Sehirler

Berlin Şehir Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Berlin, Almanya
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Şehir Ara

Berlin Şehir Rehberi
Berlin Şehir Rehberi
 
Berlin Şehir Rehberi
 
Berlin Şehir Rehberi
 
Berlin Şehir Rehberi

Berlin, Almanya`nın başkenti ve en büyük şehridir. Berlin, aynı zamanda bir eyalet-kenttir.II. Dünya Savaşı öncesinde 4,3 milyon kişinin yaşadığı şehirde 2008 itibariyle 3,5 milyon kişi yaşamaktadır. Berlin, Kuzey Almanya`da, Spree ve Havel nehirlerinin arasındaki kumluk bölgeye kuruludur. 1961`den 1990`a kadar Doğu ve Batı Berlin olarak ikiye ayrılmış olan kenti ikiye bölen duvara (Berlin Duvarı) sonradan "Utanç duvarı" adı da verilmiştir.

Coğrafya

Berlin`in doğudan-batıya uzunluğu 45 km`dir ve güneyden kuzeye ise 38 km`dir. Şehrin yüzölçümü 892 km²`yi bulur. Berlin eyaleti, tek komşusu Brandenburg eyaletiyle çevrilidir. Polonya sınırına sadece 70 km uzaklıktadır.

Berlin`in çoğrafi oluşumu buzul çağının etkisiyle belirlenmiştir. Almanya`nın başkenti, Teltow ve Barnim yaylaları arasında kalır. 20 bin yıl önce Berlin`in etrafı dev buzullarla çevriliydi, bunların 18 bin yıl önce erimesiyle Berlin`in coğrafyası oluşmuştur.

Berlin`den iki önemli ırmak geçmektedir. Bunlar Spree ve Havel`dir. Spree ırmağı doğudan batıya doğru akmaktadır. Irmak daha sonra, batıdaki Spandau ilçesindeki Havel ırmağıyla birleşir. Havel ırmağı ise güneyden kuzeye Tegeler See ve Großer Wannsee göllerinden geçerek akar. Berlin`deki en yüksek doğal tepe Großer Müggelberg`dir (115,4 m). Bu tepe Treptow-Köpenick ilçesindedir. Geriye kalan iki tepeII. Dünya Savaşından kalan hafriyat ya da çöplerle oluşmuş tepelerdir. Teufelsberg (114,7 m) Charlottenburg-Wilmersdorf ilçesinde yer alır. Ahrensfelder Berge (112,1 m) ise Marzahn-Hellersdorf ilçesindedir.

Tarihçe

Kentin ortasından akan Spree nehrinin, iki kıyısında, Cölln ve Berlin adlı iki balıkçı köyü iken ilk kez 1307 yılında birleşti. Brandenburg`un (daha sonra ise Prusya`nın) başkentliğini yapan Berlin, 18. yüzyıla kadar önemli arz eden bir şehir değildi. Ancak Prusya`nın güçlenmesi sürecinde öncelikle Kuzey Almanya`nın ve sonrasında da Avrupa`nın siyasi, ekonomik ve kültürel anlamda önemli merkezlerinden biri haline geldi. 1871yılında kurulan Alman İmparatorluğu`na da başkentlik yapan Berlin, 1933 yılından itibaren Nazi Almanyası`nın da başkentiydi. II. Dünya Savaşı`nda harabeye döndü, müttefik devletler tarafından işgal edildi.

II. Dünya Savaşı`ndan sonra şehir dört sektöre bölündü ve tüm Almanya`da olduğu gibi Berlin de ABD, İngiltere, Fransa ve Sovyetler Birliği`nin kontrolüne girdi. Batılı ülkelerle Sovyetler Birliği arasında hızla gelişen siyasi farklılık ülkeyi olduğu gibi kenti de doğu ve batı olmak üzere ikiye böldü. 12 Ağustos 1961 tarihinde Berlin Duvarı`nın yapımına başlandı ve Berlinlilerin doğudan batıya geçişi en katı yöntemlerle engellendi. Zamanın imparatorluk merkezi Mitte ile birlikte, Berlin`i inşa eden mimar Karl Friedrich Schinkel`in tasarladığı binalar, büyükelçilikler, saraylar, müzeler tamamen kentin doğu kesiminde kaldı. Türkiye`den kaçak yollarla getirilen Bergama Sunağı`nın sergilendiği dünyanın en önemli müzelerinden biri olan Bergama Müzesi, Cölln ile Berlin`i birleştiren anlaşmanın yapıldığı St. Nicholas Kilisesi de tıpkı diğer önemli yapılar gibi Doğu Berlin`de kaldı. 1989`da duvarın yıkılması ve 3 Ekim 1990`da iki Almanya`nın resmen birleşmesiyle Berlin eyalet şehir olarak eski bütünlüğüne kavuştu ve birleşik Almanya Federal Cumhuriyeti`nin başkenti oldu.

Şehrin Kuruluşu ve Ortaçağ

Cölln şehri (çift kent Berlin-Cölln Spree adasında) ilk defa 1237`de resmi olarak kayıtlara geçti ve 1244`de ilk defa Berlin adında anıldı. Berlin, Spree nehrinin kuzey kısmında yer alıyordu. 1307`de iki şehirde beraber kullandıkları bir belediye binasına sahip oldular. Berlin’in adı armasındaki ayı (Almanca: Bär) ile ilgisi yoktur. Daha çok Slav dilinden gelen Berl kelimesinden olduğu düşünülüyor. Berl Slav dilinde Bataklık anlamına geliyor. Spandau ve Köpenick, Berlin`den önce kuruldu. Berlin şehri tarihin geçen kısmında 1157`de Mark Brandenburg`a ait oldu.

1415`de I. Friedrich Mark Brandenburg`un elektörü oldu ve 1440`a kadarda elektör olarak kaldı. Hohenzollern Hanedanı Berlin`e 1918`e kadar hükümdarlık etti.

Yeniçağ`ın Başlarında Berlin

Otuz Yıl Savaşları 1618`den 1648`e kadar sürdüğü sırada belki en çok Berlin`i vurdu. Evlerin üçte biri hasar gördü ve nüfusun yarısı azaldı. Friedrich Wilhelm 1640`ta hükümdarlığı babasından aldı ve Berlin`e Avrupa`nın çeşitli yerlerinden insanları davet etti. Dinlere karşı da hoşgörülüydü kendisi. 1671`de 50 tane Yahudi ailesine Berlin`e Avusturya`dan taşınma izini verildi. 1685`te Friedrich Wilhelm Fransız Huguenotları Mark Brandenburg`a davet etti. 15.000`nin üzerinde gelen Huguenotların 6000`ini Berlin`e yerleşti. 1700`de Berlin`nin nüfusunun yüzde 20`si Fransızlardan oluşuyordu. Huguenotların Berlinlilere kültürel etkisi yoğundu. Ayrıca Bohemya, Polonya ve Salzburg`danda çok göçmen geldi Berlin`e.

Prusya ve Almanya İmparatorluğu

1871`de Berlin Almanya İmparatorluğunun başkenti oldu ve 1701`de Birinci Friedrich`in taçı Berlin`de takıldığı için Prusya`nın başkenti oldu. 1 Ocak 1710 Berlin, Cölln, Friedrichswerder, Dorotheenstadt ve Friedrichstadt`ın birleşip bir şehir oldu. 1861`de Wedding, Moabit, Tempelhof, Schöneberg ve Spandau da Berlin ile birleşti.

Weimar Cumhuriyeti ve Nazi Almanyası

I. Dünya Savaşı`ndan sonra 1918`de Berlin`de Weimar Cumhuriyeti kurulduğu duyuruldu. 1920`de komşu şehilerle ve belediyelerle Berlin yeniden birleşince başkentin nüfusu 4 milyon oldu.

Nazi Partisi iktidara gelince 1933`te Berlin Nazi Almanyası`nın başkenti oldu. Naziler 1936`da Berlin`de yapılan Olimpiyat Oyunları`nıda propaganda için kullandı. Sonrasında Adolf Hitler ve mimar Albert Speer Berlin`nin yapısını değiştirip dev yapıların Roma stilinde yapılmasına karar verdi.

Naziler Berlinli Yahudileri toplumdan soyutlayıp toplama kamplarına gönderdi, birkaç yıl sonra da katlettiler. 1933`de başkentte 160.000 Yahudi yaşıyordu. 1938`de Kristal Gece olarak bilinen geceden sonra Yahudilere yapılan saldırı ve tacizler artarak devam etti. II. Dünya Savaşı`nda Berlin yoğun bombardımana tutuldu ve Berlin`deki evler ve yapılar hasar görüp yıkıldı. Eğer Hitler savaşı kazansaydı Berlin`i Büyük Alman İmparatorluğu`nun başkenti yapmayı ve adını Germania olarak değiştirmeyi planlıyordu.

Şehrin Bölünüşü ve Birleşimi

Berlin Kızıl Ordu tarafından ele geçirilince, kent 8 Mayıs 1945`te kapitülasyona uğradı. Londra Antlaşmasına göre de bütün Almanya 4 sektöre bölünecekti. Bunun yanı sıra Berlin`in de 4 sektöre bölünmesi kararlaştırıldı. Batılı Müttefikler (ABD, Fransa ve Birleşik Krallık) şehrin batısını işgal ederken Sovyetler de kentin doğusunda söz sahibi oldular.
Batılı Müttefiklerinin ve Sovyetlerin ideolojileri pek uyuşmadığından, Sovyetler 1948/49`da Batı-Berlin’e ekonomik ambargo uygulamaya başladı. Bundan yılmayan Batılı Müttefikler Batı Berlin`e havadan destek vermeye başladı.

Almanya Federal Cumhuriyeti`nin Almanya`nın batısında kurulması üzerine Almanya`nın doğusunda Demokratik Almanya Cumhuriyeti(DDR) 1949`da ilan edildi, böylece Soğuk Savaşın etkisi Berlin`e de yansıdı. Federal Cumhuriyeti başkentini Bonn olarak ilan edince, Doğu Almanlar Doğu-Berlin`i başkent ilan etti. Batı ve Doğu arasında ihtilaf daha da büyüdü ve 13 Ağustos 1961 Berlin Duvarı`nın yapılmaya başlamasıyla bu ihtilaf en yüksek düzeye ulaştı.

Batı Berlin de facto Almanya Federal Cumhuriyetine aitti ve bu yüzden Batı Berlin`e özel haklar tanındı. Doğu Berlin de Demokratik Almanya Cumhuriyeti`nin bir parçasıydı. Berlin`in doğusu ve batısı tamamen birbirinden ayrıydı. Geçişler sadece belirli kontrol noktalarından mümkündü. Almanya Federal Cumhuriyeti’nden Berlin’in batısına geçiş tamamen yasaktı ve sınır bölgelerine keskin nişancılar konulmuştu.

1989`da Berlin Duvarı yıkıldı ve iki ülke Almanya Federal Cumhuriyeti adı altında tekrar birleşti. Bir süre sonra Berlin, Birleşik Almanya`nın başkenti oldu. 1991`de verilen kararla başkent Bonn`daki bakanlıkların, yasama ve yönetim birimlerinin büyük bir kısmının Berlin`e taşınması kararlaştırıldı. Hükümet ve Federal Meclis 1 Eylül 1999 tarihinde Berlin`de işine başladı.

Politika 

Başkent

1991`de Almanya Federal Meclisi`nin birleşmesinden sonra yaptığı ilk oturumda Berlin`in başkent olması ve hükümet ile Almanya Federal Meclisi`nin bundan böâyle Berlin`de olması kararlaştırıldı.1994`den beri Almanya`nın Cumhurbaşkanı da Berlin`de bulunmaktadır ve 1999`da hükümetin de çoğu eski başkent Bonn`dan Berlin`e taşındı. Berlin ama merkezi bir başkent değildir. Çünkü bakanlıkların bir kısmı hâlâ Bonn`da ya da Almanya`nın diğer şehirlerinde.

Berlin Eyaleti

Berlin 3 Ekim 1990`dan sonra Almanya Federal Cumhuriyeti`nin Doğu Almanya ve Batı Almanya`nın birleşmesiyle oluşan tek eyalet oldu. 1 Ocak 2001yılından itibaren mali ve bürokratik anlamda tasarruf için Berlin`deki 23 ilçeden bazıları birleştirilerek bu sayı 12`ye, indirildi. Berlin eyalet parlamentosunda şu an SPD, CDU, Die Linke, Birlik 90/Yeşiller ve FDP Partileri’nin milletvekilleri mevcuttur. SPD partisi ile Die Linke yaptıkları koalisyon sonucu Berlin Hükümeti’ni kurdular. Berlin’in Yürütme`si Berlin senatosundadır ve belediye başkanının (Klaus Wowereit, SPD) yanı sıra on senatörden oluşur. Berlin belediye başkanı aynı zamanda Berlin Eyaleti`nin de en üst düzeydeki resmi temsilcisidir.

Ekonomi

2006 senesinde Berlin Eyaleti’nin gayri safi yurtiçi hasıla`sı 80,62 milyar Euro`du. Brandenburg eyaletinde ise bu rakam 49,49 milyar Euro`du. Bu Berlin eyaleti için yüzde 2,2 bir büyüme kaydediyor ama bunu Almanya`nın geneli ile karşılaştırılırsa, Federal Cumhuriyetin büyümesi yüzde üç`tür.

Berlin eyalet Ticarethaneleri’nin yüzde 80`i hizmet sektöründe bulunuyor. Hizmet sektörü şehir için en önemli hizmetlerden biri, çünkü nüfusun yüzde 41`i (591.000 çalışanlar) bu branşta çalışıyor.

Berlin’in geleceği için bilim, teknik, teknoloji ve bilgisayar gibi branşların gelişmeleri için çalışılacak. Eyalet`in öbür Almanya’nın eyaletlerine göre çok yüksek bir işsizlik sayısı var. Ağustos ayın 2008 senesinde işsizlik sayısı yüzde 13,7`ydi. 2007 senesine nazaran bu rakam yüzde 2 düştü bu ama yine de Berlin eyaleti için çok yüksek.

Medya 

Berlin Eyaleti’nin medyası hem Berlin’in bölgesine hem Almanya`nın geneline yayın yapar. MTV, Nick, VIVA, Sat.1, N24, Tv.Berlin, FAB ve rbb gibi birçok televizyon stüdyosunun stüdyoları Berlin`dedir. Ayrıca birçok radyo kanalı da vardır Berlin`de, bunların arasında DeutschlandRadio, Kiss FM ve sırf Berlin`de yaşayan Türklere yayın yapan Metropol FM var. Berlin’in başkent olmasıyla diğer büyük kanalların, mesela ARD, ZDF ya da RTL`nin de Berlin`de stüdyoları vardır.

En çok gazete Berlin`de yayımlanıyor. Bunların arasında, Der Tagesspiegel, Berliner Zeitung ve Berliner Morgenpost vardır. Ayrıca, sadece Berlin için yayım yapan gazetelerde vardır, bunların arasında B.Z., Bild Berlin ve Berliner Kurier var.

Berlin Şehir Rehberi ile Alakalı Yazılar

Air Berlin 2014 ikinci çeyrekte kar ettiğini açıkladı
Air Berlin 2014 ikinci çeyrekte kar ettiğini açıkladı
Geçmişinde finansal çalkantılar yaşayan Air Berlin firması sonunda 2014 yılının ikinci çeyreğinde 8,6 milyon euro kar ettiğini açıkladı.
Air Berlin
Air Berlin
Air Berlin, Lufthansa`dan sonra Almanya`daki en büyük ikinci havayolu şirketidir. Şirket Akdeniz`deki tatil merkezlerine, Kuzey Afrika`daki merkezlere, Kanarya Adaları`na, Avrupa`daki büyük merkezlere ve Almanya`daki 20 noktaya uçuşlar düzenlemektedir.

Haritada Berlin

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları