Sehirler

Dalaman Şehir Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Dalaman, Türkiye
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Şehir Ara

Dalaman Şehir Rehberi
Dalaman Şehir Rehberi
 
Dalaman Şehir Rehberi
 
Dalaman Şehir Rehberi
 
Dalaman Şehir Rehberi

Akdeniz Bölgesi’nde, Muğla İline bağlı bir ilçe olan Dalaman, Muğla İli Köyceğiz, Ortaca ve Fethiye ilçeleri ile Denizli ili Çameli ilçesi arasında yer almaktadır. Ortaca`nın da ilçe haline getirilmesinden sonra bağlı beldesi kalmamıştır. Dalaman merkeze bağlı 16 köyü bulunmaktadır. Yüzölçümü 61.694 hektardır. Bunun 46.137 hektarı ormanlık, 15.557 hektarı kültür arazidir. İlçenin 2010 Yılı Genel Nüfus sayım sonuçlarına göre toplam nüfusu 33.980’dir. Bu sayının 10.219’unu köylerde yaşayan halk oluşturmaktadır.

İlçe merkezinde 1’i özel 8 İlköğretim Okulu, 1 Lise, 1 Anadolu Lisesi mevcuttur. İlçe ilköğretim okullarında 4.108, liselerde 861 olmak üzere 4.969 öğrenci öğrenim görmektedir. Gürleyik, Elcik, Çöğmen, Şerefler köyleri taşımalı eğitim merkezi konumundadır. İlçe merkezinde 3 adet Özel Dersane ile 1 adet Motorlu Taşıt Sürücü Kursu bulunmaktadır. Okuma yazma oranı % 95’tir .

İlçede 30 yataklı SSK Hastanesi ve 2 adet Sağlık Ocağı mevcuttur. SSK Hastanesi’nde 11 Uzman Doktor, 4 Pratisyen Doktor, 1 Diş Doktoru, 11 Sağlık Memuru, 34 Ebe-Hemşire ile hizmet yürütülmektedir. SSK Hastanesi’nde 1 adet Ambulans ile 1 adet hizmet aracı vardır. 2002 yılı poliklinik sayısı 100.524 ‘dür.

Doğu, kuzey ve batı kesimleri dağlık, güneyi ovalıktır. İlçe topraklarında Gölgeli Dağları (2.295 m.) ve Boncuk Dağı (2.265 m.) engebeli alanlardır. Fethiye Körfezi’ne paralel uzanan bu dağların etekleri yapraklı, yüksek kesimleri de iğne yapraklı ağaçlardan oluşan ormanlarla kaplıdır .

Dalaman Ovası, Muğla ilinin en verimli ovasıdır. Ayrıca,  Türkiye’nin ve dünyanın en verimli ovaları içerisindedir. İlçe topraklarını Dalaman Çayı sulamakta olup, Akdeniz ve Ege Bölgeleri geçiş noktasında bulunmaktadır. Dirmil yakınlarındaki Kocaş Dağından doğan Dalaman Çayı, Marmaris ve Fethiye arasında yer alır. Toplam uzunluğu 229 km.’dir. Batı Toroslar’ın Göktepe ve Yaylacık Dağları’ndan inen kolların birleşmesiyle büyüyen çay, dar ve derin bir vadi içinde akarak, Ortaca’nın 8 km. güneyinden denize dökülür.,

İlçenin iklimi tipik Akdeniz iklimi olup, subtropikal iklimi olarak tanımlanabilir. Bu iklim karakteristiğine uygun olarak, kışlar ılık ve yağışlı, yazlar ise kurak ve sıcaktır. Yöredeki iklimin doğal bir sonucu olarak nemli orman ürünleri arasında çeşitli çam türleri, okaliptüs, pıynar, karaağaç, çınar ve sandal ağacına bolca rastlanır. Yörede yetişen diğer bir orman ürünü de Sığla ağacıdır. Ekonomik değeri çok yüksek olan bu ağaç, dünyada çok sınırlı bir bölgede yetişmektedir. Yıllık ortalama yağış miktarı 1044,5 mm.’dir. Dalaman`da 19 Temmuz 1973’te ölçülen 48,5°C’lik sıcaklık Türkiye`de Kahramanmaraş (48,8°C) ve Şırnak Cizre (48,6°C) den sonra ölçülen 3. en yüksek sıcaklıktır.

İlçenin ekonomisi turizm, nakliyecilik, tarım ve kâğıt sanayiine dayalıdır. Ekilebilir arazi 115.000 dekardır. Yetiştirilen başlıca tarımsal ürünler, buğday, ayçiçeği, fiğ, yonca, pamuk ve mısırdır. Bunların yanı sıra narenciye üretilmekte olup, nar, incir ve avokado da üretilen ürünler arasındadır. Hayvancılıkta damızlık inek yetiştirilir. Buna bağlı süt üretimi yapılmaktadır. İlçede mevcut kuruluşlardan 1982’de işletmeye açılan Dalaman Havaalanı, TİGEM, Kağıt Fabrikası ve Devlet Üretme Çiftliği tarım dışı istihdam sağlayan, ilçenin ekonomik hayatında önemli yer tutan kuruluşlardır. Dalaman’da özellikle Kâğıt Fabrikası mamullerini ve yörenin tarımsal ürünlerini yurdun dört bir yanına taşıyan canlı bir ulaştırma sektörü vardır.

Dalaman Tarım İşletmesi’nin toplam arazisi 34.400 dönüm olup ekilebilir ve dikilebilir arazi toplamı 25.000 dönümdür. Arazinin 6.000 dönümünde narenciye üretilmektedir. İşletmede 2002 yılı üretim sezonunda 7.550 ton narenciye üretilmiştir. Tarla ziraatından 3.050 ton buğday, 720 ton ayçiçeği, 420 ton fiğ, 876 ton yonca, 475 ton pamuk, 828 ton mısır, 1.600 ton yemlik mısır ile 4 ton mısır silajı ve diğer meyveler olarak 6 ton (nar, incir, avokado vb.) üretilmiştir. Hayvancılık bölümünde 986 adet damızlık inek, 460 adet buzağı üretilmiş olup sığırcılıkta 2.700 ton süt elde edilmiş ve satışı yapılmıştır.

Doğa, deniz ve tarih şehri olan Dalaman, havaalanının hizmete girmesiyle birlikte turizm ile tanışmıştır. Aslında Dalaman, turizm bakımından el değmemiş bir bakire olarak tanımlanabilir; çünkü eşsiz doğal güzelliği, inci gibi koyları, gezilip görülmeyi bekleyen tarihi zenginlikleri, serin ve bol sulu yaylaları, el sanatları, gelenek ve görenekleri ile şifalı otları bugüne kadar hemen hemen hiç tanıtılmamıştır. Dalaman’da havaalanın açılmasıyla birlikte hareketlenen turizm, gün geçtikçe gelişmekte ve yukarıda sayılan tüm olgular bir bir değerlendirilmektedir. Bundan 12 yıl önceye kadar yörede hiçbir otel, motel, pansiyon, restaurant, turizm şirketi ve turist potansiyeli görülmezken bugün aradan az bir süre geçmesine rağmen, turizm alanında önemli adımlar atılmıştır. Bunların en önemlileri; turistik konaklama tesislerinin açılması, Sarıgerme yolunun yapılması, bazı koylara kara ulaşımının sağlanması, yörede turizme yönelik alışveriş yerlerinin hizmete girmesi, dağ turizminin yoğunluk kazanmasıdır. Ancak yörede turizmin canlanması için mevcut hizmetler henüz yeterli görülmemektedir. Bu nedenle yıllarca tarım ve hayvancılıkla uğraşan yöre halkının, turizm yönünden bilinçlendirilmesi ve bu yönde yatırımların yapılması gerekmektedir.

Dalaman’ın Sarısu ve Hurmalı Koyu arasındaki deniz kıyısı dışında kalan yerde birbirinden güzel, temiz, sıcak ve deniz ile doğanın kucaklaştığı koylar bulunur. Hurmalı koyundan başlayan koylar sırasıyla; Gerenyatağı, Cemile GÜNGÖRMEZ, Göbün, Merdivenli, Kurşunlu, Hamam, Sarsala, Sıralıbük Koylarıdır. Bu koyların eski çağlarda kullanılan limanlar olduğu, hala kalıntılarından belli olmaktadır. Adı geçen limanlardan Sarsala, Hıdıvi tarafından yeniden düzenlenerek kullanılmıştır. 1983 yılından sonra Sarsala, Kille ve Boynuzbükü Koylarına yol açılarak karayolu ulaşımı sağlanmıştır. Koylardan Sarsala, Kille ve Boynuzbükü dışında kalanların tümü Kapıdağı Yarımadası içinde yer alır. Bu koylara karayolu ulaşımı henüz yoktur. Sadece denizyolu ile gitmek mümkündür. Kurşunlu, Göbün ve Hamam Koylarında turizme yönelik küçük işletmeler mevcuttur.

Kapıdağ Yarımadası, Teke Yarımadası’ndan sonra Batı Akdeniz Bölgesinin en büyük yarımadasıdır. Sarsala ile Hurmalı koyları arasında kalan bölümdür. Güney Doğu Anadolu’dan uzanıp gelen Toros Dağları’nın sanki sıcaktan bunalmışçasına başlarını suya soktuğu ve eşsiz bir görüntü sergilediği Kapıdağı; birbirinden güzel koy, burun ve adalarla kaplıdır. İç kesimlere gidildikçe dikleşerek yükselen tepeler üzerinde zengin tarihi kalıntıları mevcuttur.

Göcek Koyları olarak bilinen ancak ilçe mülki sınırları içerisinde kalan koylar yat turizmi için son derece elverişlidir. Bu koyların temizliği Kaymakamlıkça yaptırılmaktadır. Koylarda, Muğla Valiliği’nce yaptırılan 4 adet Günübirlik Yat Mola Noktası hizmete devam etmektedir.

Dalaman Yat Limanı ve Deniz Otobüsü Yanaşma Yeri proje ihalesi tamamlanmış olup, yerin bir bölümü SİT, bir bölümü Özel Çevre Koruma Bölgesi içerisinde kalmaktadır. Yat Limanının tamamlanması halinde ilçenin turizmden alacağı pay da büyüyecektir.

Dalaman’da gezilebilecek birçok yer vardır. En gözde gezi alanları ise şunlardır;

1.     Kapıdağ’da  Lidai, Lissay, Crya ve Kleopatra Hamamı
2.     Asma eski köprü
3.     Dalaman Çayı üzerinde tarihi Akköprü
4.     Kayadibi’nde Likya Kaya Mezarları
5.     Kavacık’ta Hippokeme Antik Kent
6.     Gürleyik’te Hisar ve Ilıca
7.     Gökdağ’da Likya Kaya Mezarları
8.     Sarısu-Hurmalı Koyu arası
9.     Şahin Tepesi ve Gökdağ Harabeleri
10.    Demirci Çarşısı

Dalaman`ın hemen hemen her yerinde tarihi kalıntılara rastlanır. Kapıdağı, Şerefler, Kayadibi, Çöğmen, Gürleyik ve Bozbel köylerinde yoğun bir şekilde bulunan tarihi kalıntıların en önemlileri kaya mezarları, kaleler, su sarnıçları, türbeler, antik şehirler, köprüler manastırlar ve tarihi su değirmenleridir.

Gezilebilecek Tarihi ve Turistik Mekanlar

Tarihi Yerler

- Kapıdağı`nda Lidai, Lissay, Crya ve Kleopatra Hamamı
- Şerefler`de Kozpınar (Kalynda) ve kaya mezarları
- Kargınkür`ünde türbe
- Gürköy`de Demirci çarşısı
- Karaağaç`da manastır ve medrese
- Gökdağ`da Likya kaya mağaraları
- Asma (eski) köprü
- Tarihi Akköprü
- Kayadibi`nde Likya kaya mezarları
- Kavacık`ta Hippokome Antik Kent
- Bozbel`de Oktopolis Antik Kentin uzantısı sur ve kaya mezarları
- Gürleyik`te Hisar ve ılıca
- TİGEM İdari binası

Mesire Yerleri

- Sansu-Hurmalı koyu arası, deniz kıyısı
- TİM içinde çay boyu, Şahin Tepesi ve Gökdağ Harabeleri
- Akkaya yöresi
- Kozpınar
- Gürleyik Çal Deresi
- Çöğmen`de Üçgül, Dumlu ve Akpınar yaylaları
- Çal, Şimşir ve Aygır dağlarının dorukları
- Hürriyet ve Altıntaş mahallerinde günlük (sığla) ormanları
- Dalaman Çayı üzerinde Akköprü ile kanyon
- Kırcagedre mahallesi

Dalaman Şehir Rehberi ile Alakalı Yazılar

Bitlis Şehir Rehberi
Bitlis Şehir Rehberi
Bitlis yöresinde Doğu Toroslar’ın teşkil ettiği geniş kavis,hem yüksek olduğu hem de geniş sıra dağlar meydana getirdiği için geçilmesi imkansız bir set halini almıştır. İşte Bitlis bu dağ settinin nispeten daralmış olduğu bir vadinin üzerinde kurularak bir taraftan Van Gölü Havzası, diğer taraftan Güney Doğu Anadolu bölgesi ile olan irtibatı sağlayarak stratejik önemini tarihin her devrinde göstermiştir.
Niğde Şehir Rehberi
Niğde Şehir Rehberi
Kapadokya Bölgesinde yeralan Niğde, antik kentleri, tarihi ve kültürel eserleri, Aladağ Milli Parkı ile önemli bir turizim merkezidir. M.Ö. 3000 - 2000 yıllarını kapsayan Eski Tunç Devri`nde Niğde çevresinde önemli yerleşim birimlerinin olduğu yapılan arkeolojik kazı çalışmaları sonucunda anlaşılmıştır. Eski Hitit Dönemi olarak adlandırılan bu dönemden sonra Niğde, Frig, Pers, Büyük İskender, Roma, Bizans egemenliklerinde kalmıştır.

Haritada Dalaman

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları