Sehirler

Madrid Şehir Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Madrid, İspanya
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Şehir Ara

Madrid Şehir Rehberi
Madrid Şehir Rehberi
 
Madrid Şehir Rehberi
 
Madrid Şehir Rehberi
 
Madrid Şehir Rehberi

Madrid, İspanya`nın başkenti ve Madrid bölgesinin yönetim merkezi. İber Yarımadası`nın orta kesiminde yer alır. Madrid İstanbul, Londra, Berlin ve Paris`ten sonra Avrupa`nın en  kalabalık beşinci şehridir.

Coğrafya

Zengin tarihi mirasının yanı sıra canlı bir kültür ve sanat merkezi olarak da önem taşır. Gelişmesi ve ülke ekonomisinde ağırlıklı bir rol kazanması yakın tarihlere rastlar. Metropolitan alanın yüzölçümü 1.020 km² olup nüfusu 4 milyonu aşkındır.
Avrupa`nın en yüksek başkentlerinden biri olan Madrid, Orta Plato`nun dalgalı bir platosunda 635 m yükseklikte yer alır. Yüksek konumu ve hava kütlelerinin etkisine açık olması sebebiyle ani sıcaklık değişiklikleri sık görülür. Yaz ayları boğucu olup sıcaklık bazen 38 °C`ye kadar ulaşır. Yıllık ortalama sıcaklık 2°-24 °C arasında değişir. 

Madrid`in idari hizmetleri, bankacılık ve sigortacılığa dayanan ekonomisine, ulaşım ağının merkezi olması ve turizmden kaynaklanan gelirler de önemli katkıda bulunur. II. Dünya Savaşı`ndan sonra sanayi gelişmiş, imalat sektörünün de ağırlığı artmıştır. Başlıca sanayi mamulleri arasında, demiryolu gereçleri ve traktör yapımı, dönüştürme metalurjisi, elektrikli gereçler yapımı, besin sanayii, tekstil, kimya, plastik maddeleri işleme, optik eşya, otomobil ve kamyon motoru yer alır.

Tarihi

Manzanares Irmağı`na bakan kayalık bir çıkıntı üzerinde kurulu Alhazar`ın çevresinde gelişen şehirden 932 tarihli kayıtlarda Arapça "su kanalı" anlamına gelen Macerit adıyla bahsedilir.1083 yılında şehir Müslümanlardan Kastilya Krallığı`na geçti. Alhazar`ın 1466`daki depremde yıkılmasından sonra inşa edilen ortaçağ kraliyet sarayı, şehrin gelişmesine yeni bir hız kazandırdı. 1561`de Kral Hıristiyan II. Felipe İspanya`nın merkezinde olduğu için şehri başkent yapmayı uygun buldu. 1759-1788 arasındaki III. Carlos döneminde geniş cadde ve meydanların açılmasıyla planlı bir gelişme başladı. Napolyon Savaşları (1800-1815) sırasında Fransız işgali altına giren Madrid, Joseph Bonaparte`in tahta geçmesinden sonra başlayan millî ayaklanmada öncü bir rol oynadı. On dokuzuncu yüzyılın ikinci yarısında şehre modern bir görünüm kazandıran planlı bir yapılaşma başladı. İspanya İç Savaşı (1936-1939) sırasında ağır bombardımanlara maruz kalan Madrid büyük bir yıkıma uğradı. Ancak bundan sonra geniş çaplı bir onarım dönemi başladı. Şehrin gelişmesi zamanla çevredeki banliyöleri de içine aldı. 1960`lardaki değişimlerde tarihi mirasa ağır darbeler indirilmekle beraber, sonraki yıllarda tarihi yapıları koruma tedbirleri alındı.

Kültür ve Eğlence

Çok sayıda tiyatro, sinema, müzik, opera, dans merkezi ile sanat ve edebiyat eğitim kurumlarının varlığı Madrid`in kültürel zenginliğini yansıtır. Kentte çok sayıda sergi bulunur. İspanyol Flamenko dansı ve jazz müziği kentin kültürel yapısının en önemli yapı taşlarındandır. Ayrıca boğa güreşleri de kentin bilinen kültürel bir etkinliğidir.

Madrid`in her gecesi gün doğuşuna kadar yaşanır. Gece mekanlarının çoğu sabahın erken saatlerine kadar açıktır. Gece yaşamının kenti olarak anılan Madrid`deki bütün eğlence mekanlarını sıralamak pek de mümkün değildir. Kentte bulunan eğlence mekanlarının çoğu Flamenko’nun yaşandığı yerlerdir. Bu yerler sadece canlı müzik sunmakla kalmaz, isteyenlere Flamenko dansını tecrübe etme imkanı da sunar. Haziran ve Eylül ayları arasındaki dönemi kapsayan Estate Romana; ücretsiz dinlenen konserlerin, açık hava sinema keyfinin ve diğer kültürel etkinliklerin yaşandığı bir dönemdir. Yılın bu zamanında sayısız açık hava konseri düzenlenir. Villa Celimontana`da düzenlenen caz konserleri, bu dönemin en önemli örneklerindendir.  

 Ayrıca, Madrid çok sayıda spor ve dinlenme aktivitesi için elverişli bir kenttir. Kentte bulunan bisiklet yolları, koşu alanları, halka açık yüzme havuzları ve at biniciliği imkanları, bu tür aktivitelerin yaygın olduğu bir kentte olduğunuzu anlatır.   

Kent Mutfağı

Madrid uluslararası bir mutfağa sahiptir. İspanyol göçmenler de kentin mutfak kültürünü oldukça zenginleştirmiştir. Kentin her noktasında geniş menüye sahip mekanlar bulmanız mümkündür. Muhteşem tapa (farklı lezzetlerin oluşturduğu aperitifler) çeşitleri, hem ulusal hem de kent mutfağının geleneksel parçalarıdır. Ayrıca, kent mutfağı deniz ürünleri oldukça popülerdir.  

Madrid, kent mutfak kültürüne özgü popüler yemekleriyle de meşhurdur. Cocido madrileno (sebzeli nohutlar), besugo al horno (fırında sarkos), tortilla de patatas (patates omleti),  sopa de ajo (sarımsak çorbası) ve caracoles (salyangoz türleri) , klasik kent mutfağından  birkaç örnektir.

Gezilebilecek Yerler

İspanya`nın bazı kentleri ülkenin başkentinden çok daha fazla tarihi ve turistik unsur barındırıyor olsa da Madrid`in büyüleyici arkeolojik yapısı bambaşkadır. Kentte gezmeniz gereken müzeler, sanat galerileri ve tarihi yapılar sizleri bekler. Yani genel kanının aksine Madrid sadece kırmızı şarap, güneş ve alışverişten ibaret değildir.

Tarihi mabetleri ve arkeolojik görüntüsüyle Madrid, kozmopolit ve insanın aklını başından alan bir yapıya sahiptir. Plaza Mayor kentin en önemli tarihi yapıtıdır. Bu meydan Madrid`in merkezinde yer alır. Kent merkezindeki Arap Duvarı (Muralla Arabe) Ortaçağ`ın ilk yıllarında Madrid`i yöneten Müslümanlar tarafından yaptırılmıştır. Yazın, tiyatrodan müzik şovlarına çok sayıda organizasyona ev sahipliği yapmaktadır.

La Latina`da bulunan Basilica de San Miguel (Bazilika) dört erdemi temsil eden heykeller ve Justo ile Pasto`un kabartmalarını bulunduran dini bir abidedir.

Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia Madrid`in diğer bir ünlü sanat galerisidir. Galeride Pablo Picasso, Joan Miro, Juan Gris, Shalvador Dali gibi sanatçıların eserlerini görebilirsiniz.

Madrid Şehir Rehberi ile Alakalı Yazılar

İspanya Ülke Rehberi
İspanya Ülke Rehberi
Madrid’te mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında kapalı dikdörtgen şeklinde bir meydan olan Plaza Mayor geliyor. Puerto del Sol yani sol meydanda ise Madrid’in simgesi olan ağaçtan yemiş yiyen bronz ayı heykelini görebilirsiniz. Barselona gezilecek yerler konusunda her yaştan ve tarzdan gezgine hitap edebilecek bir şehir.El Carmen yani tarihi eski şehirde zaman tünelinde keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

Haritada Madrid

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları