in gizlediği bir yumurtadan alıyor.

Kent Mutfağı

Napoli mutfağının zenginliğini görebilmek için yılın hemen her döneminde belli bir yiyecek için düzenlenen festivallere katılmalısınız. Paskalya ve Noel’in dışında, zuppa di soffritto,  lazanya, sanguinaccio, Migliaccio, chiacchiere adlı karnavallar bunlardan sadece belli başlı olanları.

Napoli Şehir Rehberi ile Alakalı Yazılar

Bitlis Şehir Rehberi
Bitlis Şehir Rehberi
Bitlis yöresinde Doğu Toroslar’ın teşkil ettiği geniş kavis,hem yüksek olduğu hem de geniş sıra dağlar meydana getirdiği için geçilmesi imkansız bir set halini almıştır. İşte Bitlis bu dağ settinin nispeten daralmış olduğu bir vadinin üzerinde kurularak bir taraftan Van Gölü Havzası, diğer taraftan Güney Doğu Anadolu bölgesi ile olan irtibatı sağlayarak stratejik önemini tarihin her devrinde göstermiştir.
Niğde Şehir Rehberi
Niğde Şehir Rehberi
Kapadokya Bölgesinde yeralan Niğde, antik kentleri, tarihi ve kültürel eserleri, Aladağ Milli Parkı ile önemli bir turizim merkezidir. M.Ö. 3000 - 2000 yıllarını kapsayan Eski Tunç Devri`nde Niğde çevresinde önemli yerleşim birimlerinin olduğu yapılan arkeolojik kazı çalışmaları sonucunda anlaşılmıştır. Eski Hitit Dönemi olarak adlandırılan bu dönemden sonra Niğde, Frig, Pers, Büyük İskender, Roma, Bizans egemenliklerinde kalmıştır.

Haritada Napoli

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları