Sehirler

Lyon Şehir Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Lyon, Fransa
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Şehir Ara

Lyon Şehir Rehberi
Lyon Şehir Rehberi
 
Lyon Şehir Rehberi
 
Lyon Şehir Rehberi
 
Lyon Şehir Rehberi

Lyon, Fransa`nın güneydoğu tarafında yer alan bir kenttir. Fransa`nın Rhône yönetiminin merkezidir ve Rhône-Alpes bölgesinde yer alır. Konum olarak Marsilya ile Paris`in arasında yer alır. Lyon, Paris`den 470 kilometre, Marsilya`dan 320 kilometre, Cenevre`den 160 kilometre,Torino`dan 280 kilometre, Barcelona`dan 600 kilometre uzaklıktadır. Lyonlular kendilerine Lyonnais derler.

Lyon`un tarihine bakacak olursak, kimyasal alanda birçok petrokimyasal endüstriye ev sahipliği yapmaktadır. Fransız iş dünyasının merkezlerinden biri olan Lyon, Fransız gastronomisinin merkezidir. Şehrin  Auguste ve Louis Lumière kardeşler nedeniyle, sinema tarihinde önemli bir yeri vardır. Şehrin futbol takımı Olympique Lyonnais`dir. Lyon`un şehir merkezindeki nüfusu 472,305`dir. Bağlı bölgeler ile birlikte bu nüfus 1,748,271 (2006) olur. Şehir Rhône-Alpesbölgesinin başkentidir. Toplam bölgenin nüfusu 3 milyona yakındır. 
Lyon`da genelde kimyasal ve biyoteknik sanayisi hakimdir. Öte yandan şehir Fransa bilişim teknolojileri ve yazılımlarının merkezidir.

Lyon UNESCO Dünya Mirasları listesindedir. Şehir tarihsel olarak dünyanın ipek ticaretinin merkezidir. Lyon içerisinde Interpol`ün merkezini, uluslararası haber kanalı Euronews`in merkezini ve Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı`nı barındırır.

Kültür ve Eğlence

Kültür, Lyon`u özel ve önemli kılan unsurlardan biridir. Kent, parlak ve canlı bir kültüre sahiptir. Kentin dünyadaki ününe katkıda bulunan sahne sanatları merkezlerinin yanı sıra Lyon, kültürel yaratıcılık ve yenilik kentidir. Müzik, dans, tiyatro, sergiler, festivaller ve diğer kültürel değerler kentin zengin kültürünün en önemli unsurlarındandır. 

Klasik çalışmalardan çağdaş yapımlara, Lyon`da her türlü sahne sanatına rastlamanız mümkün. Kent merkezinde yer alan Célestins Tiyatrosu (Théâtre des Célestins), Lion`un en eski dram performansları merkezidir. Villeurbane`nin merkezinde yer alan Ulusal Popüler Tiyatrosu (Théâtre National Populaire), kültürün ve tiyatronun merkezi bir yapıdan kurtulması açısından tarihi önemi büyük bir kurtuluştur. Burada sahnelenen performanslar daha çok yaratıcı yapımlardan oluşur.  Opera Evi`ndeki Opera Orkestrası ve Oditoryum`da bulunan Ulusal Orkestra, dünyaca ünlü sahne sanatları merkezleridir. 1993 yılında kurulan Lyon Ulusal Opera Binası, en görkemli tiyatro mimarilerinden biridir. Çağdaş danslar sahneleyen Lyon Opera ve Balesi, en iyi performanslarını burada sahneye koyar. Caz, senfoni ve dünya müziği konserleri bu harikulade mimari yapının çatısı altında sahnelenmektedir. 

Lyon`da yıl boyunca çok sayıda festival düzenlenir. Biennial Dansı (Eylül), orijinal kareografik bir etkinlik olmakla beraber ayrı yerlerde toplam 160 performansın ortaya konduğu bir festivaldir. L`Original Festivali (Mart-Nisan), uluslararası bir hip-hop festivalidir. Tout l’monde Dehors Festivali, yaz boyunca kentin her tarafında kutlanan ve insanların sokakları doldurduğu bir etkinliktir. Nehir gezintileri, Lyon eğlence yaşamının en önemli yönlerindendir. Rhone ve Saone nehirlerinde harikulade bir şehir gezintisi sizleri bekliyor. Lyon kent botları, Nisan ve Ekim ayları arasında kentin gelişmiş bölgelerine turlar düzenlemektedir. Kentte çok sayıda spor merkezi bulunur. Yüzme havuzları, buz pateni alanları, paten kaymak için parklar, jimnastik salonları gibi imkanlar kentte çok sayıda sportif faaliyete imkan tanımaktadır. 

Lyon gece hayatı, çok sayıda eğlence mekanının varlığı ve eğlence alternatiflerinin sınırsızlığıyla ön plana çıkar. Kent; Vieux Lyon, Saone Nehri boyunca uzanan caddeler, Presqu’île ve Croix gibi görkemli ve büyüleyici mekanlarla dolup taşar. Kentin birçok bölümünde gece eğlencesinin sunduğu sınırsız alternatifler bulabilirsiniz.

Kent Mutfağı

Lyon, yüzyıllar boyu dünyanın gastronomi başkenti olmuştur. Lion mutfağı, kaliteli ve lezzetli tatlar krallığıdır. Bu durum kentin kaliteli üretim yapılan verimli topraklarının doğal bir sonucudur. Fronze Bölgesi ile Rhone Vadisi`nin lezzetli meyveleri ve sebzeleri, Savoy Gölü`nün benzersiz balığı, Bresse ve Charolais`de bulunan tarım alanları, Dombes av eti, bereketli topraklar ve zengin mutfak ürünleri hünerli kent mutfağında baş rolü oynayan unsurlardır. 

Bazı yerel lezzetler;
Domuz eti ürünleri ve Cervelle de Canuts (otlu yumuşak peynir), petit salé (mercimekli jambon), kızartılmış ördek yağı, Lyon salatası, tablier de sapeur (işkembe), quenelles dumplings (balık, tere yağı ve irmik karışımı), siyah pudding, andouillette (sos), paillasson (kızartılmış patates püresi)...  Lyon, tadına doyamayacağınız lezzetli şarapları ile bilinir. Beaujolais, Côteaux du Lyonnais ve Côtes du Rhone bölgelerindeki üzüm bağları, kentin kaliteli şaraplarının üretildiği en önemli yerlerdir.

Lyon Şehir Rehberi ile Alakalı Yazılar

Bitlis Şehir Rehberi
Bitlis Şehir Rehberi
Bitlis yöresinde Doğu Toroslar’ın teşkil ettiği geniş kavis,hem yüksek olduğu hem de geniş sıra dağlar meydana getirdiği için geçilmesi imkansız bir set halini almıştır. İşte Bitlis bu dağ settinin nispeten daralmış olduğu bir vadinin üzerinde kurularak bir taraftan Van Gölü Havzası, diğer taraftan Güney Doğu Anadolu bölgesi ile olan irtibatı sağlayarak stratejik önemini tarihin her devrinde göstermiştir.
Niğde Şehir Rehberi
Niğde Şehir Rehberi
Kapadokya Bölgesinde yeralan Niğde, antik kentleri, tarihi ve kültürel eserleri, Aladağ Milli Parkı ile önemli bir turizim merkezidir. M.Ö. 3000 - 2000 yıllarını kapsayan Eski Tunç Devri`nde Niğde çevresinde önemli yerleşim birimlerinin olduğu yapılan arkeolojik kazı çalışmaları sonucunda anlaşılmıştır. Eski Hitit Dönemi olarak adlandırılan bu dönemden sonra Niğde, Frig, Pers, Büyük İskender, Roma, Bizans egemenliklerinde kalmıştır.

Haritada Lyon

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları