Sehirler

Manila Şehir Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Manila, Filipinler
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Şehir Ara

Manila Şehir Rehberi
Manila Şehir Rehberi
 
Manila Şehir Rehberi
 
Manila Şehir Rehberi
 
Manila Şehir Rehberi

Manila, Filipinler`in başkenti ve Metro Manila bölgesinde bulunan belediyelerden biridir. Şehir ülkenin en büyük adası olan Luzon`da Manila Bay`ın doğu kıyısında bulunur.
Manila 10 milyonun üzerinde insanın yaşadığı metropol alana sahip ve gelişmekte olan bir merkezi yerdir. Metro Manila Ulusal Başkent Bölgesi (NCR) olarak ta bilinin 17 şehir ve belediyelerden meydana gelen Manila şehrinin bir parçasıdır.

Manila 1,5 milyonu aşkın sakini bulunan Filipinler`in saygın en meşhur ikinci şehridir. Sadece ülkenin önceki başkenti olan Quezon Şehri bundan daha popülerdir.

Manila, ismini may nilad `den aldı. Tagalog dilinde "nilad" adını tropikal kuşaktaki kıyı ve bataklıklarda yetişen bir bitki cinsi olan "mangrov"`un çiçek açmasından aldı. Birleşik Devletler`in bu şehri ve Filipin takımadalarını 1898`de başlayan işgal etme ve kontrolü ele geçirmesi 1946`ya kadar sürdü. II. Dünya Savaşı sırasında birçok şehir harap edildi. 1975`te Manila Metropol bölgesi varlığını ispat etmek içim bağımsızlığa karar verdi. Bugün şehir ve metropol önemli bir kültür ve ekonomik merkezi olmayı başardı. Bununla birlikte nüfus, trafikte, kirlilik ve iklim değişiklikler oldu.

Manila "Gamma" olarak Globalization and World Cities Study Group and Network (GaWC)`nin bir üyesi olarak global şehir listesinde bulunmaktadır.

Kültür ce Eğlence

Her zevke ve bütçeye uygun birçok alternatifiyle Manila canlı ve renkli bir şehirdir. Farklı gece hayatı, altın renkteki sahilleri, turkuaz denizi, eğlenceli festivalleri  ve etkileyici atmosferi ile Manila seyahat severlerin eğlence noktasıdır. Amerikan, Hint ve Çin müziğinin karışımından oluşan Filipin müziği doğal ses ve vokallere önem vermektedir. En büyük ve en lüks konser salonlarından biri olan A-Venue kentte yer alan en prestijli müzik aktivitelerinin yoğun olduğu bir mekandır. Zengin ve köklü bir tiyatro geçmişi bulunan Manila`da en prestijli tiyatrolarından olan Manila Metropolitan Tiyatrosu şehrin en görkemli oyunlarına ev sahipliği yapmaktadır. Yıl boyunca değişik festivalleri olan Manila`da ağırlık din ve halkı duygulandıran temalı festivallerdir. Yurtdışı turları arasında yer alan Filipinler farklı kültür deneyimi ile sizi etkileyebilir.

Kent Mutfağı

İspanyol, Amerikan ve Çin mutfağının karışımından oluşan Manila Mutfağının temel yiyecek maddesi pirinç ve hindistan cevizidir. Manila denize kıyısı olması ile taze deniz ürünleri ile güzel bir lezzet sunmaktadır. Yerel mutfaklarında kullanılan spesiyaller arasında domuz eti, keçi eti, patates ,fasulye ve çeşitli sebzeler yer almaktadır. Ulusal yemekleri arasında yer alan adobo sarımsak, defneyaprağı ve biber taneleri ile sirke eşliğinde yahni şeklinde sunulmaktadır. Manila`ya özgü içeceklerin başında palmiye ağacı özünden yapılan likör tuba gelmektedir. Pirinç şarabı olarak bilinen tapuy orta tatlılıkta bir tada sahiptir. Tropikal iklimi olduğu için muz, ananas, kavun, avokado, papaya, çilek ve karpuz gibi meyveleri ile de farklı lezzetler sunmaktadır.

Manila Şehir Rehberi ile Alakalı Yazılar

Filipinler Ülke Rehberi
Filipinler Ülke Rehberi
Filipinler’in başkenti Manila’nın da bulunduğu Luzon, orta kesimde Visayas ve güneyinde Mindanao olmak üzere başlıca üç ada grubu bulunuyor. Yaklaşık 3 fil ağırlığında ve ortalama, bir otobüs büyüklüğünde olan zararsız balina köpekbalıkları, Filipinler’in Luzon Adası’nda yer alan Donsol Koyu’nun derinliklerinde yaşıyor.

Haritada Manila

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları