Sehirler

Frankfurt Şehir Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Frankfurt, Almanya
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Şehir Ara

Frankfurt Şehir Rehberi
Frankfurt Şehir Rehberi
 
Frankfurt Şehir Rehberi
 
Frankfurt Şehir Rehberi
 
Frankfurt Şehir Rehberi

Frankfurt, Main nehri kıyısında kurulmuş olan, 690.000`den fazla nüfusuyla Hessen eyaletinin en büyük, Berlin, Hamburg, Münih ve Köln`den sonra Almanya`nın beşinci büyük şehridir.

Ortaçağ`dan beri Frankfurt, Almanya`nın en önemli kent merkezlerinden biri olmuştur. 794 yılında ilk kez belgelerde değinilen Yüksek Ortaçağ`dan itibaren bağımsız bir imparator şehridir ve 1806`ya kadar seçim ve 1562`den beri Kutsal Roma-Cermen İmparatorluğu`nun taçlandırma şehridir. 1816`dan 1866`ya kadar Alman Birliği`ne ve 1848-1849 yılları arasında ilk bağımsız seçilmiş Alman Parlamentosu`na ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde Frankfurt sadece Almanya değil, Avrupa çapında da önemli bir finans, fuar ve de hizmet merkezidir ve Alpha World Cities olarak adlandırılan tek Alman büyükşehridir. Şehir,Avrupa Merkez Bankası`na, Almanya Merkez Bankası`na, Frankfurt Borsası`na ve Frankfurt Fuarı`na ev sahipliği yapmaktadır. Merkezi konumu sayesinde Frankfurt Havaalanı`na, Merkez Gar`a, Frankfurt kesişim noktasına ve dünya çapında en yoğun otoyol ağına sahip olmasıyla Avrupa`nın en önemli trafik düğüm noktalarından biridir. Frankfurt ilk kez 1875 yılında 100.000`in ve 1928`de ilk kez 500.000`in üzerinde bir nüfusa ulaşmıştır. Bugün dar şehir alanında aşağı yukarı 1,8 milyon, Rhein-Main bölgesinin tümünde ise 6 milyon kişi ikamet etmektedir. Frankfurt`un bir özelliği ise Avrupa`nın en yüksek gökdelenlerine sahip olmasıdır. Gökdelenlerin çoğu bankalara aittir. En yükseği Commerzbank Tower olan bu binaların çoğu son 20 sene içinde yapılmıştır.

Coğrafya

Şehir Aşağı Main`ın her iki yakası ile Taunus`un güneyinde, orta Almanya`nın güney batısında en önemli ekonomi merkezidir. Şehrin güneyinde şehir ormanları vardır. En yüksek noktası Berger tepesinde kurulu Seckbach semtidir (deniz seviyesinden 212 metre yükseklikte). Şehir Basel`den Yukarı Ren düzlüğüne kadar yayılmış Ren nehri havzasının en kuzeyindeki noktada kurulmuştur. Kuzeyinde ünlü Kronberg ile Königstein derebeylik kentleri, batısında Hessen eyaletinin başkenti Wiesbadenve Rheinland-Pfalz eyaletinin başkenti Mainz, güneyinde ise üniversite şehri Darmstadt vardır. Frankfurt, Hessen eyaletinin en büyük şehridir. Gökdelenleri (Skyliners) bu kentin ayırt edici özelliklerinden biridir. 

Ekonomi

Liverpool Üniversitesi`nin araştırmasına göre kişi başına Satın alma gücü paritesine göre Avrupa`nın en zengin kenti olarak sayılmaktadır. 2008 yılı Mercer yaşam standartları yönünden Dünya`nın en yaşanabilir kentleri sıralamasında 7. sıradadır. Bunun yanında Almanya`nın en yoğun iş bölgesidir.

Frankfurt am Main ve Ren-Main havzasında büyük sanayi kuruluşları mevcuttur. Özellikle kimya ve ilaç sanayisi başı çekmektedir. Otomotiv sanayisine çalışan başlı başına isim yapmış şirketlerle, mühendislik ve şirket danışmanlık firmaları bulunur. Bazı önemli bilişim şirketleri de Frankfurt`un merkezi ve mükemmel ulaşım ve iş imkânlarından yararlanmak için buradadırlar.

Şehirde hizmet dalındaki şirketlerin yanında büyük bankalar da vardır. Bankalar şehri olarak bilinen kent, Almanya ve Avrupa çapında faaliyette bulunan finans şirketlerinin Avrupa merkezi olarak seçilmiştir. Burada Avrupa Merkez Bankası da bulunmaktadır. Frankfurt havaalanı yönetim şirketi (FraPort AG) en büyük işverendir. Almanya`da hızlı tren sistemi ICE`ninKöln şehrine bağlantısı bulunmaktadır. Bu tren hattı ile dev yük tren garı yanında nehir limanına da sahiptir.

Şehirde merkezleri bulunan en ünlü şirketler arasında Deutsche Bank, Opel, Sanofi-Aventis, Fraport AG sayılabilir.

Nüfus

688.492 merkez nüfusu ile Almanya`nın beşinci büyük kentidir (Son nüfus sayımı 31 Aralık 2009).

Kentin ekonomi, finans ve kültür merkezi olması, ve ulaşımın mükemmelliği sonucu bu şehirde yaşayan ve çalışan dünyanın her ülkesinden bir vatandaş buradadır. Hessen eyaletinde yaşayan yabancıları temsil eden bütün konsolosluklar burada yer almaktadır. Almanya`nın en fazla yabancı nüfus yapısına sahip kentlerinden biridir. Ayrıca Almanya`da Türklerin en fazla yaşadığı şehirlerin başında gelir.

Yahudi nüfusu ile de bilinen şehir 2. dünya savaşında bu Musevi nüfusun toplama kamplarına sürgünü ve arkasından yok edilmesi sonucu büyük kayıplar (11.000 üzerinde) vermiştir. Savaş sonuna 160 kişi kalan musevi nüfusu bugün yine hatırı sayılır bir sayıya ulaşmıştır (yaklaşık 7.200). Şehirde yarım milyonun biraz üzerinde insan yaşarken komşu bölgelerden, banliyölerinden gelen çalışanlar yüzünden bu sayı mesai saatlerinde bir milyonu geçmektedir.

Ulaşım

Almanya`nın ünlü otobanları A3 ve A5 in keşiştiği Frankfurt otoban kavşağı yanında, hızlı tren, metro ve omnibüs imkânları düzenli ve mükemmeldir. Avrupa`nın en büyük havaalanlarından birine sahiptir ve yılda milyonlarca yolcunun uğrak yeridir. 2002 yılında bitirilen ICE hızlı tren hattı ile iki ekonomi merkezi Frankfurt ve Köln arasında 200 km/h üstünde seyahat etme imkânı vardır.

Nehir nakliyatı ile Frankfurt şehri yukarı Ruhr havzasının ekonomik bölgesine ve daha ileride Hollanda`ya bağlantılıdır. Main-Tuna kanalı ile de Güneydoğu Avrupa ile irtibatı vardır. Batı limanının değişimi ile burada ikâmet ve büro alanları oluşturulmuştur.

Kültür ve Eğlence

Ticaret fuarları, konferanslar, seminerler, festivaller, parklar, sergi merkezleri, özel galeriler, spor, edebiyat, tiyatro, film, sayısız organizasyon ve etkinlikler; kentin çok renkli, geniş kapsamlı ve bir benzeri daha olmayan kültürünü meydana getirir.

Sayısız kültür ve sanat etkinliğine ev sahipliği yapan Frankfurt, Avrupa ve dünyanın eşsiz ve görülmeye değer kentlerinden biridir. 3 milyonu aşkın insan her yıl 60.000`i bulan etkinlik ve faaliyetlere katılmaktadır. Şehirde bulunan kongre ve seminer merkezlerinin çokluğu, gece ve gündüz konaklama imkânları Frankfurt’un dinamik kültür yapısının oluşumunda çok önemli rol oynar.

Frankfurt en eski fuar kentlerinden biridir. Kitap Fuarı ve Ambiente en önemli fuarlarıdır. Messe Frankfurt GmbH, her yıl 50`yi bulan fuar ve özel sergiye ev sahipliği yapar. Messeturm`un sergiye ayrılmış bölümü 476.000 m2`lik açık ve kapalı alana sahiptir. Bu fuar merkezini, 256 metre yüksekliğindeki kulesiyle çok uzaklardan görmek mümkündür. Kentte çok sayıda karnaval ve festival de düzenlenmektedir. Rheingau Muzik Festivali (Mayıs) ve Museum Riverbank Festivali (Nehir Kenarı Müzeleri Festivali) olarak da bilinen Museumsuferfest (yazın sonlarında yapılır) en bilinenlerdendir.

Frankfurt, dünyanın entellektüel ve edebi birikimine katkıda bulunan önemli düşünürleri ile ünlüdür. Johann Wolfgang Goethe`nin doğduğu şehir burasıdır. Hayatının büyük bir bölümünü Frankfurt`un dışında geçiren bu büyük yazar, en önemli eserlerinin birçoğunu burada kaleme almıştır. The Sorrows of Young Werther (Genç Werther`in Acıları) ve Goetz von Berlichingen (Demir Elli Şövalye von Berlichingen) bunlardan ikisidir. Campus Verlag ve Inles gibi basım evlerinin yanı sıra Frankfurt Okulu düşünürlerinin (Theodor Adorno, Max Horkheim, Jurgen Habermas...) bu kentte fikir üretmiş olması kentin entelektüel yönünün derinliğini yansıtmaktadır. Dünyanın en büyük kitap sergisi, Alman Kütüphanesi`ni de içine alan, Sosyal Araştırma Enstitüsü Frankfurt`tadır.

Frankfurt Operası, Eski Opera Evi, İngiliz Tiyatrosu ve Uluslararası Tiyatro kentin önemli kültürel merkezlerinden birkaçıdır.

Büyüleyici mimarinin (skyline) eşliğinde bir sandal gezisi ya da vapur turu turistlerin en sevdiği aktivitelerdendir. Renkli tarihi tramvay, Ebbelwei Express ile yapılan şehir turu da kentten en iyi manzaraları sunacaktır.

Mutfak

Frankfurt`ta yaklaşık 70 ülkeden lezzet tatma fırsatını bulabilirsiniz. Frankfurt restoranlar (3000`in üzerinde), barlar, kulüpler ve meyhanelerle dolup taşan bir kenttir. Bu mekânlar kentin dört bir yanına yayılmıştır. Zor olan tercihinize uygun olanı bulmak değil uygun olanlar arasından seçiminizi yapabilmektir. Bira katılmış Sauerkraut, lezzetli Handkäse peyniri ve kente özgü elma şarabı kendine has tatlarıyla her damağa hitap eder. Fressgasse, dışarıda yemek konusunda kentin en gözde caddesidir.

Başlıca yöresel lezzetler;

Apfelwein:
Alman usulü bir elma şarabıdır. %5.5 ile %7 oranında alkol içeren bu şarabın tadı ekşidir. 

Handkäse: 
Almanya`nın ekşi süt peyniridir. Oldukça popüler bir yiyecektir. Elma şarabı ile servis edilir. 

Grüne Soße: 
Frankurt yöresel yemeklerinde kullanılan bir çeşit yeşil sostur. 

Frankfurter Kranz: 
Frankfurt mutfağına has bir kek türüdür.

Frankfurt Şehir Rehberi ile Alakalı Yazılar

Bitlis Şehir Rehberi
Bitlis Şehir Rehberi
Bitlis yöresinde Doğu Toroslar’ın teşkil ettiği geniş kavis,hem yüksek olduğu hem de geniş sıra dağlar meydana getirdiği için geçilmesi imkansız bir set halini almıştır. İşte Bitlis bu dağ settinin nispeten daralmış olduğu bir vadinin üzerinde kurularak bir taraftan Van Gölü Havzası, diğer taraftan Güney Doğu Anadolu bölgesi ile olan irtibatı sağlayarak stratejik önemini tarihin her devrinde göstermiştir.
Niğde Şehir Rehberi
Niğde Şehir Rehberi
Kapadokya Bölgesinde yeralan Niğde, antik kentleri, tarihi ve kültürel eserleri, Aladağ Milli Parkı ile önemli bir turizim merkezidir. M.Ö. 3000 - 2000 yıllarını kapsayan Eski Tunç Devri`nde Niğde çevresinde önemli yerleşim birimlerinin olduğu yapılan arkeolojik kazı çalışmaları sonucunda anlaşılmıştır. Eski Hitit Dönemi olarak adlandırılan bu dönemden sonra Niğde, Frig, Pers, Büyük İskender, Roma, Bizans egemenliklerinde kalmıştır.

Haritada Frankfurt

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları