Sehirler

Londra Şehir Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Londra, İngiltere
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Şehir Ara

Londra Şehir Rehberi
Londra Şehir Rehberi
 
Londra Şehir Rehberi
 
Londra Şehir Rehberi
 
Londra Şehir Rehberi

Londra , İngiltere`nin ve Birleşik Krallık`ların başkentidir. derece meridyeninin geçtiği Greenwich, Londra yakınlarındadır.

Londra dünyanın en önemli iş ve finans merkezlerinden biridir. Yaklaşık 8 milyonluk nüfusuyla AB`nin 2. kalabalık kentidir. Bağlı yerleşim birimleri ile birlikte (Greater London) nüfusu 12-15 milyondur. Km²`ye 4.573 kişi düşmektedir. Avrupa`da en fazla beyaz ırk harici insanın yaşadığı şehirdir. 300`den fazla farklı dil konuşulmaktadır.

Uluslararası turizmin kesişme noktasıdır. Dünyanın en kalabalık hava trafiği Londra hava trafiğidir. 5 uluslararası havaalanı bulunmaktadır. Bunların en büyüğü Heathrow`dur. Heathrow dünyanın en fazla uluslararası yolcu taşıyan havaalanıdır.

En önemli turistik mekanları, Parlamento Binası,Tower Bridge, Tower of London (Londra Kulesi), Buckingham Sarayı, Trafalgar Meydanı ve Londra gözü (İngilizce: London eye)`dür (Londra Dönme dolabı). Londra Büyük Şehri, Londra Şehri (City of London) , Westminister Şehri ve 31 metropoliten-Londra-bölgesinden oluşur.

Yeşili bol olan bir şehirdir. Londra`da 143 adet kayıtlı park ve bahçe vardır. Thames Nehri şehri ikiye böler.

Tarihçe

Londra yaklaşık 2 bin yıl önce Romalılar tarafından kurulmuştur. MÖ 43 yılında Roma İmparatorluğu`nun Britanya`yı işgali sonrasında Londonium ismi ile kurulmuştur. İsmin kökeni ile ilgili kesin bilgiler olmamakla beraber, anlamının "akan nehir" olabileceği düşünülmektedir.

Londra dünyanın eski kentlerinden birisidir. Turizm bakımından ise tarihi eserler büyük müzelerde sergilenmektedir. Kültürleri gerçekten bin yıl önceden dünyaya yayılmaya başlamıştır. Londra`ya dünyanın her tarafından gelenler vardır. Bu da Londra` nın tarihi bir şehir olmasının sonucudur.

Londra Metrosu

Londra metrosu, dünyanın en eski metrosudur. 1863 yılında Metropolitan Railway ismiyle açılmıştır. Londra metrosunun yapılma amacı o zamanlar at arabalarından oluşan trafiğin yoğunluğunu azaltma amacıydı. Yapılan ilk hatlarda da bilinen en gelişmiş teknoloji olarak buharlı trenler kullanılmıştır. Şehrin belli yerlerinde hala kömür dumanını atma amacıyla açılan havalandırmalar mevcuttur.

Burası açıldıktan sonra İstanbul`da Tünel, Madrid ve New York`ta da benzer metrolar yapıldı. Londra metrosuna Underground(yeraltı) denilmektedir. İstasyon levhalarında ki şekil nedeniyle de Londra metrosuna argoda Tube denilmektedir. Toplamda 274 istasyon bulunmaktadır. Metroda sigara içmek önceleri serbestti ama şuan çıkan yasadan dolayı kesinlikle yasaktır.

Londra Şehir Rehberi ile Alakalı Yazılar

İngiltere Ülke Rehberi
İngiltere Ülke Rehberi
Londra gezilecek yerler konusunda sahip olduğu birbirinden güzel saraylar, müzeler, parklar ve meydanlar ile Avrupa başta olmak üzere dünyanın en önemli şehirlerinden biridir. Windsor Castle, Londra’ya yakın bir konumda bulunan kale halen kraliyet ailesi tarafından kullanılmaktadır. Bath, küçük bir şehir olan Bath, Roma hamamları ile oldukça eski bir tarihe sahiptir.
Atlasjet Londra` ya Uçuyor
Atlasjet Londra` ya Uçuyor
İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan yapacağımız seferlerle Londra’nın şehir merkezine ulaşımı en kolay havalimanlarından biri olan Luton’a ulaşacaksınız. Ayrıca uçaktan inmeden direkt bağlantı ile Kıbrıs’a, İstanbul aktarmalı olarak da İzmir, Antalya, Tahran, Tiflis ve Nizhnekamsk gibi birçok noktaya devam edebilirsiniz.

Haritada Londra

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları