Sehirler

Los Angeles Şehir Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Los Angeles, Amerika Birleşik Devletleri
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Şehir Ara

Los Angeles Şehir Rehberi
Los Angeles Şehir Rehberi
 
Los Angeles Şehir Rehberi
 
Los Angeles Şehir Rehberi
 
Los Angeles Şehir Rehberi

`Los Angeles şehri, Amerika Birleşik Devletleri Kaliforniya eyaletinde en büyük nüfuslu olan ve ABD tümünden New York Şehri`nden sonra ikinci en kalabalık olan şehirdir. Los Angeles`ın nüfusu (2010 Nüfus Sayımı itibarı ile) 3,792,621 kişidir. Şehir sınırları içinde yüzölçümü 1,215 km2 olup Büyük Okyanus`un doğu kıyısında güney Kaliforniya`da konumlanmıştır.

Şehir daha büyük olan 12,828,837 kişi nüfuslu "Los Angeles-Long Beach-Santa Ana" metropoliten istatistiksel bölgesinin ve 18 milyon kişiden daha fazla nüfuslu "Büyük Los Angeles Bölgesi"`nin odaklanma mevkidir. Böylece Los Angeles ABD`de ikinci büyük metropoliten bölgede ve tüm dünyanın en büyük metropoliten bölgelerinden bulunmaktadır.  
Los Angeles, Kaliforniya eyaletinin "Los Angeles Kontluğu (County)" merkez şehridir. Bu kontluk ABD kontlukları arasında en büyük nüfuslu ve en çok çeşitli etnik grupların yaşadığı kontluktur.

Tarihçe

4 Eylül 1781 tarihinde İspanya kontrolündeki Meksika tarafından keşfedilen şehir (her ne kadar Kızılderililer uzun süredir orada yaşasa da) Los Angeles 4 Nisan 1850 tarihinde Kaliforniya’nın bir parçası olmuştur. İsmi İspanyolcadan gelmektedir ve Melekler Şehri manasını taşımaktadır. 2 Ağustos 1769`da, Fernando Rivera Y Moncado`nun kaptanı olduğu Kaliforniya`ya gelen ilk Avrupalı yerleşimciler içindeki Fransisken papazı Peder Juan Crespi, 2 Ağustos dini bir şölen olan Perdono`ya denk düştüğü ve Assisili Francesco adına anıldığı ve de bu yere İtalya`da "ülkenin çok küçük parseli" anlamında "porziuncola" denmesi yüzünden, buraya "Nuestra Señora de los Angeles de la Porciúncula" demiştir. Sonra da bu Assisi`deki şapelde Bakire Meryem`in meleklerle çevrili freski bulunduğundan "El Pueblo de Nuestra Señora la Reina de los Angeles de Porciúncula" dendi, sonra da kısaca "El Pueblo de la Reina de Los Angeles" dendi. Ancak tuhaf olan şu ki; İspanyolca`da sözcükler eril ve dişil olarak ayrılır, buna göre adının ya eril olarak "Los Angelos" ya da dişil olarak "Las Angelas" olması gereklidir, belki de kozmik bir şaka olarak melekler erkek ya da dişi olmadıkları için bu ad garip bir biçimde "Los Angeles" olmuştur.

1876 yıllarına kadar nüfusu on bin dolaylarında olan Los Angeles, petrol yataklarının keşfedilmesi, Kaliforniya kuzeylerindeki altın madenlerinin bulunması, ve de gerek doğal güzelliği açısından birçok insanın rüyalarını süsledi.

1920`li yıllarda sanat ve eğlencenin de tüm ülke genelinde öncüsü olmaya başlamıştır. New York`un klasik Broadway`ine karşı Hollywood sineması gelişen yıllarda da çok daha güçlü olur; günümüzde de Broadway`in büyük bir geliri Hollywood`dan gelmektedir.

Coğrafya

Los Angeles metropol alanı, Los Angeles, San Bernardino, Riverside, Ventura ve Orange vilayetlerini ve 16 milyonun üzerinde değişik etnik ve ekonomik geçmişe sahip insanları barındırmaktadır. Los Angeles yanlış olarak birçok kez "Güney Kaliforniya" olarak adlandırılmaktadır, ancak coğrafi olarak San Diego ve Imperial vilayetleri de başta olmak üzere birçok bölüm göz ardı edilmektedir.

Los Angeles`ın da büyümesiyle komşusu olarak gelişen ilçeler de vardır. Venice Beach, Marina del Rey, Beverly Hills, Santa Monica ve Hollywood gibi dünyaca meşhur ilçeleri içinde barındıran Los Angeles`ın içinde bulunduğu Kaliforniya`nın eski valisi de ünlü film yıldızı Arnold Schwarzenegger`dir.

Kültür ve Eğlence

Dünyanın Eğlence Başkenti, sahne sanatları ve gece hayatı ile insanın başını döndürür. Birbirine benzemeyen ve her biri bir kenti andıran semtler, plaj kültürü, Los Angeles`ı dünya eğlencesinin merkezi yapmıştır. Los Angeles, dünyanın en önemli sinema ve film merkezidir. Her yıl milyonlarca insan, Şöhretler Kaldırımı gibi film sektörüyle ilgili önemli yerleri görmek için Hollywood`a akın eder. Binlerce starın anısının yaşatıldığı Şöhretler Kaldırımı, Hollywood Bulvarı boyunca uzanır. Grauman Hollywood Bulvarı`nda yer alan Çin Tiyatrosu, ünlü bir sahne sanatları merkezidir. Tiyatronun dış avlusunda duran çimento bloklar, birçok Hollywood starının el yazısını, ayak izlerini ve imzasını taşır.

Walt Disney Konser Salonu`nda sahne alan Los Angeles Filarmoni Orkestrası, dünyanın en iyi orkestralarındandır. Dorothy Chandler Pavilion`nda bulunan Los Angeles Operası, görkemli opera örneklerinden biridir. Highland Avenue`da yer alan Hollywood Bowl, açık hava yaz mekanıdır. Los Angeles Filarmonik konserleri, caz ve pop sanatçılarının ortaya koyduğu performanslar, burayı bir müzik mabedine dönüştürür.

Şehir merkezinde yer alan Sahne Sanatları Merkezi, dört tiyatroyu bünyesinde barındıran bir müzik merkezidir. Çoğu sahne sanatları performansları bu muhteşem komplekste sahnelenir. Bu merkezde bulunan Ahmanson Tiyatrosu, büyük çapta klasik müzik örneklerinin sunulduğu bir yerdir. Los Angeles Panayırı (LA County Fair; Eylül), dünyanın en büyük panayırlarındandır. Müzik, at yarışları, yerel mutfaktan lezzetli örnekler ve daha birçok aktiviteye sahne olan bir organizasyondan bahsediyoruz. AFI-LA Festivali (Kasım), dünyanın en büyük film festivallerinden biridir. Coachella Vadisi Müzik Festivali (Nisan-Mayıs), en son müzik tarzlarının çalındığı bir etkinliktir. Dünya eğlencesine başkentlik yapan bir kentte gece hayatının nasıl yaşandığını tahmin etmeniz zor olmasa gerek. Gece kulüpleri, tasarım barları, kabareler, canlı müzik mekanları, ağır metal, rock, caz ve blues müzik tarzlarının inlettiği müzik mabetleri, komedi kulüpleri ve dünya tiyatrosuna öncülük eden sahne sanatları merkezleri, sanki insanları eğlence sarhoşu yapmak için kurulmuş bu kentin her tarafında hizmet vermektedir.

Plaj eğlenceleri, Los Angeles eğlence hayatının mihenk taşlarındandır. Kentin, Pasifik Okyanusu boyunca uzanan 120 km2`lik bir sahili vardır. Santa Monica, Venice ve Manhattan plajları, kentin en popüler plajlarıdır. Zuma ve batıya doğru uzanan plajlar, aileler için ideal yerlerdir.

Kent Mutfağı

Los Angeles mutfağı, kentin eğlence yaşamının vazgeçilmez parçalarından biridir. Kozmopolit bir mutfak kültürüne sahip olan Los Angeles, bulundurduğu sayısız lezzet türüyle ülkenin batı kıyısının en büyük mutfağına sahiptir. Aklınıza gelebilecek tüm kategorilerden restoranların ve diğer mekanların sunmuş olduğu her türlü yerel, ulusal ve uluslararası lezzetler, baş döndürücü özelliktedir. Zengin bir lezzet menüsüne sahip Los Angeles lezzetler dünyası, midesine düşkün olanların kesinlikle kaçırmayacakları bir kenttir. Los Angeles`ın üzüm bağlarından üretilen şarabı tatmadan kentten ayrılmamalısınız.

Kent merkezi Los Angeles mutfağının kozmopolit yönünü yansıtırken, Hollywood`un batı bölümü (özellikle ünlü Sunset Strip), parti restoranlarıyla doludur.

Los Angeles Şehir Rehberi ile Alakalı Yazılar

Bitlis Şehir Rehberi
Bitlis Şehir Rehberi
Bitlis yöresinde Doğu Toroslar’ın teşkil ettiği geniş kavis,hem yüksek olduğu hem de geniş sıra dağlar meydana getirdiği için geçilmesi imkansız bir set halini almıştır. İşte Bitlis bu dağ settinin nispeten daralmış olduğu bir vadinin üzerinde kurularak bir taraftan Van Gölü Havzası, diğer taraftan Güney Doğu Anadolu bölgesi ile olan irtibatı sağlayarak stratejik önemini tarihin her devrinde göstermiştir.
Niğde Şehir Rehberi
Niğde Şehir Rehberi
Kapadokya Bölgesinde yeralan Niğde, antik kentleri, tarihi ve kültürel eserleri, Aladağ Milli Parkı ile önemli bir turizim merkezidir. M.Ö. 3000 - 2000 yıllarını kapsayan Eski Tunç Devri`nde Niğde çevresinde önemli yerleşim birimlerinin olduğu yapılan arkeolojik kazı çalışmaları sonucunda anlaşılmıştır. Eski Hitit Dönemi olarak adlandırılan bu dönemden sonra Niğde, Frig, Pers, Büyük İskender, Roma, Bizans egemenliklerinde kalmıştır.

Haritada Los Angeles

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları