Sehirler

Burdur Şehir Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Burdur, Türkiye
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Şehir Ara

Burdur Şehir Rehberi
Burdur Şehir Rehberi
 
Burdur Şehir Rehberi
 
Burdur Şehir Rehberi
 
Burdur Şehir Rehberi

Doğal güzellikleri ve kültürel zenginlikleri açısından Batı Akdeniz Bölgesinin önemli bir kenti olan Burdur’da; 19.yy’ın sonları ile 20.yy’ın başlarında yapılan araştırmalar, Güneybatı Anadolu’nun bu kısımlarının Prehistorik devirlerden bu ayana iskan edildiğini ortaya çıkarmıştır. Bu evreyi,ilimizin sınırları içinde bulunan Hacılar, Kuruçay ve Höyücek Höyüklerinde yapılan kazılar doğrulamaktadır. M.Ö.7000’lere kadar giden ilimiz tarihi göstermektedir ki,sosyal hayatın ayrılmaz bir parçası olan iskanlaşma,günümüzden 9000 yıl öncesine kadar gitmektedir. Bu durum ilimiz için olduğu kadar, Anadolu kültür tarihi açısından da önemlidir.

Burdur İlinde, çevresiyle birlikte(Göller Bölgesi) ilk tarih çağlarından günümüze kadar bütün dönemlerin yaşandığını, günümüze kadar gelen medeniyet eserlerinden anlamaktayız. Bugün çevremizde bu dönemlere ait 50’ye yakın höyük ve Tümülüs ile 25’ten fazla ören yeri ve antik kent yerleşim yeri bulunmaktadır.

Tarih

Klasik Grek Çağı’nda Psidya olarak isimlendirilen bu bölgeye Türk’lerin gelişi 1071 Malazgirt Muharebesi`ne dayanır. Bugünkü Burdur toprakları Anadolu Selçuklu Devleti idaresinden sonra Hamitoğulları Beyliği eline geçmiş. 1391 yılında Yıldırım Beyazıt tarafından Osmanlı topraklarına katılmıştir. 1852’de yapilan yoresel idare reformu ile Burdur Sancağı olmuş ve Cumhuriyetle birlikte il merkezi olmuştur. Şu anda Burdur ili, merkez ilçeyle birlikte 11 ilçeden oluşmaktadır.

Coğrafya

Burdur ili 36-53 ve 37-50 kuzey enlemleri ile 29-24 ve 30-53 doğu boylamları arasında yer alır. Burdur, Göller Yöresi veya Göller Bölgesi adı verilen bölgede yer almaktadır.

İlin doğal yapısı oldukça engebelidir. 
İl arazisinin:
     %60.6’si dağlık,
     %2.7’si yayla,
     %19’u ova ve
     %17.6’si engebelidir.

Burdur ili tümü ile 950 metre uzerindedir ve genel yüksekliği (ortalama) 1000 metredir. Burdur`a güneyden Batı Torosların uzantıları üzerindeki Boncuk Dağları, Elmalı Dağı ve Katrancık Dağı, doğudan yine Batı Torosların uzantısı olan Kuyucak ve Dedegöl Daği, kuzeyden Burdur Gölü ve Karakus Dağı sırası, batıdan ise Acıgöl ve Eseler Dağları gibi doğal sınırlarla çevrilmiştir. En yüksek yeri ise 2598 metrelik Koçaş Dağıdır.

Burdur ili topraklar genelde killi ve kireçlidir. Burdur güneyde Antalya, batıda Denizli, güneybatıda Muğla, kuzeyde Afyon ve kuzeydoğuda Isparta illeri ile sınırlıdır.

Burdur Akdeniz Bölgesinde karasal ic tarafinda yer aldığından karasal iklim hüküm sürmekte olup, kış mevsimi sert ve genellikle kar yağışlı, yaz mevsimi ise kurak ve sıcak geçmektedir. Burdur`da bol sayıda göl ve orta boy akarsu bulunmaktadır.

Türkiye`nin önemli göllerinden olan Burdur Gölü her türlü su sporları için elverişlidir. İlin diger önemli gölleri ise Salda, Yarışlı, Karataş ve Gölhisar Gölüdür. Birçok sulama göletlerinin yani sıra, Karacaören, Yapraklı, Onaç 1 ve Onaç 2 ve Karamanlı Barajları vardır.

Nüfus Durumu

2008 yılında yapılan, Türkiye İstatistik Kurumu verilerine dayanarak hazırlanmış olan Nüfus Sayımı sonuçlarına göre ilin nüfusu 256.803’dir. Şehirli nüfusun toplam nüfus içerisindeki payı % 59’dur. Burdur ilinin nüfus yoğunluğu 36’dır. 2007 yılında yapılan Genel Nüfus Sayımı sonuçlarına göre Burdur ilinin 2007-2008 döneminde yıllık nüfus artış oranı-%02 olarak belirlenmiştir.

Burdur İlçeleri

Burdur ilinin ilçeleri; Ağlasun, Altınyayla, Bucak, Çavdır, Çeltikçi, Gölhisar, Karamanlı, Kemer, Tefenni ve Yeşilova` dır.

Ağlasun
İl merkezine 32 km. uzaklıkta, "Sagalassos Antik Kenti" ile Burdur`un en önemli turizm çekiciliği olan ilçelerinden biridir. İlçede yeraltı sularının bolluğu nedeniyle alabalık tesisleri yaygındır. İlçede 2276 m. yüksekliğinde Akdağ dağcılık ve dağ-doğa yürüyüşü için çok elverişlidir. Taibat açısından Burdur’un en güzel ilçesidir. Ceviz ve Kirazlarıyla ünlüdür.Bölgenin en önemli Alabalık tesisleri bu ilçededir.

Altınyayla
 İl merkezine125 km uzaklıktadır. Denizli –Fethiye yolu üzerinde şirin bir ilçedir. Yaylaları ve Anıt Ağaçları ile ünlüdür. Güney batısında önemli bir Likya kenti olan Balbura Antik Kenti bulunur. Kırkpınar Yağlı Pehlivan Güreşlerinden bir hafta sonra yapılan “Dirmil Yağlı Güreşleri” geleneksel haldedir. Orman ve kanyonları meşhurdur.
 
Bucak
Burdur`a 45 km. uzaklıktadır. Antalya Anayolu üzerinde bulunur ve Burdur’un en büyük ilçesidir. Tarım ve hayvancılığın yanında mermercilik ilçenin en önemli geçim kaynağıdır. İlçenin kuzey-doğusunda Roma Dönemine ait "Cremna Antik Kenti" ve Kocaaliler bucağında Toros Dağları üzerinde “Milias ve Sia Antik kentleri”,Kestel köyünde “Kodrula Antik Kenti” bulunmaktadır. Susuz Kervansarayı ve İncirhan Kervansarayı önemli Selçuklu eserlerindendir. 

Çavdır
İl merkezine 95 km. uzaklıktadır. Antalya-Fethiye ve Denizli yol kavşağında bulunur. İlçede birçok Tümülüs ve Höyük ve Kaya kabartmaları bulunmaktadır.
 
Çeltikçi
İl merkezine 30 km. uzaklıktadır. Antalya yolu üzerinde bulunmaktadır. En yakın ilçesidir.İlin en önemli sebze ve meyve yetiştiren ilçesidir.

Gölhisar
İl merkezine 107 km. uzaklıktadır. İlin ikinci büyük ilçesidir. Denizli-Fethiye Karayolu üzerinde bulunan ilçede havuç ve anason tarımı yaygındır. İlçe yakınında yer alan “Cibyra Antik Kenti” ve İbecik Kasabasında “Bubon Antik Kenti” ile önemli bir turizm potansiyeline sahiptir. 
 
Karamanlı 
İlçenin merkeze uzaklığı 63 km.dir.İlçede ceviz üretimi yaygındır. İlçede çok sayıda Tümülüs bulunmaktadır.

Kemer 
İl merkezine 40 km uzaklıktadır. İlçede tarım ve hayvancılık gelişmişr. İlçede Olbasa gibi önemli antik kent vardır.

Tefenni
İlçenin merkeze uzaklığı 70 km.dir. İlin en eski ilçesidir.Tarım ve hayvancılığın yanı sıra böbrek taşını düşürmesiyle ünlenmiş “Barutlusu”içmesi tanınmıştır.İlçenin güneyindeki Çamur höyükte, Kalkolitik Döneme ilişkin yüzey araştırması bulguları burasının çok eski bir yerleşim merkezi olduğunu göstermektedir. 
 
Yeşilova
İl merkezine uzaklığı 60 km.dir. En eski yerleşim yerlerinden birisi olan ilçe sınırları içindeki Dereköy ve Gençali`de yapılan yüzey araştırmaları sonucunda Kalkolitik Döneme ait (M.Ö. 5000) çanak- çömlekler gün ışığına çıkmıştır.Kışın İlçenin Eşeler dağında kayak, yazın ise Salda Gölündeki kamping alanlarında sakin bir tatil geçirmek mümkündür.

Burdur Şehir Rehberi ile Alakalı Yazılar

Bitlis Şehir Rehberi
Bitlis Şehir Rehberi
Bitlis yöresinde Doğu Toroslar’ın teşkil ettiği geniş kavis,hem yüksek olduğu hem de geniş sıra dağlar meydana getirdiği için geçilmesi imkansız bir set halini almıştır. İşte Bitlis bu dağ settinin nispeten daralmış olduğu bir vadinin üzerinde kurularak bir taraftan Van Gölü Havzası, diğer taraftan Güney Doğu Anadolu bölgesi ile olan irtibatı sağlayarak stratejik önemini tarihin her devrinde göstermiştir.
Niğde Şehir Rehberi
Niğde Şehir Rehberi
Kapadokya Bölgesinde yeralan Niğde, antik kentleri, tarihi ve kültürel eserleri, Aladağ Milli Parkı ile önemli bir turizim merkezidir. M.Ö. 3000 - 2000 yıllarını kapsayan Eski Tunç Devri`nde Niğde çevresinde önemli yerleşim birimlerinin olduğu yapılan arkeolojik kazı çalışmaları sonucunda anlaşılmıştır. Eski Hitit Dönemi olarak adlandırılan bu dönemden sonra Niğde, Frig, Pers, Büyük İskender, Roma, Bizans egemenliklerinde kalmıştır.

Haritada Burdur

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları