Sehirler

Hannover Şehir Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Hannover, Almanya
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Şehir Ara

Hannover Şehir Rehberi
Hannover Şehir Rehberi
 
Hannover Şehir Rehberi
 
Hannover Şehir Rehberi
 
Hannover Şehir Rehberi

Hannover, Almanya`nın Aşağı Saksonya, eyaletinin başkentidir. Nüfusu 515.000`in üstündedir. Oldukça geniş yeşil alanlara ve parklara sahip olan kent, aynı zamanda Almanya`nın en büyük fuar kentidir. Dünyaca ünlü Expo fuarı 2000 yılında burada yapılmıştır. Ayrıca her yıl düzenlenen Cebit Bilişim Fuarı ile de kent turist çekmektedir.
Hannover, II. Dünya Savaşı`ndan çok zarar görmüş olan bir kent olduğu için tarihi yerleri az, eski şehri (Altstadt) ise küçüktür. Ünlü filozof ve matematikçi Gottfried Wilhelm Leibniz bu kente hayatının bir dönemini geçirmiş ve burada ölmüştür.

Tarihçe

Ortaçağda Leine nehrinin sol (güney) kıyısında kurulmuş olan kentin adının Yüksek Kıyı anlamına gelen Honovere tabirinden geldiği sanılmaktadır. Önceleri salcı ve balıkçıların yaşadığı küçük bir kent olan Hannover, 13. yüzyılda ticaret yollarının kesiştiği, nispeten büyük bir şehir haline gelmiştir. Kara taşımacılığının zorlu olduğu bir dönemde, nehrin gemilerle kullanılabilir kuzey kısmında yer alması, ticari açıdan büyümesinin etkenlerinden biri olarak sayılır. Bir Hanse ticaret birliği şehri olan Bremerhaven`e Leine nehri ile bağlı olması ve Kuzey Almanya Düzlüğünün güneyinde, Harz dağlığının ise batısında bulunması doğu ile batı arasındaki katır kervanları da dahil olmak üzere önemli bir kavşak noktası durumundaydı. Hannover şehri, Ren, Ruhr ve Saar nehri vadileri ile güney doğusunda bulunan sanayi merkezlerine, doğusu ve kuzeyindeki düzlük bölgelere açılan bir kapı ve Harz dağlığının eteklerinde seyreden, Aşağı Saksonya, Saksonya ve Turingiya arasındaki kara trafiği için önemli bir merkez durumundaydı.

II. Dünya Savaşı`nda Hannover

İkinci Dünya Savaşı`nda, Hannover önemli bir kavşak noktasıydı. Bu özelliği ve oldukça gelişmiş silah sanayii, 1940 yılından itibaren başlayan müttefiklerin hava saldırılarına fazlasıyla maruz kalmasına neden oldu. Şehrin önemli holdingleri Stöcken semtindeki AFA, Misburg semtindeki Deurag-Nerag, Vahrenwald ve Limmer semtlerindeki Continental, Linden semtindeki Hanomag ve NMH ve Ricklingen semtiyle Laatzen`deki Alüminyum İşletmeleri (VLW) idi. Hava saldırıları sadece silah sanayii tesisleri ve demir yollarıyla sınırlı olmayıp, özellikle mesken alanlarını da vurdu. Savaş boyunca 6.700 civarında şehir sakini müttefiklerin bomba yağmurunda can verdi. 150.000 haneden yaklaşık %5`i ayakta kalmayı başarabilmiştir. Savaştan sonra Aegidienkirche harabesi yeniden imar edilmeyerek savaş kurbanları ve zorbalık anıtı olarak harap halde bırakıldı.

Savaştan sonra Hannover Almanya`nın Britanya güçleri tarafından istila edilmiş bölgesinde kalıp, 1946 yılında Federal Almanya`da eyaletler kurulduğunda Aşağı Saksonya eyaletinde yer aldı.

Coğrafi Konum ve Yapısı

Hannover Almanya`nın kuzeyinde yer almaktadır. Şehrin güneyinde üniversite şehri olan Göttingen, doğusunda Volkswagen`nın fabrikasının kurulmuş olduğu Wolfsburg bulunmaktadır. Vadi üzerine kurulu olan şehir tamamen dümdüzdür, bu özelliği sayesinde özellikle yazın şehrin bisikletle dolaşılması imkânını sağlamaktadır. Şehrin içinden Leine nehri geçmektedir. Ayrıca şehirde yapay oluşturulmuş bir göl olan Maschsee vardır.
Özellikle, Ağustos ayında yapılan Maschsee festivali oldukça ilgi çekicidir. Bunun haricinde, yeni belediye binasının arkasında da bir gölet bulunmaktadır.

İklimi

Hannover`de yıl boyunca ortalama sıcaklık 8,7 °C civarında görülmektedir. Bunun yanında kış aylarında sıcaklık 0 °C`nin altına çok nadir düşmektedir. Bol yağış alan bir coğrafi alan içerisinde yer alan Hannover`e yılda ortalama 660 mm. yağış düşmektedir. Mayıs - Ağustos ayları arasında sıcaklık artmakta ve 22-27°C civarına çıkabilmektedir.

Ekonomi

Hannover genel itibariyle sanayi, hizmet ve ticaret kentidir. Bunların yanı sıra dünyanın en büyük fuarlarına ev sahipliği yapmaktadır. TUI, Bahlsen, Komatsu-Hanomag, Solvay, Sennheiser Electronic, KIND İşitme Cihazları, Rossman, BREE dünya çapında üretim yapan ve tanınan büyük firmalardır. Ayrıca Volkswagen Nutzfahrzeuge (VW Ticari Araçlar), Continental, Johnson Controls, WABCO firmalarını bünyesinde barındırmaktadır. Finans ve Sigorta şirketlerinin yoğun biçimde faaliyet gösterdiği kentte Niedersachsen Eyaleti`nin büyük medya kuruluşları, TV ve Radyo istasyonları da Hannover merkezli yayın yapmaktadırlar. Aynı zamanda bir fuar başkenti olan Hannover 1947 yılından itibaren bu işlevini yerine getirmektedir. Özellikle Expo 2000 fuarı ile bu unvanını kanıtlamıştır. Hannoverimpuls Hannover Eyalet Başkent Belediyesi ve Hannover Bölgesinin ortak ekonomi geliştirme kuruluşudur. Kuruluduğu 2003 yıllından bu yana Hannover ve çevresindeki şirketlerin kuruluşunu, yerleşimini ve iş gelişimini teşvik edip desteklemekte. Hannover ve bölgesinin ekonomisinin gelişmesi için yedi branşa ağırlık verilmekdedir: Otomotiv sektörü , enerji sektörü, bilişim ve iletişim teknolojileri, sağlık sektörü, fotonik teknolojiler, yaratıcılık sektörü ve imalat teknolojileri. Bu ana branşlarda; aktif olan şirketlerin, Almanya`ya ve özellikle Hannover çevresinde yerleşimini sağlamak için değişik programlarla destek sağlanır. Üç ayrı ülke merkezi ile uluslararası olan ilişkiler teşvik edilir. Bu ülke merkezleri; özellikle Rusya, Hindistan ve Türkiye ile ilişkileri ve iletişimi sağlar.

Kültür ve Eğlence

Hannover, canlı bir kültürel yaşama sahiptir. 40`ın üzerinde tiyatro, sayısız sergiler ve sanat merkezleri, dünyaca ünlü Devlet Operası, çok sayıda festival ve fuarlar, çeşitli spor aktiviteleri ve konserler bu kültürel dinamizmin en önemli parçalarıdır.

Hannover Devlet Opera ve Oyun Evi , dünyanın önde gelen devlet operalarından biridir.  Landesbühne, Theater am Aegi, GOP Varieté ve Staatsoper Hannover (Hannover Devlet Opera Evi) kentteki başlıca sahne sanatları merkezlerindendir.  Hannover, festivaller kentidir. Ağustos aylarındaki Maschsee Gölü Festivali ve Ekim aylarında düzenlenen Oktoberfest Hannover, kentin ünlü festivallerindendir. Kentte bulunan parklar, yıl boyunca çok sayıda konsere evsahipliği yapar. 

Kentte eğlenme ve dinlenme adına pek çok aktivite yapılabilir. Yelkenli sporunun merkezi Steinhude Gölü, vapur turlarının yapıldığı Leine Nehri, gezmek için Wilhelmstein (kale adası) ve Hannover Adventure Hayvanat Bahçesi (2.600 hayvan türünü barındırmaktadır), 1.000 km`yi bulan bisiklet yolları ve çeşitli aktivitelere imkan tanıyan CAMPO Aktif-Arena kentteki en önemli aktivite alanlarıdır.  Golf, kentin en önemli sporlar aktivitelerindendir. Kentte çok sayıda Golf merkezi bulunur. 

Çok sayıda bar, eğlence salonu, diskotek, kulüp ve meyhane, gece hayatının en önemli aktörleri olarak kentin her tarafına yayılmıştır.

Kent Mutfağı

Hannover mutfak kültürü sofistike ve çok çeşitli lezzetler sunmaktadır. Kent mutfağı, her damak tadına uygun alternatifleri bünyesinde barındırır. Kentte Akdeniz, Asya, Avrupa, Uzak Doğu ve diğer dünya mutfakları da mevcuttur. Biftek, patates yemekleri, barbekü, fastfood, mezeler, pizza çeşitleri ve hamur işleri kent mutfağının başlıca spesiyalleri arasında yer alır. Hanover`s Markthalle (Hal) ve Ernst-August-Platz ulusal lezzetlerden tatmak için en ideal yerlerdir. Hannover’in şarabı oldukça popülerdir. Özellikle Hannover beyaz şarabı, uluslararası yarışmalarda ödüller almıştır. Kentte bulunan bağlarda, yaklaşık 100 farklı üzüm çeşidi yetiştirilir.

Hannover Şehir Rehberi ile Alakalı Yazılar

Bitlis Şehir Rehberi
Bitlis Şehir Rehberi
Bitlis yöresinde Doğu Toroslar’ın teşkil ettiği geniş kavis,hem yüksek olduğu hem de geniş sıra dağlar meydana getirdiği için geçilmesi imkansız bir set halini almıştır. İşte Bitlis bu dağ settinin nispeten daralmış olduğu bir vadinin üzerinde kurularak bir taraftan Van Gölü Havzası, diğer taraftan Güney Doğu Anadolu bölgesi ile olan irtibatı sağlayarak stratejik önemini tarihin her devrinde göstermiştir.
Niğde Şehir Rehberi
Niğde Şehir Rehberi
Kapadokya Bölgesinde yeralan Niğde, antik kentleri, tarihi ve kültürel eserleri, Aladağ Milli Parkı ile önemli bir turizim merkezidir. M.Ö. 3000 - 2000 yıllarını kapsayan Eski Tunç Devri`nde Niğde çevresinde önemli yerleşim birimlerinin olduğu yapılan arkeolojik kazı çalışmaları sonucunda anlaşılmıştır. Eski Hitit Dönemi olarak adlandırılan bu dönemden sonra Niğde, Frig, Pers, Büyük İskender, Roma, Bizans egemenliklerinde kalmıştır.

Haritada Hannover

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları