Sehirler

Atina Şehir Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Atina, Yunanistan
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Şehir Ara

Atina Şehir Rehberi
Atina Şehir Rehberi
 
Atina Şehir Rehberi
 
Atina Şehir Rehberi
 
Atina Şehir Rehberi

Atina, Yunanistan`ın başkenti ve yaklaşık 4 milyon kişilik nüfusuyla en büyük şehridir. Eski Yunan medeniyetinin de merkeziydi. Etrafı tepelerle çevrilidir ve yalnız batı kısmı açıktır. İskelesi olan Pireye 7 kilometre uzaklıktadır.

Kozmopolit ve modern bir şehir olan Atina, antik çağlarda da önemli bir ticaret ve kültür merkeziydi. İsmi, koruyucusu olan savaş tanrıçası Athena`dan gelmektedir. 1896 ve 2004 Yaz Olimpiyatlarına ev sahipliği yapmıştır. Atina, ibadete açık cami bulunmayan tek Avrupa ülkesi başkentidir. Kentin yüzölçümü 39 km², metropoliten alanın yüzölçümü ise 427 km²`dir.

Kentin Yapısı ve Görünümü
Ortadoğu`dan bakıldığında Atina ilk Avrupa kentidir. Avrupa`dan bakıldığında ise Batı`dan Doğu`ya geçişin ilk belirtisidir. Ama Atina`yı Doğu ile Batı`nın bir karışımı olarak değerlendirmek de yanlıştır. Atina kendine özgü tarihiyle bir Yunan kentidir. Atina`nın nüfusu 1830`lardan sonra gözle görülür biçimde arttı. 1920`lerde Anadolu`dan gelen göçmenler, daha sonra da II. Dünya Savaşı ile 1946-49 arasındaki iç savaş sırasında kırsal bölgelerden kente akın, bu artışı hızlandırdı. 1960`lara gelindiğinde Atina büyük ve kozmopolit bir kent görünümüne bürünmüştü. Halkın çoğunluğu Ortodoks mezhebine bağlıdır. Atina`daki ruhani meclisçe yönetilen Yunan Ortodoks Kilisesi, Yunan dilinin, geleneklerinin ve edebiyatının canlı tutulmasında başlıca rolü oynayan kurumlardan biridir.

Atina, Yunan Bağımsızlık Savaşı sırasında tümüyle boşaltılmıştı. 1833`te yalnızca Akropolis`in kuzeyindeki küçük, dağınık evlerde 4 bin dolayında Atinalı vardı. Bavyera`dan Yunanistan`a kral olarak getirilen 18 yaşındaki Otho, kentin iki katlı tek taş yapısında oturmak zorunda kalmıştı. Otho Alman mimarlara bir saray yaptırdı. Sarayın aşağısında geniş bir bahçe alan (Sintagma Meydanı) düzenlendi. Victoria dönemi Londra`sında egemen olan mimarlık üslubunda binalar yapıldı. Buna Atina`da Otho üslubu denmektedir. Bu dönemde yeni başkentin yıllık büyüme hızı yüzde 7`ye ulaştı. Nüfusu 1907`de 167,479 oldu. Omonia Meydanı`nın açılmasını, Atina-Pire demiryolunun yapımı izledi. Sarayın Alman mimarlarının yaptıkları Atina Akademisi, Atina Üniversitesi ve Ulusal Kitaplık binaları Yunan Canlandırmacılığı üslubundadır.

Atina`nın düzenli gelişimi 1920`lerde Türkiye`yle Yunanistan arasındaki Ahali Mübadelesi`yle altüst oldu. 1 milyonu aşkın Rum Anadolu`dan Yunanistan`a göç etti. Yeni gelenler Atina ve Pire`nin çevresinde gecekondu bölgeleri oluşturdular. Nüfusu 473 binden 718 bine çıkan kent güneyde Pire`ye, kuzeyde Kifisia köyüne doğru büyümeye başladı. 1940`larda Alman işgali sırasında kent bakımsız ve harap kaldı. Atina`da 1941-1942 ve 1942-1943 yılının kış ayında 100.000`den fazla insan açlıktan öldü. İşgalin sona ermesiyle başlayan iç savaş boyunca da kentin bu durumu sürdü. Yunanistan`da 1944-1949 yılında İç Savaş başkenti sarstı. 3 Aralık 1944`te polis tarafından Syntagma Meydanı`na kitlesel bir gösteri oldu. ELAS birimleri polis karakolları saldırıya uğradı ve İngiliz kuvvetleri sokak savaşlarında savaştı.

1950`lerde Atina`da bir inşaat patlaması baş gösterdi. Rasgele yapılan apartmanlar kentin görünümünü önemli ölçüde değiştirdi. Bir anayol şebekesi düzenlendi, açık alanlar neredeyse tümüyle ortadan kalktı. Eskiden kentin dışında kalan Likavittos Tepesi, kentin bir parçası oldu. Kent deniz yönüne doğru büyüyerek Pire`yle birleşti. Nazım plan, büyüme hızına uygun olarak birkaç kez genişletildi ve kent merkezindeki arsa fiyatlarında büyük artışlar oldu. Trafik sıkışıklığı önemli ölçüde arttı. Marathon`daki yapay göl kentin su gereksinimini karşılamaya yetmeyince, Mornos Nehrine bir baraj yapıldı. Atina`nın hızlı değişimine karşın, 1931-60 arasında bütünüyle onarılan antik Agora ile çevresindeki caddelerde ve Akropolis`in kuzeyinde yer alan Plaka`da hala eski kentten izler bulmak olasıdır.

Tarih

İlk dönem
Atina Neolitik Çağdan bu yana bir yerleşim alanıdır. En eski yapıların tarihi Son Tunç Çağına değin uzanır. O dönemde, kale işlevi gören Akropolis`in doruğuna kiklop (büyük boyutlu) taşlardan örülmüş dev bir duvar çevreliyordu. Duvarlarının sağlamlığından ya da coğrafi konumundan dolayı Atina, Son Tunç ve İlk Demir çağlarının karışık dönemlerini büyük yıkıma uğramadan atlattı. Ele geçen çanak çömlek üsluplarından Atina`daki uygarlığın kesintiye uğramadan geliştiği anlaşılmaktadır. Milattan Önce (MÖ) 1000`lerde kent kuzeybatı yönünde yayılmaya başladı. MÖ 6. yüzyılda, özellikle Peisistratos ve oğullarının egemenliği döneminde (MÖ y. 560-510) olağanüstü bir gelişme gösterdi. MÖ 580`de bugün Parthenon`un bulunduğu yere Hekatompedon olarak bilinen bir Athena yapıldı. MÖ 566`da Peisistratos, Athena`nın onuruna dört yılda bir yapılmak üzere Panathenaia Oyunları`nı yeniden düzenledi. MÖ 530`da Akropolis`te Athena Polias için büyük bir tapınak daha inşa edildi. Akropolis böylece kaleden çok, bir kutsal yer işlevi görmeye başladı. Kentin hızlı gelişmesi karşısında eski agora yetersiz kalınca Akropolis`in kuzeybatısındaki evler yıkılarak burada yeni bir agora düzenlendi. Burası siyasal, hukuksal, dinsel ve ticari amaçlı bir toplanma alanıydı. Ayrı bir tiyatronun inşa edilmesinden önce de oyun yarışmaları düzenlenirdi. Alanın çevresinde çeşitli kamu yapıları ve kutsal yapılar yer alırdı. MÖ 480`de Atina`yı ele geçiren Persler kenti yakıp yıktılar. Akropolis` teki yapılar ve yamaçlardaki pek çok ev yerle bir oldu.

Milattan Önce 479`da kenti geri alan Atinalılar daha büyük surlar yaptılar. Bu tarihten 20 yıl kadar sonra kenti, limanı Pire`ye bağlayan yolun iki yanında ünlü Uzun Duvarlar örüldü. Pers istilasından sonraki 30 yılda Atinalılar yalnızca surlar, agorada Stoa Poikile ve kent meclisi yürütme kurulunun toplantı salonu gibi kamusal yapılar inşa ettiler. MÖ 449`da Perslerle varılan anlaşmadan sonra Atina yeni bir kalkınma dönemine girdi. Güney Atina`daki zengin Laurium (Lavrion) gümüş madenleri de yeniden işletilmeye başladı. Perikles, Perslere karşı Atina önderliğinde kurulan Delos Birliği`ni oluşturan kent devletlerinden para almayı savaştan sonra da sürdürdü. Bu kaynaklarla kent tarihinin en büyük yeniden inşa hareketi başlatıldı. Kırk yıl içinde Akropolis baştan aşağı yeniden yapıldı.

Yapımına MÖ 447`de başlanan Parthenon, MÖ 438`de bitirildi. Tapınağın yapımında Kallikrates, İktinos, Phidias gibi mimarlar görev aldılar. MÖ 431`de Peloponnesos Savaşı patlak verdiğinde Akropolis`in anıtsal kapısı Propylaion`un yapımı bitmek üzereydi. Nikias Barışı (MÖ 421) döneminde Erekhtheion Tapınağı`nın yapımına başlandı. Sicilya`ya düzenlenen sefer yüzünden (MÖ 415-413) Erekhtheion ancak MÖ 406`da tamamlanabildi. Atina`nın Peloponnesos Savaşı`ndan yenik çıkması üzerine tüm yapım etkinlikleri bir süre için durdu. MÖ 394`te Knidos açıklarında Spartalılara karşı bir deniz zaferi kazanan Konon, 10 yıl önce Spartalıların yıkmış olduğu Uzun Duvarları yeniden yaptırdı. MÖ 338-322 arasında devletin mali kaynaklarının denetlenmesinde görev yapan hatip Lykurgos yeni bir bayındırlık hareketi başlattı. Pnyks Tepesinde büyük bir toplantı salonu yapılırken, Dionysos Tiyatrosu yeniden inşa edildi. Panathenaia Stadionu da bu dönemde gerçekleştirilen yapılar arasındaydı. Bu dönemde Atina`daki mimarlık atılımlarının yanı sıra, felsefe okulları ortaya çıktı. Platon (MÖ 428/427-348/347) Akademia`da, Aristoteles ve yandaşları Lykeieon`da, Antisthenes ve Kynikler, Kynosarges gymnasion`unda felsefe okulları oluşturdular. Zenon agoradaki Stoa Poikile`de ders verirken, Epikuros ve izleyicileri kent içindeki bahçeli bir evde toplanıyorlardı. Ama görkemli tapınaklar, kamu yapıları ve caddeler dışında kentin pek etkileyici bir görünümü yoktu. Su sıkıntısı çekiliyordu. Sokaklar dar ve dolambaçlı, sokağa bakan evler de penceresiz, çirkin yapılardı.

Helenistik dönem ve Roma Dönemi
Helenistik ve Roma dönemlerinde yabancı hükümdarlar da Atina`nın gelişmesine katkıda bulundular. Bunlar arasında en önemlileri Pergamonlu Attalos hanedanından II. Eumenes (hükümdarlığı MÖ 197-159) ile II. Attalos`tu (hükümdarlığı MÖ 159-138). İkisi de Akropolis yakınlarında ikişer katlı birer stoa yaptırdılar. MÖ 86`da kenti kanlı bir biçimde ele geçiren Romalı general Sulla, pek çok evi yıktırdı. Perikles Odeionu da savunma sırasında yandı, ama birkaç yıl içinde yeniden yapıldı. Roma döneminde eski agoranın doğusunda bir pazar yeri, gene agorada bir konser salonu, bir kütüphane, Akropolis`te İmparator Augustus ile Tanrıça Roma için bir tapınak yapıldı.

İmparator Hadrianus (hükümdarlığı Milattan Sonra 117-138) yapımına 600 yıl önce başlanan büyük Zeus Olympia Tapınağı`nı tamamladı. Ayrıca bugün Zappion Parkı`ndaki ünlü Hadrianus Kapısı`nı, bir kütüphane, bir gymnasion ve bir pantheion ile bugün hala kullanılan sukemerlerini yaptırdı. Yıkılmış olan Atina kent surları, Valerianus döneminde (Milattan Sonra 253-260) yeniden yapıldı. Ama MS 267`de birCermen kavmi olan Heruli istilası sırasında surlar bir kez daha yıkıldı. Kentin aşağı bölümü yağmalandı, agoranın tüm yapıları yakılıp yıkıldı. Probus döneminde (267-282) yıkılan evlerin taşlarından yeni bir duvar örüldü. 4 ve 5. yüzyıllarda Atina, Yunan dünyasının kültür merkezi olmayı sürdürdü. Ama 529`da İmparator Justinianos`un felsefe okullarını kapatması, kentin kültür yaşamını söndürdü. Bu dönemden sonra Atina Bizans İmparatorluğu`nun merkezi Konstantinopolis`in yanında bir taşra kasabası görünümüne büründü.

Bizans Dönemi
Milattan Sonra 51`de Aziz Paulus`un Atina`ya gelmesi küçük bir Hıristiyan topluluğun doğmasına yol açmıştı. 4-6. yüzyıllarda Hıristiyanlığın resmen tanınması ve putperestliğin yasaklanmasından sonra kiliseler yapılmaya başladı. 11 ve 12. yüzyıllarda Atina bir ölçüde eski zengin yaşamına döndü. Kapnikaria, Aziz Theodoros gibi Bizans üslubunda, taş ve tuğla almaşık duvarlı küçük kiliseler bu dönemin beğenisini yansıtır.

Latin İstilası Dönemi
IV. Haçlı Seferi sırasında istilaya uğrayan kent, 1204`ten sonraki 250 yıl boyunca Latin boyunduruğu altında kaldı; bu dönemde fazla değişikliğe uğramadı.

Osmanlı Dönemi
1458`de Osmanlılar Atina`yı ele geçirdiler. Latinler tarafından Katolik kilisesine çevrilen Parthenon, cami haline getirildi. Kentin alt bölümlerinde de camiler inşa edildi. Evliya Çelebi 1667-1670 arasında yöreyi ziyaret etmiş ve kentte dört cami, yedi mescit, bir medrese, üç mektep, iki han ve üç hamam olduğunu yazmıştı. Kentte ilk inşa edilen camilerden Fethiye Camisi, bugün müze deposu olarak kullanılmaktadır. Çeşitli dönemlerde yapılan sekiz camiden pek azı bugün ayaktadır. Hamamlar ise halen kullanılmaktadır. Barutun kuşatmalarda kullanılması ile birlikte kentin klasik mimarisi değişti. 17. yüzyılın ortalarına değin ayakta kalabilen Akropolis, kuşatmalar sırasında top atışıyla tahrip oldu.

Modern Yunanistan
1821`de Yunan başkaldırısının başlamasıyla ayaklanmacılar Atina`yı ele geçirdi. 1826`da Osmanlılar kenti geri aldı. Akropolis top ateşine tutulduktan sonra ele geçti. Bu sırada Erekhtheion hasar gördü. 1833`te Akropolis`in Yunanistan Krallığı`na geçmesinden sonra 1834`te Atina, yeni devletin başkenti oldu. I. Dünya Savaşı`nda Atina, Kral Konstantinos`un tahttan indirilmesine yol açan 1916-17 olaylarına sahne oldu. II. Dünya Savaşı`nda Alman birlikleri kenti işgal etti.

Doğal Yapı ve İklim
Yunanistan`ın tarihsel başkenti olan Atina, Ege Denizine açılan ve artık kentle birleşmiş olan Pire limanının bulunduğu Faliron Körfezinden 8 km içeride, kuzey-güney doğrultusunda bir dizi tepeyle kesilen kurak bir havzada yer alır. Yazları kuruyan Kifisos Nehri kentin batı yarısından, genellikle kuru olan Ilisos Nehri de doğu yarısından geçerek denize dökülür. Kenti Parnis (1,413 m), Pendeli (1,096 m), İmittos (1,026 m), Aigaleon (468 m) dağları kuşatır.

Atina, Köppen iklim sınıflandırmasına göre yarı kurak bir iklime sahiptir. Atina`nın iklimi yumuşaktır. Kışları kar çok az yağar, don ender görülür (sıcaklık 0 °C`nin altına pek inmez). Yazları sıcak (ortalama en yüksek 34 °C) ve kurudur. Yazın çoğu zaman gün boyunca poyraz eser, geceler serindir. Atina ikliminin bütün bu özellikleri kentte açık hava etkinliklerinin yaygınlaşmasını sağlamış, mimarlık üslubu, toplumsal yaşam ve siyasal kurumlar üstünde önemli belirleyici etkiler yapmıştır.

Ekonomi
I. Dünya Savaşı`ndan sonra Atina bir iç ve dış ticaret merkezi oldu. Bugün Pire`yle birlikte ülkenin en önemli sanayi kentidir. Başlıca sanayi dalları pamuklu dokuma, içki, çömlekçilik, sabun, kimyasal maddeler, halıcılık ve tabakçılıktır. Atina`dan zeytinyağı, domates ürünleri, şarap, çimento, dokuma ürünleri ihraç edilir. Yayımcılık da önemli bir etkinlik alanıdır. 1980`lerden itibaren hava kirliliğinin büyük ölçüde artması yüzünden kentteki sanayi tesislerinin çoğalmaması ve başka yörelere kaydırılması için çeşitli önlemler alınmıştır.

Ulaşım ve Denizcilik
Yunanistan`daki otomobil, traktör ve otobüslerin yarısından çoğu Atina`da bulunur. 1960`ların sonunda hükümet, Yunanlı gemi sahiplerine yabancı bandıralı gemilerini Yunanistan`a getirmeleri için bir çağrıda bulundu. Bunun ardından Yunan bandıralı gemileri sayısında önemli bir artış oldu. Ticaret gemilerinin büyük çoğunluğu ülkenin en büyük limanı ve deniz taşımacılığının önemli merkezlerinden Pire`ye kayıtlıdır.

Kentin transit sistemi elektrikli tren, otobüs ve tramvaydan oluşur. Elektrikli tren hattı güneydeki Pire`yi kuzeydeki Kifisia banliyösüne, başlıca demiryolu istasyonu olan Larissa da Atina`yı ülkenin öbür bölgelerine ve Avrupa`ya bağlar. 2000 yılında hizmete giren Atina metrosu toplam 47 km uzunluğunda 2 hattan oluşur. 2001`de hizmete giren Elefterios Venizelos Uluslararası Havalimanı şehrin doğusundadır.

Kültür ve Eğlence
Kozmopolit bir kent olan Atina özellikle Hellenistik kültürün etkileri altındadır. Her yıl yapılan Hellen Festivali bu kültürün en güzel örneğidir. Atina aynı zamanda Avrupa`nın sanat sembollerinden biridir. Hilton, Atina’nın karşısındaki Ulusal Sanat Galerisi, El Greco`nun en güzel çalışmalarındandır.

Plaka`daki Cine Pari Sineması ve Zappeio`daki Aigli Sineması yazın kente gelenlere açık hava sineması keyfi yaşatır. Herodes Atticus Tiyatrosu; Aeschylus, Sophocles ve Euripides`e ait komediler ve antik Yunan Dramanlarından örnekler sunar. Matematikçi Plato, trajedi yazarları Sophocles, Euripides ve Aeschylus Atina`da doğmuşlardır. Rembetika antik Yunan müziğinin en güzel örneğidir. Tavernalar Atina eğlence hayatının, vazgeçilmez unsurudur. Plaka`daki tavernalara mutlaka uğramalısınız. Bale, opera, klasik müzik, çeşitli konferanslar ve sergilere ev sahipliği yapan Megeron Mousikis Athenon, Atina`nın en modern konser salonlarından biridir. Atina`nın gece yaşamında her türlü eğlence alternatifi vardır. Kentte bulunan çok sayıda ve çok çeşitli eğlence mekanı, gece hayatının sınırsız alternatiflerinin yaşandığı yerlerdir. 

Mutfak
Yunan mutfağı çok zengin bir Akdeniz menüsüne sahiptir. Atina her türlü lezzetli geleneksel yemeğin sunulduğu tavernalarla (özellikle Plaka`da) dolup taşmaktadır. Atina Japon şusisi, Hindistan lezzetleri, içecekleri ve antik Yunan şarapları ile sizlere çok farklı tatlar sunar. 

Farklı farklı içecekler ve Yunan mezelerinin sunulduğu Monastraki ve Psirri mahallelerine mutlaka uğramalısınız. Syntagma ve Kolonaki, kaliteli ve pahalı yemek alternatifleriyle ön plana çıkan kentin önemli bölümleridir. Gazi ve Rouf, kulüp, bar ve ana yemeklerin servis edildiği mekanlarla dolup taşmaktadır.

Atina Şehir Rehberi ile Alakalı Yazılar

Yunanistan Ülke Rehberi
Yunanistan Ülke Rehberi
Atina’da bulunan Akropolis, dik eğimli girişin tepesinde yer alıyor. Akropolis içinde bulunan Propylaion kapısı ve onun yanında bulunan Athena Nike Tapınağı, Akropolis Müzesi de görülmesi gereken yerler arasındadır. Areopagor, Agora, Agora Müzesi, Monastiraki, Plaka, Adrianou, Neo-Klasik Atina da ziyaret edilecekler listesine alınabilir. Atina’nın en lüks bölgesi olan Kolonaki, şık mağazaların göze çarptığı bir bölgedir.

Haritada Atina

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları