Sehirler

Helsinki Şehir Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Helsinki, Finlandiya
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Şehir Ara

Helsinki Şehir Rehberi
Helsinki Şehir Rehberi
 
Helsinki Şehir Rehberi
 
Helsinki Şehir Rehberi
 
Helsinki Şehir Rehberi

Helsinki. Finlandiya`nın nüfus bakımından en büyük şehri ve başkentidir. Şehir Finlandiya`nın güneyinde Finlandiya Körfezi`nin kıyısında 60°10′K 24°56′D Baltık Denizi`ndedir. Helsinki`nin nüfusu 31 Ağustos 2006 tarihiyle 564.643`tür. Helsinki kentinin komşu şehirleri Espoo, Vantaa ve Kauniainen olup buraya Başkent Bölgesi denmektedir. Bu bölgenin toplam nüfusu yaklaşık 997.291 kişidir. Başkent Bölgesi`nde daha çok komşu şehir bulundurmakla birlikte nüfus yaklaşık 1.293.093`tür, bu da her 4 Finlandiyalı` dan birinin Başkent Bölgesi`nde yaşadığı anlamına gelir.Fince ve İsveççe olmak üzere 2 resmi dili vardır.Helsinki nüfusunun %6.2 İsveççe konuşan kişilerden oluşur.

Helsinki Finlandiya`nın geçiş yoludur. Kent işletme, finans, moda, tıp, eğlence, medya ve kültürde ülkenin can damarıdır. Çok sayıda çeşitli müzeler, sergi sarayları, galeriler ve sahneler mevcuttur. Finlandiya ve diğer Kuzey ülkelerinin en çok abonesi olduğu gazete - Helsingin Sanomat günlük olarak Helsinki`de basılıyor. Helsinki Finlandiya`nın yüzde bakımından gerçek rakamlarla en fazla yabancı nüfusa sahip şehri. Helsinki`de 130`dan fazla ulusun insanı oturuyor. Bu grubun büyük bir çoğunluğunu Rusya, Estonya, İsveç, Somali, Sırbistan, Çin, Irak ve Almanya vatandaşları oluşturuyor. Finlandiya`nın 2006`da AB başkanlığı yapması ve 52. Geleneksel Eurovision Şarkı Yarışması`nın Mayıs 2007`de Helsinki`de düzenlenmesi şehri gözler önünde tuttu.

Kültür ve Eğlence

Helsinki aynı zamanda Finlandiya`nın kültür başkentidir. Dans, tiyatro, müzik ve sinema kentin başlıca sanat aktiviteleridir. Kent üç ana tiyatroya sahiptir. Kent merkezinde ve Helsinki Merkezi Demiryolu İstasyonu`nun kuzeyinde yer alan Finlandiya Ulusal Tiyatrosu 1872 yılında inşa edilmiştir. Finlandiya`nın en eski tiyatrosudur. Helsinki Kent Tiyatrosu ve Finlandiya İsveç Svenska Tiyatrosu kentin diğer büyük iki tiyatrosudur. Finlandiya Ulusal Operası (Finnish National Opera) ve Finlandiya Konser Salonu (Finland Concert Hall), Helsinki`nin başlıca sanat mekânları arasında yer alır. Büyük açık hava konserleri kent merkezinde bulunan parklarda ve Helsinki Olimpiyat Stadyumu`nda düzenlenir.

Kent merkezinde yer alan Ulusal Galeri (Ateneum), Finlandiya`daki en geniş klasik eser koleksiyonuna sahiptir. Van Gogh, Gauguin ve Cezanne`ye ait tablolar görenleri büyüler. Güzel Sanatlar Akademisi, ülkedeki en yüksek üniversite düzeyinde teorik ve pratik eğitimin verildiği kültürel bir yapıdır. Her yılın Ağustos ayında düzenlenen Helsinki Festivali, Finlandiya`nın yıllık kültür ve sanat festivalidir. Işığın Güçleri(Forces of Light) olarak bilinen Valon Voimat, kış aylarında düzenlenen ve sanatsal değeri büyük bir festivaldir. Ayrıca Vappu, her yıl 30 Nisan ve 1 Mayıs tarihleri arasında öğrenciler ve işçiler için kutlanan bir festivaldir. 

Helsinki, tabiatı ve barındırdığı hayvanları ile benzersiz kentlerden biridir. Çok sayıda spor ve doğa aktiviteleri, eğlence parkları, plajları, ormanları ile dinlenmek ve yeniden kendini bulmak için ziyaretçilerine sayısız alternatif sunar. 300`den fazla ada ve kilometrelerce uzanan kıyı şeridine sahip Helsinki’nin, yüzme ve güneşlenme imkanı sunan plajları daha çok Heitaniemi, Uunisaari, Suomenlinna ve Pihlajasaari`de toplanmıştır.

Helsinki bulundurduğu her çeşit bar, kafe, kulüp ve parti mekanlarıyla 24 saat eğlence imkanı sunar. Bu eğlence mekanlarından kentin her tarafında bulabilirsiniz.

Kent Mutfağı

Finlandiya`daki en iyi kozmopolit restoranlar Helsinki`de yer alır. Helsinki, yöre ve dünya mutfağından her çeşit lezzetin sunulduğu çok sayıda restoran ve açık hava yiyecek/içecek mekanlarının yer aldığı bir kenttir. Fin yemekleri, tadanlara büyük lezzet keyfi yaşatır. Bu kentte vejetaryen, deniz ürünleri, et yemekleri ve her türlü lezzet tüm damak tatlarına göre hazırlanır. Kafeler, barlar, kulüpler ve çok sayıda diğer mekanlar müşterilerine her türlü içeceği sunar. Kent merkezinde bulunan Kapalı Çarşı, Finlandiya ve Asya mutfak kültürüne ait deniz ürünü yemeklerinin sunulduğu en iyi yerlerden biridir. Balık pazarı olarak bilinen bu yerde plastik sandalyeler ve masalar üzerinde yemek yemek oldukça popülerdir.

Helsinki Şehir Rehberi ile Alakalı Yazılar

Finlandiya Ülke Rehberi
Finlandiya Ülke Rehberi
Helsinki, Finlandiya’nın başkenti ve en büyük şehri; Jyvaskyla , ülkenin ortalarında kalan, üniversiteler kent; Oulu, teknoloji merkezi bir şehir; Savonlinna, opera festivali ve kalesiyle ünlü, göl kenarındaki küçük şehir; Turku, kalesiyle ve katedraliyle ünlü eski başkent; Seinajoki, çok sayıda festivale ev sahipliği yapan kent…

Haritada Helsinki

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları