Sehirler

Manchester Şehir Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Manchester, İngiltere
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Şehir Ara

Manchester Şehir Rehberi
Manchester Şehir Rehberi
 
Manchester Şehir Rehberi
 
Manchester Şehir Rehberi
 
Manchester Şehir Rehberi

Manchester,  İngiltere ülkesinin Kuzey-Batı bölgesinde bulunan şehir statüsünde bir yerleşkedir ve daha geniş bir geografik şehirleşme alanının ana merkezidir. Yerel idare bakımından "Manchester City" adlı metropoliten bölgenin yerel idare merkezidir. Kuzey bölgesinin Liverpool ile birlikte merkezi olduğu kabul edilmiştir. 1974-1986 döneminde iki-seviyeli Greater Manchester Metropoliten Kontluğu’ nun birinci seviyesinin kontluk idaresi Manchester’da bulunmaktaydı; bu birinci seviye kontluk idaresi lağvedilince geride kalan ve ortak olarak idare edilen görev ve yetkiler için kurulan kurumların merkezi Manchester’da bulunmaktadır.

Demografi

2008 yılındaki tahminlere göre "City of Manchester" metropoliten bölge yerel idaresi sınırları içindeki şehir nüfusu 464.200 kişi olup, İngiltere ülkesinin en kalabalık yedinci yerel idare alanı konumundadır.  
Manchester şehri bir büyük şehirleşmiş geografi alan içinde bulunmaktadır. 1972de kurulan ve 1992de lağvedilen yerel idare birimi olan ama yine törensel kontluk olarak bulunan "Greater Manchester Metropoliten Kontluğu" nun merkezi idi ve bu kontluk altında bulunan "Metropoliten Bolgeler"den biri idi. Mülha "Greater Manchester" Metropoliten Kontluğu sınırları içinde bulunan nüfusun yaklaşık 2.562.200 kişi olduğu tahmin edilmektedir.

Kültür ve Eğlence

Manchester, önemli bir uluslararası metropol olarak çok çeşitli ve oldukça zengin bir kültüre sahiptir. Görsel sanatlar ve sahne sanatları, müzik, spor, mimari, tiyatro, sanat galerileri ve kültürel etkinlikler kent kültürünün en önemli bileşenleridir. İngiltere`nin Londra ve Edinburgh`tan sonra, en çok ziyaret edilen kenti olan Manchester, sanat, film, bilgisayar oyunu, moda, reklâm ve tasarım gibi fikri ve yaratıcı eserlerin üretimine dayalı sanayi kollarının en önemli merkezlerinden biridir. Athenaeum, Cornerhouse, Castlefield Galerisi, Manchester Sanat Galerisi, Withworth Sanat Galerisi ve Cube Galerisi kentin en önemli görsel sanat merkezleridir. Kent sanatının önemli koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapan Manchester Sanat Galerisi, kentin başlıca galerilerindendir. Ülkenin Raphaelite öncesi dönem sanat koleksiyonunu barındıran bu galeri, Avrupalı sanat ustalarına ait tablolarıyla ün yapmıştır.  Müzik, kent kültürünün ayrılmaz bir parçasıdır. Cazdan pop müziğe geniş bir yelpazede müzik alternatifleri müzik severlerin beğenisine sunulur. Klasik müzik en yaygın müzik türüdür. Halle Orkestrası ve BBC Filarmoni Orkestrası kentin iki ünlü orkestrasıdır. Manchester`da bulunan en önemli klasik müzik ve konser yerleri Peter Caddesi`nde yer alan Free Trade Hall (Serbest Ticaret Merkezi), Bridgewater Salonu (tek uluslararası konser alanı), RNCM, Royal Exchange Tiyatrosu ve Manchester Katedrali`dir. 28 Haziran-15 Temmuz arasında gerçekleştirilen Uluslararası Manchester Festivali ve Temmuz aylarında düzenlenen Manchester Cazz Festivali (Temmuz) kentin dünyaca ünlü kültürel organizasyonlarındandır.

Manchester, her türlü eğlenceye ev sahipliği yapar. Parklar ve bahçeler doğayla iç içe eğlence imkânı sunarken, çok sayıda bar, diskotek ve kulüpte canlı müzik, dans partileri, çeşitli performanslar, şovlar ve aklınıza gelebilecek her türlü eğlence alternatifi bulunur.

Kent Mutfağı

Manchester; pazarlar, restoranlar, kafeler ve kulüplerle dolup taşan bir kenttir. Kentte çok sayıda fast food restoranına rastlanır. Uluslararası mutfaktan her türlü lezzeti de mutfağında barındıran Manchester birasıyla ünlüdür. Kentte çok sayıda bira imalathanesi bulunur.

Rusholme`de yer alan Curry Mile ve kent merkezindeki Chinatown (Çin Mahallesi) kent mutfağının önemli merkezlerindendir. Rusholme`ün ana caddesi olan Curry Mile, çok sayıda Güney Asya restoranının bulunduğu ve tüm dünyada Hindistan dışındaki en büyük Hint yoğunluğunun yaşandığı yerdir. Burada çok sayıda hazır yemek dükkânları, kebap evleri ve restoranlar bulunur. Chinatown, çok sayıda Çinli`nin toplanmış olduğu bir semttir. Burası, başta Çin lezzetleri olmak üzere, tam bir Uzakdoğu mutfağı cennetidir.

Manchester’ın Pub’ları ve restoranları yemek yerken aynı zamanda dinlenebileceğiniz yerlerdir.  Organik, geleneksel ve mevsimsel tatlar, Hollanda, Fransız mutfağından lezzetler ve kent pazarları oldukça popülerdir.

Görülecek Yerler

Castlefield’de (Kale alanı) yer alan Castlefield Kent Mirası Parkı (Castlefield Urban Heritage Park) kentsel tarihin bir yansımasıdır. M.S. 79 yıllarında inşa edilen bu Roma Kalesi, viyadükleri, köprüleri, kanalları ve pazaryerleriyle önceleri Manchester`ın kalbiydi. Günümüzde Kent Mirası Parkı olarak hayat bulan bu kale Castlefield Havzası, Bridgewater Kanalı ve bir bilim müzesini içine almıştır.  Kenti işgal eden gökdelenler, Manchester`ın modern yüzünü temsil eder. Beethom Kulesi, CIS Kulesi, City Kulesi, Arndale Kulesi, Manchester Belediye Binası, Civil Justice (Medeni Hukuk) Merkezi kentin en uzun ve en görkemli ilk altı mimari harikasıdır. Deansgate caddesi ve Great Bridgewater Caddesi`nin kesiştiği noktada yükselen Beethom Kulesi, kentin en yüksek binasıdır. 

Pankhurst Merkezi (Pankhurst Parlour Müzesi), Büyük Manchester Polis Müzesi, Manchester Müzesi, İnsanlık Tarihi Müzesi, Manchester Yahudi Müzesi, Bilim ve Sanayi Müzesi ve Urbis Müzesi Manchester`da yer alan sayısız müzenin en önemlilerindendir. 
Katedral Bahçeleri`nde yükselen Urbis Müzesi, kentin sanayiye ait geçmişinin sergilendiği yerdir. Burası, buzlu camdan duvarları ve videoyla desteklenen sergileriyle üç katlı bir kültür merkezidir. Kent merkezinde yer alan İnsanlık Tarihi Müzesi, işçi sınıfının son iki yüzyıla yayılan sosyal yaşamını tüm yönleriyle yansıtır. Manchester`da çok sayıda park, bahçe ve doğal alan bulunur. 1870 yılında Whalley Range`de kurulmuş olan Alexandra Parkı, tarih boyunca işçiler için bir rekreasyon alanı olarak hizmet vermiştir. Kentin sanayi tarihini en güzel şekilde yansıtan bu parkta, tarihi ve doğayı aynı anda görmek mümkündür. Maitland Caddesinde yer alan Chorlton Su Parkı Manchester`ın en popüler yerlerinden biridir. Merkez gölü etrafında yerleşmiş olan park balık tutmaya ve çeşitli su sporlarına elverişli bir mekândır.

Manchester Şehir Rehberi ile Alakalı Yazılar

Bitlis Şehir Rehberi
Bitlis Şehir Rehberi
Bitlis yöresinde Doğu Toroslar’ın teşkil ettiği geniş kavis,hem yüksek olduğu hem de geniş sıra dağlar meydana getirdiği için geçilmesi imkansız bir set halini almıştır. İşte Bitlis bu dağ settinin nispeten daralmış olduğu bir vadinin üzerinde kurularak bir taraftan Van Gölü Havzası, diğer taraftan Güney Doğu Anadolu bölgesi ile olan irtibatı sağlayarak stratejik önemini tarihin her devrinde göstermiştir.
Niğde Şehir Rehberi
Niğde Şehir Rehberi
Kapadokya Bölgesinde yeralan Niğde, antik kentleri, tarihi ve kültürel eserleri, Aladağ Milli Parkı ile önemli bir turizim merkezidir. M.Ö. 3000 - 2000 yıllarını kapsayan Eski Tunç Devri`nde Niğde çevresinde önemli yerleşim birimlerinin olduğu yapılan arkeolojik kazı çalışmaları sonucunda anlaşılmıştır. Eski Hitit Dönemi olarak adlandırılan bu dönemden sonra Niğde, Frig, Pers, Büyük İskender, Roma, Bizans egemenliklerinde kalmıştır.

Haritada Manchester

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları