Sehirler

Kiev Şehir Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Kiev, Ukrayna
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Şehir Ara

Kiev Şehir Rehberi
Kiev Şehir Rehberi
 
Kiev Şehir Rehberi
 
Kiev Şehir Rehberi
 
Kiev Şehir Rehberi

Kiev, Ukrayna`nın başkenti ve en büyük kentidir. Primary Chronicle tarihsel belgesinde Kiev şehrinin yerel bir yöneticisi olmadığını ve 9. yüzyıldan itibaren Hazar Türklerine haraç verdiklerini yazmaktadır. Eski Türkçede yüksek yer anlamına gelen ve Sarkel`e benzeyen Sambat kalesi Hazarlar tarafından şehri korumak için inşa edilmiştir. Kiev 250 sene Hazarlar (850-1100), 260 sene Altınordu (1240-1500) egemenliğinde yaklaşık 500 sene Türkler tarafından yönetilmiştir.

Dinyeper kıyısına kurulmuş şehrin Hazarlar mı yoksa Kievan Rus`ları tarafından mı kurulduğu hakkında sağlam bir bilgi olmamasına rağmen isminin Kıyı Ev den geldiği zannedilmektedir. Sambat, şehrin diğer ismidir.

Nüfus 

Kiev`in nüfusu II. Dünya Savaşı yıllarında aniden 930.000`den, 180.000`e düşmüşse de 15 yıl içinde toparlanıp %513.5 artarak 1.104.334 olmuştur.[kaynak belirtilmeli] Şehrin son nüfusu 2.785.976’dır.

Ulaşım

İçinden Dinyeper nehri geçer. Altyapısına Sovyetler Birliği döneminde önem verilerek yapılması sayesinde, şehirde ulaşım rahattır. Şehirde metrolar vardır. Kiev Metrosu dünyanın en büyük metrolarından biridir. Çok derine inşa edilmiştir. Ayrıca tramvay, troleybüs gibi vasıtaları kullanarak da ulaşım sağlanabilmektedir.

Kent Mutfağı

Kiev, huzurlu bir atmosferin var olduğu ve çok farklı mutfaklardan lezzetler sunan sınırsız sayıdaki restoranıyla övünen bir kenttir. 

Kentin her tarafına dağılmış olan lokanta ve restoranlarda, yerel mutfağın en güzel örneklerini tadabilirsiniz. Özellikle kent merkezinde, dünya mutfağından en güzel lezzetleri sunan çok sayıda lüks ve pahalı restoranın varlığı söz konusudur. Kiev, çok sayıda ulusal ve uluslar arası fast food zincirine sahiptir. Kentte çok sayıda çiftçi pazarı bulunur. Besarabsky Pazarı, bunlardan en popüler olanıdır. Mutlaka Kiev tavuğunun  tadına varmalısınız. 

Kiev Şehir Rehberi ile Alakalı Yazılar

Ukrayna Ülke Rehberi
Ukrayna Ülke Rehberi
Kırım bölgesi hala keşfedilmeyi bekleyen büyüleyici bir bölge olup tatil geçirmek için harika bir yerdir. Kırım sağlıklı maden suları ve şarapları ile ünlüdür. Karpatlar Ukrayna’nın Green inci olarak kabul edilir.Bu ülkenin en popüler tatil ve turistik merkezlerinden biridir. Kyiv (ayrıca Kiev olarak da bilinir), Dnipro Nehri üzerinde yer alan yaklaşık 3 milyon insanın manzaralı bir şehri, Ukrayna’nın hareketli başkentidir.

Haritada Kiev

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları