Sehirler

Katmandu Şehir Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Katmandu, Nepal
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Şehir Ara

Katmandu Şehir Rehberi
Katmandu Şehir Rehberi
 
Katmandu Şehir Rehberi
 
Katmandu Şehir Rehberi
 
Katmandu Şehir Rehberi

Katmandu Nepal Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehridir. 1.500.000 nüfuslu Katmandu`da UNESCO tarafından koruma altına alınan çok sayıda Budist ve Hindu tapınağı bulunmaktadır. Deniz seviyesinden 1300 m yüksekte kurulan şehir 27°43` Kuzey, 85°22` Doğuda koordinatları arsında yer almaktadır. 

Tarih

Katmandu Vadisi`ne ilk yerleşim MÖ 100 yıllarına rastlar. Ancak vadideki en eski nesnelerin yapılış tarihi ise milattan birkaç yüzyıl olarak belirlenmiştir. Bulunan en eski yazıtın tarihi MÖ 185 olarak bulunmuştur.

Kültür ve Eğlence

İçinde kutsal emanetler saklanan Hint kökenli Budist anıtları stupalar, çoğu 18.yüzyıldan kalma bronz yontular ve elbette görkemli ahşap işçiliği kentin kültürel dokusunun belli başlı ögeleri. 

Katmandu Budizm için olduğu kadar Hinduizm açısından da kutsal bir merkez. Budizm’in en önemli iki tapınağı bu şehirde bulunuyor. Mahayana ve Vajrayana ekolleri burada gelişmiş. Katmandu’yu bir tepeden kuşbakışı gören Budist mabedi Swayambhunath’a gidebilirsiniz. Cava Adası’ndaki Borobodur Tapınağı’yla birlikte dünyanın en eski Budist mabetlerinden Swayambhunath, merkezden yürünerek gidilebilecek kadar yakın olmasa da, taksi ya da rikşa denen motosiklet tarzı taşıtlarla gidilerek görülmeli. Rikşayı seçerseniz Katmandu sokaklarını daha yakından görüp keşfedebilirsiniz. 

Tepenin üstünde, ağaçların arasından bulunan Swayambhunath Tapınağı yaklaşık İÖ 500’lü yıllara tarihleniyor. Girişinde sağlı sollu Buda heykelleri dizili tapınağa ulaşmak için 350 merdiven tırmanmak gerekiyor. 300’lü yıllarda Budizmin felsefi açıdan en zengin dönemine tanıklık etmiş bu tapınak mimari açıdan da cezbedici.

Katmandu’da yıl içerisinde birçok şölen düzenleniyor. Bunlar arasında “Buda Jayanti” yani Buda’nın doğum günü kutlamalarından ayrıca söz etmek gerek. Kutlama günü miladi takvime göre değişse de, genelde mayıs ve haziran aylarına denk geliyor. Budistler Jestha ayının dolunay günü olarak belirliyorlar bu tarihi. Kutlamaların merkezi ise Swayambhunath Tapınağı. Oldukça kalabalık olacak bu etkinliği görmek için sabah erkenden gitmek gerek. Aksi halde basamakları çıkmak bile saatler sürüyor. Bu güne şahitlik etmek dinsel açıdan çok önemli; bu nedenle birçok yerden gelen Budist, buradan hacı olarak dönüyor. Kutlama günü Buda’nın dişi ve saçı gömülü olduğu yerden çıkarılıp insanlara gösteriliyor.

Katmandu Nepal’in en pahalı kenti, buna rağmen oldukça ucuz ve konforlu oteller bulmak mümkün. Yıldızlı otelleri aratmayacak konfordaki hotellerde geceliği yedi dolara iki kişilik odada kalınabiliyor. Hatta şehri biraz tanıdıktan sonra üç dolara dahi gayet konforlu odalar bulunabiliyor. Bunun için tamamen bir turizm bölgesine dönüşmüş Thamel’de bir tur atmak yeterli. Sadece oteller değil, her tür restoran, kafe, bar da bu bölgede toplanmış. Dünyanın dört bir yanından, özellikle de gençler Thamel’de kalıyor. Genç turistleri buraya çeken bir diğer neden de oldukça hareketli gece yaşantısı...

Dünyanın en yüksek sıradağları Himalayalar, Nepal’ı boydan boya geçiyor. Batı kısmındaki Annapurna bölgesi, her yıl dünyanın en fazla sayıda yürüyüşçüsünü ağırlıyor. Ekimde açılan sezonda kalabalık olan zirveler, muson mevsiminde bu yoğunluğu yitiriyor. Annapurna yürüyüşlerini yapabilmek için Katmandu’nun 210 kilometre batısındaki Pokhara şehrine gitmek gerekiyor. Dağlar arasından gidiş geliş akan dar yollarda bu yolculuk yaklaşık sekiz saat sürüyor; tabii yolda heyelan ya da çalışma olmazsa.

Kent Mutfağı

Sütle demlenen baharatlı yerel çayları mutlaka denemelisiniz. Nepal’de dhal bat denilen, prinç yanında sulu sebze yemekleri her gün tüketiliyor. Momo denilen sebzeli, kıymalı, tavuklu veya patatesli büyük mantılar bizim damak tadımıza en uygun. Makarna çeşitleri de, yerel baharatlara alışık olmayanların yiyebilecekleri bir alternatif. 

Katmandu çok yoğun ve oldukça turistik bir şehir olduğu için neredeyse tüm dünya mutfaklarından örnekler bulmak mümkün. Halkın tercih ettiği Nepal lokantaları çok ucuz, ancak bunlar hijyen ve konfor açısından pek tercih edilmeyebilir.  Şehirlerarası yolculuklar dışında yemek konusunda bir sıkıntı yaşanmıyor. Eğer uzun yola çıkılacaksa, önceden sandviç gibi basit yiyecekleri yanınıza almanız gerekir.

Katmandu Şehir Rehberi ile Alakalı Yazılar

Nepal Ülke Rehberi
Nepal Ülke Rehberi
Çin ile Hindistan arasına sıkışmış 8800 metrelik Everest’in yatağı, etkileyici Himalayaları ile dünyanın damı kabul edilen, 30 Milyon nüfuslu Nepal’in başşehri Katmandu’da çok çeşitli etnik halk tamamen birbirinden farklı diller konuşuyor. Şehirdeki ulusal müzede Nepal tarihine ve yaşantısına ait birçok eser ve ilginç araç gereçleri görebilirsiniz.

Haritada Katmandu

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları