Sehirler

Elazığ Şehir Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Elazığ, Türkiye
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Şehir Ara

Elazığ Şehir Rehberi
Elazığ Şehir Rehberi
 
Elazığ Şehir Rehberi
 
Elazığ Şehir Rehberi
 
Elazığ Şehir Rehberi

Eski adı ile Mamuret`ül Aziz ve El Aziz olan Elazığ ili, Türkiye`nin Doğu Anadolu Bölgesi`nin Yukarı Fırat Bölümü`nde yer almaktadır. Merkez nüfusu 2009 sayımları itibarıyla yaklaşık 381.715`dir. Elazığ`ın toplam nüfusu ise 547.562`dir. 1927`de 20.000 olan şehir nüfusu, 1990`da 204.603`e, 2000`de 266.495`e, 2009`de 375.000`e çıkmıştır.

Elazığ, 380.000`e yaklaşan Kent Merkezi, 560.000`e yaklaşan toplam nüfusuyla Türkiye`nin 20.Büyük kentidir. Doğu Anadolu Bölgesi`nin, Erzurum`dan sonraki en büyük şehridir.

Etimoloji 

Elazığ ili, MÖ 3000`li yıllarda kurulduğu sanılan, Harput kentinin oradaki devamıdır. Bu nedenle yıllarca Harput denmiştir. Büyük Selçuklu hakimiyetinin Anadolu`ya kayması ile Harput`un Türk yurdu olmasında en önemli savaşın Malazgirt Meydan Muharebesi olduğuna şüphe yoktur. Nitekim Harput ve çevresi Malazgirt muharebesinden sonra Türklerin eline geçmiş olup yörede Büyük Selçuklu Devletine bağlı olarak Çubukoğulları Beyliği kurulmuştur (1085). Harput`un Türkler tarafından alınmasına kadar sadece müstahkem bir kale hüviyetinde kalan bu yer Türklerle beraber büyüyen bir şehir haline gelmiştir. Çubukoğulları Beyliği nin ömrü uzun sürmemiş (1110) yılında Artukoğulları dönemini başlatmıştır. Bir müddet sonra Harput Artukluları diye bilinen bağımsız bir beylik kurulmuştur. Harput, (1230) yılında Moğolların eline geçmiş (1234) yılından itibaren ise Anadolu Selçuklu Devleti`nin hakimiyeti altına girmiştir. (1507) yılında Safevilerin eline geçen Harput, 1515 yılında ise Çaldıran zaferinden sonra Osmanlı hakimiyetine girmiştir (1516). Mezra denilen bugünkü yerleşim yerine 1834`de taşınan Elazığ`a 1862 yılında Sultan Abdulaziz`in tahta çıkısının 5. yılında Hacı Ahmet İzzet Paşa devrinde buraya tayin edilen Vali İsmail paşanın teklifi ile Mamuret-ül Aziz ismi verilmiştir. Fakat telaffuzu güç olduğundan halk arasında kısaca El`aziz olarak söylenegelmiştir. Zaman içinde bölgeye eyalet merkezliği yapan şehre 1937 yılında Atatürk tarafından tahıl ambarı bolluk ve bereket anlamına gelen El`azık adı verilmiş olup, zamanla Türkçe ses uyumuna uygunluğu ve söyleniş kolaylığı nedeniyle Elazığ olarak kullanılır olmuştur.

Coğrafya 

Geçmişte karasal iklimin hüküm sürdüğü Elazığ, yapılan ve yapılmakta olan barajların etkisi ile ılıman bir iklime geçiş yapmıştır. Bu sürecin sonucunda özellikle önceleri çok soğuk ve yoğun kar yağışlı geçen kışlar nispeten daha ılıman geçmektedir. Elazığ, toprağı verimli bir ovaya kurulmuştur.

Medya

Şehirde medya gelişim sürecindedir. Şehir`de yayın yapan 4 yerel tv kanalı, vardır. Elazığ`dan yayın yapan KANAL 9 Uydu aracılığı ile tüm yurtta ve avrupada izlenebilnektedir. Bunun dışında Günışığı, Uluova, Ayışığı gibi birçok yerel gazete yayın hayatını sürdürmektedir. Elazığ`da 12 Adet Yerel Radyo Kanalı bulunmaktadır.

Yerel TV Kanalları 

    KANAL 23
    KANAL E
    KANAL 9
    FIRAT TV (Fırat Üniversitesi)

Yerel Radyo Kanalları 

    EZGİ FM (88.0)
    RADYO FIRAT (89.2) (Fırat Üniversitesi)
    FM 23 ELAZIĞ (88.5)-(93.5)
    RADYO E (90.2)
    RADYO 2000 (90.8)
    RADYO HAZAR (92.0)
    ELAZIĞ ALEM FM (95.4)
    RADYO KULÜP (96.0)
    ERT FM (96.8)
    YAĞMUR FM (99.0)
    HİT FM (99.9)
    ELAZIĞ POLİS RADYOSU (104.0)

Yerel gazeteler 

    ELAZIĞ HABER GAZETESİ
    GÜNIŞIĞI GAZETESİ
    AYIŞIĞI GAZETESİ
    ELAZIĞ STAR HABER GAZETESİ
    EL AZİZ GAZETESİ
    ELAZIĞ YENİ UFUK GAZETESİ
    ELAZIĞ YENİÇAĞ GAZETESİ
    NURHAK GAZETESİ
    ULUOVA GAZETESİ
    TURHAN GAZETESİ
    ELAZIĞ POLİS HABER GAZETESİ (Elazığ Emniyet Müdürlüğü Tarafından çıkarılan Aylık Gazete)

Kültür ve sanat 

Elazığ köklerini Harput`tan aldığı bir kültür birikimine sahiptir. 2008 yılında şehirde Devlet Tiyatrosu kurulmuştur. Ayrıca,şehirde faaliyet gösteren birçok mahalli tiyatro grupları vardır. 2009 yılında 17.`sı düzenlenecek Uluslararası Hazar Şiir Akşamları kentin en büyük ve etkin kültürel faaliyetleri arasında gösterilebilir. Ayrıca bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek olan Çayda Çıra Film Festivali kültürel değeri olan bir diğer etkinliktir. Şehirde ayrıca kısa film festivalleri de yapılmaktadır.

Spor

Kentin futbol takımı Elazığspor, şu anda Spor Toto Süper Lig`de Sanica Boru Elazığspor adıyla yer almaktadır. Kentte Elazığspor haricinde  Elazığbelediyespor ve bir çok amatör takım bulunmaktadır.

Kardeş şehirler 

    Kazakistan Astana, Kazakistan
    Türkiye İstanbul, Türkiye
    Hollanda Leeuwaarden, Hollanda
    Türkiye Ankara, Türkiye
    Türkiye Eskişehir, Türkiye

Elazığ Şehir Rehberi ile Alakalı Yazılar

Bitlis Şehir Rehberi
Bitlis Şehir Rehberi
Bitlis yöresinde Doğu Toroslar’ın teşkil ettiği geniş kavis,hem yüksek olduğu hem de geniş sıra dağlar meydana getirdiği için geçilmesi imkansız bir set halini almıştır. İşte Bitlis bu dağ settinin nispeten daralmış olduğu bir vadinin üzerinde kurularak bir taraftan Van Gölü Havzası, diğer taraftan Güney Doğu Anadolu bölgesi ile olan irtibatı sağlayarak stratejik önemini tarihin her devrinde göstermiştir.
Niğde Şehir Rehberi
Niğde Şehir Rehberi
Kapadokya Bölgesinde yeralan Niğde, antik kentleri, tarihi ve kültürel eserleri, Aladağ Milli Parkı ile önemli bir turizim merkezidir. M.Ö. 3000 - 2000 yıllarını kapsayan Eski Tunç Devri`nde Niğde çevresinde önemli yerleşim birimlerinin olduğu yapılan arkeolojik kazı çalışmaları sonucunda anlaşılmıştır. Eski Hitit Dönemi olarak adlandırılan bu dönemden sonra Niğde, Frig, Pers, Büyük İskender, Roma, Bizans egemenliklerinde kalmıştır.

Haritada Elazığ

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları