Sehirler

Dakar Şehir Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Dakar, Senegal
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Şehir Ara

Dakar Şehir Rehberi
Dakar Şehir Rehberi
 
Dakar Şehir Rehberi
 
Dakar Şehir Rehberi
 
Dakar Şehir Rehberi

Dakar, Senegal Cumhuriyeti`nin başkentidir. Batı Afrika`nın en batı ucundaki yarımada üzerinde yer alır. Afrika`nın en kalabalık şehirlerinden olan Dakar Senegal’in siyasi, ekonomik, ticari, kültürel ve dinî merkezidir. Milletlerarası hava ve deniz ulaşımında da önemli bir yere sahiptir. Yüzyıllardır Avrupa-Afrika-Amerika üçgenindeki deniz trafiğinde önemli bir kilometre taşı olmuştur.

Hakkında

Dakar`da yaşayan halk çeşitli etnik gruplara mensuptur. Şehrin nüfusunun % 8`ini Avrupalılar oluşturur. Şehirde yaşayanların ancak dörtte biri Dakar doğumludur. 19. asrın sonlarında 2.000 olan şehir nüfusu günümüzde 2 milyonu aşmıştır.

Şehir nüfusunun büyük bir kısmı Müslüman, % 8` ise Hıristiyan`dır. Dakar`da 1963 yılında inşa edilen Dakar Ulu Camii ile birlikte çok sayıda cami, mescid ve dini eğitim kurumu bulunmaktadır. Dakar çevresinde bulunan tarikat merkezlerini her yıl binlerce kişi ziyaret etmektedir.

Dakar`a ilk gelen Avrupalı güç Portekizlilerdi. 1444 yılında Portekizlilerin Gorée Adası üzerinden ticarete başlamasıyla birlikte bir köy kurulur. Portekizlilerden sonra Hollandalılar en son olarak  da Fransızlar bölgeyi ele geçirdi. 1862 yılında inşa edilen liman şehrin önemini daha da arttırdı ve Avrupalı tüccarlar Dakar`a yerleşmeye başladı. Fransızların burada inşa ettiği deniz üssü şehrin askeri yönden de önemini arttırdı. 1909 yılında Osmanlı Devleti Dakar`da fahri bir başkonsolosluk kurdu.1924 yılında açılan Bamako Dakar demiryolu şehrin ticari önemini daha da arttırdı.

Dakar uzun süren Fransız sömürge yönetiminin ardından kısa bir süre Mali Federasyonunun, 20 mayıs 1960 tarihinden itibaren ise Senegal Cumhuriyetinin başkenti oldu.

Kültür ve Eğlence

Grande Camii özellikle cuma günü görülmesi gereken ibadet noktalarından biri. Mimar Gustave Collet tarafından tasarlanan bu büyük cami, El Hadji Malick Caddesi üzerinde bulunuyor. Mozaikler ve caminin iç dekorasyonu Fas zanaatkârlar tarafından gerçekleştirilmiş. Kazablanka’daki 5. Muhammed Camii’ne çok benzeyen yapı 1957’de tamamlanmış. İçinde bir İslam enstitüsü ve bir de kütüphane barındıran caminin 67 metre uzunluğunda minaresi şehrin hemen her yerinden görülebiliyor.

Tarihsel bir ayıbın anıtı olarak beliren Ile de Goree,  yani Goree Adası, kesinlikle görülmeli. Çünkü bu ada, Amerika’ya taşınan kölelerin toplanıp gemilere bindirildiği yer. Adanın üzerindeki yapılardan bugün müze olarak düzenlenmiş “Köleler Evi”, koloni dönemi mimarisinin ilginç örneklerinden biri

Kent eğlence ve gece etkinlikleri bakımından Afrika’nın en gözde noktaları arasında sayılabilir. Alışveriş noktaları ve pazarlarının birkaçı bütün kıta çapında biliniyor. Bu etkinliklerden yorulanlar için en güzel dinlenme rahatlama durakları ise Dakar kumsalları.

Mutfak

Otantik Senegal ve Fransız yemeklerini merkezin hemen her yerinde bulabilirsiniz. Meksika, Japonya, Fas ve benzeri uluslararası mutfak yemekleri için Marche Kermel pazarı civarına gidebilirsiniz. 

Bol mezeli Lübnan mutfağının yaygın bir şekilde bulunabildiğini de belirtmek gerek. Yörenin en güzel tatlarından biri de sokak köşelerinde bile satın alınabilen kavrulmuş fıstıklar. Ayrıca Marche Sandaga pazar yeri çatısında sürprizlerle dolu restoranlar bulunuyor.

Dakar Şehir Rehberi ile Alakalı Yazılar

Senegal Ülke Rehberi
Senegal Ülke Rehberi
Senegal’in en güzel adası olan Goree, Afrika’dan Amerika’ya ilk gönderilen kölelerin adası olarak da biliniyor. Dar ve sevimli sokakları, kilisesi, çarşısı ve artık müze olarak kullanılan Köle Evi (Maison des Esclaves )’ni görün. Dakar’ın görülmesi gereken diğer yerleri arasında ise Başkanlık Konutu, Grand Mosque (Büyük Cami) ve Pembe Göl bulunuyor.

Haritada Dakar

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları