Haberler

Çukurova Havaalanı İnşaatı Sürüyor

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Mersin, Türkiye
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Haber Ara

Çukurova Havaalanı İnşaatı Sürüyor

Mersin`in Tarsus ilçesinde geçtiğimiz mayıs ayında temeli atılan Çukurova Bölgesel Havaalanı`nın inşaat çalışmaları sürüyor.

30 milyon yolcu kapasiteli havaalanının yüzde 15`lik kısmının tamamlandığını ifade eden Sever, şu anda havaalanı inşaatında yaklaşık bin kişinin istihdam edildiğini söyledi. Sever, 3 yılda bitirilmesi planlanan Çukurova Bölgesel Havalimanı`nın faaliyete geçmesiyle birlikte 4 bin kişinin istihdam edileceğini belirtti.

Çukurova Havalimanı`na ulaşım konusunda mevcut olan Adana-Mersin arası çift hatlı tren yolunun, 4 hata çıkarılacağı, yolcuların bu hat üzerinden havaalanının içerisine kadar 20 dakikada ulaşabileceği ifade edildi.

Karayolu, demiryolu ve limandan sonra şehir dört dörtlük ulaşıma kavuşacak
Stratejik konumu itibarıyla İstanbul’dan sonra Türkiye’nin ikinci önemli hava üssü olmaya aday Çukurova Havalimanı’nın temelleri bugün atılıyor. Mersin ile Adana’nın ortasında, Tarsus’un Yenice- Kargılı mevkisinde kurulacak olan havalimanın Türkiye’nin güneydeki ihracat kapısı Mersin’e büyük yarar sağlaması bekleniyor. Demiryolu, karayolu, liman ve son olarak havalimanının da kurulmasıyla Mersin, dört dörtlük bir ulaşım ağına kavuşacak. İl, kargo uçaklarının da inebileceği bu havalimanı sayesinde, ihracatta da atağa geçerek antrepo merkezi olacak.

YATIRIMLAR PATLADI
Havalimanının yatırım anlamında da ilin cazibesini artırması bekleniyor. Mersin- Tarsus Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Tekli, şu aşamada bile gelen yatırım taleplerini karşılamakta güçlük çektiklerini söyledi. İki OSB’si bulunan Mersin’e 3′üncüsünün de yapılacağını açıklayan Tekli, “Yeni OSB’ye girmek için 100 firma sırada bekliyor” dedi. 1 milyar 300 milyon dolarlık ihracat yapan Mersin’de 160 sanayici faaliyet gösteriyor. Bu firmaların yüzde 90′ı ise Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerine ihracat yapıyor.

TARIMA BÜYÜK KATKI
Çukurova Havalimanı’nın Türkiye’nin 1.5 milyar dolarlık taze sebze ve meyve ihracatını da patlatacağı belirtiliyor. Havalimanı, Türkiye’de taze sebze-meyvenin deposu konumundaki bölgede yer alıyor. Suudi Arabistan, İran, Irak ve Rusya’ya kara yoluyla bir haftada yapılan ihracat, hava kargoyla bir güne incek. Havalimanının Mersin’de yapılan ‘Tarsus-Kazanlı Turizm Merkezi’ne de önemli katkı sağlaması söz konusu. 32 bin yataklı olması planlanan bölgede yatırımların hız kazanması bekleniyor.

HAVADA SERBEST BÖLGE KURULACAK
Havalimanının işletmecisi Çukurova Havalimanı Yapım ve İşletim A.Ş.’den alınan bilgiye göre, burada Türkiye’nin hava tarafındaki ilk serbest bölgesi kurulacak. Tarım ve diğer ihraç ürünleri antrepolarda saklanacak. Firma yetkilisi, “Çukurova, İstanbul’a yapılacak 3′üncü havalimanından sonraki ikinci büyük liman olacak” dedi.

İŞ DÜNYASI AKTARMASIZ UÇACAK
Adana Hacı Sabancı OSB Başkanı Bekir Sütçü, Çukurova’nın Adana ve Mersin’in ticaretine ivme kazandıracağını söyledi. Sütçü, yurtdışına direkt uçmanın büyük avantaj sağlayacağını belirterek, “Yabancı misafirlerimizle toplantıları İstanbul’da yapmak zorunda kalıyorduk. Bir yere giderken aktarma yapıyorduk. Bu konuda çok rahatlayacağız” dedi.

Çukurova Havaalanı İnşaatı Sürüyor Yazısı ile Alakalı Yazılar

Bitlis Şehir Rehberi
Bitlis Şehir Rehberi
Bitlis yöresinde Doğu Toroslar’ın teşkil ettiği geniş kavis,hem yüksek olduğu hem de geniş sıra dağlar meydana getirdiği için geçilmesi imkansız bir set halini almıştır. İşte Bitlis bu dağ settinin nispeten daralmış olduğu bir vadinin üzerinde kurularak bir taraftan Van Gölü Havzası, diğer taraftan Güney Doğu Anadolu bölgesi ile olan irtibatı sağlayarak stratejik önemini tarihin her devrinde göstermiştir.
 
THY ve Anadolu Ajansı güçlerini birleştirdi
THY ve Anadolu Ajansı güçlerini birleştirdi
Türk Hava Yolları (THY) internet sistemine sahip olan uçaklarında canlı haber hizmeti vermek amacıyla Anadolu Ajansı (AA) ile bir anlaşma yaptı. Yapılan anlaşma Anadolu Ajansı` nın, üzerinde internet donanımı bulunan THY uçaklarında anlık olarak haberler yayınlayabilmesini mümkün kılıyor.
 
arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları