Sehirler

Hamburg Şehir Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Hamburg, Almanya
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Şehir Ara

Hamburg Şehir Rehberi
Hamburg Şehir Rehberi
 
Hamburg Şehir Rehberi
 
Hamburg Şehir Rehberi
 
Hamburg Şehir Rehberi

Hamburg Almanya`nın ikinci büyük şehri olup kendi başına ayrı bir eyâleti oluşturur. Aynı zamanda Avrupa Birliği`ndeki en büyük 6. metropoldür. Almanya`nın dünyaya açılan kapısı da denilen kent, Almanya`nın en büyük limanına da sahiptir. Rotterdam`dan sonra Avrupa`nın en büyük ikinci limanı olup, dünyada da 9. sıradadır.

Tarihçe

Şehir, adını İmparator Şarlman`ın MS 808 yılında yaptırdığı kaleden almaktadır. Alster ve Elbe nehirlerinin arasındaki bataklıktaki kayalık bir bölgede inşa edilen kale Slav akınlarına karşı kurulmuştur. Hammaburg adındaki kalenin ismindeki burg kale anlamına gelmektedir. Hamma kelimesinin anlamı ise "hamme" kelimesinden gelmektedir ve bataklık içindeki ağaçlık tepe, ağaçlık gibi anlamlara gelmektedir. Konumu Alster ile Bille arasında Petrikirche adındaki kilisenin güneyindedir.

Nazi Almanyası döneminde Hamburg, 1934 yılından itibaren 1945 yılına kadar bir Gau idi. II. Dünya Savaşı sırasında Hamburg`un liman alanların harap edilerek Müttefik hava akınlarına uğradı. Bu yoğun nüfuslu işçi sınıfının yaşadığı ilçelerde alevler içinde can veren binlerce insanlar gibi bir sonucu olarak dramatik bir demografik değişim yaşadı. II. Dünya Savaşı sırasında 23 Temmuz 1944 tarihinde İngiliz ve Kanada uçakları geceleri, ABD uçakları da gündüzleri Hamburg`u bombaladı. Kasım`da operasyon bittiğinde 9.000 ton patlayıcı atılmış, 30.000 den fazla insan ölmüş ve 280.000 bina yıkılmıştır. RAF tarafından Gomora Operasyonu kod adı ile en az 42.600 sivil öldü. Ölenlerin kesin sayısı bilinmemektedir. 1 milyon sivil baskınlar sonrasında tahliye edildi. 42,900 ölen insandan az olmamakla beraber, savaş sonunda salgın hastalıklar nedeniyle Neuengamme toplama kampı (bataklıklar içinde, şehir dışında 25 km uzaklıkta bir yer) ve tahliye gemilerinin bombardımanı sırasında yok olduğu düşünülmektedir.

Coğrafi Konum

Hamburg Almanya`nın kuzeyinde yer alır. Kuzey Denizi`ne akan Elbe nehri kıyısındadır. Şehrin tam merkezinde iki büyük iç göl yer alır. Binnen- ve Aussenalster Gölleri. Ayrıca şehrin içinden bir sürü nehir akmaktadır, dolayısıyla bu özelliğinden dolayı şehirde tıpkı [Amsterdam] veya Venedik] gibi çok sayıda irili ufaklı köprüler bulunmaktadır. Avrupa`nın en fazla köprüsüne sahip şehirdir. Amsterdam ve Venedik`in köprülerinin toplamı bile Hamburg`un köprü sayısını geçmemektedir. Dünya genelinde bir kıyaslama daha hiç yapılmadığı için sadece Avrupa genelinde kıyaslamayla kalmıştır. Elbe Nehri genişletilerek dünyanın en büyük limanlarından biri yapılmıştır. Hamburg eyalet`i Schleswig-Holstein ve Niedersachsen eyaletlerinin arasında yer alır. Hamburg`dan Elbe`nin haricinde Alster, Bille, Düpenau, Eilbek, Este, Flottbek, Isebek, Kollau, Osterbek ve Wandse nehirleri de geçmektedir. Denize yakın bir konumda bulunmasının etkisinden dolayı iklimi nispeten diğer kuzey kentlerine göre ılımandır. En sıcak ayı olan temmuzda hava sıcaklığı ortalama 25 °C civarındadır.

Ekonomi

Hamburg gerek ticari, gerekse hizmet sektörü açısından kuzey Almanya`nın en büyük sanayi kentidir.Özellikle havacılık sektörü, uçak üretiminde dünyanın en büyük 3.kentidir. Kimya, makine, gemi inşaat ve bankacılık sektörleri oldukça önemli yer tutmaktadır. 2008 yillinda Hamburg’ un kişi başına düşen yıllık gelir ortalama 50.073€ olarak belirlenmiştir. Fakat Hamburg’un 2007 sonundaki borcu 21,8 Milyar Avroyu geçmiştir.

Hamburg’daki en büyük işverenler (2006 senesi)
1. Stadt Hamburg 70 000 (Hamburg Belediyesi)
2. Airbus Deutschland GmbH 12 000 (Uçak Fabrikası)
3. Deutsche Lufthansa AG 10 374 (Almanya’ nın en büyük havayolu şirketi)
4. Asklepios Kliniken Hamburg 10 200 (Asklepios Hastaneleri)
5. Deutsche Bahn AG 8200 (Alman Tren Yolları)
6. Deutsche Post AG 5800 (Alman Postaneleri)
7. Universitätsklinikum Hamburg-Eppendorf 5600 (Üniversite hastanesi Hamburg-Eppendorf)
8. Hamburger Sparkasse AG 5000 (Hamburg Bankası)
9. Beiersdorf AG, 4700 (Beiersdorf Kimya şirketi)
10. Hamburger Hochbahn AG 4303 (Hamburg Otobüsleri)
11. HHLA 4215 (Hamburg Liman Şirketi)
12. Otto Group 4200 (Otto Katalog Şirketi)
13. Universität Hamburg 4160 (Hamburg Üniversitesi)
14. Daimler AG 3906 (Daimler otomobilleri Mercedes,...)
15. Rewe Group 3854 (Rewe gida şirketi)
16. Allianz SE Gruppe 3700 (Allianz sigorta şirketi)
17. Axel Springer AG 3418 (Axel Springer Almanya’nın en büyük medya gruplarından biri)

Medya

Alman Die Zeit gazetesi Hamburg`da basılmaktadır. Almanya`nın resmi haber ajansı olan Deutsche Presse Agentur (DPA)`nın merkezi de bu kentte bulunmaktadır. Almanya’nın en çok satılan Bild gazetesi ve ona ait Axel Springer Verlag bünyesindeki bir çok Gazete Hamburg`da basılmaktadır. Ayrıca kent film sektöründe çok gelişmiştir.

Kültür ve Eğlence

Müzikaller, sergiler, festivaller, konserler, tiyatrolar, pop, rock, caz ve klasik müzik, geleneksel etkinlikler ve şovlar kentin çok yönlü kültürünü oluşturur. Beatles grubu, müzik kariyerine 1960 yılında Hamburg`da başlamıştır.

Çok sayıda tiyatroya ev sahipliği yapan Hamburg, sayısız müzikal ve kültürel etkinliğin hayat bulduğu bir dünya kentidir. 

Alle Tiyatrosu, Alma Hoppes Lustspielhaus, Altnoer Tiyatrosu, Thalia Tiyatrosu ve Am Holstenwall Tiyatrosu kentin önemli tiyatrolarıdır.

Dammtorstrage 28`de yer alan Hamburg Devlet Operası, en önemli bale, opera ve konser merkezlerinden biridir. Laeizhalle (Konser Merkezi), Kuzey Almanya Radyosu Senfoni Orkestrası`nın sahneye koyduğu klasik müzik performanslarına ev sahipliği yapar.

Mayıs aylarında Alman İmparatoru Barbarossa` nın gümrük muafiyetini getirdiği günü kutlamak amacıyla düzenlenen Hafengeburtstag (Harbor Birthday) festivali, Hamburg Uluslararası Kısa Film Festivali (Haziran) ve Uluslararası Dragonboat Festivali (Haziran), kentte düzenlenen diğer önemli festivallerdendir.  Temmuz-Ağustos aylarında düzenlenen Hamburger Dom , ülkenin en büyük ve en renkli fuarlarından biridir. Renkli stantlar, atlı karıncalar, at gezintileri ve göz alıcı havai fişek gösterileri fuar eğlencesinin vazgeçilmez parçalarıdır.

Hamburg barları ve kulüpleri, kent eğlence yaşamının vazgeçilmezleridir. Schanze ve St. Pauli hareketli caddeleri, barları, kulüpleri, diskolarıyla kent gece hayatının önemli merkezlerindendir.

Kent Mutfağı

Hamburg, yemek severler için mükemmel bir yerdir. Barlar, otel restoranları, birahaneler, restoranlar, çay evleri, kente özgü yiyecek ve içecek mekanları, kafeler, küçük barlar, tavernalar başta taze balık olmak üzere her türlü yerel ve uluslararası lezzeti yemek severlerin beğenisine sunar. 

Hafen, kentin en önemli balık pazarıdır. Bu pazarda her türlü balık türünün yanı sıra taze meyveler de satılır. 

Kent mutfağının başlıca lezzetleri şunlardır;

Labkaus: 
Balık, kızartılmış yumurta ve küçük salatalık turşusu ile servisi yapılan bir tür güveç.

Aalsuppe (çorba): 
Et, sebze ve kuruyemiş ile yapılır, tat vermek için sirke katılır. 

Rote grütze (kırmızı meyve kompostosu): 
Siyah kuş üzümü, ağaç çileği ve kirazdan yapılır. Soğuk süt veya koyu krema ile servis edilir.

Alsterwasser: 
Bir tür limonatalı biraya verilen isimdir.

Franzbrötchen: 
Bir çeşit bölgesel hamur işidir.

Hamburg Şehir Rehberi ile Alakalı Yazılar

Bitlis Şehir Rehberi
Bitlis Şehir Rehberi
Bitlis yöresinde Doğu Toroslar’ın teşkil ettiği geniş kavis,hem yüksek olduğu hem de geniş sıra dağlar meydana getirdiği için geçilmesi imkansız bir set halini almıştır. İşte Bitlis bu dağ settinin nispeten daralmış olduğu bir vadinin üzerinde kurularak bir taraftan Van Gölü Havzası, diğer taraftan Güney Doğu Anadolu bölgesi ile olan irtibatı sağlayarak stratejik önemini tarihin her devrinde göstermiştir.
Niğde Şehir Rehberi
Niğde Şehir Rehberi
Kapadokya Bölgesinde yeralan Niğde, antik kentleri, tarihi ve kültürel eserleri, Aladağ Milli Parkı ile önemli bir turizim merkezidir. M.Ö. 3000 - 2000 yıllarını kapsayan Eski Tunç Devri`nde Niğde çevresinde önemli yerleşim birimlerinin olduğu yapılan arkeolojik kazı çalışmaları sonucunda anlaşılmıştır. Eski Hitit Dönemi olarak adlandırılan bu dönemden sonra Niğde, Frig, Pers, Büyük İskender, Roma, Bizans egemenliklerinde kalmıştır.

Haritada Hamburg

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları