Sehirler

Moskova Şehir Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Moskova, Rusya
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Şehir Ara

Moskova Şehir Rehberi
Moskova Şehir Rehberi
 
Moskova Şehir Rehberi
 
Moskova Şehir Rehberi
 
Moskova Şehir Rehberi

Moskova, Rusya Federasyonu`nun başkenti. Şehir merkezinde 10.406.578`lik nüfusa sahiptir. 1081 km² Rusya`nın iki federe şehrinden biridir. Moskova nehrinin içinden geçtiği bu şehir Dünya`nın en yoğun işleyen (mimarisi ile ünlü) metro sistemine sahiptir.1980 yaz olimpiyatlarına ev sahipliği yapmıştır. Moskova’da yaşayan milyarder sayısı diğer dünya şehirlerden fazladır, bu da en çok milyarderin yaşadığı şehir unvanını getirmiştir. 2007 ylı istatistiklerine göre dünyanın en pahalı şehirleri listesinde 1. sıraya yerleşmiştir. Eğitim, bilim alanında birçok kuruma sahip çıkar. Ayrıca Eurovision 2009`a ev sahipliği yapmıştır.

Coğrafya

Coğrafi Konum

Moskova Rusya’nın Avrupa merkezinde, Oka ve Volga nehirler arası, Smolensk-Moskova sırtları (batıda), Moskvoretsko-Okskaya ovasında(doğuda), Meşçyora çukureli (Güney-Batıda) kavşağında bulunur. Şehir alanı 2006 yıllının verilere göre 1081 km², bu da Rusya federasyonunda şehri en küçük yapar. Ana bölümü (877 km ²) çevre otoyolunda iken, diğeri 204 km ² - çevre otoyolun dışında. Ortalama deniz yüksekliği 156 m. oluşturur. Arazinin en yüksek noktası Teplostanskaya Yükseltisinde  bulunur ve 255 m. rakıma sahiptir. 

İklim

Moskova ılımlı kara iklimi altında, güçlü don ve yıkıcı sıcaklıklar oldukça seyrek, ancak normdan uzaklaşma sıkça görülür. Meteoroloji istasyonu verilere göre yıllın en soğuk ayı Ocak ( Orta derece −7,5 °C, ayrıca kış sezonunda hava sıcaklığın artma eğilimi gözlenmekte[3]), soğuk dalgaların zamanında hava derecesi -20 °C düşebilir. En sıcak ayı temmuz (Orta derece +18,4 °C). Yaz boyunca ortalama 5 — 7 gün +30 °C ve daha yüksek. 130 yıllık dizi gözlemde en yüksek hava derecesi 2010 yıllında +38,2 °C iken, en alçak -42,2 °C 1940 yılının Ocak ayında kaydedildi. Yıl boyu Moskova`da ve bitişik topraklara 600 - 800 mm ( 2008 yıllı — 869 mm[4]) yağış yağar. Moskova kendi hava rejim özelliklerin biri; hava akımı şehrin merkezine akarken birlikte yağışlar ve yakıcı sıcaklığı getirmesi.

Nüfus yapısı

2010 yılında yapılan nüfus sayımına göre Moskova`nın nüfusu 11,503,501 kişidir. 2002 yılında yapılan nüfus sayımında şehrin nüfusunun 10.382.754 idi. 2010 tarihli nüfus sayımına göre Moskova`nın etnik yapısı şöyledir:

• Ruslar: 9.930.410 (%91,65)
• Ukraynalılar: 154.104 (%1,42)
• Tatarlar: 149.043 (%1,38)
• Ermeniler: 106.466 (%0,98)
• Azeriler: 57.123 (%0,5)
• Yahudiler: 53.142 (%0,49)
• Beyaz Rusyalılar: 39.225 (%0,4)
• Gürcüler: 38.934 (%0,4)
• Özbekler: 35.595 (%0,3)
• Tacikler: 27.280 (%0,2)
• Moldovalılar: 21.699 (%0,2)
• Mordvinler: 17.095 (%0,2)
• Çeçenler: 14.524 (%0,1)
• Çuvaşlar: 14.313 (%0,1)
• Osetler: 11.311 (%0,1)
• Diğer etnik gruplar: 164.825 (%1,6)
• 668.409 kişi etnik grubunu belirtmedi.

Kültür ve Eğlence

Moskova Rusya`daki sahne sanatlarının merkezidir. Bale ve film kentte oldukça yaygındır. Rus balesi tüm dünyada tanınır. Yaklaşık 132 sinema, 93 tiyatro, 24 konser salonuna ev sahipliği yapan Moskova’da, Bolshoi Tiyatrosu, Malyi Tiyatrosu, Vakhtangov Tiyatrosu ve Moskova Sanat Tiyatrosu kentin başlıca tiyatrolarını oluşturur. Moskova Uluslararası Müzik evi olarak da bilinen Moskova Uluslararası Sahne Sanatları Merkezi klasik müziğin en iyi örneklerinin icra edildiği yerdir. Moskova`nın sirkleri oldukça meşhurdur. Moskova Devlet Sirki ve Tvestnoy Bulvarı üzerinde bulunan Moskova Sirki bunlardan başlıcalarıdır.

İnsanın gözlerini kamaştıran bir eğlence atmosferi Moskova`da sizleri bekler. Kentte doğal hayatın sunduğu çok güzel eğlence imkanları mevcuttur. Kamp, dağ bisikleti, balık tutma, kar turları, avcılık ve kayak kentte bulabileceğiniz başlıca aktivitelerdir. 

Moskova gece yaşamı oldukça renklidir. Gece eğlencesinin yaşandığı başlıca mekanlar Tverskaya Caddesi`nde toplanmıştır. Bu caddenin güneyi pahalı ve lüks barlarla dolup taşar. Novy Arbat Caddesi, kentin en hareketli gece kulüplerinin bulunduğu diğer bir yerdir.

Kent Mutfağı

Moskova akşam yemeğini dışarıda yemek için en ideal kentlerden biridir. Hem eski tarz Rus restoranları hem de modern mutfaktan örnekler sunan modern mekanlar yüzlerce farklı yemek alternatifiyle göz kamaştırır. Uluslararası mutfaklar kentte oldukça popülerdir. Ermeni, Amerikan, Avrupa, İtalyan, Japon ve Ukrayna mutfakları kentteki popüler uluslararası mutfaklardır. Çok sayıda kahve ve sıcak/soğuk yiyeceklerin servisinin yapıldığı mekanlar kentin her köşesinde yerini almıştır. Sushi, Rus sofralarının başköşesinde yer alır.
Votka, Moskova eğlence hayatının en önemli içeceğidir. Özellikle honney pepper votka denilen ballı ve acılı votka oldukça popülerdir.

Görülecek Yerler

UNESCO Dünya Mirası yerleri, Komünist döneme ait eserler, heykeller, modern yapılar, doğal güzellikler, dini yapılar ve müzeler saymakla bitmez.  Moskova`nın merkezinde yer alan Kremlin, yüksek duvarlarla çevrili olan büyülü bir yerdir. Borovitsky Tepesi`ne kurulmuş olan Kremlin`den Moskova Nehri (güney taraftan), Kızıl Meydan (doğudan), Saint Basil`s Katedrali ve Alexander Bahçesi (batıdan) görülebilmektedir. Kremlin duvarları ve burçları insanı büyüler. Lenin`s Mausoleum (Lenin`in cenazesinin bulunduğu mozale) Moskova`nın Kızıl Meydanı`nda bulunmaktadır. Lenin`in kabri görmeniz gereken yerlerin başında gelir. Çünkü dünyanın en ünlü mumyası burada bulunmaktadır. 1924 yılındaki ölümünden altı ay sonra Lenin`in cenazesi mumyalanmıştır.  13 metre uzunluğundaki Lobnoye Mesto, Kızıl Meydan`da yer alan yuvarlak bir taş yapıdır. Saint Basil`s Katedrali`nin karşısında yer alır.

Saint Basil`s Katedrali (Cathedral of Saint Basil the Blessed), Kızıl Meydan`ın merkezinde yer alır. Çok sayıda tavanı olan bu kilise, Rusya`nın Avrupa ile Asya`yı birleştirmesinin sembolü olarak gösterilmektedir. Moskova`da sayısız müze, manastır ve kilise vardır. Pushkin Museum of Art (Avrupa sanatı, Volkhonka Caddesi), State Tretayakov Galerisi (Rus güzel sanatları, Moskova`nın merkezi), Moscow Museum of Modern Art (modern sanatlar, Petrovka), Chudov Manastırı (Kremlin), Preobrazhenka Mezarlığı (Moskova`nın kuzey bölümünde), Nativity Kilisesi (Putinki) ve St. Nicholas Kilisesi (Khamovniki) bunlardan sadece birkaç örnek olarak sayılabilir.

Sayısız cadde, bulvar, meydan, köprü, park ve muhteşem metrosu ile Rusya`nın başkenti sizleri kendine hayran bırakacaktır.

Moskova Şehir Rehberi ile Alakalı Yazılar

Rusya Ülke Rehberi
Rusya Ülke Rehberi
Kızıl Meydan: Moskova da kızıl; kırmızı ve güzel anlamına gelmektedir. Bu meydan geçmişte bir çok olaya tanklık etmiş tarihi bir meydandır. Kremlin Sarayı: Moskova`nın sembolü olarak gösterilen Kremlin Sarayı, savunma kalesi olarak yapılmış, etrafını çevreleyen 19 metre yükseklikteki kırmızı duvarları Saray`a ayrı bir özellik katmaktadır. Saint-Basile Katedrali, Kremlin Sarayı`ndan sonra Moskova`da en çok ilgi gören yapıdır.

Haritada Moskova

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları