Sehirler

Kabil Şehir Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Kabil, Afganistan
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Şehir Ara

Kabil Şehir Rehberi
Kabil Şehir Rehberi
 
Kabil Şehir Rehberi
 
Kabil Şehir Rehberi
 
Kabil Şehir Rehberi

Kâbil, Afganistan`ın başkenti ve en büyük şehridir. Aynı zamanda ülkenin Kabil Vilayeti`nin de yönetim merkezi olan kent ülkenin doğusunda yer alır. 2011 yılı resmi rakamlarına göre banliyöleriyle birlikte 3,9 milyona yaklaşan nüfusuyla sadece ülkenin değil Merkezi Asya`nın da önemli merkezleri arasındadır.

Ülkenin ticari ve kültürel merkezi olan kent Hindukuş Dağları içinde Kabil Nehri boyunca ilerleyen dar bir vadide deniz seviyesinden 1800 metre yükseklikte kurulmuştur. Kabil, kuzeyde Hindukuş Dağları`ndaki geçitlere bağlanan yolları ve güneyde Pakistan`a uzanan Hayber Geçidi`ni denetlemesine olanak veren elverişli konumuyla stratejik bir kenttir. Ayrıca şehrin, ülke içinde Kandahar, Herat ve Mezar-ı Şerif, ülke dışında ise Celalabad üzerinden Peşaver ile iyi bir karayolu bağlantısı vardır.

Kabil`in önemli ticari ürünleri; taze ve kurutulmuş meyve, fındık, Afgan kilimleri, deri ve koyun derisi, iç giyim ve mobilyadır. Başlıca sanayi ürünleri ise; pamuklu ve yünlü dokuma, besin ürünleri ve mermerdir. Kabil`de çok sayıda tarihsel yapı ve Babür`ün mezarı bulunur. Keza onun adını taşıyan bahçeden başka birçok park ve bahçe kenti süsler ki 1978 işgalinden önce de günümüzde de şehrin büyük turizm potansiyeli vardır. Fakat Ruslar`la savaşın başladığı 1978 yılından beri şehrin ekonomik faaliyetleri önemli ölçüde azalmıştır. Son yıllarda, özellikle 2001 yılından sonra Hamid Karzai döneminde bu konuda bir canlanma olduğu görülmektedir. 

Kabil, 3.500 yıllık tarihiyle, Güney ve Orta Asya ticaret yolları üzerindeki stratejik konumu için pek çok devletin savaş alanı olmuş ve sürekli el değiştiren gözde bir şehirdir. 1978 yılındaki Rus ve 2001 yılındaki ABD işgali ise yakın tarihte görülebilen örneklerindendir.

Tarihçe

Kentin geçmişi 3.500 yıl önceye kadar dayanır ki MÖ 1500 yıllarında kurulduğu bilinmektedir. Türkçede Kâbil (a uzatılarak ve ince okunur) olan ismin aslı Kâbul`dur. Şehrin adı tarihte; Hindular`ın kutsal kitaplarından Rig Veda`da Kubha,Batlamyus`un kitaplarında Kophen nehri kenarında Kabolitler`in `Kaboura` şehri ve Çin seyahatnamelerinde Kao-fu şekillerinde geçer. 6. ve 7. yüzyıllarda kent Orta Asya`nın en önemli kentiydi. 13. yüzyılda Moğol kükümdarı Cengiz Han kenti ele geçirdi. 1504`te Hint-Türk İmparatorluğu`nun kurucusu Babür, Kabil`i alarak devletine başkent yaptı. Kent, 1738`de İran hükümdarı Nadir Şah tarafından alınıncaya kadar Hint-Türk İmparatorluğu`nun egemenliğinde kaldı. 1747`de Ahmed Şah Abdali bölgede ilk bağımsız Afgan devletini kurdu. Kabil 19. yüzyılda iki kez İngilizler`in eline geçti.

1978`de Ruslar tarafından alınan kent, Ruslar`ın ağır bir hezimetle 1988`de geri çekilmesinden sonra 2001 yılında ABD tarafından Usame Bin Ladin`in bu ülkede örgütlenmesi bahane edilerek işgal edildi. Ülkede ABD destekli bir hükümet kurulmasına rağmen şehrin kontrolü ve güvenliği halen BM tarafından sağlanmaktadır.

Kültür ve Eğlence

Afgan Ulusal Müzesi Kabil’in güneyinde Darul Aman yolu üzerinde bulunuyor. Yalnız Afganistan’ın değil Orta Asya’nın da en zengin koleksiyonlarından biri burada görülebilir. Taliban döneminde yağmalanmış olsa da yine de göz kamaştıran bir müze olarak ziyaret edilmeli. Kabil Hayvanat Bahçesi, şehir halkının çok rağbet gösterdiği bir eğlence adresi. Yüz kadar hayvanın barındığı bu bahçenin en büyük destekçilerinden birinin Çin olması biraz şaşırtıcı gelebilir. Salgın hastalıklar yüzünden son yıllarda gerçekleşen hayvan ölümleri yüzünden Çin, yaşam koşullar düzeltilene kadar desteğini çekme kararı almış. 

Afgan Ulusal Galerisi, bulunduğu büyüleyici Kabil evinde gezilebilir. Koleksiyonunda bulunan 820 resim ve 210 portrenin önemli kısmı yağmalanmış olsa da, Cuma günleri hariç her gün gezilebiliyor.

Kent Mutfağı

Şehirde yemen yenecek yerler genelde merkez çevresinde toplanmış. Şehir merkezinde Afgan yemekleri yanı sıra Türk, Lübnan ve İran mutfaklarından yemekler sunan restoranlar bulunuyor. 

Karga Gölü şehrin batısında, 9 km kadar uzakta bulunuyor. Burada bulunan restoranlar otantik yemeklerin yanı sıra uluslararası seçenekler de sunuyor. Gölde ayrıca yüzme, su kayağı ve benzeri su sporları yapılabiliyor.

Kabil Şehir Rehberi ile Alakalı Yazılar

Bitlis Şehir Rehberi
Bitlis Şehir Rehberi
Bitlis yöresinde Doğu Toroslar’ın teşkil ettiği geniş kavis,hem yüksek olduğu hem de geniş sıra dağlar meydana getirdiği için geçilmesi imkansız bir set halini almıştır. İşte Bitlis bu dağ settinin nispeten daralmış olduğu bir vadinin üzerinde kurularak bir taraftan Van Gölü Havzası, diğer taraftan Güney Doğu Anadolu bölgesi ile olan irtibatı sağlayarak stratejik önemini tarihin her devrinde göstermiştir.
Niğde Şehir Rehberi
Niğde Şehir Rehberi
Kapadokya Bölgesinde yeralan Niğde, antik kentleri, tarihi ve kültürel eserleri, Aladağ Milli Parkı ile önemli bir turizim merkezidir. M.Ö. 3000 - 2000 yıllarını kapsayan Eski Tunç Devri`nde Niğde çevresinde önemli yerleşim birimlerinin olduğu yapılan arkeolojik kazı çalışmaları sonucunda anlaşılmıştır. Eski Hitit Dönemi olarak adlandırılan bu dönemden sonra Niğde, Frig, Pers, Büyük İskender, Roma, Bizans egemenliklerinde kalmıştır.

Haritada Kabil

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları