Sehirler

Milano Şehir Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Milano, İtalya
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Şehir Ara

Milano Şehir Rehberi
Milano Şehir Rehberi
 
Milano Şehir Rehberi
 
Milano Şehir Rehberi
 
Milano Şehir Rehberi

Milano (Milano lehçesinde Milan), kuzey İtalya`da bulunan Lombardiya bölgesinde kendi ismini taşıyan Milano ili`nde bulunan bir şehir ve bir komündür. Milano Lombardiya bölgesinin ve Milano ili`nin başkentidir.

Milano komünü nüfusu 1.310.000 kisi olup 2.370 km2`lik alanı ile (Roma`dan sonra) İtalya`nın ikinci büyük nüfuslu komünüdür. Milano çok büyük bir şehirleşmiş metropoliten bölgenin merkezindedir. Bu metropoliten bölgenin yüzölçümü İtalya’da en büyüktür. Nüfus bakımından Milano metropoliten alan nüfusu yaklaşık 7.400.000 kişi olup Avrupa’nın en büyük metropoliten alanıdır.  

Milano İtalya’nın ve Avrupa`nın en gelişmiş ve en zengin şehirlerinden biridir. Otomotiv ve moda sektörü şehrin en önemli gelir kaynağıdır.

Şehrin merkezinde dünyanın en büyük Gotik tarzdaki katedrali olan Duomo di Milano, dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden biri olan Galleria Vittorio Emanuele II ve dünyanın en büyük tiyatro binalarından La Scala bulunur.

Milano`nun 15km kuzeyinde bulunan Monza şehri otomobil sporları pistine sahiptir. Ülkenin en büyük spor kulüplerinden olan AC Milan ve Inter Milan bu şehrin takımlarıdır. Ayrıca Expo 2015`e de ev sahipliği yapacaktır.

Milano-Torino arasında Trenitalia tarafından işletilen Eurostar (hızlı tren) vardır. Eurostar Avrupa`nın çoğu ülkesinin aksine İtalya`da hatların eski olması nedeniyle yavaş çalışmaktadır. 2008 yılı bitmeden tamamlanması olası olan Alta Velocità ray yenileme projesi bittiğinde Milano-Bologna arası 1 saate inecektir. Yeni terminali Benito Mussolini tarafından yaptırılmış olan Milano Merkez Tren İstasyonu en büyük tren istasyonudur.
Lombardiya`nın başkenti ve ulaşım merkezidir. Şehrin prestij sahibi kültürel geleneklerini, sayısı dörtten fazla olan üniversiteleri, Müzik Konservatuarı, Sanat Akademisi, dünyanın en meşhur opera binalarından birisi olan La Scala, meşhur sanat galerileri ve kütüphanelerine emanet edilmiştir. Milano ayrıca, İtalyan basın yayınının başkentidir. İtalya`nın en modern kenti olan Milano`da hayatın yoğun olarak yaşandığı iki bulvar bulunmaktadır: Bu bulvarlardan daha kısa olanı, bugün kuzeyde Porta Ticinese ve güneyde Porta Nuova olmak üzere bazı kalıntılarına rastlanan 14. yüzyıl rampalarının yerini almıştır. Kale, şehrin savunma sistemlerinin bir parçası durumundaydı.

Geçmişin artistik gerçeğinin yanı sıra Milano, modern kent planı ile övünç duymaktadır. Modern binalar, özellikle Piazza Cavour, Via Turati, 30`dan fazla katı bulunan Piazza della Repubblica ve çevresinde yeni iş merkezleri kurulmakta olan 36 katlı Pirelli Gökdeleni`nin bulunduğu Piazza Duca d`Aosta gibi caddelerde görülebilir. 1964 yılından beri hizmet veren yeraltı metrosu bugün 3 hatlıdır.

Bir Avrupa ticaret merkezi olan Milano, ev sahipliği yaptığı uluslararası fuarlarına her yıl on binlerce işadamını konuk etmektedir. İpek ticaretinde Lyon’u gerilerde bırakan Milano`da Ortaçağ Avrupa’sının meşhur Lombardia`lı sarraf ve faizcileri, yerlerini bugün sayısı 465`i bulan çeşitli bankalar ile onların şubelerine bırakmıştır.

31 Mart 2008`de dünyanın en büyük ve kapsamlı fuar organizasyonu kabul edilen Expo yarışını diğer aday olan İzmir`i 65`e karşı 86 oyla geride bırakarak kazanmış ve Expo 2015`e ev sahipliği yapma hakkını elde etmiştir. 

Milano`da bulunan Dominiken Santa Maria della Gracia Manastırı ve Kilisesi ve manastır yemekhane duvarı üzerindeki Leonardo da Vinci`ninSon Aksam Yemegi tablosu UNESCO Dünya Mirasları listesinde bulunmaktadır.

Coğrafi Konumu

Milano şehri yukarı Po Nehri ovasının batı-merkez bölümünde yerleşmiştir. Yakında bulunan Po Nehri`ne Alplerden inen Ticino Çayı ve Adda Çayı`nın katılma noktaları da şehre yakınındadır.

Milano`nun genel olarak, bazı kara iklimi nitelikleri de olan, nemli subtropik iklimi bulunmaktadır. Diğer önemli kuzey İtalya ova şehirleri gibi, Milano`da da sıcak, nemli ve çok bunaltıcı yazlar ile soğuk ve yağışlı kışlar ortaya çıkar. Şehir merkezindeki ortalama ısı Ocak ayında 3 °C (Ocak minimumu −2 °C) ve Temmuz ayında 25 °C (maksimum 30 °C) olur. Kaşın kar yağışları beklenir ama karlı hava kısa sürer. Ortalama kar yağışı şehir merkezinde 21cm olmuştur ve en fena kış olan Ocak 1985de kar yağışı rekoru 70cm olmuştu. Nemlilik tüm yıl içinde yüksektir. Şehirde çok yüksek kirlilik görülür. Şehir Po ovasında hava soğuk olduğu zamanlar çok kere çok keşif dumanla karışık sise bürünür. Genellikle şehir merkezinde rüzgar fazla esmez ancak bazı ilkbahar günleri Alplerden gelen "Tramontanta" fırtınaları ve kuzeydoğudan "Bora" rüzgarlarına benzer fırtınalı havalar olur.

Nüfus

19. yy. son çeyreğinde İtalya birleştirildiğinde Milano nüfus itibariyle İtalya`nın ikinci büyük şehri idi ve 21. yüzyılda da bu ikinci büyük şehir olma sırasını korumaktadır. 1936 yılına kadar nüfus bakımından Napoli birinci sırayı almaktaydı ve bundan sonra birinci sırayı Roma almıştır. Milano`nun belediye sınırları içinde nüfusu (1.743.427 kişi olan) zirve değerine 31 Aralık 1973de yetişmiş ve bundan sonra (şehir belediye sınırları içindeki, yüksek ve yüksek-orta sınıfların varoşlara kaymaları dolayısıyla) nüfusu düşme göstermiştir. Bu şekilde metropoliten büyük Milano içinde bulunan civar şehir ve komünler alanı genişleyip daha yüksek sayıda nüfus taşımaya başlamışlardır. 19. yy ve 20.yy da Milano`nun belediye sınırları içindeki nüfusunun gelişmesi şu gösterimde görülebilir

Din 

Sant`Ambrogio koruyucu azizidir.

Spor

Futbol İtalya`da en popüler olarak oynanan ve seyredilen spordur. Milano şehrinde uluslararası üne sahip iki futbol klübü bulunmaktadır: AC Milan ve FC Internazionale Milano. Bunlardan genellikle konuşulurken birincisine "Milan" ikincisine "Inter" olarak atıf yapılmaktadır. Bu iki takımın birbiriyle karşılaşmasına Milano Derby`si veya Milano Katedrali cephesinde bulunan Meryem (Madonnina) heykeline atıfla Derby della Madonnina adı verilmektedir.

Her iki takım da UEFA tarafından 5-yıldızlı stat olarak değerlendirilmiş, gerçek ismi "Giuseppe Meazza Stadı" olan, ama genellikle San Siro olarak anılan statta oynamaktadırlar. Bu stat Avrupa`nın en büyük statlarından biri olup oturmalı seyirci kapasitesi 80.000 üzerindedir.

Milano şehri UEFA Şampiyonlar Ligi şampiyonluğunu kazanan iki takımın (AC Milan ve Internazionale) bulunduğu tek Avrupa şehridir. AC Milan ve Internazionale takımları bunun yanında FIFA Dünya Kulüpler Kupası kazanmış kulüplerdir. Toplam olarak 10 tane Şampiyonlar Ligi kupası kazanan AC Milan takımı diğer Avrupa şehri takımlarına nispetle en çok Şampiyonlar Ligi kupası kazanan takımdır.

Milano şehri yakınlarında bir büyük parkta Monza Formula 1 otomobil yarışı yapılma pisti ve yarışma merkezi bulunmaktadır. Bu pistin F1 yarışları için seyirci kapasitesi günümüzde yaklaşık 250.000 kişidir ama 1950li yıllarda bu pist stadları 250.000 kişiye seyirci olarak yer sağlamaktaydılar. Monza F1 yarışlarının 1960de yeniden başlamasından beri, 1980 hariç, hemen hemen her yıl F1 yarışına sahne olmuştur.

Milano şehrinde İtalya`da bir popüler seyirci sporu olan basketbol sporunda ülkede en başarılı takım olan Olimpia Milano takımı bulunmaktadır. Bu takım kapasitesi 12.000 seyirci olan Mediolanum Forum arenasında oynamaktadır. Bu Milano takımı 25 defa İtalyan Serie A (basketbol) şampiyonluk kupası ve 3 defa Euroleague kupasını kazanmıştır.

Milano şehri diğer spor karşılaşmaları arasında 1934 v2 1990`da FIFA Dünya Kupası, 1980de Avrupa Futbol Şampiyonası; 2003de "Dünya Kürek Şampiyonası"; 2009 Dünya Boks Şampiyonası ve 2010da Erkekler Dünya Voleybol Şampiyonası turnuvaları için misafir şehir olmuştur.

Kültür ve Eğlence

Dünya modasının kalbi olarak tanınan Milan, aynı zamanda dünya kültürünü besleyen en önemli şehirlerden biridir. Sayısız kültür merkezi, galeri, sergi ve kütüphane, kent kültürünün hayat bulduğu yerlerdir.  Tiyatro, müzik ve sinema, kentin modern kültürünü oluşturan önemli unsurlardandır. Milan aynı zamanda dünyanın en önemli opera ve bale merkezlerinden biridir. 

Kent merkezinde yer alan Padiglione d`Arte Contemporanea, benzerine az rastlanır sanat galerilerinden biridir. Burası, deneme çalışmalarından oluşan mükemmel bir koleksiyona sahiptir.  Klasik müzik ve özellikle opera, rock, caz ve pop kentin müzik kültürünün vazgeçilmezleridir.  Milan, çok sayıda tiyatro ve sahne sanatları merkezine sahip olmasıyla övünen kenttir. Teatro all Scalla (La Scala), dünyanın en iyi ve en ünlü opera ve bale evlerindendir. La Scala Tiyatrosu kentte klasik balenin merkezidir. Bu tiyatro ayrıca Mayıs aylarında düzenlenen Milan Kısa Film Festivali’ne ev sahipliği yapar.

Milan’da çok sayıda festival gerçekleşir. Haziran aylarında düzenlenen “The Festa del Naviglio”, danslı, müzikli eğlenceleri ve yemekleriyle ünlü bir festivaldir. 7 Aralık’ta düzenlenen “The Festa di Sant`Ambrogio”, kentin en önemli bayram günüdür. Dini kutlamalardan eğlence partilerine farklı farklı aktivitelerin gerçekleştiği bu bayram, kent yaşamında özel bir yere sahiptir. 

Milan, kentin her noktasına dağılmış bar, kulüp, disko, meyhane ve müzikli eğlence mekanlarıyla doludur. Bu mekanlar, İtalya’nın en gözde eğlence yerleridir.

Kent Mutfağı

Aile restoranlarından, pizza lokantalarına kentin dört bir yanına yayılmış restoranlarda yerel ve uluslararası her türlü yiyecek ve içeceği bulmak mümkündür. 

Tereyağı, peynir, süt ve süt ürünleri, kent mutfağının başlıca malzemeleridir. Gorgonzola (yumuşak peynir), İtalyan mutfak kültürüne has bir peynir çeşididir. Milan pirzolası, saffron risotto (İtalyan usulü tavuklu ve peynirli pilav), cassoeula (lahana ve domates sosu ile ikram edilen haşlanmış et ve sosis) ve panettone (kuru üzüm ve anasonlu bir tür tatlı ekmek) kent mutfağının başlıca lezzetleridir.

Alışveriş

Alışveriş yapmadan ya da kentin alışveriş merkezlerini dolaşmadan Milan`dan ayrılmak, bu kente uğramamakla eşdeğerdir. Dünyanın moda ve tasarım başkenti olarak anılan Milan, Paris ve Londra ile birlikte Avrupa`nın en iyi alışveriş bölgesidir. İtalya`nın en önemli moda evleri ve dünyanın en ünlü moda markaları bu kentte bulunur.

Dünyaca ünlü Golden Quad, dünyanın en lüks butiklerine ev sahipliği yapar. Duomo, Cavour ve San Babila Meydanları arasındaki bölüm, kentin en önemli alışveriş yerlerindendir. Burada bulunan Montenapoleone, Vittorio Emanuele, Della Spiga ve Manzoni Caddeleri, çeşitli mağazalar ve dünya markalarının satış noktalarıyla doludur. Giorgio Armani, Prada, Gucci, Versace ve daha birçok ünlü markaya ait mağazalar bu caddelerde yer alır.

Görülecek Yerler

Kent merkezinde yer alan tarihi yapıları ve geçmişi yaşatan caddeleri hesaba katmazsak, Milan daha çok kültürel zenginliği ve sosyal yaşamıyla gündeme gelen bir kenttir diyebiliriz. 

Piazza Del Duomo`da yer alan ve yapımına 1386 yılında başlanan Duomo, dünyanın en büyük kiliselerindendir. Kilise, kentte bulunan en ünlü kutsal yapıdır.  1358 ile 1368 yılları arasında yapılan Castello Sforzesco kalesi, Castello Meydanı’nda yer alır. Önemli bir kültür merkezi olan kalede 10 adet müze bulunur.

Festa del Perdono`da yer alan Antico Ospedale Maggiore, 1942 yılına kadar hastane olarak kullanılmıştır. Günümüzde Università degli Studi di Milano’ya (Milano Üniversitesi) ev sahipliği yapmaktadır.  Duomo`da bulunan La Scala Tiyatro Müzesi (Museo Teatrale all Scala), Avrupa`daki benzerlerinin en büyüklerinden biridir. Müzede sergilenen koleksiyon tamamen tiyatro tarihiyle ilgilidir. Müzede el yazmaları, sahne dekorları, minyatürler ve tiyatroya dair diğer eserler sergilenmektedir.  Museu Poldi Pezzoli (Poldi Pezzoli Müzesi), 15. ve 18. yüzyıllar arası dönemde yaşamış İtalyan sanatçılarının imzasını taşıyan en iyi tabloların ve dekoratif sanat çalışmalarının yer aldığı zengin bir koleksiyona sahiptir.

Milano Şehir Rehberi ile Alakalı Yazılar

Bitlis Şehir Rehberi
Bitlis Şehir Rehberi
Bitlis yöresinde Doğu Toroslar’ın teşkil ettiği geniş kavis,hem yüksek olduğu hem de geniş sıra dağlar meydana getirdiği için geçilmesi imkansız bir set halini almıştır. İşte Bitlis bu dağ settinin nispeten daralmış olduğu bir vadinin üzerinde kurularak bir taraftan Van Gölü Havzası, diğer taraftan Güney Doğu Anadolu bölgesi ile olan irtibatı sağlayarak stratejik önemini tarihin her devrinde göstermiştir.
Niğde Şehir Rehberi
Niğde Şehir Rehberi
Kapadokya Bölgesinde yeralan Niğde, antik kentleri, tarihi ve kültürel eserleri, Aladağ Milli Parkı ile önemli bir turizim merkezidir. M.Ö. 3000 - 2000 yıllarını kapsayan Eski Tunç Devri`nde Niğde çevresinde önemli yerleşim birimlerinin olduğu yapılan arkeolojik kazı çalışmaları sonucunda anlaşılmıştır. Eski Hitit Dönemi olarak adlandırılan bu dönemden sonra Niğde, Frig, Pers, Büyük İskender, Roma, Bizans egemenliklerinde kalmıştır.

Haritada Milano

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları