Sehirler

Kişinev Şehir Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Kişinev, Moldova
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Şehir Ara

Kişinev Şehir Rehberi
Kişinev Şehir Rehberi
 
Kişinev Şehir Rehberi
 
Kişinev Şehir Rehberi
 
Kişinev Şehir Rehberi

Kişinev, Moldova Cumhuriyetinin başkenti ve en büyük şehridir. Avrupa`nın yeşil alanı bol şehirlerinden biri Kişinev, aynı zamanda önemli bir ticaret ve sanayi merkezidir. Dinyester Nehrinin bir kolu olan Bic nehri kıyısında yer alan şehrin beş ilçesi vardır. 2004 yılı rakamlarına göre 707.000 kişinin yaşadığı şehirdeki etnik dağılım şu şekildedir:

• Moldov - %72,8
• Rus - %13,7
• Ukraynalı - %8,4
• Bulgar - %1,2
• Gagauz - %0,9
• Diğerleri - %2,9

Kültür ve Eğlence

Moldova Avrupa’nın en zengin etnik kültürüne sahip ülkelerinin başında geliyor. Bu durum Moldova’da her misafirin özel bir sıcaklıkla karşılanmasını da beraberinde getiriyor. Misafirler genellikle, “case mare (büyük oda)” denilen odaya davet edilir.  Her evde bulunan bu geleneksel odada birlikte yemek yenir. Moldova’da herkesin katılabileceği pek çok bayram da bulunuyor.

“Martisor” adını verdikleri geleneksel bayramları baharın sembolü olarak kabul edilir. Moldovalılar herkes mart ayında beyaz ve kırmızı renkte trikolarla baharın canlanışını karşılar. Bu kutlamada özel yemekler pişirilir. “Ciresar”, “Limba Noastra” ve  “Maria Biesu Welcomes” diğer önemli bayramlar.

Moldova Devlet Sanat Müzesi, Moldova Cumhuriyeti Milli Kütüphanesi, Şekov Rus Drama Tiyatrosu, Opera ve Bale, Moldova Devlet Üniversitesi, Ekonomi Akademisi, Teknik Üniversite ve Moldova Uluslararası Bağımsız Üniversitesi, Kişinev’deki kültür kurumlarının başında geliyor. Opera, tiyatro ve bale en ön planda olan sanat dalları. Kukla tiyatrosu da ülke sanatında oldukça önemli kabul ediliyor.  Ülkede gelişkin bir sauna kültürü de bulunuyor. Kişinev ziyaretçileri böylesi bir deneyim için vakit yaratırsa pişman olmayacaktır.

Kent Mutfağı

Moldova’nın en ünlü yemeği “sarmali” bizim sarmamızı andırıyor. Ülke topraklarında oldukça fazla bir alanda üzüm bağı olması bu yemeği yaygınlaştırıyor. Türk mutfağını andıran bir başka yemek “mamaliga” mısır unu, tereyağı ve kaşar peynirinden yapılışıyla Karadeniz bölgemizin mıhlamasını andırıyor. Mamaliga balık yanında yeniyor. Kırmızı biberli “acika” da yine oldukça tanıdık bir sos. Mantılarıysa Çin’de yapılanlara benzer şekilde oldukça iri. Yoğurt yerine krema ile servis ediliyor.

Yörenin en ünlü böreği ise “plaçenta”. Börek peynirli, kıymalı, reçelli, patatesli, lahanalı gibi çeşitlerde de yapılıyor. Bir başka börek çeşidi de İran’da da yapılan “pireşki”. Pazarlarda da satılan pireşki yağda kızartılıyor.

Doğu Avrupa ve özellikle Rus damak tadının baş çorbası olan “borç” Moldova’da hemen her yerde bulunabiliyor. Bir başka sevilen çorba olan “tukmaş” ise kemikli et suyuna makarna kesilmesiyle pişiriliyor. Haşlanıp, soğuk ve jöleyle yenen tavuk yemeği “raçitura” da Kişinev’de tadılması gereken Moldova lezzetlerinden.

Kişinev Şehir Rehberi ile Alakalı Yazılar

Moldova Ülke Rehberi
Moldova Ülke Rehberi
Kişinev: Avrupa’nın yeşilliği en bol şehridir. Şehirde birçok park ve 23 tane göl bulunmaktadır. Şehir, Dinyester nehrinin bir kolu olan “Bic” nehri kıyısındadır. Büyüklüğüne gelince, toprakları: 33.700 km2’dir. Denize kıyısı yoktur, ancak Karadeniz’e çok yakındır. Moldova’nın en yüksek noktası “Balanesti” denilen tepedir. Bu tepenin yüksekliği, yalnızca 430 metredir.

Haritada Kişinev

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları