Sehirler

Alanya Şehir Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Alanya, Türkiye
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Şehir Ara

Alanya Şehir Rehberi
Alanya Şehir Rehberi
 
Alanya Şehir Rehberi
 
Alanya Şehir Rehberi
 
Alanya Şehir Rehberi

Alanya bölgesi Türkiye nin en gelişmiş turizm bölgelerinden biridir. Antalya``nın en doğusunda bulunan ve Türkiye``nin en sıcak iklimlerinden birine sahip olan bir destinasyondur. Yılın 8-9 ayı suya girilebilecek seviyede su sıcaklığı olan bölge; yerli ve yabancı birçok turiste ev sahipliği yapmaktadır. Antik çağda Pamfilya ile Kilikya arasında küçük bir yarımada şeklinde olan Alanya bölgesinde; eski çağlardan kalan birçok tarihi esere tanıklık edebilirsiniz. 1980``li yıllarda başlayan turizm akınıyla beraber butik ve küçük otellerle başlayan bölge turizmi, günümüzde devasa tesisleri bünyesinde barındırmaktadır. Alanya merkezden itibaren doğuya ve batıya uzanan kilometrelerce uzunluktaki kumsalları ve bölgenin turizm elverişli konumu önem kazanmasını sağlayan nedenlerden bazılarıdır.

Alanya geniş plajları, tarihi eserleri, modern otelleri, sayısız balık lokantaları, cafe ve barları ile mükemmel bir tatil merkezidir. Gelenleri ilk karşılayan, Alanya yarımadasının üzerinde bir taç gibi kurulmuş olan 13. yüzyıldan kalma şahane Selçuklu Kalesidir.

Etkileyici kalenin yanısıra eşi benzeri bulunmayan tersanesi ve anıtsal güzellikteki Kızıl Kule görülmeye değerdir.Akşam saatlerinde liman yolu boyunca el sanatları, deri, giysi, mücevherat, el çantaları ve yöreye özgü ilginç renkli su kabaklarının satıldığı butikler ve ayrıca limanı çevreleyen barlar ve cafeler yer alır.

Mağaralar keşfetmek isterseniz, Damlataş Mağarasını gezmelisiniz. Bunun yanı sıra, mağaranın hemen yakınında, ETNO?RAFYA Müzesi yer alır. Tekne ile üç deniz mağarasına ulaşabilirsiniz: Fosforlu Mağara, Kızlar Mağarası ve Aşıklar Mağarası. Ayrıca, Alanya`nın 15 km doğusunda, Dim Çayı Vadisi`nde bulunan ve serinlik gölgeleri altında dinlenmek için ideal bir yerdir. Sonuç olarak, Alanya, güneş, deniz ve kum cennetidir.

Eğer Alanya`da tatil yapıyorsanız klasik bir tatilden çok farklı zaman geçirebilirsiniz. Gezmeyi seven tatilcilerdenseniz sizin için hazırladığımız Alanya gezilecek yerler listemize mutlaka göz atın.

Alanya Kalesi: 
Alanya`nın simgesi haline gelmiş olan Alanya Kalesi, merkezde yer alıyor. Yüzlerce yıllık bir geçmişe sahip olan kaleyi gezmeden Alanya`dan dönmeyin.

Alara Kalesi: 
Türk mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Alara Kalesi, Alanya-Antalya yolu üzerinde yer alıyor.

Sinek Kalesi: 
Eliseki Köyü`nde bulunan bu tarihi yapı muhteşem bir manzaraya sahip. Her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği Sinek Kalesi`ni siz de mutlaka gezin.

Kızıl Kule: 
Alanya`nın merkezinde bulunan Kızıl Kule, bölgenin en görkemli yapılarında biri. 1200`lü yıllardan günümüze kalan kule 33 metre yüksekliğe sahip ve günümüzde Alanya`nın simgelerinden biri olmuş durumda.

Alanya Müzesi: 
Yunanlılar, Romalılar, Lidyalılar ve Bizanslılar başta olmak üzere birçok medeniyetten kalan tarihi eserler sergilendiği Alanya Müzesi dünyaca ünlü Herakles Heykeli`ne de ev sahipliği yapıyor. Müze arkeoloji ve etnoloji olmak üzere 2 bölümden oluşuyor.

Antik Kentler: 
Binlerce yıllık bir tarihin üzerinde yükselen Alanya`da pek çok antik kent bulunuyor. Bunlardan en önemlileri İotape, Selinus Antik Kenti, Syedra Antik Kenti ve Hamaksia Antik Kenti. Bu antik kentleri gezebilir ve Alanya`nın tarihinde yolculuğa çıkabilirsiniz.

Sapadere Kanyonu: 
Alanya doğal güzellikleri ile de görülmesi gereken pek çok yere sahip. Sapadere Kanyonu da bu güzelliklerden biri. Sapadere Köyü`nde bulunan kanyon 750 m uzunluğa ve yer yer 400 m derinliğe sahip. Sapadere Kanyonu, Alanya Merkez`e 40 km uzaklıkta yer alıyor.

Mağaralar: 
Alanya, dünyaca ünlü mağaralara da ev sahipliği yapıyor. Damlataş Mağarası, Dim Mağarası, Çimeniçi Mağarası ve Aşıklar Mağarası Alanya`da gezmenizi önerdiğimiz doğa harikası yerlerden.

Plajlar: 
Akdeniz`in en canlı turizm merkezlerinden Alanya, hemen kent merkezinde bulunan ve kilometrelerce uzanan kumsallara sahip. 2 km uzunluğa sahip Mavi Bayraklı Kleopatra Plajı, dünyaca ünlü ve yine mavi bayrağa sahip Damlataş Plajı, incecik kumsala sakip Alanya Doğu Plajı, sakinliği ile size huzur verecek Ulaş Plajı, Alanya`da görmenizi önerdiğimiz plajların başında geliyor.

Yaylalar: 
Eğer Alanya`nın yakıcı sıcağından biraz uzaklaşmak ve yemyeşil bir doğaya karışmak isterseniz Alanya yaylarını gezebilirsiniz. Dereköy Yaylası, Gökbel Yaylası ve Gevedet Yaylası Alanya`nın en ünlü yaylaları.

Alanya Şehir Rehberi ile Alakalı Yazılar

Anadolujet Ankara - Gazipaşa Uçuşlarına Başlıyor
Anadolujet Ankara - Gazipaşa Uçuşlarına Başlıyor
AnadoluJet, uzakları yakınlaştırmaya devam ediyor. AnadoluJet, şimdi de 25 bin yabancı nüfusa sahip ve Türkiye’nin turizm gelirlerinin önemli bir kısmını üreten Alanya bölgesinin turizmine daha fazla katkı sağlamak için 22 Ocak 2014 Çarşamba günü Gazipaşa ile Ankara arasında karşılıklı uçak seferlerini başlatıyor.

Haritada Alanya

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları