Sehirler

Bükreş Şehir Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Bükreş, Romanya
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Şehir Ara

Bükreş Şehir Rehberi
Bükreş Şehir Rehberi
 
Bükreş Şehir Rehberi
 
Bükreş Şehir Rehberi
 
Bükreş Şehir Rehberi

Bükreş, Romanya`nın başkentidir. Romanya Ovasının ortasında, Tuna Nehri’nin bir kolu olan Dimbovita’nın kıyısında kurulmuştur. Nüfusu 2 milyon civarındadır.
Günümüzde şehir son derece planlı ve konut sorununun yaşanmadığı bir şehirdir. Romanya`nın ticaret merkezidir.

Tarih

Çok eski yerleşim yeri olduğunu gösteren arkeolojik kalıntılar olmakla beraber Bükreş (Bucureşti) adına ilk defa1459’dan kalma yazılı belgelerde rastlanmıştır. 1448-1476 arasında üç dönem tahta çıkan III. Vlad Tepeş (Kazıklı Voyvoda), Eflak Devletini ve özellikle o dönemde başkent olan Tirgovişte’yi Osmanlılara karşı korumak için Bükreş Kalesi`ni yaptırdı. Ardından birçok başka yer de tahkim edilmişti. Bilhassa eline geçirdiği Müslümanları kazığa vurarak azap içinde öldürmesi sebebiyle Türkler Vlad Tepeş’e Kazıklı Voyvoda derlerdi.

Fatih Sultan Mehmet Vlad’ın bu katliamları üzerine 1462’de Eflak üzerine büyük bir sefer düzenledi. Bir ay süren hareket neticesinde Eflak, Osmanlıların mümtaz bir eyaleti hâline geldi. Böylece Osmanlı idaresine giren Bükreş, hızla gelişerek Eflak’ın başlıca ekonomi merkezi oldu. 1659’da başkent yapıldı. Kürkçüler sokağı ve Eyerciler sokağı gibi bazı sokak isimleri şehirde loncaların kurulduğunu göstermektedir.

Eflak ve Boğdan, Romanya Prensliğini oluşturmak üzere birleştirildi ve 1862 yılında, Bükreş yeniden ülkenin başkenti oldu; 1881 yılında, 19. yüzyılın ikinci yarısında I. Carol altında Romanya`nın yeniden ilan Krallığı`nın siyasi merkezi haline geldi. Bu yüzyılda kentin nüfusu önemli ölçüde artmıştır ve kentsel gelişmede yeni bir dönem başlamıştır. Bu dönemde, gaz aydınlatmasında, tramvaylar ve sınırlı elektrifikasyon getirilmiştir.

18. yüzyıldan başlayarak Bükreş’e mahallî prensler yerine İstanbul’daki Fenerli Rumlardan seçilen yöneticiler yollandı. 1821’de Tudor Vladimirescu önderliğinde başlayan ayaklanma sonucunda, Fener yönetimine son verildi.1859’daki ayaklanmadan sonra da Eflak ve Boğdan birleşti ve 1862’de de Bükreş Romanya’nın başkenti ilan edildi. 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sonunda Romanya tamamen ayrıldı.

Romanya`da komünizmin kurulmasının ardından, şehir büyümeye devam etti. Çoğu kule bloklarına hakim olan yeni ilçeler inşa edildi. Nikolay Çavuşesku liderliği (1965-1989) sırasında şehrin tarihi bölümlerinin çoğu yıkıldı. 4 Mart 1977`te kentin 135 km (83.89 mil) uzağında, Vrancea merkezli olarak bir deprem meydana geldi ve 1500 kişinin ölümüne ve şehrin tarihi merkezinde fazla hasara yol açtı.

2000 yılından sonra kentin modernize ve kentsel yenilemesi deva etmektedir. Bükreş`in tarihi merkezinde restorasyon çalışmalarının yanısıra, Konut ve ticari gelişmeler özellikle kuzey bölgelerinde devam etmektedir.

Bükreş`teki en önemli yüksek öğretim kurumları Gheorge Gheorghui-Dej Politeknik Enstitüsü ve Bükreş Üniversitesi`dir. Ayrıca, çok sayıda araştırma merkezi ile bilim ve sanat dallarında öğrenim veren yüksek okullar vardır.

İmalat sanayisi olarak, başta makine aletleri ve tarım makineleri, elektrik ve otomotiv donanımı, otobüs ve troleybüs yapımı sayılabilir. Ulaşım bakımından metro ve tramvay olarak gelişmiş durumdadır.

Ulaşım

Bükreş Henri Coanda Havalimanı bulunduğu kasabanın ismi olan Otopeni Havalimanı olarak da biliniyor. Şehir merkezine 16,5 km mesafede bulunuyor. En avantajlı fiyatlar Pegasus’la Bükreş’e geldikten sonra merkeze ulaşmak için farklı alternatifler sunuluyor.
Otobüs kullanmak en hesaplı ve en basit yol. 783 numaralı ekpres otobüsle seyahatiniz 40 dakika kadar sürüyor. 780 numaralı ekpres ise Kuzey Garı’na (Gara de Nord) gidiyor. Otobüse bindiğinizde bileti okutmanız gerekiyor, yoksa seyahatinizi ödememiş sayılıyorsunuz.

Dilerseniz tren de kullanabilirsiniz. Biletinizi havaalanından aldıktan sonra Otopeni tren istasyonuna düzenlenen servise binmeniz, istasyondan ise sizi yine Kuzey Garı’na götürecek trene atlamanız gerekiyor. Biletiniz bu minibüs ve tren için geçerli.

Son olarak taksi kullanmayı tercih edebilirsiniz. Yalnız bu durumda dikkatli olmanızı öneririz, çünkü hükümetin bütün çabalarına rağmen taksi suçları Romanya’da oldukça yaygın.

Bükreş Şehir Rehberi ile Alakalı Yazılar

Romanya Ülke Rehberi
Romanya Ülke Rehberi
Piata Ovidiu Meydanı: Meydanın ortasında bir heykel bulunmaktadır ve meydan adını bu heykelden almaktadır. Heykel: 1887 yılında heykeltıraş Ettore Ferrari tarafından yapılmış, Romalı şair Ovidius Publius Naso’ya aittir. Muzeul de arta-Sanat Müzesi, Tomis Bulvarındadır; 1961 yılında kurulan müzede: resim, heykel, seramik, çini, döşeme ve mobilyalar sergilenmektedir ve toplamda 7300 eser bulunduğu söyleniyor.

Haritada Bükreş

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları