Sehirler

Aşkabat Şehir Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Aşkabat, Türkmenistan
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Şehir Ara

Aşkabat Şehir Rehberi
Aşkabat Şehir Rehberi
 
Aşkabat Şehir Rehberi
 
Aşkabat Şehir Rehberi
 
Aşkabat Şehir Rehberi

Aşkabat, Türkmenistan`ın başkentidir. 773.400 (01.01.2004) kişiyle Türkmenistan`ın en büyük şehridir. İran sınırı yakınında, Kopet Dağları`nın eteğinde, Karakum Çölü`nde bir vahada bulunur. `Aşgabat şäheri` adlı kendine ait bölgede, ülkenin Ahal Vilayetinde yer alır. Aşgabat,Türkmenistan`ın güneyinde, İran sınırından 26 km`de yer alır. 1881`de bu bölge Rus işgal güçleri tarafından alınmıştır. İran`ın en büyük ikinci şehri olan Meşhed`dan 920 km uzaklıkta bulunur.

Aşkabat bir başkent olarak çeşitli yönetim binalarıyla bezenmiştir. Bunlar özellikle kentin en önemli caddesi olan Türkmenbaşı Caddesi`nde toplanmıştır. Kent uluslararası bir havaalanına sahiptir ve ikinci bir tane daha yapılmaktadır. 2016 senesinde hizmete girecek olan bu havalimanı Türkmen kültüründe önemli bir figür olan "Laçin" kuşu şeklinde olup mimari ödüller almıştır. Ayrıca bu havalimanı eskisinden daha büyük ve daha modern olacaktır. Kent bir endüstri merkezi değildir. Kent merkezindeki ekonomik faaliyetler küçük esnaf dükkanları ve devlete ait olan mağazalarla sürmektedir. Şehirde bir kültür merkezi, üniversite, çeşitli yüksekokullar, tiyatro, müzeler ve bir hayvanat bahçesi bulunmaktadır. Aşgabat`ta birçok Türk-Türkmen okulları da eğitim-öğretim faaliyetleri göstermektedir. Bunlardan en önemlileri; T.Özal TTM, Başkent TTM ve Aşkabat Kız Lisesi`dir.

Etimoloji
Aşkabat, Türkmence Aşgabat, Farsça عشق آباد, Rusça Ашхаба́д olarak bilinir. 1991`den önce şehir İngilizce`de Ashkhabad olarak Rusça` dan direkt çeviri yapılarak kullanılmıştır. Ayrıca Ashkabat, Ashgabad, ve `Ishqábádkullanımları da görülmekteydi. Adın Farsça Ashk-ābād, "Arsaces Şehri"nden türetildiği sanılmaktadır. Başka bir açıklama da adın Farsça` daki عشق (eshq:"aşk") ve آباد (ābād: "yerleşim yeri" veya "kent"), sözcüklerinin birleşmesinden oluşan "aşk şehri" anlamında olduğudur.

Tarihi
Aşgabat 1818`de kervan yollarının kesişme noktasında bir köy olarak kurulmuştur. Nisa köyü ve İpek Yolu`nda bulunan antik şehir Konjikala (Moğollar tarafından 13. yüzyılda yok edilmiştir.)

1881 yılında bölgedeki bir Rus Ordu Üssü`nün etrafında gelişmeye başlamıştır. Trans-Hazar-Demiryoluna bağlantısı, Kazakistan, Özbekistan ve Hazar Denizi`yle bağlanmasını ve bunun sonucunda kentin 1885 yılından itibaren sürekli genişlemesine neden olmuştur. 1919-1927 yılları arasında kentin adı `Poltorazk`tı.

1919 yılında Aşgabat`ta dünyanın ilk Bahai mabedi yapılmıştır. 1938`de zorunlu olarak sanat galerisine çevrilmiş ve 1963 yılında da yıkılmıştır.

1924`te Aşkabat Sovyetler Birliği içinde Türkmenistan`ın başkenti olmuştur. 5. Ekim 1948`deki yıkıcı deprem sonucunda kent tamamen zarar görmüştür ve daha sonra yeniden inşa edilmiştir. 1962`de Aşkabat`ın Karakum Kanal`ına bağlantısı gerçekleştirilmiştir. Bu su kanalı, dünyanın en uzun su kanallarından biri olup, 600 kilometre doğudan akan Amuderya nehriyle bağlanmıştır.

27.Ekim 1991`de Türkmenistan`ın bağımsızlığını ilan etmesiyle Aşkabat başkent olmuştur.

Kültür ve Eğlence
Aşkabat’ın gelişimi son yıllarda iyice hızlanmış halde. Son bir senede inşa edilen 35 bin kişilik iki stadyum, dokuz tiyatro binası ve sayısız konut bunun göstergesi. Merhum Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı’nın vatandaşlarına verdiği, “Size bembeyaz bir kent inşa edeceğim” sözü geçerliliğini koruyor.  Beyazlığın sırrı Türkiye ve İtalya gibi ülkelerden ithal edilen süt gibi beyaz ve damarsız mermerler. İstisnasız tüm binalar bu mermerle kaplanıyor. 
Ülke, doğalgaz zengini olduğu için hava kirliliği yok. Kullandıkları doğal gaz sıfıra yakın kükürt oranıyla dünyanın en temiz enerji kaynaklarından biri. Dolayısıyla mermerler Aşkabat güneşinde ışıl ışıl parıldıyor. Her şey tertemiz, sigara içmenin yasak olduğu cadde, sokak ve parklar cetvelle çizilmiş gibi düzgün. Ülkenin en coşkulu zamanları Bağımsızlık ve Tarafsızlık bayramlarında yaşanıyor. Bağımsızlık Bayramı 27–28 Ekim, Tarafsızlık Bayramı ise 12 Aralık günlerinde kutlanıyor. Görkemli kutlamalara Türkmen halkı büyük ilgi gösteriyor. 

Mutfağı
Ağırlığı ete ve sebzeye dayanan Türkmen mutfak alışkanlıkları yörelere göre farklılıklar gösteriyor. Aşkabat mutfağı bol etli yemeklere sahipken, Hazar Denizi kıyılarında doğal olarak balık tüketiliyor. Çerçer yöresindeyse et ve meyve büyük bir ağırlığa sahip. Yarma ile pişen etler, pilavlar, şiş kebaplar, haşlamalar ve dolmalar Türkmenlerin yemeklerinin en önemlileri arasında geliyor. En çok tüketilen besin maddesi pirinç. Türkmen pilavı dünyaca ünlüdür. Pilavın sadece lezzet olarak değil, kültürel anlamda da önemli yeri vardır. Türkmenler perşembe ve cuma akşamları ölülerinin ruhu için pilav pişirirler. Dua okuyarak kaybettikleri sevdiklerini anarlar ve onların anılarına pilav yerler. Pilav gibi ekmek de oldukça önemli. Sütlü, yumurtalı, yağlı gibi birçok ekmek çeşitleri bulunuyor. “Petir ekmeği” mutlaka tadılmalı. 

Günde üç öğün yemek yiyen Türkmen halkının kahvaltıları ağırlıkla yumurta, peynir, tereyağı, deve sütünden kaymak, reçel ve bal üzerine kurulu. Süt ve çay da kahvaltıya eşlik ediyor. Çay, Türkmenlerin vazgeçemediği bir sıcak içecek. Sadece kahvaltıda değil yemek sonralarında ve akşam üzerleri de içiliyor. Yemek sonralarında ağırlık yeşil çaya veriliyor. Çay, “çaylık” adı verilen bir çaydanlıkla ortaya getiriliyor, yanında da reçel, kuru veya taze üzümle tükenene kadar içiliyor.  Salata, çorba, kızarmış veya haşlanmış et tercih edilen öğle yemeği, akşam mönüsüne göre daha ağırdır. Akşam yemekleri oldukça hafif tutuluyor. Yemek sırasında ayran içmek veya yoğurt yemek de birçok Türkmen’in tercihi. Özellikle deve sütünden yapılan ayran hem lezzetli hem de daha özel kabul ediliyor. Bu yüzden misafirlere bu ayran ikram edilir.   Türkmenler günlük öğünlerinde tatlı yerine taze ve kuru meyveyi tercih ediyorlar. Tatlı, bayram, düğün gibi özel günlerde hazırlanıyor. En sevilen tatların başında “şekşeki” ve “katlama” geliyor. Şekşeki, düğünlerde gelinin arkadaşları tarafından yapılan hafif bir hamur tatlısıdır. Katlama ise, kız evlendikten 40 gün sonra ailesinin evine gider. Damadın akrabaları o gün ilişkiler tatlı olsun diye katlama yaparak kız evine götürürler. Kızın ailesi de kızlarını ziyarete giderken yine aynı tatlıyı götürür.

Aşkabat Şehir Rehberi ile Alakalı Yazılar

Türkmenistan Ülke Rehberi
Türkmenistan Ülke Rehberi
Orta Asya ülkelerinden olan Türkmenistan güneyden İran, batıdan Hazar denizi, kuzeyden Kazakistan, kuzeydoğudan Özbekistan, güneydoğudan Afganistan`la çevrilidir. Türkmenistan kurak bir iklime sahiptir. Yazları sıcaklık 50 dereceye kadar çıkarken, kışları ise -25 dereceye kadar düşmektedir. 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından bağımsızlıklarını ilan eden Türkmenler, günümüzdeki 7 Türk Devleti’nden biridir ve TÜRKSOY’un üyesidir.

Haritada Aşkabat

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları