Sehirler

İslamabad Şehir Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
İslamabad, Pakistan
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Şehir Ara

İslamabad Şehir Rehberi
İslamabad Şehir Rehberi
 
İslamabad Şehir Rehberi
 
İslamabad Şehir Rehberi
 
İslamabad Şehir Rehberi

İslamabad, Pakistan İslam Cumhuriyeti`nin başkentidir. Şehir, 1960`lı yıllarda Karaçi`nin yerine başkent olması için inşa edilmiştir. Şehrin inşa edilmesinin birkaç nedeni vardır: Ülkenin gelişimi Karaçi`nin gelişimi ile doğru orantılıydı ve bu yüzden Başkan Eyüb Han bunu eşit şekilde dağıtmak istiyordu. Aynı zamanda, Hindistan`la yapılabilecek bir savaşta Karaçi, denizden gelecek saldırılara karşı zayıf bir noktadaydı. İslamabad ise tersine dağlarla çevrili olduğundan, güvenli bir konumdaydı. Ayrıca, İslamabad`da iklim, Karaçi`ye oranla daha iyiydi.

İslamabad, Pakistan`daki diğer şehirlere kıyasla çok daha temiz ve modern bir şehirdir. Şehir, değişik bölgelere ayrılarak çok düzenli bir yer halindedir. İslamabad`da sekiz tane bölge bulunur: diplomasi bölgesi, ticaret bölgesi, eğitim bölgesi, endüstri bölgesi vb. Her bölgenin kendine ait alışveriş dükkânları ve parkları bulunur.

Kültür ve Eğlence

Ulusal Sanat Galerisi, Avrupa kentlerinde karşılaşabileceğiniz türden çağdaş bir sanat merkezi kimliğinde. Galeride 450 parça kadar sanat eseri sergileniyor. Koleksiyon kapsamında şaşırtıcı biçimde çağcıl eserler kadar, klasikler arasında sayılabilecek bir çok resim ve heykel de bulunuyor.

Kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biri Lok Virsa Müzesi, Shakarparian Park’ında bulunuyor. Müzede bulunan birbirine bağlı 25 geniş galeride yalnız Pakistan’ın değil, İran, Çin ve Orta Asya kültür zenginliği de sergileniyor. Müzede ayrıca mimari, müzik, tekstil, inanç ve aşk temalı özel sergi alanları bulunuyor. Bu geniş müzenin bir de referans kütüphanesi var. Kütüphanenin dağarcığında kitapların yanı sıra, işitsel ve görsel olarak saklanan geniş bir kültürel veritabanı bulunuyor. Kitap ve diğer basılı ürünleri edinebileceğiniz bir satış merkezi, Lok Virsa Müzesi içinde hizmet veriyor.
Quaid-e-Azam Üniversitesi, Asya’da bulunan üniversite yerleşkeleri arasında görsel açıdan göze en hoş gelenlerden birine sahip. Uluslararası İslam Üniversitesi, Hamdard ve Preston üniversiteleri şehirde bulunan diğer yüksek öğrenim kurumları.

Kent Mutfağı

Daman-e-Koh, tepe üzerinde kenti gün ya da gece bütünüyle çok iyi görebileceğiniz bir gözlem noktası. Yeşillikler ve çiçekler içindeki bu alanda çok kaliteli restoranlarda iyi yemeklere canlı müzik eşlik ediyor. Özellikle yabancı konukların gezi ve dinlenme alanı olarak kullanılıyor. Pir Sohawa,  Margalla Tepeleri üzerinde bulunan ve eşsiz bir şehir manzarası sunan bir yemek noktası. 

İslamabad Şehir Rehberi ile Alakalı Yazılar

Pakistan Ülke Rehberi
Pakistan Ülke Rehberi
1976 yılında inşa edilen Pakistan Ulusal Müzesi, Karaçi`de yer almaktadır ve içerisinde tarihi eserler, arkeolojik bulgular, el yazmaları gibi eski dönemlere ait koleksiyonlar bulunmaktadır. Paf Müzesi Shahrah-e-Faysal ile Paf bankası arasında yer almaktadır. Müze eski hava başkanı Mareşal Abbas Khattak tarafından 14 Ağustos 1997 tarihinde açıldı. Müze de eski dönemlere ait bir çok savaş ve yardım uçağı bulunmaktadır.

Haritada İslamabad

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları