Sehirler

Hong Kong Şehir Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Hong Kong, Çin
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Şehir Ara

Hong Kong Şehir Rehberi
Hong Kong Şehir Rehberi
 
Hong Kong Şehir Rehberi
 
Hong Kong Şehir Rehberi
 
Hong Kong Şehir Rehberi

Hong Kong, Çin`in güney kıyısında bulunan, 1 Temmuz 1997 tarihine kadar Britanya Krallığına bağlı sömürge ve adalar grubuyken, bu tarihten itibaren Çin Halk Cumhuriyeti`ne bağlı özel yönetim bölgesi olmuştur. Hong Kong; Hong Kong Adası, Kowloon Yarımadası ve 235 kadar küçük adadan meydana gelmiştir. Hong Kong, Asya`nın en büyük serbest pazarı ve limanı, en işlek ticaret,endüstri ve turizm merkezidir.

Tarihi

Hong-Kong, 1842 yılında Nanking Antlaşmasıyla Çinlilerden İngilizlere geçti. 1949`da Birleşik Krallık`ın Çin`i tanımasıyla ekonomik hayatı çok gelişti. II. Dünya Savaşı esnasında (24 Aralık 1941`de) Japonların eline geçen Hong-Kong, 1945`te yeniden Britanyalılar`a verilmiştir. Yapılan anlaşma neticesinde 1 Temmuz 1997`de Çin`e geri verildi.

Coğrafya

Hong-Kong`un yayıldığı adalar grubu dağlıktır. Buralarda düzlüklere pek az rastlanır. Düzlükler denizin doldurulmasıyla elde edilmiştir. En yüksek yeri 551 m ile Victoria Zirvesidir.

Hong-Kong`da tropikal muson iklimi hakimdir. Sıcaklık ortalaması yazın 28 °C, kışın ise 15 °C`dir. (Okyanus iklimi nedeniyle nem oranının yüksek oluşu hissedilen sıcaklığın bu sıcaklık değerlerinin çok üzerinde olmasına neden olmaktadır.) Ortalama yağış miktarı 2.159 milimetredir. Yağışlar genellikle haziran ve eylül ayları arasında görülür. Yaz aylarında çok büyük zararlar yapan tayfunlar olur.

Toplum ve Ekonomik Özellikleri

Nüfusun hemen hepsi Çinlidir ve büyük bir kısmı Budisttir. Bunun yanında Konfiçyüscüler,Müslümanlar, Hindular, Museviler, Hıristiyanlar ve Taoistler de bulunur. Nüfus yoğunluğu bakımından km² başına 1108 kişi ile dünyada 27. sırayı alır. Hong-Kong`a başlayan göç hareketleri, 1942 yılında Pekin Hükümeti izin verince daha da hızlanmıştır. Ayda 70.000 kişiye çıkınca Hong-Kong`un imkânlarını aştı ve çözüm olarak da göçmenler Çin`e geri gönderilmeye başlandı. En büyük meselesi gayet çok olan nüfus yoğunluğu ve tatlı su ihtiyacıdır. İçme suyu, Çin`den borularla getirilir.

Ülke topraklarının % 13`ü ekime müsait alandır. Buralarda Hong-Kong`un fazla nüfusunun ihtiyacını karşılamak için meyve ve sebze ekimi yapılmaktadır. Bir adalar sömürgesi olduğu için balıkçılık çok gelişmiştir.

Hong-Kong`da ticaret ve sanayi II. Dünya Savaşından sonra çok gelişmiştir. Hong-Kong; tekstil endüstrisi, hafif sanayi (oyuncak, radyo,elektronik), sinema endüstrisi, az da olsa ağır sanayi (gemi inşası, çimento ve demir sanayi) ve özellikle bankacılıkla büyük bir ticaret merkezidir.(Son zamanların gelişen ve değişen dünyasında hem Hong Kong para birimi olan Hong Kong Doları `nın Çin para biriminden düşük olmasıyla hem de Hong Kong içinde vergi olmamasıyla da desteklenmesiyle birlikte daha çok elektronik alanında ihracatın kalbini oluşturmaktadır.) Çin Halk Cumhuriyeti ile bu ülkeyi tanımayan ülkeler arasındaki ticari trafik Hong-Kong`dan geçer. Hong-Kong büyük bir ticaret merkezi olması dolayısıyla sanayi hızla gelişmektedir. İhracatının en önemli kısmı (giyecek ve çeşitli sanayi ürünleri) özellikle ABD ve İngiltere ile yapılır.

Hong Kong Şehir Rehberi ile Alakalı Yazılar

Hong Kong Ülke Rehberi
Hong Kong Ülke Rehberi
Hong Kong gece ve gündüzün aralıksız bir ritme sahip olduğu son derece hareketli bir yaşama sahiptir. Adalar arasındaki ulaşım özel bot ve feribotlarla sağlanmaktadır. Hong Kong gece hayatıyla oldukça ünlü bir şehir. Bu nedenle Hong Kong gezisi için kesinlikle bu şehrin kendine has yapısına uygun bir program yapmanız gerekiyor. Hong Kong`da bir geceyi sabaha kadar dolu dolu yaşamak için kendinizi hazırlayın. Sonuçtan çok memnun kalacaksınız.

Haritada Hong Kong

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları