Sehirler

Edremit Şehir Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Edremit, Türkiye
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Şehir Ara

Edremit Şehir Rehberi
Edremit Şehir Rehberi
 
Edremit Şehir Rehberi
 
Edremit Şehir Rehberi
 
Edremit Şehir Rehberi

Edremit; Balıkesir İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 1 bucağı (Altınoluk), 22 köyü vardır. Balıkesir ilinin ilçesi olan Edremit temiz denizi ve plajları tarihi ve Arkeolojik eserleri ile bir turizm merkezidir. İlin güneybatısında; batıdan Edremit Körfezi, kuzeyden Çanakkale’nin Bayramiç, doğudan Havran, güneyden Burhaniye ve Gömeç ilçeleriyle çevrilidir.

İlçe toprakları, Edremit Körfezi‘nin doğusundaki kıyı ovasıyla bu ovayı kuzey ve kuzeydoğudan sınırlayan Kazdağları’nın bir bölümünü içerir. Doğuya doğru gidildikçe daralarak bir üçgen görünümü alan, kalın alüvyon dolgularla kaplı Edremit Ovası, körfezin kuzeyinde çok dar bir kıyı şeridiyle sürer. İklim, Akdeniz iklimi özelliklerini gösterir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlıdır. Yıllık ortalama sıcaklık 14°-16°C,yağış tutarı 680-700 mm’dir. Genellikle kış aylarında düşen yağışlar, özellikle Kazdağları’nda yüksektir. Dağlar, aynı zamanda kuzeyden gelen soğuk rüzgârları da keser. Yoğun bir orman örtüsüyle kaplı olan dağlar, bitki örtüsü (çam, gürgen, meşe, kestane) açısından da zengindir. Zeytincilik, ilçe ekonomisinde ön sırayı alır. 500 m yüksekliğe kadar olan topraklarda yılda 8.000 tona yakın ürün elde edilir. İlçenin bir başka zenginliği ise Eymir ve Çakmır köylerinde çıkarılan demir filizidir. Demir filizi, Akçay Limanı’ndan dış ülkelere gönderilir. Zeytinyağı, sabun fabrikaları, deri ve kösele yapımevleri öteki başlıca ekonomik etkinliklerdir. İlçenin 3 km doğusunda Ören, 9 km kuzeybatısında Akçay ve Altınoluktaki plajlar, oteller, moteller, kampingler, körfezin iki kıyısını kuşatmış durumdadır. Turizm, zeytin ve demirden sonra üçüncü önemli gelir kaynağını oluşturur. Kenti kuzey-güney doğrultusunda kesen iki dere, kentin içinde birleşir Geniş, bakımlı caddeleri, 45. 000 m2′lik bir alam kaplayan kent parkı; ilçeye, ayrı bir güzellik katar. Edremit Körfezi’nin kuzeydoğu kıyısında, Çanakkale-İzmir Karayolu üzerinde, deniz düzeyinden 25 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 85 km uzaklıktadır.

TARİHÇE

Eski Edremit; Adramut, Adramyttion, Landramytti, Edremittin gibi çeşitli adlarla anılmıştır.Kent Lidya Kralı Krezüs’ün eline geçtiğinde kardeşi Adremis tarafından yeniden yaptırılıp süslenir ve onun adını alır. Eski Edremit kenti M.Ö. 548’de Perslerin, 422’de Delosluların, 334’de İskenderin, 132’de Romalıların eline geçer.Burada yapılan tersanelerde büyük gemiler yapılır.M.S. 600 yılında Adli teşkilatın merkezi olur.1076’da Selçuk Sultanı Süleyman Şah’ın hücumuna uğrar, halk çevreye dağılır.1099’da Edremit ve civarı Bizans İmparatoru Aleksi Kommen’in eline geçer. Edremit‘in Türklerin eline geçmesi üç ayrı koldan gerçekleştirilen mücadeleler sonucu olur.Sonuçta Türk akıncılarının komutanı Yusuf Sinan şehrin anahtarını alır ve bir hamam ile cami yaptırır.(Kurşunlu Camii). Osmanlı Döneminde Edremit ve Akçay’daki tersanelerde Kazdağlarından elde edilen kerestelerle gemiler yapılır. Kurtuluş Savaşında 9 Eylül 1922 tarihinde Edremit tam bağımsızlığa kavuşmuştur.

İlçe ve çevresi ile ilgili tarihi bilgiler antik çağa aittir. Yöre bu dönemde küçük Asya`nın MYSIA bölgesine dahildir. Bazı kaynaklara göre MÖ. 1443 yıllarında PİDASUS adıyla kurulduğu belirtilirken, bazı kaynaklarda ise şehrin adı doğrudan ``ADRAMYTTEİON`` olarak geçer. Bir diğer kaynağa göre de Edremit adının kökeninin Luwi dilinden geldiği ve Adra Vadisi anlamında ADRA-MUT olduğu belirtilmektedir.

Türkler tarafından ele geçirilişi Alaaddin Keykubat zamanında (1220-1237) yılında olmuştur. Anadolu Selçuklu İmparatorluğu Döneminde ise Karasi Bey bu bölgeye Uç Beyi olarak atanmış ve Edremit Anadolu Selçuklu İmp’nun Balıkesir Beyliği’ne bağlı bir uç beyliği olarak il kalmıştır. 1335 yılında Osmanlı hakimiyetine girmiştir.

İklim:Ege ve Akdeniz iklim kuşağı üzerinde olup, yazlar sıcak ve kurak kışlar ılık ve yağışlıdır. Ortalama sıcaklık 19 derece civarıdır. 

TARİHİ-TURİSTİK DEĞERLER

KURŞUNLU CAMİİ:

Selçuklular döneminde Yusuf Sinan tarafından yaptırılmıştır.Kubbesi kurşunla örtülü olduğundan Kurşunlu Camii denilmiştir.Avlusunda Yusuf Sinan‘ın kabri vardır.Başucundaki yazı Balıkesir sınırları içindeki en eski kitabedir.

YUNUS EMRE PARKI:

Edremit şehir girişindedir. Çay bahçeleri, havuzu ve çiçekleri ile güzel bir dinlenme yeridir.

SIDIKA ERKE ETNOGRAFYA MÜZESİ:

Edremit Belediyesi tarafından kurulan müzede Kuva-yi Milliye odası, geleneksel Türk evleri odaları, el yapımı eserler, eski silahlar sergilenmekte olup müze Yunus Emre Parkını hemen yanındadır.

AKÇAY: 

Özellikle deniz turizmi açısından büyük önem taşıyan Akçay’da birçok otel, motel, pansiyon, tatil köyü ve kamplar mevcuttur.Bunun yanı sıra eğlence yerleri, yeme içme tesisleri bulunmaktadır.Her yıl Ağustos ayı içerisinde Akçay Belediyesince Akçay Zeytin Festivali düzenlenmektedir.

DENİZDEN FIŞKIRAN TATLI SULAR :

Akçay’ın en büyük özelliği içmesuyunun çok bol oluşudur.Bunun bir kanıtı da denizden fışkıran artezyen sularıdır. Akçay iskelesinin sağ ve sol taraflarında etrafı taşlarla çevrili tatlı su artezyenlerini görebilirsiniz.

                                                                                         
SARIKIZ HEYKELİ : 

Akçay’ın merkezi Barbaros Meydanında Turizm Danışma Müdürlüğünün ön kısmındadır. Sarıkız anısına Edremit Belediyesi tarafından yaptırılan heykelin önündeki havuza Sarıkız’dan dilekte bulunanlarca bozuk paralar atılır. Sarıkız Türbesi de Kazdağının zirvesinde Sarıkız Tepesinde bulunmaktadır.

ALTINOLUK : 

Edremit’e 25 km. uzaklıkta bulunan Altınoluk, İsviçre ‘deki Alp Dağları’nın ardından oksijen yoğunluğu açısından dünyada ikinci sırada yer almaktadır.Altınoluk, arkeolojiye meraklı birçok yerli ve yabancı turistin ilgi odağıdır.Troia Savaşı kadar eskiye dayanan geçmişiyle bölgenin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Antandros Antik Kenti Altınoluk’ta bulunmaktadır. Bugüne dek yapılan arkeolojik kazı çalışmalarında Geç Roma Dönemine ait yamaç evler ve nekropol alanları ortaya çıkarılmıştır.

ŞAHİNDERESİ KANYONU : 

Altınoluk’u oksijen çadırına dönüştüren etkenlerin başında Şahinderesi Kanyonu gelmektedir.Bölgede hava değişimi sağlayan kanyon, dağdan çektiği çam kokulu havayı, ovaya dağıtırken denizden aldığı iyot kokulu havayı dağa yükselterek bir çeşit baca görevi görmektedir.

MIHLI ÇAYI: 

Balıkesir-Çanakkale il sınırındadır.Altınoluk- Küçükkuyu  istikametinde Altınoluk’tan 5 km. içeridedir.Mıhlı çayından iç kısımlara doğru gidildiğinde Başdeğirmen mevkii gelir.Başdeğirmen köprüsü Roma Mimarisi ile yapılmış olup eski zamanlarda  Truva’ya giden tek ulaşım yoludur.Bugün ise yöredeki zeytinliklere ve trekking yapanlara yol vermektedir. Bu mevkide ayrıca küçük göletler ve şelaleler bulunmaktadır.

GÜRE: 

Akçay’dan 4 km ileride Çanakkale yolu üzerindedir. Kazdağı eteklerinde bulunan belde özellikle sıcak suları ile ünlü termal turizm yöresidir.Çeşitli hastalıklara şifa olan 64 derecedeki kaplıca suyu Kaplıca Tesislerinde yıl boyunca yerli yabancı turistlere açıktır.Yörede ayrıca Körfez Tatil Beldesi adı altında işletilen devremülk ve otel sahil kısmında bulunmaktadır.Belde merkezinde bulunan mini anfi tiyatroda çeşitli kültür ve sanat etkinlikleri yapılmakta ayrıca Ağustos ayı içerisinde Güre Sarıkız etkinlikleri Güre Belediyesi tarafından organize edilmektedir. Pınarbaşı piknik yeri Milli Park’ın rekreasyon alanlarından olup, otoparkı mevcuttur. Piknik için idealdir.

ZEYTİNLİ :

İzmir-Çanakkale asfaltının hem dağ hem de deniz tarafında yerleşim yeri bulunan Zeytinli, Edremit ‘e 7 km uzaklıktadır.

Kazdağı Milli Parkı’na giriş kapılarından birisi Zeytinli’dir ve burası en yoğun giriş yapılan kapıdır.Avcılar ve Zeytinli’ye 3 km uzaklıktaki Mehmetalan Köyü üzerindeki yol giriş kontrol noktasıdır.

Beldenin en gizemli ve bitki örtüsü bakımından daha yoğun olan yerlerinden biri Ayı Deresi’dir.Vadi içi olması nedeniyle  Kazdağı’nın başka yerlerinde görünmeyen birçok ağaç türü burada bol miktarda mevcuttur.

 SUTÜVEN ÇAĞLAYANI: 

Zeytinli-Beyoba üzerinden ulaşılan çağlayan görülmeye değer yerlerdendir.Kızılkeçili çayı üzerindedir.

HASAN BOĞULDU : 

Kızılkeçili Çayı üzerinde bulunan Sutüven Çağlayanının biraz ilerisinde doğal kayanın havuz haline dönüştüğü güzel bir piknik yeridir.Masa ve oturacak yerler vardır.

KIZILKEÇİLİ-ÇAĞLAYAN : 

Kızılkeçili Çayı Sarıkız yaylasından çıkarak, derin ve geniş bir vadide ilerleyerek Kızılkeçili Köyü’nün yanından geçer.Kızılkeçili Akçay’a 2 km uzaklıktadır.Çağlayan piknik yeri köyün hemen yanıbaşındadır.Çay kenarı piknik için son derece elverişli olup ulu ağaçların gölgelediği şirin bir köşedir.

EDREMİT HANLAR MEVKİİ : 

Edremit’ten 25 km uzaklıkta Kalkım yolu üzerinde ulu çınar ve çam ağaçlarının gölgesi altında sıcak yaz aylarında serin havayı soluyabileceğimiz ve aynı zamanda piknik yapabileceğimiz geniş bir alandır.

ÇAMLIBEL-ŞARLAK PİKNİK YERİ : 

Akçay’da 6 km ileride Çanakkale yolu üzerinde bulunan Çamlıbel Köyü Kazdağı eteklerinde kurulmuş şirin bir köydür.Köyün hemen üst tarafında Şarlak Piknik yeri muhteşem deniz ve dağ manzarasında yemek yiyip piknik yapabileceğiniz şirin bir köşedir.

TAHTAKUŞLAR ETNOGRAFYA GALERİSİ : 

Akçay’dan 6 km sonra Çamlıbel yoluna girdiğinizde sol yol sizi Tahtakuşlar’a , sağ yol ise Çamlıbel’e ulaştırır. Galeride Orta Asya’dan Türkiye ‘ye göç eden Türk boylarının ilginç ve özgün kültür varlıkları, giyim, ev eşyaları, her türlü sanat yapıtları, yazmalar, kolyeler, nazarlıklar…vb. sergilenmektedir.

KAPLICALAR VE ŞİFALI SULAR : 

Edremit civarının bir diğer önemli zenginliği termal kaynakları ve kaplıcalarıdır. Sağlık turizmi açısından son derece önemli olan bu kaplıcaları kısaca özetlersek:

GÜRE KAPLICALARI:

Edremit’e 12, Akçay’a 4 km uzaklıkta Çanakkale yolu üzerindedir. Tesisleri Güre Belediyesince işletilmektedir. Güre’de ayrıca Körfez Tatil Beldesi otel ve devremülk şeklinde termal turizme açıktır.

ENTUR KAPLICALARI:

Edremit-İzmir yolunda olup  Edremit’e 5 km Akçay’a 13 km uzaklıktadır.Burada da devremülk ve otel  tesisleri hizmet sunmaktadır

ADRAMİS TERMAL TESİSLERİ: 

Entur kaplıcalarından yaklaşık 1 km uzaklıkta Adramis Termal Tesisleri bulunmaktadır.Bütün kaplıca suları değişik rahatsızlıkların tedavisinde faydalı sonuçlar vermektedir.

KADIKÖY:

Edremit’e 3 km mesafede bulunan Kadıköy, çam ormanlarıyla kaplı, temiz havasıyla tercih edilen şirin bir köydür.Kadıköy’e 1 km mesafede bulunan Şıpşıp Dede, Ortaoba Köyü’ne giden yol üzerindedir ve çok kişi tarafından ziyaret edilen bir yatırdır.Şıpşıp Dede’nin hemen yanıbaşında piknik alanı vardır.Körfezi kuşbakışı gören bu mevkide, çam ağaçlarının arasında güzel ve dinlendirici saatler geçirebilirsiniz.

KAZDAĞI MİLLİ PARKI:

Antik çağlardaki adı “İda” olan Kazdağları mitolojide üç büyük tanrıça arasında geçen ünlü güzellik yarışmasının yapıldığı yer olmanın yanı sıra aynı yarışmanın yargıcı ve Troia savaşının çıkmasına neden olan çoban Paris’in büyüdüğü yer olarak bilinir. Paris, Troia Kralı Priamos’la karısı Hekabe’nin en küçük oğludur.Annesi Hekabe, Paris’i doğurmadan önce bir düş görür.Düşünde karnından çıkan bir alev Troia surlarını sarmakta ve alevler tüm kente yayılmaktadır.Falcılar bu düşü yeni doğacak çocuğun kenti yıkıma sürükleyeceği şeklinde yorumlarlar.Bunun üzerine Kral Priamos, bebeği İda Dağına bırakır.Paris bu dağda ölüme terkedilmiştir.Ancak dişi bir ayı bebeği emzirir, bir süre sonra da bir çoban Paris’i bulur ve büyütür. Paris büyüyüp yakışıklı bir delikanlı olunca bir gün bir düğün davetinde tanrıçalar arasında başlayan güzellik kavgası sonrası baş tanrı Zeus  Paris’i hakan tayin eder.Paris Aphrodit’i en güzel seçer ve altın elması O’na verir. Daha sonraları Paris Sparta Kralı Menelaos’la evli güzel Helene’yi kaçırır ve böylece on yıl sürecek Troia Savaşı’nın başlamasına neden olur ve falcıların yorumladığı gibi Troia savaşlar sonunda yıkılır.   

Biga Yarımadası üzerinde Edremit Körfezinin kuzey kıyısını takiben doğu-batı yönünde 60-70 km uzanan Kazdağı, batıda Ege Denizi boyunca ve kuzeyde Marmara Denizine doğru, araya nehirleri ve vadileri alarak devam ediyor. Karataş Tepesi 1774 metre ile Kazdağının zirvesini oluşturuyor. Onu 1767 metre ile Babadağı Tepesi  ve 1726 metre ile Sarıkız Tepesi izliyor. Üçü de Türkmenlerin “Cılbak” olarak isimlendirdiği ağaçsız bir kütlenin üzerinde yer alıyor.

21.300 hektarlık bir alana yayılan milli park 17.04.1993 tarihinde resmi gazetede ilan edilmiştir. Kazdağı Milli Parkında rehberlerle birlikte ve Milli Parklar Mühendisliğinden izin alarak gezmeniz gerekiyor. Resmi Seyahat Acentaları ile Kazdağına günlük tur ve geziler organize edilmektedir.

Kazdağında araçla gidilebilecek güzergahları şu şekilde gösterebiliriz:

Avcılar Köyü- Dereçatı Mevkii- Doyran Köyü Güzergahı

Mehmetalan Köyü- Yayla Tepe- Tozlu Mevkii- Türkmen Yaylası- Sarıkız- Tavşanoynağı- Tepe Dumanlı Mevkii- Gürlekçeşme- Çamlıbel Köyü Güzergahı

Araçla ve trekking (yürüyüş) ile gidilecek güzergahlar:

Mehmetalan  Köyü-Yayla Tepe (Araçla)

Yayla Tepe- Ayı Deresi (Trekking)

Ayı Deresi- Mehmetalan Köyü (Araçla)

Trekking ile gidilebilecek güzergahlar:

Kavurmacılar Köyü- Cızlak Mevkii- İkizoluk- Sarıkız- Tavşanoynağı- Tepe Dumanlı Mevkii- Gürlekçeşme- Çamlıbel Köyü- Arıtaşı Köyü Zığındere Mevkii (Dönüş aynı güzergahtan)

Kamp Alanları:

Yaylatepe- Gürlekçeşme- Kartalçimen- Sarıkız Tepesine 15-25 Ağustos tarihleri arasında yapacağınız gezide Kartalçimeni şölen alanında 10 gün boyunca yayla yapan Türkmen köylülerinin şenliklerini izleme olanağı bulursunuz. Kazdağları Flora (bitki) ve Fauna (hayvan) türleri açısından çok zengindir. Özellikle Kazdağlarında yetişen Kazdağı Göknar’ı en güzel örnektir. Su kaynakları bol olan kazdağlarında sayısız çağlayanlar, büvet ve göletler bulunmaktadır. Bu nedenle yazın kavurucu sıcaklarında bu mevkilerde yüzerek serinleme olanağı bulursunuz.

Mehmetalan Köyü sınırları içinde bulunan Hızır Kamp ve Endes Kampta da konaklama ve gezi olanakları sunulmaktadır.

ULAŞIM: 

Edremit-Akçay otogarından yurdun çeşitli yörelerine otobüs ve minibüs ile ulaşım sağlanmaktadır.Ayrıca Edremit’ten yaklaşık 7 km uzaklıkta İzmir yolu kenarında Körfez Havaalanı’ndan İstanbul’a yaz aylarında uçakla ulaşım sağlanmaktadır.Havaalanının uluslararası ulaşıma açılmasına çalışılmaktadır.Yaz sezonunda Akçay ve Altınoluk yörelerinde teknelerle çevrede deniz turları organize edilmektedir.

Edremit Şehir Rehberi ile Alakalı Yazılar

Bitlis Şehir Rehberi
Bitlis Şehir Rehberi
Bitlis yöresinde Doğu Toroslar’ın teşkil ettiği geniş kavis,hem yüksek olduğu hem de geniş sıra dağlar meydana getirdiği için geçilmesi imkansız bir set halini almıştır. İşte Bitlis bu dağ settinin nispeten daralmış olduğu bir vadinin üzerinde kurularak bir taraftan Van Gölü Havzası, diğer taraftan Güney Doğu Anadolu bölgesi ile olan irtibatı sağlayarak stratejik önemini tarihin her devrinde göstermiştir.
Niğde Şehir Rehberi
Niğde Şehir Rehberi
Kapadokya Bölgesinde yeralan Niğde, antik kentleri, tarihi ve kültürel eserleri, Aladağ Milli Parkı ile önemli bir turizim merkezidir. M.Ö. 3000 - 2000 yıllarını kapsayan Eski Tunç Devri`nde Niğde çevresinde önemli yerleşim birimlerinin olduğu yapılan arkeolojik kazı çalışmaları sonucunda anlaşılmıştır. Eski Hitit Dönemi olarak adlandırılan bu dönemden sonra Niğde, Frig, Pers, Büyük İskender, Roma, Bizans egemenliklerinde kalmıştır.

Haritada Edremit

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları