Sehirler

Atlanta Şehir Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Atlanta, Amerika Birleşik Devletleri
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Şehir Ara

Atlanta Şehir Rehberi
Atlanta Şehir Rehberi
 
Atlanta Şehir Rehberi
 
Atlanta Şehir Rehberi
 
Atlanta Şehir Rehberi

Atlanta, ABD`nin Georgia eyaletinin en büyük kenti ve başkentidir. Atlanta`nın şehir sınırları içindeki (2011 tahmini ile) nüfusu 432,427. olup[4] varoşları ile birlikte Atlanta büyük metropoliten bölgesinin (2011 tahmini) nüfusu 5,457,831 kişi ölüp ABD`nin nüfus itibariyle dokuzuncu büyük metropoliten bölgesidir. Atlanta aynı zamanda "Fulton Kontluğu" (county) merkez şehridir. Atlanata Fulton Kontluğu (County)nin tamamını içine aldığı gibi doğuya doğru "De Kalb County"`nin de bir kısmını kapsamaktadır.

Atlanta 1837`de iki demiryolu hattının kavşağında kurulmuştur; şehri [[Amerikan İç Harbi]`nde tamamıyla yakılıp harap olmuştur ve sonra kendini hızla yenileyip ulusal bir ticaret merkezi haline geçmiştir. 1960`lu yıllarda ırksal ayrıma karşı Afro-Amerikalı`ların İnsan Hakları mücadelesinde başta gelmiş ve şehir halkının ve liderlerin "çok çalışmadan dolayı nefret edebilme için zamanımız yok" şeklinde tutumları ile bu konuda progresif yaklaşımları dolayısıyla ABD güneyinden daha değişik olmaları ile tüm dünyada isim yapmışlardır.  

Atlanta hem karayolları şebekesi, hem demiryolları ağı hem de hava ulaşımı için Güneydoğu Birleşik Amerika`nın düğüm noktasıdır. 1998`de açılan Hartsfield–Jackson Atlanta Enternasyonal Havaalanının dünyanın en fazla iş gören hava alanı olması nedeni ile dünya ulaşımı düğüm noktası olmuştur. 

Atlanta`nın metropoliten şehirsel gayrisafi hasılası ÜS$270 milyar olduğu ve böylece gayrisafi şehirsel hasıla itibariyle ABD`deki metropoliten şehirler arasında 10. sırada; dünya metropoliten şehirleri arasında 15. sırada olduğu bildirilmektedir.
  
Atlanta şehrinin ekonomisi çok çeşitlidir. Ama ekonomide en önemli sektörler ulaşım-lojistik, profesyonel ve işletme yönetim hizmetleri; medya faaliyetleri ve enformasyon tekmoloji çok önemli sektörlerdir. Coca-Cola Enternasyonal şirketine, Delta Airlines şirketine ve Turner International CNN merkezine ev sahipliği yapar ve şehir merkezinde dünyaca ünlü markaların merkezleri bulunmaktadır.

Topografik olarak Atlanta hafif dalgalı tepeler üzerindedir ve uygun ağaç örtüsü ile kaplıdır.

Aile yaşamı için oldukça uygun bir şehirdir. Gündüzleri ortam geceye kıyasla oldukça sessiz ve güvenlidir. Bununla beraber son on yirmi yıldır kamu sosyal Şehirde azımsanmayacak düzeyde evsiz bulunmaktadır. Atlanta gece hayatı bakımından oldukça hareketlidir.

1996 Olimpiyat Oyunları`na hazırlıklar dolayısıyla Atlanta semtleri yeniden canlandırılmaya çalışılmıştır. 21. yüzyılda yenileşme beklenmedik yönlerde olmuş ve şehrin demografisi, siyaset ortamı ve kültürel gelişmesi tahmin edilemeyecek yönlerde gelişmiştir.

Tarihçe

Atlanta`nın mevkinde Cherokee ve Creek kabilelerine ait halklar yaşamaktaydı. Beyaz Avrupa asıllılar özellikle 1802-1825 döneminde sistematik olarak bu mevkileri gasp edip burada yaşayan yerli Amerikaları kendi topraklarından göç etmeye zorladılar. 1836`da Georgia eyaleti genel Assemblesi Savannah limanından Amerika`nın Orta-Batı eyaletlerine bir demiryolu hattı inşa etmek için "Western and Atlantic Railroad" adlı bir özel şirkete gayet geniş imtiyazlar bağışladı. Bu şirketin mühendisleri demiryolu hattının başlangıç noktası olarak şimdi Atlanta`nın merkez sokak kavşaklarından olan "Five Points (Beş Nokta)" adlı mevkiyi seçtiler. Bu nokta beyazların gelmesinde önce Creek adlı kabilenin kullandığı "Pitch Tree" ve "Sandown" patikalarının kesişme noktasıydı. Bu nokta etrafında hemen dükkanlar kurulup bir yerleşke ortaya çıkıp büyümeye başladı. 1843`de bu mevkiye ve etrafında yerleşkeye tren hattının başlangıç noktası olmasına atıfla "Terminus" adı verilmişti. 1843`de bu yerleşkenin adı "Marthasville" olarak değiştirildi. 1845`de yerleşke adı yeniden değiştirilip "Atlanta Şehri" ismi verilip bu yerleşke şehir ünvanı kazandı.

[[Amerikan İç Savaşı] sırasında Atlanta çeşitli demiryolu hatlarının düğüm merkezi olduğu için harp malzemesini ordulara dağıtım merkezi olmuştur. 1864`de kuzey Birlik Ordusu Chattanooga adlı bir demiryolu merkezini eline geçirdikten sonra güneye hareketle kuzey Georgia üzerine yürümeye başladı. Atlanta ve etrafında birkaç muharebe yapıldı. Bunlardan en önemlilerine "Atlanta Savaşı", "Peachtree Savaşı" ve "Ezra Kilisesi Savaşı" adları verilmiştir. En son muharebe olan Atlanta Savaşı`ndan sonra kuzey Birlik orduları komutanları General William Sherman komutası altında Atlanta şehrini kuşattılar ve 4 ay süren bir kuşatma sonunda şehir Kuzey Birlik ordularına düştü. 1 Eylül 1864`de şehirden çekilen Konfederasyon orduları şehirdeki kamu binalarını ve önemli diğer binaları yaktırıp yıktırdı. 7 Eylül`de Kuzey Birlik orduları komutanı Sherman Atlanta şehrinden sivillerin ayrılması emrini verdi ve 11 Kasım`da şehirde sadece kiliseler ve hastaneler bırakılarak tüm binalar Kuzey Birlik ordu mensupları tarafında yakılıp yerle bir edildi. Bundan sonra Kuzey Birlik ordusu Atlanta`dan başlayarak güneyin liman şehri olan Savannah`a doğru harekete geçti. Bir geniş arazi koridoru şeklinde güzergahı olan bu yürüyüş sırasında Kuzey Birlik ordusu geçtiği her yeri yakıp yıkıp yerle bir etti. Bu General Sherman`ın sahile büyük yürüyüşü Güney Konfederasyonu`nun yenilgisine başlangıç oldu. Atlanta şehri hemen hemen tamamen yıkıldıktan sonra 1865`de son eren savaştan sonra yeniden yapılmıştır. Çok hızla yeniden yapıldığı için antik mitlere göre yanıp küllerinden yeniden doğan kuşun adına atıfla "Phoenix Şehri" takma adı verilmiştir. 1868`de Atlanta Georgia eyaleti başkenti yapılmıştır.

Atlanta Güney eyaletleri basında bulunan Georgia`da olduğu için 19. yüzyılda ve 20. yüzyıl başlarında büyük ırksal problemlerle karşılaşmış ve güney eyaletlerinin iç savaştaki yenilgiden sonra tekrar zenci ırkını beyaz ırktan ayırıp onları sivil haklarından mahrum etmek için giriştiği "ırkları ayırma" çabalarında baş rol oynamıştır. 1906`da ortaya çıkan "1906 Atlanta Irk İsyanı" adı verilen ırksal nedenli bir beyaz asıllı halk hareketi sırasında toplanan 10,000 kadar beyaz ırklı güruh, yaşlı, genç hiç bir neden aramadan görebildikleri zenci asıllıları toplayıp, onlara dayak atıp bıçaklamaya başladılar. Bu karışıklık sırasında 25-40 arasında zenci linç edildi ve 70 kişi ağır yaralandı. 1915`de Yahudi asıllı Leo Frank adlı bir kişi çalıştırdığı bir fabrikada bir kızın ırzına geçme ve onu öldürme suçundan tutuklanıp yargılanmıştı ama mahkeme sonucu beklenen idam kararı verilmemişti. Bunu protesto eden ırkçı beyazlar bir halk isyanı çıkartıp bu kişiyi linç etmişlerdir. 21 Mayıs 1917`de çıkan bir büyük yangında 1938 tane bina yanıp 10.000 kadar kişi evsiz kalmıştır. 1930`lu yıllardaki büyük buhranda Atlanta`da alt tabaka, ve özellikle siyah ırktan olan fakirler, büyük zorluklar çekmiş ve işsizlik ve açlık bu tabakaları çok mağdur etmiştir. Atlanta şehri yeter derecede vergi toplayamayıp iflas durumuna geçmiştir. Bu arada şehirde merkezi bulunan "Coca-Cola Şirketi" şehir belediye idaresine mali yardım ve destek sağlamıştır. 1935`de federal devlet harcamalar yapıp ekonomiyi canlandırmaya çalışmakta iken ilk federal sosyal ev sağlama projesini Atlanta`da uygulamaya başlamıştır. 1930`lu yıllar sonlarında yapılanmaya başlayan Rüzgar Gibi Geçti adlı Atlantalı yazar Margeret Mitchell`in romanına dayanan renkli ve sesli film Amerika İç Savaşı`ndan önce, savaş sırasında ve savaştan sonra Atlanta ve civarındaki hayatı ele almıştır. Büyük bir tantana ile bu filmin prömiyer gösterimi 15 Aralık 1939`da Atlanta`da yapılmıştır.

II. Dünya Savaşı döneminde Atlanta Amerika`nın harp gücüne sehirde bulunan harp sanayi, demiryolu ulaşım ağı merkezi ve askeri üsler ile büyük katkısı oldu ve şehrin ekonomisi ve nüfusu bunlara dayanarak gayet büyük hızla büyüdü. 1950-li yıllarda kurulan Federal otoyollar şebekesi ve şehir ulaşımının şehir içinden bu şebekeyi bağlayan viyadüklerle ve kavşaklarla gelişmesi şehir içinde yaşayan zengin ve orta sınıfın şehirden ayrılıp şehir belediyesine bağlı olmayan varoşlara yerleşmesi, şehir merkezinin ekonomik önemini gayet azalttı. Buna karşılık şehrin etrafındaki metropoliten şehirleşmiş bölgeler büyük hızla genişleyip büyüdü. Şehir içinde yaşayan nüfus büyük metropoliten bölgenin nüfusunun 1960`da %31`ini oluşturuken bu oran 2000 yılında %8`ine düştü. 1960`li yıllarda Atlanta, ırk ayrımına karşı organize olan siyah ırk mensupları için önemli bir merkez olmuştur. [[Martin Luther King], Ralph Abernathy, (sonra Atlanta belediye başkanı olan) "Maynard Jackson" ve şehirde bulunan tarihi olarak siyah ırka ait üniversite eğitimi sağlayan çok sayıda eğitim kurumu bu mücadeleye büyük katkılar yapmışlardır. Şehrin kamu hizmetlerindeki ırk ayrımı etap etap sona erdirildi. 1959`da toplu taşımada, 1961`de büyük dükkanlarda, 1853`de sinemalarda; 1973`de kamu okullarındaki ırk ayrımı resmen kaldırıldı.

1950`da şehrin nüfusunun %81.7`di beyaz ırktan iken 1970`de şehirdeki çoğunluk nüfus siyahi Afro-Amerikan olmuştu. Böylelikle şehrin ilk siyah ırktan belediye başkanı 1973`de seçildi. Şehirde havaalanı yenileştirildi. Yeni bir büyük konferans salonu açıldı. Şehirde 1975`de metro ulaşım sistemi kuruluşuna başlandı. 1979`da şehirsel toplu ulaşımına demiryolu hatlarının katılmasına başlandı. Fakat tüm Amerika şehirlerinde görülen varoşlaşma eğimi ve süreci bu çabalara karşı hızla devam etti ve 1970-1990 arasında merkezi şehir %20 yani 100.000 kişiden daha fazla nüfusu kaybetti. 1990`da Atlanta 1996 Yaz Olimpiyat Oyunları için şehir olarak seçildi, Bunun üzerine şehir parklarının, spor alanlarının ve ulaşım ağının geliştirilmesi için büyük yatırımlar yapıldı. Bu olimpiyat oyunları şehrin gelişmesinde yeni bir devre açtı ve şehir sonraki yıllarda temelden değişmelere sahne oldu.

2000`li yıllara başlarında şehri ve metropoliten bölge demografik olarak ve kültürel olarak büyük değişmeler görülmüştür. Varoşlaşma, yüksek fiyatlar, hızla büyüme ve kırsal bölgeler ve diğer şehirlerden Atlanta şehrine yeni gelen göçmenler, şehirde bulunan Afro-Amerikan nüfusun oranının 1990`da %67 iken 2010`da %54`e düşmesine neden olmuştur. 2000-2010 döneminde Atlanta`ya 22,763 beyaz ırktan; 5,142 Asya asıllı ve 2,095 Latin asıllı göçmen geldiği ve şehirdeki Afro-Amerikalılar sayısının 31,678 kişi azaldığı 2000 ve 2010 nüfus sayımlarından anlaşılmıştır. Bu demografik değişme şehre gelenlerin yaşça genç, eğitim bakımından üniversite mezunu ve profesyonel oldukları da bu sayımlardan anlaşılmaktadır. Aynı zamanda 1990 ortalarından 2010`a kadar Cumhuriyetçi Parti (ABD) cumhurbaşkanlarının ortaya çıkardığı sübvansiyon politikalarına uyan Atlanta şehri şehirde bulunan 17,000 tane düşük gelirlilere kiraya verilmekte olan sosyal ikametgahı, yani şehrin ev stokunun %10`nu, yıkıp ortadan kaldırmıştır. Böylece Atlanta 1930`da başlayan fakir kitleye sosyal ev ve barınak sağlama politikasını terse döndürülmüştür ve bu polita ile alt tabaka özel sektörden kiralama gereğine zorlanmıştır. Bu politikanın şehirde birçok evsiz kişinin sokaklarda ve bulabildikleri her türlü korunaklı yerlerde yaşamasına neden olduğu belirtilmektedir. Diğer taraftan 1000`lı yıllarda şehrin kültürel sunuşlarına önem verilmiştir ve "High Güzel Sanatlar Müzesi" iki misli büyültülmüş; "Alliance Tiyatrosu" verilen sübvansiyonlarla bir ulusal ödül kazanan tiyatroya dönüştürülmüş; eskiden sanayi merkezi olan Westside semtinde çok sayıda sanat galerileri açılmış ve 2005`de $2.8 milyar yatırımla BeltLine projesi denilen şehrin merkezi etrafındaki 22 mil uzunlukta bir kemer gibi bulunan eski marşandiz demiryolu hattının arazisini güzel sanatlar eserleri ile dolu patikalara dönüştürme ve bu proje ile aynı zamanda şehir içinde vasıta parkı kapasitesini %40 artırma projesinde gelişmeler devam etmektedir.

Coğrafya ve iklim

Amerika Nüfus Sayım Bürosu verilerine göre Atlanta`nın yüzölçümü 343 km2 olup bunun %0,51`i yani 1,8 km2 alanı su ile kaplıdır. Şehir Apalaş Dağları alt yamaçlarında 320 m rakımlı bir mevkide kurulmuştur ve böylece Mississipi Nehri doğusunda bulunan büyük ABD şehirlerinden rakımı daha yüksek bir arazide konumlanmış olmaktadır. Atlanta, ABD`nin doğusunu iki değişik su havzasına ayıran "Doğu Kıtasal Bölücü Sırtlar" üzerindedir. Bu sırtların güney ve doğusuna yağışlar Atlas Okyanusu`na akan akarsulara katılmakta ve kuzey ve batısına olan yağışlar Mississipi Nehri havzasından bu nehir ile Meksika Körfezi`ne gitmektedirler. Atlanta Chattahoochee Nehri`nin güneyinde bir sırt üzerinde konumlamıştır. Bu nehrin doğal habitatı şehir halkı için "Chattahoochee Nehri Ulusal Rekreasyon Bölgesi" adı ile korunmaktadır.

Atlanta ve metropoliten bölgesinin iklimi nemli subtropik iklimi (kopfen sistemi (Cfa)) olarak nitelendirilmektedir. Bu iklim tipinde mevsimler çok belirli olmaktadır. Kışlar ABD`nin güneyi standartlarına göre oldukça soğuk olmaktadır. Ocak ortalama sıcaklığı şehir içinde 6,3°C ve varoşlarda daha düşük olmaktadır. Denizden gelen sıcak hava dolayıyla kış günleri bazen ılık ilkbahara benzer sıcaklıklar göstermektedir. Diğer taraftan kuvvetli Kuzey kutbu hava kitlesi gelişi ile sıcaklık −11°C ile −7°C arasına da düşebilmektedir. Şehre kar yağması olasılığı da bulunmaktadır ama kar yağarsa bu ancak Aralık-Mart arasında olmaktadır.

Yazlar sıcak ve nemli geçmektedir. En sıcak ay olan Temmuz ayında ortalama sıcaklık 26,8°C olup çok kere sıcaklık 38°C`i bulup aşmaktadır. Yazları çok hafif rüzgarlar olması muhtemeldir. Ama tipik olarak öğleden sonraları gök gürültülü ve yıldırımlı fırtınaların ortaya çıkması olasığı da %20–%40`dır. Eğer bu tip fırtınalar ortaya çıkarsa fırtına sona erdikten ve ağır yağmur dindikten sonra sıcaklık birden 29°C altına düşmektedir.

Atlanta`da yeterli olan yağışlar, güneydoğu ABD`ye tipik olarak, mevsimlere nispeten eşit olarak dağılmaktadır. Ama ilkbahar ve sonbahar sonu belirli olarak daha kuru geçmektedir. Ortalama yıllık yağış 1.260mm olup kış sonları, ilkbahar başları ve Temmuz ayı en çok yağışlı ve özellikle Ekim ve sonbahar en az yağışlı aylar olurlar. Atlanta`da yağışlı günler sayısı nisbeten azdır; ama buna karşılık ağır fırtınalar ve tropik depresyonlar dolayısıyla gelen şiddetli yağışlar dolayısıyla toplam yağış hacmi yüksektir. Öyle ki Atlanta`daki toplam yıllık mm. yağış, ABD`de çok yağışlı şehir olarak bilenen Seattle üzerinde olmaktadır.

Kültür ve Eğlence

Atlanta’daysanız, “Güney`in Kültür Başkenti” ndesiniz demektir. Atlanta renkli ve çok yönlü bir kültüre sahiptir. Sanat galerileri, çok sayıda sergi, dans, müzik, görsel sanatlar gösterileri, bilim ve eğitim kentin kültürel zenginliğinin önemli bileşenleridir.  Fox Tiyatrosu, Alliance Tiyatrosu, Woodruff Sanat Merkezi, The Legacy Tiyatrosu ve Horizon Tiyatrosu kentin başlıca tiyatro merkezleri arasında yer alır.

Atlanta sürekli gelişen bir müzik kültürüne sahiptir. Rock, pop, hip hop, caz ve klasik müzik başta olmak üzere her türlü müzik tarzının hayat bulduğu bir kenttir. Opera ve bale performansları da kent kültüründe en az müzik kadar önemli bir yer edinmiştir.  Atlanta Balesi, Georgia Balesi ve Fall Radius Dance kentin bale ve dans gösteri merkezlerinden birkaçıdır.

Atlanta, festivaller kentidir. Piedmont Parkı, kent festivallerinin başlıca durağıdır. Atlanta Cazz Festivali (Mayıs), Atlanta Dogwood Festivali (Nisan) ve Georgia Shakespeare Festivali (Haziran) parkta düzenlenen önemli festivallerdendir. 

Atlanta, çok çeşitli eğlence alternatifleri sunan bir kenttir. Spor etkinlikleri, konserler, gece eğlence mekanları, eğlence parkları, rekreasyon alanları ve dahası, eğlence adına aklınıza gelebilecek her şeyi bu kentte bulmak mümkündür. Dans ve canlı müzik mekanları, caz ve blues barları kentteki dinamik gece yaşamının ayrılmaz parçalarıdır.  Piedmont Parkı`nın bisiklet yollarında bisiklet gezintisi, Fembank Ormanı ve Atlanta Botanik Bahçesi’nde yürüyüş, golf ve diğer spor aktiviteleri, kentin doğayla içiçe olma adına sunduğu en güzel imkanlardır. Atlanta Botanik Bahçesi (Atlanta Botanical Garden), çok sayıda konser, kokteyl, parti ve çeşitli organizasyona ev sahipliği yapar.

Mutfak

Eğer sofistike ve alternatifi bol Atlanta restoranlarında yemek yemediyseniz çok şey kaçırıyorsunuz demektir. Şehirde yer alan restoranlar en iyi uluslararası lezzetleri, geleneksel ve Güney mutfağından tatları sizlere sunar.
Şeker ve bal ile beraber ikram edilen et ve sebze yemekleri kent mutfağına özgü başlıca yemeklerdir. Peach cobbler (şeftalili pay), yöresel muz pudingi, tartlar ve çeşitli meyvelerden yapılan tatlılar, Atlanta mutfağında çok önemli bir yere sahiptir. Birahaneler, şarap barları ve kahve evleri Atlanta`nın her yerinde mevcuttur.

Alışveriş

Kentte bulunan galeriler, alışveriş merkezleri ve büyük mağazalar, kent ziyaretçilerinin en önemli uğrak yerleri arasındadır. Dünya modası kıyafetler, mücevherler, kristal eşyalar, antikalar, sanat ürünleri, çerçeveler, güzellik ve sağlık ürünleri, mobilyalar, hediyelikler, aksesuarlar, çiçekler, balonlar, ofis ürünleri, likör ve şarap, özel yiyecek ve tatlılar kentteki yüzlerce alışveriş merkezinde alışveriş severlerin beğenisine sunulmaktadır. 

Buckhead bölgesi, tam bir alışveriş cennetidir. Buckhead`de yer alan Lenox Meydanı ve Phippes Plaza en yoğun alışveriş alanlarıdır.  Virginia-Highland Mahallesi, butiklerle doludur. Atlantik İstasyonu da en iyi alışveriş yerlerinden biridir. Burası şık butikler ve perakende satış mağazalarıyla doludur.

Atlanta Şehir Rehberi ile Alakalı Yazılar

Bitlis Şehir Rehberi
Bitlis Şehir Rehberi
Bitlis yöresinde Doğu Toroslar’ın teşkil ettiği geniş kavis,hem yüksek olduğu hem de geniş sıra dağlar meydana getirdiği için geçilmesi imkansız bir set halini almıştır. İşte Bitlis bu dağ settinin nispeten daralmış olduğu bir vadinin üzerinde kurularak bir taraftan Van Gölü Havzası, diğer taraftan Güney Doğu Anadolu bölgesi ile olan irtibatı sağlayarak stratejik önemini tarihin her devrinde göstermiştir.
Niğde Şehir Rehberi
Niğde Şehir Rehberi
Kapadokya Bölgesinde yeralan Niğde, antik kentleri, tarihi ve kültürel eserleri, Aladağ Milli Parkı ile önemli bir turizim merkezidir. M.Ö. 3000 - 2000 yıllarını kapsayan Eski Tunç Devri`nde Niğde çevresinde önemli yerleşim birimlerinin olduğu yapılan arkeolojik kazı çalışmaları sonucunda anlaşılmıştır. Eski Hitit Dönemi olarak adlandırılan bu dönemden sonra Niğde, Frig, Pers, Büyük İskender, Roma, Bizans egemenliklerinde kalmıştır.

Haritada Atlanta

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları