Sehirler

Brüksel Şehir Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Brüksel, Belçika
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Şehir Ara

Brüksel Şehir Rehberi
Brüksel Şehir Rehberi
 
Brüksel Şehir Rehberi
 
Brüksel Şehir Rehberi
 
Brüksel Şehir Rehberi

Brüksel, Belçika`nın başkentidir. Belçika`nın üç federal bölgesinden biri olan Brüksel Bölgesi`nin başkentidir. Birkaç yüzyıl önce bataklığın kurutulması sonucu ortaya çıkmış bir şehirdir. Adı bataklığın içindeki yerleşim yeri anlamına gelir. Brüksel büyükşehrine bağlı 19 belediyenin toplam nüfusu 1.050.000`dir. Büyükşehrin bir parçası haline gelmiş civar belediyelerin nüfusu ve gün içinde işleri için Brüksel`e gelenlerin (Brüksel`de çalışan nüfus) miktarı da göz önüne alındığında toplam kapsamlı nüfusun birkaç milyona çıktığı hesaplanmaktadır.

Avrupa Birliği`nin 3 ana kurumu olan AB Komisyonu, AB Bakanlar Konseyi ve Avrupa Parlamentosu içinde ilk ikisinin resmi organlarının büyük çoğunluğu Brüksel`de yerleşiktir. Sonuncusu Avrupa Parlamentosu ise Strazburg ile dönüşümlü olarak Brüksel`de çalışmalarını yürütmektedir. Bunlara bağlı ve bunlarla ilgili irili ufaklı yüzlerce kuruluş da dikkate alındığında Brüksel, bu sebeplerden AB veya Avrupa başkenti olarak gösterilir. Ayrıca NATO Merkez Karargahı da Brüksel`dedir.

Nüfusun çoğunluğunun ana dili Fransızca`dır (%80). Brüksel kökenli veya Brüksel`e Flaman bölgesinden gelmiş ve Felemenkçe konuşan bir azınlık da bulunmaktadır (20%). Bu yönden Brüksel (aslen bir Flaman şehri olmasına rağmen) bir Flaman denizinin ortasında bir Fransız adası gibidir. Bu demografik özelliğe rağmen Brüksel`de iki resmi dil Fransızca ve Felemenkçe`dir ve hukuken eşit ve her alanda zorunludur.

Belçika vatandaşlığını edinmek diğer AB ülkelerine kıyasla çok daha kolay olduğu için 1960`lardan itibaren kayda değer bir yabancı kökenli nüfus da Brüksel`e yerleşmiştir. Başlangıçta genellikle vasıfsız göçmen işçi olarak gelen bu kuşak ve ardından ikinci ve üçüncü nesiller içinde, başta Faslı Araplar, ardından, aşağı yukarı denk sayıda, çoğu Emirdağ, Afyon kökenli Türkler ve eski bir Belçika sömürgesi olan Kongo`lu Afrikalılar köken sıralamasında ilk üçü oluşturmaktadırlar. 1970`lerden itibaren özellikle AB resmi kurumlarının sağladığı iş imkânları nedeniyle yabancı kökenli nüfusa, AB ülkeleri kökenli ve daha kalifiye bir topluluk da eklenmiştir ve sayıları artmaktadır.

Brüksel nüfusuna bu yollarla dahil olmuş yabancı kökenlilerin toplam nüfusun %28.5`ini oluşturduğu hesaplanmaktadır. İstanbul ile benzerlikler arzeden bu süreç sonrasında son 30-40 yılda Batı Avrupa`da nüfus, kültür ve mimari yapısı Brüksel kadar değişmiş kent yoktur denilebilir. Bu süreç içinde bir gettolaşma da doğmuş, yerli Brükselliler belli semtlerde ağırlıklarını muhafaza eder, buralara adeta `çekilirken, Faslı, Türk ve zenci Afrikalı semtleri ve bir AB kurumları ve çalışanları mahallesi oluşmuştur.

Kültür ve Eğlence

Avrupa Kıtası`nın kavşak noktası Brüksel, Belçika`nın ve Avrupa`nın başkentidir. Tiyatro, dans, bale, edebiyat, folklor, müzik, konserler, sinemalar ve uluslararası konferanslar kentteki kültürel yaşamın ana unsurlarını oluşturur.

Golf (Royal Amicable Golf Club), koşu (Parc de Bruxelles ve Parc de Cinquantenaire), halka açık yüzme havuzları, buz pateni (Grand Palace yakınlarında bulunan March aux Poissions) ve bisiklet turları Brüksel eğlence yaşamının önemli unsurları arasında yerini alır.

Kentte çok sayıda geleneksel veya modern müzikli eğlence mekanları, gece şovlarının düzenlendiği diskotekler, meyhaneler, barlar, kafeler, bira kulüpleri ve daha fazlasını bulabilirsiniz. Bütün bu mekanlar sabahın erken saatlerine kadar hizmet vermektedir.

Alışveriş

Brüksel alışveriş severlerin en önemli duraklarından biridir. Kent, yerel ve uluslararası markalara ait ürünlerin ve özel tasarımlı elbiselerin satıldığı dükkanlarla dolup taşar. Brüksel’de ayrıca çok sayıda çikolata ve mizah kitaplarının satıldığı dükkanlar bulunur. Binlerce alışveriş mekanının bulunduğu 139`a yakın alışveriş merkezi kentte alışveriş severlere hizmet etmektedir. 

Çikolata, dantela, bira ve komik resimli romanlar başlıca yerel alışveriş malzemeleri arasında yer alır. Grand Palace etrafında bulunan çikolata dükkanları popülerdir. Dantela en çok satın alınan kente özgü hatıra eşyasıdır. Brüksel dantelasını satın alabileceğiniz çok sayıda mağaza bulabilirsiniz .

Çok sayıda alışveriş merkezi kentin varoş kesimlerinde yerini almıştır. Kent merkezindeki borsanın çevresinde iki süpermarket bulacaksınız.

Mutfak

Brüksel’deyseniz, uluslararası ve Belçika mutfağından en iyi lezzetlerin sunulduğu bir kenttesiniz. Akşam yemeği için dışarı çıkmak Brüksel gece hayatının en popüler geleneğidir. Dışarıda akşam yemeği yemek eğlence yaşamının ayrılmaz bir parçasıdır. Belçika`da, kentin her tarafına dağılmış geleneksel kent mutfağından ve dünya mutfak kültüründen en güzel örneklerin sunulduğu sayısız restoran bulacaksınız.  Belçika dünyadaki en iyi biranın merkezi olarak bilinir. Brüksel Gueuze`si veya meyve birası (Kiraz, ahududu, şeftali biraları) ve Trappist birası kente özgü en iyi bira çeşitleri arasında yer alır.

Brüksel Şehir Rehberi ile Alakalı Yazılar

Bitlis Şehir Rehberi
Bitlis Şehir Rehberi
Bitlis yöresinde Doğu Toroslar’ın teşkil ettiği geniş kavis,hem yüksek olduğu hem de geniş sıra dağlar meydana getirdiği için geçilmesi imkansız bir set halini almıştır. İşte Bitlis bu dağ settinin nispeten daralmış olduğu bir vadinin üzerinde kurularak bir taraftan Van Gölü Havzası, diğer taraftan Güney Doğu Anadolu bölgesi ile olan irtibatı sağlayarak stratejik önemini tarihin her devrinde göstermiştir.
Niğde Şehir Rehberi
Niğde Şehir Rehberi
Kapadokya Bölgesinde yeralan Niğde, antik kentleri, tarihi ve kültürel eserleri, Aladağ Milli Parkı ile önemli bir turizim merkezidir. M.Ö. 3000 - 2000 yıllarını kapsayan Eski Tunç Devri`nde Niğde çevresinde önemli yerleşim birimlerinin olduğu yapılan arkeolojik kazı çalışmaları sonucunda anlaşılmıştır. Eski Hitit Dönemi olarak adlandırılan bu dönemden sonra Niğde, Frig, Pers, Büyük İskender, Roma, Bizans egemenliklerinde kalmıştır.

Haritada Brüksel

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları