Sehirler

Çanakkale Şehir Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Çanakkale, Türkiye
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Şehir Ara

Çanakkale Şehir Rehberi
Çanakkale Şehir Rehberi
 
Çanakkale Şehir Rehberi
 
Çanakkale Şehir Rehberi
 
Çanakkale Şehir Rehberi

Çanakkale ili, Türkiye Cumhuriyetinin kuzeybatısında, topraklarının büyük bölümü Marmara Bölgesi sınırları içinde kalan, 25° 40` - 27° 30` doğu boylamları ve 39° 27` - 40° 45` kuzey enlemleri arasında 9.887 km²`lik bir alan kaplayan, Asya (Anadolu) ve Avrupa (Trakya) kıtalarında toprakları bulunan, kendi adını taşıyan boğaz ile ikiye bölünmüş Trakya`da İstanbul`dan sonraki en büyük ildir.

Anadolu`nun en batı noktası olan Baba Burnu ile Türkiye`nin en batı noktası Gökçeada`daki İncirburnu il sınırları içindedir. Ege Denizi`nde Türkiye`ye ait en büyük adalar, Bozcaada ve Gökçeada, Çanakkale iline bağlıdır. 2010 TUIK verilerine göre ilimizde merkez ilceyle beraber 12 ilce, 22 belde ve 565 köy vardir.

Tarihçe

Çanakkale, Cumhuriyetin ilk yıllarında Biga ve Gelibolu sancaklarının kaldırılması ve her ikisinin ortasında bulunan Çanak köyününün il ilan edilmesiyle meydana gelmiştir. 1927 Nüfus sayımında Çanakkale`ninMerkez Nüfusu sadece 8.500 kişi idi.. Eski çağlarda, Hellespontos ve Dardanelles olarak da adlandırılan ilde 3000 yıldan beri yerleşim olduğu bilinmektedir. Bugün bile kalıntıları bulunan Truva (Troia, Troy) Antik kenti M.Ö 2500 yılında büyük bir depremle yıkılmış ve bölge uzun yıllar Lidya`lılarca yönetilmiştir. Millattan önce 336 yılında bölgede en önemli güç hâline gelen Pers İmparatorluğu Helenizm`i tüm dünyaya yaymak amacındaki Büyük İskender Granikos Çayı (Biga Çayı) kıyılarında büyük bir bozguna uğratılmıştır. Osmanlı Devleti döneminde de Karesioğulları Beyliğinin yıkılması ile ilin bugünkü topraklarının büyük bir bölümü ele geçirilmiş, Bizans`a sayesinde ilin fethi daha da kolaylaşmış ve Boğazlar ile birlikte kontrol Osmanlı Devleti`ne geçmiştir.

Çanakkale ilinin topraklarının bütününe bakıldığında, üzerinde kurulmuş olduğu yarımada Biga Yarımadası olarak adlandırılır. İl içindeki en kayda değer yükselti Biga Dağları`dır. Biga adının bu denli çok kullanımının sebebi, Cumhuriyet döneminden önce , Osmanlı idarî sisteminde Sancak`ın Biga ilçesi olmasıdır. Yani ilin eski merkezi Biga olup, Cumhuriyet döneminde, kazanılmış olan başarılardan dolayı ilin ismi ve merkezi Çanakkale olarak değiştirilmiştir. İlin isminin kökeni yörede çok gelişmiş olan çanak - çömlek zanaatine dayanır. Şehrin iki simgesi hâline gelen Kale-i Sultaniye ile çanakçılık özdeşleşince de şehir Çanakkale olarak adlandırıldı.

Adıyla anılan boğazın hemen kıyısında ve en dar yerinde kurulmuş olan Çanakkale, Türkiye’nin en kuzey batısındaki ildir. İlk yerleşim yeri olan Çimenlik Kalesi ve Civarı alüvyal dolgu alanıdır. Kentin çevresi deniz ve ormanlarla çevrilidir. Ege Denizi ile Marmara Denizi’ni birleştiren doğal bir su yolu olan Çanakkale Boğazı’nın uzunluğu 68 kilometredir. Boğazın en dar yeri Kilitbahir Kalesi ile Çimenlik Kalesi arasında 1250 metre, ortalama derinlik 45-50 metredir. Boğazda birisi üstten Marmara’dan Ege’ye, diğeri alttan ve tersine Ege’den Marmara’ya doğru olan iki tür akıntı vardır. Çanakkale Boğazı aynı zamanda iki kıtayı birbirinden ayıran bir su yoludur. Asya Kıtası’nda bulunan Çanakkale’den bir arabalı vapura binip Eceabat’a geçtiğinizde artık Avrupa Kıtası’ndasınızdır.

Çanakkale’de çok az gün vardır ki rüzgarsız geçsin. Yılıık ortalama rüzgarlı gün sayısı 260′tır. Rüzgar hızının en fazla olduğu mevsim kış ve sonbahardır. Şehirdeki rüzgar hızı yeterli bir değere ulaştığında ve etkili bir yönde estiğinde hava kirliliğinin dağılmasını sağlamakta, yazınsa serinletmektedir. Hakim rüzgar yönü kuzeydoğudan esen poyraz rüzgarıdır. Zaman zaman güney rüzgarları da etkili olmaktadır. Son yıllarda sayıları gittikçe artan rüzgar enerjisi santralleriyle kentin tükenmeyen rüzgarı temiz enerjiye dönüşmektedir.

Yemek Kültürü

Çanakkale’nin yemek kültürüne akdeniz mutfağı hakimdir. Zeytinyağı hemen tüm sebze yemeklerinde ve salatalarda kullanılır. Çanakkale’nin tarihi çarşısında geleneksel yemeklerin sunulduğu lokantalar bulabilirsiniz. Çanakkale’den ayrılırken sevdiklerinize götürebileceğiniz en ünlü ve özgün tatlı peynir helvasıdır. Taze tuzsuz peynir, irmik ve şeker karışımından yapılan yöreye özgü bu tatlıyı çarşı caddesinde pek çok dükkanda bulabilirisiniz. Daha uzun süre dayanması için fırınlanmış olanı tercih etmelisiniz.

Bir deniz kıyısı kenti olan Çanakkale’de balığın ayrı bir yeri vardır. Deniz kıyısı boyunca sıralanmış balık lokantalarında balığın her türlüsünü yiyebilirsiniz. Sardalya, istavrit, zargana, kocagöz, kolyoz, çinekop, lüfer, uskumru, karagöz, kupa, izmarit en çok avlanan ve tüketilen balık türleridir. Balık satışları kentin çeşitli yerlerine dağılmış balıkçı dükkanları yanında Sarıçay kıyısındaki Balıkhane’de yapılmaktadır.

Eğlence Kültürü

Çanakkalelilerin en sık yaptıkları şey kordonda gezintileridir. Bir zamanlar kentte yaşayan musevilerin en güzel kıyafetlerini giyerek gezintiye çıktıkları kordon, günümüzde de en rağbet edilen eğlence ve dinlence alanıdır. Yazın güneşin batışının en güzel izlendiği kordonda akşam saatlerinde başlayan hareketlilik gecenin geç saatlerine kadar sürer. Yaklaşık 1 kilometrelik kordonun bir ucundan diğerine gidip gelen ve birbirine eklenmiş kafelerd eoturan insanlar kordonun değişmez görüntüleridir. Son dönemlerde kordonun sonundaki Çimenlik Kalesi yanında yeniden düzenlenen kafeteryalılar Çanakkalelilerin en çok rağbet ettikleri mekanlar arasına girmiştir. Kordon, Troia Festivali gibi özel gün ve etkinliklere de ev sahipliği yapar. Yazın kordonun seslerine bazen arka tarftaki otellerden gelen müzik sesleri de karışır. Bunlar evlilik ya da sünnet düğünü törenleridir. Son zamanlarda kordonun loşluğunu özel günlerde ve düğünlerde atılan havai fişekler aydınlatır.

2006 yılına kadar her yıl Eylül ayı başında cuma pazarının olduğu alanda kurulan Çanakkale Panayırı 2007 yılında kaldırılarak kurulduğu yerden kapalı bir pazar yeri inşa edilmiştir. Sarıçay boyunca yapılan sahil düzenlemeleri tamamlandığında Çanakkale yeni bir rekreasyon alanına kavuşmuş olacaktır. Üniversitenin varlığıyla birlikte hareketlenen müzikli gece eğlencelerinin yeni mekanı Fetvane Sokak’tır. Burada yer alan eski şarap mahzenleri birer eğlence mekanına dönüşmüştür. Bu sokağı mesken tutan son meslek grubu ise kitapçılardır.

Kentte Toplumsal Aktiviteler

İlk kez 1963 yılında gerçekleştirilen “Troya Festivali”nde ilk zamanlar resmi ve sivil kurumlar yıllık çalışmalarını Halk Bahçesi’nde sunarlardı. Şimdilerde Çanakkale Belediyesi’nin organize ettiği festival uluslararası bir hale gelmiştir. Festival; müzik, tiyatro, söyleşi, sergi ve konser gibi etkinliklerle her yıl 09-16 Ağustos tarihleri arasında yapılmaktadır ve tüm kent festival alanı olarak kullanılmaktadır. Çanakkale’de belediye ve sivil toplum işbirliğiyle gerçekleştirilen özgün bir sosyal etkinlikte “Çanakkale-Troas arkeoloji buluşması”dır. İlki 2002 yılında gerçekleştirilen etkinlikte Çanakkale İlindeki Assos, Aleksandriat, Troas, Apollon, Smintheion, Gökçeada Bademli Höyük, Parion ve Troya ören yerlerinde kazı ve araştırmalar yapan bilim insanları ile yüzey araştırması yapan bilim insanları kazı ve araştırma sonuçlarını kentli ile paylaşmaktadırlar. Billdirilerin kitap haline getirildiği buluşmalar eylül ayının ilk haftasında Yalı Han’da gerçekleştirilmektedir. 1998 yılında çalışmaları başlatılan YG21 çalışmaları, uluslararası örgütlenmenin Çanakkale ayağıdır. Çok amaçlı bir oluşum olan YG21 kentte var olan her olgunun kentliyle paylaşılması ve kentlinin sürece katılmasını amaçlar. Bu nedenle de çeşitli çalışma grupları oluşturur. Engelliler yaz okulu gerçekleştirdiği en önemli etkinliklerdir. Ayrıca YG21 tarafından Çanakkale’nin bugününü ortaya koyan kentin mevcut durum raporu hazırlanmış, kentin geleceğini planlayan Kent Eylem Planı çalışmalarında da sona gelinmektedir.

Çanakkale’de her 18 Mart Haftası, Çanakkale Deniz Zaferi etkinliklerine sahne olur. Kurum ve kuruluşların sergileri, sempozyum ve konferanslarla katıldığı etkinlikleri Çanakkale Valiliği koordine eder. Etkinliklere Çimenlik Kalesi, Kordon, Cumhuriyet Meydanı gibi mekanlar ev sahipliği yapar. Hemen her yıl İstanbul Askeri Müzesi’nden Mehter Bölüğü ile Hava Kuvvetleri’nin gösteri timi bu etkinliklerde Çanakkalelilerle birlikte olurlar.

Demografi

Çanakkale iline bağlı 568 köy, 21 bucak, 12 ilçe belediyesi ve 22 belde belediyesi vardır. Çanakkale ilinin ilçeleri ile birlikte nüfusu 490.397 kadardır. İl merkezinin köyler hariç nüfusu 152.112 `dir. Merkezden sonra en büyük ilçe Bigadır. İlin en küçük ilçesi Bozcaada`dır. Adaların nüfusu yazları iki katını aşsada kışın yerlilerden başka yaşayan kalmaz.

İl genelinde nüfusun yüzde 52`si şehirlerde geri kalanı kırsal kesimde yaşar. Yıllık nüfus artışı yüzde 10.34 ile Türkiye ortalamalarının çok üstündedir,aşırı bir nüfüs artışı vardır. Nüfus yoğunluğu 48,16 kişi/km²dir.

Coğrafya

İl topraklarının yarısından fazlası ormanlar ile kaplıdır. Ormanlar il topraklarının % 53.9`unu oluşturur. Ormanlık alanlar 536.964 hektar olup bunun 449.024 hektarı koru, 87.969 hektarı ise köylülere dağıtılan ve ticaret yapılan, kesilmeye hazır ormanlardır. Ormanlık arazinin yarısından fazlasını kızılçam ve meşe kaplar. İlde yetişen ağaçalarin miktarları şöyledir;

Ağaç türü     Kapladığı alan (Hektar)     Toplam ormanlara oranı
Kızılçam               181.093,20                                 33,73
Meşe                     109.997,50                                  20,49
Karaçam              60.735,00                                   11,24
Diğer                    185,138,30                                  34,36
Genel toplam        536.964,00                                 100,00

İlin kıyı ilçelerinde ve adalarda iklim hemen hemen aynıdır. Akdeniz iklimi ile Karadeniz iklimi arasında bir geçiş iklimin yaşandığı Çanakkale topraklarında iklim daha çok Akdeniz iklimine paralellik gösterir. İç bölgelerde denizden yükseklik artar ve bu nedenle kıyı bölgelere oranla aradaki sıcaklık ortalaması oldukça açılır. Yılın büyük bölümü hemen her ilçede rüzgârlı günler yaşanır.

Çanakkale`de önem arzeden bir su kütlesi bulunmaz. Gelibolu Yarımadası`nda Tuzla Gölü, Biga ilçesi sınırlarında Hoyrat Gölü ve Ece Gölü ile diğer ilçelerde yer alan bazı ufak baraj gölleri ve göletler vardır. Biga`ya bağlı Yeniçiftlik beldesinde yer alan yaklaşık 10,000 hektarlık Ece Gölü son bir kaç yıl içinde kurutularak tarıma uygun hâle getirilmeye çalışılmaktadır. Çanakkale ilinin coğrafî olarak aslında 4 farklı su kütlesi ile kıyısı bulunur. 

Kültür

Çanakkale, binyıllar boyunca farklı toplumların egemenliğinde kalmış, gerek mimarisinde gerek yaşamda onlardan izler taşımaktadır. 70`li yıllardan itibaren ile yapılmaya başlayan ticarî yatırımlarla ildeki geleneksel toplum yapısı yerini hızla modernize olmuştur. Ticarî yatırımlarla ile ulaşım kolaylaşmış ve şehrin görünümünün değişmesi böylece başlamıştır. Bugün Çanakkale Türkiye`nin en modern çevrelerindendir. Geniş kaldırımları, temiz caddeleri, bakımlı binaları ile örnek bir şehirdir. Henüz altyapısı tam oturmamışsa da kültürel anlamda Çanakkale ili Türkiye`de önde gelen çevrelerdendir. Toplumda çekirdek aile yaygındır. Toplum,Göçmenler , Türkmenler, Pomaklar, Yörükler, Çerkezler ve az sayıda Boşnak`tan oluşur. Pomak ve Yörükler genelde tarım ile uğraşırlar. Bir Yörük kişisi ile Pomak farklı biçimde geleneksel giysiler giyer.

İl ve ilçe merkezlerinde büyük ölçüde modern giyim örnekleri benimsenmiştir. Kırsal kesimden gelen bayanlar, beyaz Yemenî adı verilen eşarp ve şalvar ile siyah naylonumsu kumaştan pardesü (ferace) giyerler, kırsal kesim erkeklerinde ise baskın giyim türü, pantolon, ceket ve kaskettir. Yörede erkeklerin şalvar giydiği pek görülmez. Yöre mutfağı ise birbirinden lezzetli tatlara sahiptir. Çanakkale mutfağını anlatacak kilit sözcükler; zeytinyağ, zeytin, sardalya, peynir helvası ve keşkektir. Adalar bağcılık ve şarapçılık konusunda başı çekmektedir.

Eğitim

İl, eğitim bakımından halkına Türkiye ortalamasının oldukça üstünde bir hizmet sunar. İl sınırları içinde 1 Fen Lisesi, 10 anadolu Lisesi, 2 Anadolu Öğretmen Lisesi ve birçok Meslekî lise bulunur. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ). bünyesinde 9 fakülte, 2 yüksekokul ve 2 enstitü bulunur, ve 20,000 öğrenciye eğitim verir. Halkın %8,0`i üniversite mezunudur.İlköğretimlerde okullaşma oranı %100`dür. Okuryazarlık oranı (2000 Nüfus verilerinde) %90 olarak açıklanmış, fakat geçen zaman içersinde oranın %99 olduğu sanılmaktadır. (Çanakkale Valiliği Resmî Sayfası) İlçede 75,000`e yakın öğrenci bulunur. İlde derslik başına düşen öğrenci sayısı 20`dir.

Turizm

Çanakkale ile birçok ilçesi tarihî ve doğal güzellikler bakımından oldukça zengin olmasına rağmen, bölge olması gerekenden oldukça az turist çekmektedir. İl merkezinin çevresinde bulunan yerlerin hemen hemen heryeri sit alanı ilân edilmiştir. Çanakkale`nin büyüyememesinin asıl sebeplerinden biride budur. Birçok alan yerleşime kapalıdır.

Çanakkale`nin başlıca turistik yerleri

    Gökçeada (İmroz)
    Bozcaada (Tenedos)
    Harp Eserleri Müzeleri
    Antik Yunan Şehirleri
    Kazdağı
    Kaplıca ve Termal Tesisler
    Anıtlıklar
    Kaleler
    Çimenlik Kalesi
    Çanakkale Deniz Müzesi Komutanlığı
    Çanakkale Boğazı
    Çanakkale Abideleri

Çanakkale Şehir Rehberi ile Alakalı Yazılar

Ankara Çanakkale Uçuşları Tekrar Başlıyor
Ankara Çanakkale Uçuşları Tekrar Başlıyor
Çanakkale Havaalanı’nın onarımda olması sebebiyle durdurulan uçak seferleri, 24 Mart 2014`te tekrar başlıyor. Seferler, sadece Çanakkale-Ankara arasında ve haftanın dört günü yapılacak.

Haritada Çanakkale

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları