Sehirler

Glasgow Şehir Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Glasgow, İngiltere
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Şehir Ara

Glasgow Şehir Rehberi
Glasgow Şehir Rehberi
 
Glasgow Şehir Rehberi
 
Glasgow Şehir Rehberi
 
Glasgow Şehir Rehberi

Glasgow İskoçya`nın en büyük şehridir. Şehir Victoria devrinde Britanya İmparatorluğu`nun ikinci şehri olarak bilinirdi. Şehrin nüfusu 19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyıl başında 1 milyonun üzerine çıkmıştır. O yıllarda Londra ve Paris`in ardından Avrupa`da bu yoğunlukta nüfusa sahip üçüncü şehirdi.  İskoçya`nın nüfusunun üçte birini barındıran Glasgow`un çevresinde bazı yeni yerleşim yerleri kurulmuş; eski mahallelerin bir bölümü de onarılarak yenilenmiştir. Glasgow`un kuzey sınırı Highlands`in hemen eteklerinde son bulur, güneyde ise Strathclyde bozkırlarına kadar uzanır. Clyde Irmağı vadisinin büyük bir bölümü kentin içinde kalır. Kente ilk ne zaman yerleşildiği bilinmemektedir. 550 dolaylarında bir Hıristiyan topluluğunun buraya yerleştiği bilinmektedir. 6. yüzyılda bir katedral yapıldıktan sonra Glasgow dinsel bir merkez olarak önem kazanmaya başladı.

1970`lere kadar önemli bir liman olan Glasgow`a eskiden gemilerin yanaşması olanaklı değilken, 18. yüzyılda Clyde Irmağı`nın dibinin taranması ve derinleştirilmesi sonucu büyük gemilerin kolaylıkla limana yanaşması sağlandı. Glasgow`dan kalkan ticaret gemileri Batı Hint Adalan`na ve Amerika`daki kolonilere İskoç malları ve Afrikalı köleler götürüp rom, şeker ve tütün getirirlerdi. 18. yüzyıl ortalarında Glasgow tütün ticareti alanında önemli bir merkez durumuna geldi. Daha sonraları pamuklu dokumacılık ve çömlekçilik de önem kazandı.
19. yüzyılda Glasgow yakınlarında kömür ve demir yataklarının bulunmasıyla kurulan demir-çelik sanayisi hızla gelişti. Bu hızlı sanayileşme İskoçya`dan ve İrlanda`dan çok sayıda insanın iş bulmak umuduyla Glasgow`a gelmesine yol açtı. Kentin nüfusu 1800`den 1850`ye kadar her 10 yılda bir, ikiye katlandı. İnsanlar sağlık koşullarına aykırı izbelerde barınmak zorunda kaldılar.  Kömür madenciliği, özellikle de gemi yapımı I. Dünya Savaşı` na kadar önemini korudu. Günümüzde kumaş, besin, içki, tütün ve kimyasal madde üretimi önem kazanmaktadır. Maden kuyularının birçoğu kapatılmıştır. Tersaneler de güçlükle ayakta durabilmektedir. 19. yüzyılın sonlarında kent merkezindeki sağlığa aykırı yerleşme yerlerinin kaldırılması için başlatılan yıkım, kentin birçok eski ve tarihsel binasının da yok olmasıyla sonuçlandı. Bugün Glasgow`da 200 yıldan daha eski yapılar çok azdır. Kent daha çok, 19. yüzyıl sonlarında yapılmış, ünlü mimar Mackintosh`un tasarımını yaptığı binalarıyla tanınır. Kentte ayrıca 1451`de kurulmuş olan Glasgow Üniver-sitesi`nin yanı sıra 1964`te açılan yeni bir üniversite, sayısız parklar ve başta Kelvingrove Sanat Galerisi olmak üzere, dünyanın en zengin sanat koleksiyonlarını barındıran müze ve galeriler vardır.

Glasgow`da Nereye gidilir ? Glasgow`da Neler Yapılır ? 

Glasgow; TheKing’s, Royal ve Devlet tiyatroları gibi çeşitli tiyatrolara ev sahipliği yaparken diğer taraftan da en popüleri olan Kelvingrove mimari ve Müzesi ile bazı müzeler mimariler ve Modern Sanat galerisi ve Burrel Koleksiyonu ‘na gibi sanatsal eserleride barındırmaktadır.

Bununla birlikte Edinburgh festivalinden farklı olarak; Glasgow festivalleri Ocak’tan Aralık ayına kadar tüm takvimi kaplamaktadır. Glasgow Komedi Festivali, Glasgow Jazz festivali, Celtic Collections, Glasgow Film festivali, West End Festivali önemli festivalleri arasında yer almaktadır.

Glasgow`un Farkı Nedir ? 

Glasgow 2014 yılında Cumhuriyet oyunlarına (commonwealth games) ev sahipliği yapacaktır. Cumhuriyet oyunları kampüsü şehrin doğusunda, yeni yapılan velodrome oyun alanını ve Tollcross Park yakınlarındaki su merkezi ile konaklama olanaklarını da kapsayacak olan Parkhead için planlanmıştır. 

Glasgow`da İklim ? 

Glasgow’da ılıman bir iklim hakimdir. Ayrıca güneybatıda bulunan Gulf çayı, Clyde nehri ve Atlantik’in etkisinin yarattığı ılıman bir havadan faydalanır. Ocak ayındaki en yüksek sıcaklık ortalama olarak 6-7 derece iken; Temmuz, Ağustos aylarında ortalama 18 ile 20 derece arasında değişmektedir.

Glasgow`da Eğitim ? 

* University of Glasgow
* University of Strathclyde
* Glasgow Caledonian University
* University of Paisley 

İstatistikler 

Nüfus: 578.790
Yüzölçümü: 175.09 kilometrekare 

Glasgow Şehir Rehberi ile Alakalı Yazılar

Bitlis Şehir Rehberi
Bitlis Şehir Rehberi
Bitlis yöresinde Doğu Toroslar’ın teşkil ettiği geniş kavis,hem yüksek olduğu hem de geniş sıra dağlar meydana getirdiği için geçilmesi imkansız bir set halini almıştır. İşte Bitlis bu dağ settinin nispeten daralmış olduğu bir vadinin üzerinde kurularak bir taraftan Van Gölü Havzası, diğer taraftan Güney Doğu Anadolu bölgesi ile olan irtibatı sağlayarak stratejik önemini tarihin her devrinde göstermiştir.
Niğde Şehir Rehberi
Niğde Şehir Rehberi
Kapadokya Bölgesinde yeralan Niğde, antik kentleri, tarihi ve kültürel eserleri, Aladağ Milli Parkı ile önemli bir turizim merkezidir. M.Ö. 3000 - 2000 yıllarını kapsayan Eski Tunç Devri`nde Niğde çevresinde önemli yerleşim birimlerinin olduğu yapılan arkeolojik kazı çalışmaları sonucunda anlaşılmıştır. Eski Hitit Dönemi olarak adlandırılan bu dönemden sonra Niğde, Frig, Pers, Büyük İskender, Roma, Bizans egemenliklerinde kalmıştır.

Haritada Glasgow

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları