Sehirler

Isparta Şehir Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Isparta, Türkiye
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Şehir Ara

Isparta Şehir Rehberi
Isparta Şehir Rehberi
 
Isparta Şehir Rehberi
 
Isparta Şehir Rehberi
 
Isparta Şehir Rehberi

Isparta doğudan Konya’nın Beyşehir, Doğanhisar ve Akşehir ilçeleri; kuzeyden Afyon’un Çay, Şuhut, Dinar ve Dazkırı ilçeleri; batıdan Burdur’un Merkez, Ağlasun ve Bucak ilçeleri; güneyden ise Antalya’nın Serik ve Manavgat ilçeleri ile komşudur. İlde Merkez ilçe ile birlikte, Aksu, Atabey, Eğirdir, Gelendost, Gönen, Keçiborlu, Senirkent, Sütçüler, Şarkikaraağaç, Uluborlu,, Yalvaç ve Yenişarbademli olmak üzere 13 ilçe vardır. Merkez ilçeden sonra gelen en büyük ilçe merkezi Yalvaç’tır. En az nüfuslu ilçe ise Yenişarbademli’dir.

İlin yüksek ve engebeli olan toprakları, kuzeydoğudan ve doğudan Sultan Dağları, Beyşehir Gölü, Göl Dağları’nın güney uzantıları, güneyden Antalya Havzası’nın yüksek kesimleri, batıdan ve güneybatıdan Karakuş Dağları, Söğüt Dağları, Burdur Gölü ile Ağlasun ve Bucak yaylaları gibi doğal sınırlarla kuşatılmıştır. Isparta ili toprakları genelde engebeli bir yapıya sahiptir. Yöredeki, yüksekliği 3000 metreyi bulan dağların yanında, ova ve vadi özelliğindeki düzlükler, değişik büyüklükteki tabii göller İlin doğa yapısını belirlemektedir. İlin rakımı 1.050 m. civarındadır.

İnanç Turizminin merkezi Yalvaç ilçesi Anadolunun kültür zenginliğini tüm ihtişamı ile yansıtmaktadır. Kayak Merkezinin yeraldığı Davraz Dağı, doğa yürüyüşü ve nehir sporlarına elverişli kanyonlar, mağaralar ve dağları ile pek çok doğa sporlarının yapıldığı merkezdir. 

Isparta`nın turizm kapısı Eğirdir, alternatif turizm cennetidir. Dağcılık, trekking, rüzgarsörfü, yamaç paraşütü, kampçılık turizm çeşitlerinden birkaçıdır.

Isparta Bizans döneminde 7. ve 9. yüzyılda yapılan idari taksimata göre bir eyalet olmuş ve dini merkez niteliği almıştır. 8. yüzyılda kısa bir süre Abbasi yönetimine giren kentin adı Arap kaynaklarında Sabart olarak geçmektedir.

Kent 1204 yılında Selçuklular tarafından feth edilmiş ve Isparta’da Türk-İslam dönemi başlamıştır. 1300 yılında Hamitoğulları egemenliğine giren kent, 1390 yılında Osmanlı topraklarına katılmıştır. Isparta 1923 yılında Cumhuriyetin ilanı ile birlikte vilayet olmuştur.

Isparta`nın yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlıdır. Çevredeki göllerin iklim üzerinde önemli etkisi vardır. Yağışların büyük bir bölümü kış ve ilkbahar aylarında düşmektedir.

Isparta, Türkiye`nin güneybatısında yer alan il. Akdeniz Bölgesi`nin kuzeyindeki Göller Bölgesi`nde bulunan Isparta; batıda Burdur, kuzeyde Afyonkarahisar, doğuda Konya, güneyde ise Antalya ile çevrilidir. 30°01` ve 31°33` doğu boylamları ile 37°18` ve 38°30` kuzey enlemleri arasında kalır.

Etimoloji

Büyük İskender kral olduktan sonra (MÖ 356 - MÖ 323), Anadolu`nun batısı Yunan egemenliği altına geçti. İskender öldükten sonraki 36 yıl dahi bölge Atina`ya bağımlı kaldı. Bu yıllarda Mora yarımadasında yaşamakta olan Ispartalılarla Atina Yunanları, Anadolu`nun batısına göç etmeye başladılar. Mora Yarımadası Ispartalılarından büyükçe bir topluluk geldi, bugün Isparta ilinin yer altığı bölgeye yerleşti. Kente de kendi ülkelerinin Isparta adını verdiler.

Coğrafya

Isparta ili topraklarının yaklaşık %40`ı orman ve fundalıklarla kaplıdır. %20`si çayır ve mera, %16`sı ekili ve dikili araziler, %24`ü ise tarıma elverişli olmayan çıplak kaya, molozluklar ve göller bölgesi olması sebebiyle su yüzeylerinden oluşur. Ekime elverişli toprakların büyük kısmında gül yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Millî parklar

Kızıldağ Millî Parkı
Kovada Gölü Millî Parkı

Göller

Eğirdir Gölü
Gölcük Gölü
Kovada Gölü

Barajlar

Uluborlu Barajı
Yalvaç Barajı
Sorgun Barajı
Karacaören Barajı
Sarıidris Barajı
Keçiborlu Barajı

Ekonomi

Ekonomi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. 2001 yılı itibarıyla ildeki iktisadi faaliyetlerin %25`i tarım, %24`ü çiftçilik ve hayvancılık, %17`si devlet hizmetleri, %16`sı ulaştırma-haberleşme, %14`ü ticaret, %13`ü sanayi, %12`si imalat sanayinden oluşmaktadır.

Nereler Gezilir? 

Antik Kentler : 
Antiocheia Antik kenti Limenia Adası, Artemis Tapınağı(Yalvaç) ,Seleukeia Sidera (Bayat Köyü) 

Kiliseler : 
Aziz Paul Kilisesi(Yalvaç), Aya Payana Kilisesi (Isparta) ve Aya Yorgi Kilisesi (Isparta) önemli kiliseleridir. 

Kervansaraylar : 
Ertokuş Kervansarayı (Atabey)

Yaylalar : 
Aksu ilçe merkezine 10 km. mesafede bulunan Sorgun Yaylası ilin en önemli yaylasıdır. Bol su kaynakları bulunan yayla, yazın yöre halkı tarafından oldukça ilgi görmektedir. 

Milli Parklar : 
Kasnak Meşesi Ormanı Tabiatı Koruma Alanı (Eğirdir) 
Isparta Tabiat Anıtları 
Isparta Tabiat Parkları 

Göller : 
Eğirdir Gölü, Kovada Gölü ve Milli Parkı 

Mağaralar : 
Zindan Mağarası (Aksu) 
İnönü Mağarası (Sarıidris Köyü ) 
Kuz Mağarası (Kesme Kasabası) 
Ayıini Mağarası (Yalvaç) 
Pınargözü Mağarası ( Yenişarbademli ) 
Değirmen Önü Mağarası (Kozluçay Kasabası) 
Akar-Donar Mağarası (Dedeçam Köyü) 

Kuş Gözlem Alanları: 

Burdur Gölü Kuş Türleri : 
Kışın çok sayıda bulunan su kuşları açısından önem taşır. Nesli dünya çapında tehlike altında olan dikkuyruk için dünyadaki en önemli kışlama alanıdır (maks. 10.927 dünya kış popülasyonunun üçte ikisinden fazla).Bu tür, Burdur Gölü`nde üreme döneme dışında kalan aylarda çok sayıda görülebilir. 

Kışın kaydedilen en yüksek toplam sukuşu sayısı 202.119 olup, sayılan önemli türler arasında kara boyunlu batağan (maks. 25.280),angıt (temmuzda maks. 1889, kışın maks. 472), Macar ördeği (maks 2814), elmabaş patka (maks. 57.555), tepeli patka (maks. 6000) ve sakarmeke (maks. 138.925) başta gelir. Mahmuzlu kızkuşu göl çevresinde kuluçkaya yatar. 

Eğirdir Gölü Kuş Türleri : 
Küçük karabatak (maks. 81), Macar ördeği (maks.1503), elmabaş patka (maks. 15.198), tepeli patka (maks.12.665) ve sakarmeke (maks. 64.419) gibi türlerin de aralarında bulunduğu çok sayıda sukuşu ile (maks. 107.199) önemli kuş alanları statüsü kazanır.
Beyşehir Gölü Kuş Türleri : Macar ördeği (maks.603), elmabaş patka (maks. 47.883) ve sakarmekenin (maks. 163.378) de bulunduğu büyük sayıda kışlayan sukuşu (maks. 213.824) ile önemli kuş alanları statüsü kazanır. 

Antik Kentler:
Pisidia Antiocheia Antik Kenti, Men Kutsal Alanı, Limenia Adası, Kaya Mezarları  (Yalvaç)

Camiiler : 
Devlethan Cami, Yeni Cami (Isparta) 

Hamamlar : 
Eski Hamam (Uluborlu) 

Fosil Yatakları : 
Tokmacık Kasabası

Mesire Yerleri : 
Ayazmana (Isparta) 
Gökçay (Isparta) 
Öküzbattı (Isparta) 
Kirazlıdere (Isparta) 
Ada (Eğirdir) 
Altınkum Plajı (Eğirdir) 
Hıdırlık Tepesi (Yalvaç) 
Hisarardı (Yalvaç) 
Su Çıktığı (Yalvaç) 
Düzkır Orman Alanı (Yalvaç) 
Hoyran Gölü (Yalvaç) 
Gemen Korusu (Yalvaç) 
Gazniri Mevki (Yalvaç) 
Gocapınar (Yukarı Gökdere)
Yazılı Kanyon (Çandır)
Oluklacı (Eğirdir)
Su Çıkan (Aksu)
Pınar Gözü (Yenişarbademli) 

MÜZELER :

Isparta Müzesi
Adres: Kenan Evren Cad. No: 107 - Isparta 

Yalvaç Müzesi
Adres: Hükümet Cad. Yalvaç - Isparta 

Isparta Şehir Rehberi ile Alakalı Yazılar

Bitlis Şehir Rehberi
Bitlis Şehir Rehberi
Bitlis yöresinde Doğu Toroslar’ın teşkil ettiği geniş kavis,hem yüksek olduğu hem de geniş sıra dağlar meydana getirdiği için geçilmesi imkansız bir set halini almıştır. İşte Bitlis bu dağ settinin nispeten daralmış olduğu bir vadinin üzerinde kurularak bir taraftan Van Gölü Havzası, diğer taraftan Güney Doğu Anadolu bölgesi ile olan irtibatı sağlayarak stratejik önemini tarihin her devrinde göstermiştir.
Niğde Şehir Rehberi
Niğde Şehir Rehberi
Kapadokya Bölgesinde yeralan Niğde, antik kentleri, tarihi ve kültürel eserleri, Aladağ Milli Parkı ile önemli bir turizim merkezidir. M.Ö. 3000 - 2000 yıllarını kapsayan Eski Tunç Devri`nde Niğde çevresinde önemli yerleşim birimlerinin olduğu yapılan arkeolojik kazı çalışmaları sonucunda anlaşılmıştır. Eski Hitit Dönemi olarak adlandırılan bu dönemden sonra Niğde, Frig, Pers, Büyük İskender, Roma, Bizans egemenliklerinde kalmıştır.

Haritada Isparta

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları